Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT
Poradnik VAT
nr 13 (469) z dnia 10.07.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Przekazywanie struktur JPK na żądanie organu podatkowego
W świetle obowiązujących przepisów wszyscy czynni podatnicy VAT prowadzący ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT przy użyciu programów komputerowych (...)
str. 4
II.
Uproszczenia podatkowe dla przedsiębiorców - informacja Ministerstwa Finansów
Ministerstwo Finansów - jak wynika z opublikowanej w dniu 13 czerwca 2018 r. na stronie internetowej www.mf.gov.pl informacji - podjęło prace mające na celu wprowadzenie (...)
str. 5
B.
OBRÓT KRAJOWY
III.
Od 1 lipca 2018 r. można zapłacić należność w systemie split payment
Już od 1 lipca 2018 r. podatnicy VAT, którzy otrzymają fakturę dokumentującą nabycie towaru czy usługi, mogą dokonać płatności należności z tej faktury w systemie (...)
str. 6
IV.
Sprzedaż nieruchomości uprzednio wynajmowanej - konsekwencje w podatku VAT
Przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT stanowi, że zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy: (...)
str. 7
1.
Pierwsze zasiedlenie jako przesłanka uprawniająca do zastosowania zwolnienia z VAT
Z definicji określonej w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT wynika, że istotą pierwszego zasiedlenia jest oddanie nieruchomości do użytkowania, które następuje w wykonaniu (...)
str. 7
2.
Korekta podatku naliczonego przy sprzedaży nieruchomości zwolnionej z VAT
Konsekwencją zastosowania zwolnienia od podatku dla sprzedaży nieruchomości w sytuacji, gdy podatnik odliczał podatek naliczony z tytułu wydatków ponoszonych na tę nieruchomość, jest obowiązek dokonania (...)
str. 8
3.
Sprzedaż nieruchomości wraz z wyposażeniem
Dostawa wyposażenia, które nie stanowi części składowej nieruchomości w rozumieniu art. 47 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. (...)
str. 8
1.
Jak rozlicza VAT podmiot będący inwestorem i głównym wykonawcą usługi?
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające (...)
str. 10
2.
Nienależyte wykonanie umowy przez podwykonawcę - wykonawstwo zastępcze
W praktyce w umowach o podwykonawstwo strony zawierają często zastrzeżenia dotyczące zastępczego wykonania zleconych podwykonawcom prac w przypadku ich nienależytego wykonania. Z reguły wykonawstwo zastępcze (...)
str. 11
1.
Rozliczenie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym
Podatnik rozliczający podatek VAT, u którego w deklaracji VAT za dany okres rozliczeniowy wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym musi zdecydować, czy nadwyżkę tę rozliczy (...)
str. 13
2.
Przyspieszony termin zwrotu na wniosek podatnika
Podstawowy termin zwrotu określony w ustawie o VAT może ulec skróceniu do 25 dni od dnia złożenia deklaracji. Zwrot w takim terminie - w myśl (...)
str. 13
3.
Kompensata należności a przyspieszony zwrot podatku
W przypadku gdy kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji podatkowej, w której podatnik wnioskuje o zwrot w terminie 25 dni, zostały w całości zapłacone, zgodnie (...)
str. 14
VII.
Dostawa gruntu niezabudowanego przez podatnika korzystającego ze zwolnienia z VAT
Spółka prowadzi działalność medyczną, będąc podatnikiem VAT zwolnionym przedmiotowo i podmiotowo. Kilka lat temu spółka zakupiła pod budowę nowej przychodni grunt, dla którego zostały wydane (...)
str. 15
1.
Status małego podatnika
Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 25 ustawy o VAT małym podatnikiem jest podatnik podatku od towarów i usług: a) u którego wartość (...)
str. 17
2.
Metoda kasowa a obowiązek podatkowy przy transakcjach objętych odwrotnym obciążeniem
Konstrukcja przepisów ustawy o VAT jako generalną zasadę przyjmuje obowiązek rozliczenia podatku VAT od sprzedaży towaru czy usługi przez dostawcę (usługodawcę). Jednak w przypadku sprzedaży (...)
str. 17
3.
Ustalenie limitu sprzedaży dla małego podatnika wykonującego czynności w ramach odwrotnego obciążenia
Definiując małego podatnika ustawodawca posłużył się pojęciem wartości sprzedaży. W art. 2 pkt 22 ustawy o VAT wskazano, iż sprzedażą jest odpłatna dostawa towarów i (...)
str. 19
1.
Usługi związane ze sportem - jaka stawka VAT?
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi ściśle związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym świadczone przez (...)
str. 20
2.
Krąg podmiotów świadczących usługi związane ze sportem - wyrok NSA
Jednym z warunków zastosowania zwolnienia z VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT jest spełnienie przesłanki o charakterze podmiotowym odnoszącej (...)
str. 21
X.
Obrót krajowy na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Wydatki z ograniczonym prawem do odliczenia w deklaracji VAT
Czy w deklaracji VAT w przypadku gdy odliczam 50% podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdem samochodowym powinienem w pozycji "wartość netto" wpisać całą kwotę (...)
str. 23
2.
Brak NIP nabywcy na fakturze
Otrzymaliśmy od kontrahenta fakturę zakupu, na której nie umieszczono naszego NIP. Czy mimo to możemy odliczyć VAT z tej faktury? [pytanie 1172456] Komentarz 1 Można (...)
str. 24
C.
KASY REJESTRUJĄCE
1.
Termin rejestracji zaliczki w kasie fiskalnej
Z przepisów ustawy o VAT wynika, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu (...)
str. 25
2.
Dane na paragonie fiskalnym
Elementy, jakie powinien zawierać paragon fiskalny reguluje § 8 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas. W myśl tego przepisu paragon powinien m.in. zawierać co najmniej: (...)
str. 26
3.
Nazwa towaru lub usługi na paragonie potwierdzającym otrzymaną zaliczkę
Jak prawidłowo nazwać na paragonie fiskalnym wpłaconą zaliczkę na poczet przyszłej sprzedaży? Stosownie do § 8 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kas, paragon fiskalny - (...)
str. 26
XII.
Czytelnicy pytają
1.
Zapłata za towar a moment ewidencji transakcji w kasie
W dniu 29 czerwca br. sprzedaliśmy złom na rzecz osoby fizycznej, dokumentując tę transakcję fakturą. Czy taka sprzedaż powinna również być zaewidencjonowana w kasie fiskalnej? (...)
str. 27
2.
Faktury wystawione do paragonów w pliku JPK_VAT
W prowadzonej działalności prowadzę ewidencję rejestrując sprzedaż zarówno w kasie fiskalnej, jak i wystawiając faktury. Zdarza się, że po pewnym czasie (najczęściej po kilku tygodniach) (...)
str. 29
3.
Zwolnienie ze stosowania kasy ze względu na formę płatności
W prowadzonej działalności sprzedaż usług na rzecz osób fizycznych ewidencjonujemy w kasie fiskalnej. Płatność za te usługi otrzymujemy na nasz rachunek bankowy lub gotówką. Czy (...)
str. 30
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
1.
Definicja ustawowa
Import usług - zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy - to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w (...)
str. 32
2.
Podmioty obowiązane do rozliczania importu usług
Podatnikiem zobowiązanym do naliczenia i odprowadzenia podatku VAT do budżetu państwa jest podmiot wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na rezultat takiej działalności. Z powyższego (...)
str. 32
3.
Podstawa opodatkowania i moment powstania obowiązku podatkowego
W imporcie usług podstawą opodatkowania zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 29a ustawy o VAT - jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą usługodawca otrzymał (...)
str. 33
4.
Sposób fakturowania importu usług
Import usług można dokumentować w dowolny sposób, np. poprzez sporządzenie odrębnego dokumentu księgowego, lub dokonanie stosownych wyliczeń na fakturze otrzymanej od kontrahenta. Zasady przeliczania podstawy (...)
str. 34
5.
Możliwość odliczenia podatku naliczonego
Zasadą jest, że podatek należny od importu usług "przekształca się" w VAT naliczony podlegający odliczeniu (o ile zakup związany jest z wykonywaniem czynności opodatkowanych). Podatnik (...)
str. 35
XIV.
Czytelnicy pytają
1.
Usługa spedycyjna związana z towarami zaimportowanymi do innego państwa UE
Świadczymy usługę spedycyjną związaną z importem towarów z Chin do Niemiec, które następnie transportujemy do Polski. Towary odprawiane są w Niemczech. Czy mamy prawo do (...)
str. 36
2.
Naprawa urządzenia wykonana przez zagraniczną firmę posiadającą polski NIP
Zleciliśmy wykonanie naprawy komputera holenderskiej firmie. Sprzęt został wysłany w tym celu do Holandii. Zagraniczny usługodawca wystawił nam fakturę, w której doliczył podatek VAT w (...)
str. 37
3.
Odliczenie VAT od importu towarów, które będą przedmiotem WDT
Zaimportowaliśmy do Polski towary, które będą przedmiotem WDT na rzecz kontrahenta z Litwy. Czy w tej sytuacji kwota podatku należnego wynikająca z dokumentów celnych stanowi (...)
str. 39
4.
Korygowanie WNT wskutek uznanej reklamacji
W lipcu 2017 r. nasza spółka dokonała zakupu towarów od niemieckiego kontrahenta i otrzymała fakturę z datą 31 lipca 2017 r. W deklaracji za lipiec (...)
str. 40
5.
Opodatkowanie podatkiem VAT opłat pobieranych przez sprzedawcę za przyjęcie towaru po terminie
Sprzedajemy towar kontrahentowi, który posiada siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Niemiec. Zgodnie z umową nabywca może w ciągu 14 dni zwrócić towar. W sytuacji, gdy (...)
str. 41
6.
Transport samochodu dla polskiego niepodatnika
Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, zleciła naszej firmie obsługę spedycyjną dotyczącą transportu samochodu z Polski do Indii i z powrotem. W tej sytuacji nie będzie (...)
str. 43
7.
Nieodpłatne przekazanie towarów zagranicznej firmie
W ramach współpracy nawiązanej z francuską firmą przekazaliśmy nieodpłatnie wytwarzane przez nas lampy. Czy przekazanie towarów bez wynagrodzenia kontrahentowi, jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów? W jaki (...)
str. 44
E.
PORADY I KOMENTARZE
XV.
Postanowienia umowne a powstanie obowiązku podatkowego w VAT - wyrok WSA
Zgodnie z ogólną regułą wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Ustawodawca (...)
str. 45
F.
VAT OD PODSTAW
XVI.
Weryfikacja kontrahenta jako sposób na bezpieczne korzystanie z prawa do odliczenia VAT
Zasadą jest, że zarejestrowany, czynny podatnik VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu towarów i usług związanych z czynnościami opodatkowanymi. Zanim jednak organ (...)
str. 47
1.
Sprawdzenie statusu podmiotu na potrzeby VAT
Aby mieć pewność, że podmiot, z którym podatnik podejmuje współpracę, dopełnił formalności rejestracyjnych i jest legalnie działającym podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą, należy przede wszystkim zweryfikować (...)
str. 47
2.
Inne sposoby potwierdzenia zarejestrowania podmiotu
Wydaje się jednak, że samo potwierdzenie zarejestrowania sprzedawcy jako podatnika VAT nie jest wystarczającym dowodem, iż jest to rzetelny kontrahent. Zakładając, że kontrahent, z którym (...)
str. 48
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XVII.
Nowy wzór deklaracji VAT od rozliczenia za lipiec 2018 r.
Z dniem 1 lipca 2018 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 kwietnia 2018 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku (...)
str. 50
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVIII.
Jak prawidłowo oznaczać znakami akcyzy wyroby winiarskie i napoje spirytusowe?
Zgodnie z art. 92 ustawy o podatku akcyzowym do napojów alkoholowych zalicza się alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane oraz wyroby pośrednie. W załączniku nr (...)
str. 55
1.
Wyroby podlegające oznaczaniu znakami akcyzy
Obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy podlegają wyroby akcyzowe określone w załączniku nr 3 do ustawy (art. 114 ustawy). W załączniku tym znajdują się wszystkie napoje alkoholowe (...)
str. 55
2.
Sposób nanoszenia banderol na wyroby winiarskie i spirytusowe
Zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia, banderole są nanoszone na opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych, w sposób określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia, z (...)
str. 56
XIX.
Zmiany w systemie monitorowania drogowego przewozu towarów
Od 14 czerwca 2018 r. weszły w życie zmiany w ustawie z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów (Dz. U. (...)
str. 57
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji
Jesteśmy zakładem uzdrowiskowym. Prowadzimy zarówno działalność opodatkowaną, jak i zwolnioną z podatku VAT, w związku z czym stosujemy współczynnik proporcji. Otrzymaliśmy z budżetu państwa dotację (...)
str. 58
2.
Obciążenie opłatą za wieczyste użytkowanie jako koszt dodatkowy przy sprzedaży nieruchomości
W styczniu 2018 r. sprzedaliśmy nieruchomość korzystając ze zwolnienia na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Cena sprzedaży tej nieruchomości nie (...)
str. 59
3.
Faktura VAT marża przy sprzedaży samochodu
W listopadzie 2017 r. nabyliśmy samochód osobowy, na fakturę VAT marża. Obecnie zamierzamy go sprzedać. Jaką stawkę VAT należy zastosować? Sposób opodatkowania towarów na zasadzie (...)
str. 61
4.
Określenie stawki VAT na dostawę wyrobu medycznego
W prowadzonej działalności gospodarczej dokonujemy m.in. sprzedaży oprawek do okularów korekcyjnych, które spełniają kryteria określone w ustawie o wyrobach medycznych. Oprawki te przeznaczone są do (...)
str. 62
5.
Paragon za przejazd autostradą uprawniający do odliczenia VAT
Pracownik naszej firmy w trakcie podróży służbowej poniósł wydatki na przejazd autostradami, które zostały udokumentowane paragonami. Czy możemy odliczyć podatek VAT z tych paragonów? W (...)
str. 63
6.
Numer rachunku VAT na fakturach
Otrzymałam z banku informację, dotyczącą utworzenia rachunku VAT. Czy oznacza to, że na wystawianych przeze mnie fakturach muszę wskazać numer tego rachunku? Od 1 lipca (...)
str. 64
7.
Korygowanie błędnej daty sprzedaży na fakturze
Otrzymałem fakturę, w której sprzedawca błędnie wskazał datę sprzedaży. Czy błąd ten powinien skorygować dostawca, wystawiając fakturę korygującą, czy też mogę tego dokonać sam, wystawiając (...)
str. 64
8.
Obciążenie kosztami upomnienia a VAT
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczymy usługi wynajmu nieruchomości, które dokumentujemy fakturami wskazując w nich termin płatności. W przypadku zalegania z zapłatą wysyłamy najemcom wezwanie (...)
str. 65
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XX.
Kronika legislacyjna
1.
Nowe rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy
W Dzienniku Ustaw z dnia 22 czerwca 2018 r., pod poz. 1206, opublikowano rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w (...)
str. 66
2.
Zmiana rozporządzeń akcyzowych
W Dzienniku Ustaw z dnia 28 maja 2018 r., pod poz. 1017, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 maja 2018 r. zmieniające rozporządzenie w (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.