Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Poradnik VAT
nr 15 (399) z dnia 10.08.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Limit 150.000 zł uprawniający do zwolnienia z VAT będzie obowiązywał do końca 2018 r.
Na podstawie art. 287 pkt 14 dyrektywy w sprawie VAT Polska jako państwo członkowskie Unii Europejskiej, które przystąpiło do Wspólnoty po 1 stycznia 1978 r., może stosować zwolnienie z VAT (...)
str. 4
B.
OBRÓT KRAJOWY
II.
Ograniczenia w odliczaniu VAT od leasingowanego samochodu
Przedsiębiorcy wielokrotnie rezygnują z zakupu samochodu na potrzeby firmy, decydując się zamiast tego na zawarcie umowy leasingu operacyjnego. Samochód wzięty w leasing, w odróżnieniu od (...)
str. 5
1.
Jak odliczać podatek naliczony od raty leasingowej po wykorzystaniu limitu 6.000 zł?
W jaki sposób odliczać podatek VAT od rat leasingowych samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej, jeśli umowa leasingu została zawarta w 2013 r. i do (...)
str. 5
2.
VAT od rat leasingowych i od nabycia leasingowanego pojazdu
W jakiej wysokości można odliczyć podatek naliczony z faktury dokumentującej wykup samochodu osobowego z leasingu, jeśli od rat leasingowych odliczaliśmy 100% podatku VAT? Wykup samochodu (...)
str. 6
3.
Wykup samochodu z leasingu na cele prywatne
Czy w przypadku wykupu samochodu osobowego na cele osobiste mamy obowiązek korygowania odliczonego podatku naliczonego od rat leasingowych? Jeżeli przedsiębiorca w dalszym ciągu zamierza korzystać (...)
str. 6
4.
Informacja VAT-26 po wykupie samochodu z leasingu
Czy po wykupie samochodu osobowego z leasingu, chcąc odliczać podatek naliczony w pełnej wysokości należy złożyć aktualizację informacji VAT-26? Podatnik, który zdecyduje się na pełne (...)
str. 7
5.
Prawo do odliczenia VAT od zakupu paliwa w czerwcu 2015 r.
Czy można odliczyć podatek naliczony przy zakupie paliwa do leasingowanego samochodu osobowego jeśli zakup ten nastąpił w czerwcu 2015 r. a faktura została wystawiona na (...)
str. 7
III.
Rozliczanie VAT przy usługach najmu w pytaniach Czytelników
1.
Moment powstania obowiązku podatkowego
Z końcem czerwca rozwiązana została umowa najmu. Strony umówiły się, że rozliczenie zwrotu nakładów ulepszających będzie miało miejsce w dniu 2 sierpnia 2015 r. Kiedy (...)
str. 8
2.
Faktura dokumentująca usługę najmu
W umowie najmu zawartej w czerwcu 2015 r. określono, iż termin płatności należności czynszowych ustalony jest "z góry" za okresy półroczne. Za drugie półrocze 2015 (...)
str. 10
3.
Termin odliczenia VAT z faktury za najem
W lipcu 2015 r. otrzymałem fakturę za usługę najmu świadczoną w lipcu (faktura została wystawiona w dniu 3 lipca). W fakturze tej określono termin płatności (...)
str. 10
4.
Rozliczenie wynajmu w deklaracji VAT
Prowadzę jednoosobowo działalność gospodarczą opodatkowaną VAT. Od lipca 2015 r. dodatkowo świadczę usługę najmu. Jest to najem prywatny ? zwolniony z VAT. Czy rozliczenie najmu (...)
str. 11
IV.
VAT z tytułu użytkowania samochodów w orzecznictwie WSA
Obowiązujące od 1 kwietnia 2014 r. zasady odliczania podatku VAT związanego z zakupem i eksploatacją samochodów osobowych wywołują wiele sporów między podatnikami a organami podatkowymi. (...)
str. 11
1.
Zaliczka wpłacona na poczet dostawy towarów objętych odwróconym obciążeniem
Mechanizm odwrotnego obciążenia ? czyli przeniesienie obowiązku rozliczenia VAT z tytułu danej transakcji na nabywcę ? znajduje zastosowanie w razie łącznego spełnienia następujących warunków: 1) (...)
str. 15
2.
Błąd lub pomyłka w rozliczeniu transakcji objętej odwrotnym obciążeniem
W odmienny sposób dokonać należy korekty rozliczenia podatku VAT w sytuacji gdy transakcja dotycząca towarów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia została nieprawidłowo rozliczona wskutek błędu lub (...)
str. 18
1.
Czy podatnik może ustanowić pełnomocnika?
Za terminowe, jak i prawidłowe sporządzenie deklaracji podatkowych odpowiada podatnik. To on na podstawie prowadzonych ewidencji sprzedaży i zakupu ma obowiązek prawidłowo wyliczyć kwotę podatku (...)
str. 18
2.
Rodzaje udzielonego pełnomocnictwa
Forma i tryb zgłoszenia pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji różnią się w zależności od tego, czy pełnomocnik ma podpisywać deklaracje składane w formie papierowej, czy wysyłane (...)
str. 19
3.
Osoba odpowiedzialna za zobowiązania podatkowe
Ustanowienie pełnomocnika ? choć w wielu przypadkach pozwala na uniknięcie przez podatnika szeregu obowiązków o charakterze formalnym ? nie zwalnia jednak podatnika z odpowiedzialności majątkowej. (...)
str. 21
VII.
NSA rozstrzygnie, czy przekazanie towaru w zamian za umorzenie udziałów podlega VAT
Z przepisów ustawy o VAT wynika, że opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów (...)
str. 21
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Forma złożenia informacji podsumowującej w obrocie krajowym
Czy informację podsumowującą stosowaną w obrocie krajowym (VAT-27) mogę składać w formie elektronicznej? Zgodnie z art. 101a ust. 1 ustawy o VAT obowiązek składania informacji (...)
str. 23
2.
Zmiana sposobu rozliczania VAT z miesięcznego na kwartalny
Od 2013 r. prowadzę działalność gospodarczą i VAT rozliczam miesięcznie. Czy począwszy od III kwartału 2015 r. mogę zmienić sposób rozliczania VAT z miesięcznego na (...)
str. 23
3.
Korekta ulgi na złe długi
W deklaracji VAT-7 za lipiec 2015 r. skorygowałem VAT naliczony, w związku z upływem 150 dni od terminu płatności należności. We wrześniu zamierzam uregulować całą (...)
str. 24
4.
Sprzedaż opodatkowana zamiast zwolnienia – moment ujęcia korekty
Na potrzeby opodatkowanej działalności gospodarczej w maju br. zakupiliśmy maszynę produkcyjną i w tym miesiącu odliczyliśmy VAT naliczony. Okazało się, że sprzedaż ta powinna korzystać (...)
str. 24
5.
Zakup usług gastronomicznych
Na potrzeby prowadzonej przez nas działalności szkoleniowej (podlegającej opodatkowaniu) kupujemy usługi gastronomiczne, przeznaczone dla uczestników szkolenia. Czy mamy prawo do odliczenia podatku naliczonego od tych (...)
str. 25
C.
KASY REJESTRUJĄCE
IX.
Zwolnienie z obowiązku stosowania kasy zależy od rodzaju wykonywanych czynności
Spółka z o.o. świadczy na rzecz przedsiębiorców usługi w zakresie gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi oraz utrzymania czystości i porządku w mieście. Dodatkowo, prowadzi schronisko (...)
str. 26
1.
Zwolnienie ze względu na wysokość osiąganych obrotów
Podatnik kontynuujący działalność gospodarczą ma prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży w kasie fiskalnej, jeżeli kwota obrotu ze sprzedaży dla osób fizycznych i rolników (...)
str. 27
2.
Zwolnienie ze względu na strukturę sprzedaży
Podatnicy, których obroty na rzecz osób fizycznych przekraczają (nawet znacznie) kwotę 20.000 zł, mają możliwość korzystania ze zwolnienia z ewidencjonowania w zakresie całej działalności, pod (...)
str. 27
X.
Organizacja imprez okolicznościowych a kasa fiskalna
W prowadzonej działalności zajmujemy się organizacją imprez okolicznościowych typu wesela, chrzciny, komunie, bale sylwestrowe. W cenie biletu na bal sylwestrowy zapewniamy salę, oprawę muzyczną oraz (...)
str. 29
1.
Organizacja imprez okolicznościowych – jaka stawka VAT?
Organizowanie imprezy okolicznościowej, tj. wesel, komunii, itp., co do zasady, klasyfikowane jest jako świadczenie usług gastronomicznych, które podlegają opodatkowaniu według preferencyjnej 8% stawki VAT. Stawka (...)
str. 29
2.
Moment ewidencjonowania otrzymanej zaliczki w kasie fiskalnej
Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas (...)
str. 30
3.
Sposób określenia nazwy świadczonych czynności na paragonie fiskalnym
Wykaz elementów, które co najmniej musi zawierać paragon fiskalny, określa § 8 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas. W punkcie 6 tego przepisu wskazano, iż (...)
str. 32
XI.
Ewidencjonowanie w kasie fiskalnej sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju
Spółka w prowadzonej działalności sprzedaje towary (zioła) przedsiębiorcom oraz osobom prywatnym z innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Czy sprzedaż taką należy ewidencjonować w kasie fiskalnej? (...)
str. 33
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
1.
Określenie daty wykonania usługi
Obowiązek podatkowy w VAT powstaje zasadniczo z chwilą wykonania usługi. W przypadku usług przyjmowanych częściowo, usługę uważa się za wykonaną w odniesieniu do tej części (...)
str. 36
2.
Termin dokonania dostawy towarów
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów powstaje z chwilą dokonania tej dostawy. (...)
str. 38
XIII.
Czytelnicy pytają
1.
Dodatkowe adnotacje na fakturach dokumentujących WDT
Czy na fakturach dokumentujących WDT możemy zawrzeć adnotacje o treści: "Delivery within EU ? free of VAT Tax" lub "Tax free intra community delivery"? Wewnątrzwspólnotowa (...)
str. 40
2.
Odliczenie VAT od importu towarów objętych procedurą odprawy czasowej
W lutym br. zaimportowaliśmy urządzenie do testów próbnych w ramach procedury odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych. Otrzymaliśmy dokument celny poświadczający złożenie przez (...)
str. 41
3.
Rozliczenie importu usług przy braku faktury
Kontrahent ze Słowacji wystawił nam w maju 2015 r. fakturę za tłumaczenie dokumentacji. Termin płatności za wykonaną usługę upłynął w czerwcu br. Faktura znajdowała się (...)
str. 43
E.
PORADY I KOMENTARZE
XIV.
Jak obliczać wartość sprzedaży uprawniającą do zwolnienia z VAT?
Korzystam ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Jak ustalić, czy w trakcie roku nie przekroczyłem limitu sprzedaży uprawniającego do zwolnienia z VAT? Czy powinienem sumować sprzedaż netto czy brutto?
str. 45
1.
Status drobnego przedsiębiorcy
Zwolnienie z podatku VAT przysługuje tzw. drobnym przedsiębiorcom, tj. podatnikom, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Stanowi o tym art. 113 ust. 1 ustawy (...)
str. 45
2.
Sprzedaż netto czy brutto?
Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Regulacja ta dotyczy podatników, którzy na mocy art. (...)
str. 46
3.
Prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży
Podatnik, u którego sprzedaż jest zwolniona z VAT ma obowiązek prowadzić ewidencję sprzedaży za każdy dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu (...)
str. 47
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Rolnik jako czynny lub zwolniony podatnik VAT
Podmiot prowadzący działalność rolniczą ma możliwość wyboru formy opodatkowania podatkiem VAT. Może on wybrać: status rolnika ryczałtowego lub też opcję mieszaną, jeśli poza działalnością rolniczą (...)
str. 49
2.
Kiedy możliwy jest powrót czynnego podatnika VAT do statusu rolnika ryczałtowego?
Co do zasady, każdy czynny podatnik VAT ma prawo do rezygnacji z opodatkowania i skorzystania ze zwolnienia z VAT ? w terminie i na zasadach (...)
str. 50
3.
Czy konieczna jest korekta odliczonego podatku VAT?
Powrót do statusu rolnika ryczałtowego często wiąże się z wątpliwościami związanymi z prawem do odliczenia podatku naliczonego i obowiązkiem dokonywania korekt, jeżeli nabyte wcześniej towary (...)
str. 50
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XVI.
Rozliczenie VAT za lipiec już na nowym wzorze deklaracji
Z dniem 1 lipca 2015 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 czerwca 2015 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. poz. 914). Rozporządzeniem (...)
str. 52
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVII.
Obowiązki podatnika związane z oznaczaniem suszu tytoniowego znakami akcyzy
Obowiązek oznaczania suszu tytoniowego podatkowymi znakami akcyzy ciąży na podmiocie innym niż podmiot prowadzący skład podatkowy lub pośredniczący podmiot tytoniowy, który dokonuje nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz (...)
str. 55
1.
Procedura uzyskiwania podatkowych znaków akcyzy
Organem podatkowym właściwym w zakresie spraw dotyczących znaków akcyzy są naczelnik urzędu celnego i dyrektor izby celnej, wyznaczeni przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, (...)
str. 55
2.
Sposób nanoszenia znaków akcyzowych
Znak akcyzy jest nanoszony na opakowanie jednostkowe wyrobu akcyzowego lub bezpośrednio na wyrób akcyzowy w taki sposób, aby zdjęcie znaku lub otwarcie opakowania w miejscu (...)
str. 57
3.
Obowiązek prowadzenia ewidencji
Obowiązek i zasady prowadzenia ewidencji znaków akcyzy zostały uregulowane w art. 131 ustawy o podatku akcyzowym oraz w rozporządzeniu w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami (...)
str. 58
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Prezenty przekazywane kontrahentom oraz gościom firmy
Spółka wręcza swoim gościom i kontrahentom kwiaty. Czy takie przekazanie podlega opodatkowaniu VAT? Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, (...)
str. 59
2.
Sprzedaż nieruchomości nabytej od osoby prywatnej
W kwietniu 2011 r. na potrzeby prowadzonej działalności nabyłem lokal mieszkalny od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. W związku z tym przy jego nabyciu nie (...)
str. 60
3.
Zmiana przeznaczenia lokali a korekta podatku naliczonego
Nasza firma wybudowała budynek z mieszkaniami przeznaczonymi do odsprzedaży oraz lokalami użytkowymi. Odliczyliśmy cały VAT przy budowie. Nie znaleźliśmy jednak nabywców lokali mieszkalnych, zatem postanowiliśmy (...)
str. 61
4.
Rozliczenie błędnie wystawionej faktury dotyczącej towarów objętych odwrotnym obciążeniem
W maju 2015 r. firma sprzedała kontrahentowi, będącemu czynnym podatnikiem VAT, wymienione w załączniku nr 11 towary handlowe (pręt gładki, kątownik, ceownik). Wystawiając fakturę na (...)
str. 63
5.
Stawka VAT na produkty rolne
Jaką stawką VAT opodatkować należy sprzedaż produktów rolnych? Czy jeżeli produkt nie znajduje się w wykazie zamieszczonym w załączniku nr 3 ani załączniku nr 10 (...)
str. 64
6.
Jak ustalić prawidłową stawkę VAT?
Jaką stawką należy opodatkować sprzedaż gotowych posiłków i dań, jeżeli towary te znajdują się zarówno w wykazie towarów opodatkowanych stawką 8%, jak i stawką 5%? (...)
str. 65
7.
VAT od opłaty manipulacyjnej za bony wydane pracownikom
Zakupiliśmy bony podarunkowe dla swoich pracowników, które przekażemy im jako nagrody. Dostawca bonów wystawił nam fakturę z 23% stawką VAT za opłatę manipulacyjną związaną z (...)
str. 66
8.
Termin odliczenia VAT z faktury VAT RR
W lipcu 2015 r. na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nabyłem towar od rolnika ryczałtowego. Należność wynikającą z faktury VAT RR wystawionej w lipcu uregulowałem na (...)
str. 66
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XVIII.
Kronika legislacyjna
1.
Zmiana ustawy o VAT oraz ustawy o podatku akcyzowym
W Dzienniku Ustaw z dnia 14 lipca 2015 r., pod poz. 978, opublikowana została ustawa z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne. Zasadniczym celem (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.