Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Poradnik VAT
nr 13 (397) z dnia 10.07.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Odliczanie VAT od zakupu paliwa – wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Dnia 1 lipca 2015 r. wygasł, wprowadzony przepisem art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku (...)
str. 4
II.
Definicja pierwszego zasiedlenia niezgodna z przepisami unijnymi – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego
Na gruncie ustawy o VAT w zakresie dostawy nieruchomości zabudowanych zostały wprowadzone dwa zwolnienia o charakterze przedmiotowym, tj. w art. 43 ust. 1 pkt 10 (...)
str. 5
B.
OBRÓT KRAJOWY
III.
Użytkowanie i sprzedaż samochodów osobowych w pytaniach Czytelników
1.
Zakup i użytkowanie samochodu z homologacją N1
W listopadzie 2010 r. nabyliśmy samochód Citroen Berlingo z kratką (liczba siedzeń ? 5, rodzaj ? samochód ciężarowy, podrodzaj ? VAN, o dopuszczalnej ładowności 731 (...)
str. 7
2.
Odliczenie podatku naliczonego od opłat parkingowych ponoszonych przez podwykonawców
Spółka świadczy usługi budowlane korzystając z usług podwykonawców. Pracownikom podwykonawcy spółka opłaca zakwaterowanie w hotelu oraz miejsce parkingowe przed hotelem. Czy od faktur za parking (...)
str. 8
3.
Sprzedaż samochodu osobowego po wykupie z leasingu
Na podstawie umowy leasingu użytkujemy samochód osobowy i od rat leasingowych odliczamy 50% podatku naliczonego. Czy po zakończeniu umowy możemy wykupić samochód cele prywatne i (...)
str. 9
1.
Odwrotne obciążenie – kto rozlicza VAT?
Konstrukcja przepisów ustawy o VAT jako generalną zasadę przyjmuje obowiązek rozliczenia podatku VAT od sprzedaży towaru czy usługi przez dostawcę (usługodawcę). Jednak w przypadku sprzedaży (...)
str. 11
2.
Szerszy katalog towarów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia
W wyniku nowelizacji ustawy o VAT od dnia 1 lipca 2015 r. znacznie rozszerzony został katalog towarów objętych odwrotnym obciążeniem. Znalazły się w nim m.in. (...)
str. 12
3.
Jak ustalać limit kwotowy przy odwrotnym obciążeniu?
Na podstawie art. 17 ust. 1c ustawy o VAT, w przypadku sprzedaży towarów wymienionych w poz. 28a?28c załącznika nr 11 do ustawy, tj. laptopów, komputerów, (...)
str. 12
V.
Komornik sądowy wykonujący czynności egzekucyjne – interpretacja ogólna Ministra Finansów
Podatnikami VAT są podmioty wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (art. 15 ust. 1 ustawy o VAT). Działalnością gospodarczą (...)
str. 14
VI.
Dostawa niektórych towarów medycznych nie może korzystać z obniżonej stawki VAT – wyrok TSUE
Załącznik nr 3 do ustawy o VAT zawiera wykaz towarów i usług opodatkowanych 8% stawką VAT. Od poz. 79 do 107 tego załącznika wymienione są (...)
str. 15
VII.
Zakup biletu elektronicznego – prawo do odliczenia VAT
Pracownik wyjeżdżający w podróż służbową zakupuje bilety w formie elektronicznej (rezerwuje e-bilet). Czy w przypadku otrzymania takiego e-biletu przysługuje firmie prawo do odliczenia podatku VAT? (...)
str. 17
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VIII.
Usługi związane z wyżywieniem a kasa fiskalna – pytania i odpowiedzi
1.
Gastronomia obwoźna
Od 2013 r. prowadzimy sprzedaż posiłków (hot-dogi, kiełbaski) w ruchomej przyczepie gastronomicznej. Klientom nie zapewniamy stolików do ich konsumpcji. Ze względu na niskie obroty korzystamy (...)
str. 19
2.
Sprzedaż posiłków w stołówce szkolnej
Od 2014 r. prowadzę działalność gospodarczą polegającą na przygotowywaniu i wydawaniu posiłków uczniom w stołówce szkolnej. Płatności za wszystkie obiady dokonywane są przelewem na moje (...)
str. 20
3.
Stołówka w domu pomocy społecznej
Dom pomocy społecznej prowadzi stołówkę i oprócz wydawania posiłków swoim podopiecznym dodatkowo dokonuje ich sprzedaży zatrudnionym pracownikom. Czy obrót uzyskany z tytułu tej sprzedaży powinien (...)
str. 22
IX.
Kasy rejestrujące w wyjaśnieniach izb skarbowych
1.
Usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez psychologa
W § 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień, wymienione są czynności, które zostały bezwzględnie wyłączone ze zwolnień z ewidencjonowania obrotu za pomocą kas rejestrujących. Zgodnie z (...)
str. 22
2.
Klasyfikacja usług według PKD a obowiązek stosowania kasy fiskalnej
Bezwzględnym obowiązkiem stosowania kas fiskalnych od 1 stycznia br. objęte zostały m.in. usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania (...)
str. 23
3.
Usługi mediacji
Ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotów za pomocą kasy fiskalnej wyłączone zostały świadczone przez podatników usługi prawnicze, z wyłączeniem usług określonych w poz. 28 załącznika (...)
str. 24
4.
Ewidencjonowanie usług prawniczych świadczonych online
Świadczone przez podatnika usługi prawnicze za pomocą internetu nie stanowią usług elektronicznych, co oznacza, że ich wykonywanie na rzecz osób prywatnych podlega bezwzględnemu ewidencjonowaniu w (...)
str. 24
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
X.
Transakcje łańcuchowe w pytaniach Czytelników
Dostawa łańcuchowa ma miejsce wówczas, gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu (...)
str. 26
1.
Dostawa towarów na terytorium UE na zlecenie firmy spoza Unii
Dostarczamy towary na podstawie umowy zawartej z amerykańską firmą, która nie jest podatnikiem zarejestrowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Zgodnie z dyspozycją naszego kontrahenta, towar wysyłamy (...)
str. 26
2.
Sprzedaż realizowana na terytorium Unii na rzecz polskiego nabywcy
Polski podatnik zarejestrowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych sprzedaje towar innej polskiej firmie (pośrednikowi), także zarejestrowanej jako podatnik VAT UE. Pośrednik odsprzedaje ten towar niemieckiemu przedsiębiorcy. (...)
str. 27
3.
Transakcje pomiędzy trzema podatnikami z różnych państw UE
Kupiliśmy towar od włoskiej firmy a następnie sprzedaliśmy go duńskiemu podatnikowi. Towar przetransportowaliśmy bezpośrednio do Holandii, gdzie duński nabywca ma swój magazyn. Dla celów dokonanej (...)
str. 28
4.
Dostawa łańcuchowa z udziałem czterech podatników unijnych
Zamawiamy u holenderskiego dostawcy towary, które sprzedajemy firmie z Irlandii. Na zlecenie irlandzkiego kontrahenta zajmujemy się organizacją transportu tych towarów bezpośrednio z Holandii na Węgry, (...)
str. 30
XI.
Dostawa wewnątrzwspólnotowa realizowana na rzecz unijnych oddziałów polskiej spółki
Dokonaliśmy sprzedaży naszych towarów na rzecz unijnych oddziałów polskiej spółki. Faktury wystawiliśmy na zagraniczne firmy, jednak towary przetransportowaliśmy do ich polskiej centrali, skąd będą dalej (...)
str. 31
XII.
Funkcja przedstawiciela podatkowego w przepisach ustawy o VAT
Podatnik (tj. osoba prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą i zobowiązana do zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny), (...)
str. 34
1.
Kto może zostać przedstawicielem podatkowym?
Warunki, jakie musi spełniać podmiot, który może być ustanowiony przedstawicielem podatkowym określone są w art. 18b ustawy. Zgodnie z tym przepisem, podmiot może zostać ustanowiony (...)
str. 34
2.
Jaki jest tryb ustanawiania przedstawiciela?
Ustanowienia przedstawiciela podatkowego dokonuje się w drodze pisemnej umowy zawartej pomiędzy podatnikiem, a podmiotem ustanawianym przedstawicielem podatkowym. Umowa ustanawiająca przedstawiciela podatkowego nie musi mieć formy (...)
str. 35
3.
Co wchodzi w zakres obowiązków przedstawiciela?
Czynności wykonywane przez przedstawiciela podatkowego określa art. 18c i 18d ustawy. Zgodnie z tymi przepisami obowiązkiem przedstawiciela jest: wypełnianie obowiązków podatnika, którego jest przedstawicielem, w (...)
str. 36
4.
Wzór deklaracji dla podatku od towarów i usług przedstawiciela podatkowego – VAT-13
W związku z tym, że przedstawiciel podatkowy ustanowiony przez podatnika, który dokonuje wyłącznie importu towarów przeznaczonych do wywozu w ramach WDT, wykonuje obowiązki i inne (...)
str. 36
XIII.
Czytelnicy pytają
1.
Opodatkowanie usług związanych z nieruchomościami, które świadczone są poza terytorium kraju
Czy usługi zagospodarowania terenów zielonych wykonywane na terytorium Niemiec podlegają opodatkowaniu w Polsce? Czy należy wykazywać je w deklaracji podatkowej? Sposób opodatkowania usługi uzależniony jest (...)
str. 38
2.
Import międzynarodowych usług przewozowych rozliczanych miesięcznie
Zleciliśmy litewskiej firmie kurierskiej wykonanie usług przewozowych, które odbywają się z terytorium państwa unijnego na terytorium państwa trzeciego, przy czym trasa przebiega częściowo przez nasz (...)
str. 40
3.
Rozliczenie VAT od zakupu używanego środka transportu powietrznego
Czy przy zakupie używanego śmigłowca (niespełniającego warunków uznania go za nowy środek transportu) od niemieckiego podatnika, mam obowiązek uiszczenia podatku VAT w terminie 14 dni (...)
str. 43
E.
PORADY I KOMENTARZE
XIV.
Rozliczenie zaliczki w przypadku zmiany podmiotu zobowiązanego do rozliczenia VAT
Mechanizm odwrotnego obciążenia ? czyli przeniesienie obowiązku rozliczenia VAT z tytułu danej transakcji na nabywcę ? znajduje zastosowanie w razie łącznego spełnienia następujących warunków: 1) (...)
str. 45
F.
VAT OD PODSTAW
1.
W jaki sposób wyliczyć wartość sprzedaży uprawniającą do zwolnienia z VAT?
Prowadzimy działalność w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Czy usługi te należy wliczać do limitu obrotów uprawniającego do zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT? Zwolnienie z podatku VAT o charakterze podmiotowym (...)
str. 47
2.
Przekroczenie limitu obrotów uprawniających do zwolnienia
W maju br. wartość sprzedaży narastająco od początku roku wyniosła 160.000 zł. Limit wynoszący 150.000 zł przekroczyłem wystawiając fakturę na 20.000 zł. Czy muszę opodatkować tylko kwotę 10.000 zł? (...)
str. 48
3.
Czynności wyłączone ze zwolnienia z VAT
Świadczę usługi naprawy pojazdów mechanicznych. Chciałbym poszerzyć swoją działalność o sprzedaż części zamiennych nowych i używanych. Czy w związku z tym muszę zarejestrować się jako podatnik VAT, jeśli do (...)
str. 50
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XVI.
Kaucja gwarancyjna przy obrocie towarami wrażliwymi – wzory wniosków
Od 1 lipca 2015 r. weszły w życie zmiany do ustawy o VAT, wprowadzone mocą ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy (...)
str. 51
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVII.
Zasady opodatkowania akcyzą suszu tytoniowego
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym susz tytoniowy jest wyrobem akcyzowym bez względu na kod CN i został wymieniony (...)
str. 56
1.
Przedmiot opodatkowania oraz powstanie obowiązku podatkowego
Zgodnie z art. 9b ust. 1 ustawy przedmiotem opodatkowania akcyzą w przypadku suszu tytoniowego jest: 1) nabycie wewnątrzwspólnotowe suszu tytoniowego przez inny podmiot niż podmiot (...)
str. 56
2.
Podstawa opodatkowania oraz stawka akcyzy
Podstawą opodatkowania suszu tytoniowego jest ilość tego suszu wyrażona w kilogramach, przy czym stawka akcyzy na susz tytoniowy wynosi: 229,32 zł za każdy kilogram (art. (...)
str. 58
3.
Obowiązek złożenia deklaracji podatkowej i termin płatności akcyzy
W myśl art. 24a ustawy, w przypadku suszu tytoniowego podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, składać właściwemu naczelnikowi urzędu celnego deklaracje podatkowe według ustalonego (...)
str. 58
4.
Prawo do obniżenia akcyzy o kwotę poniesioną na zakup banderoli
Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w art. 21 ust. 7 ustawy, w przypadku suszu tytoniowego, z zastrzeżeniem art. 23 ust. 4 oraz art. 27 ust. 2 (...)
str. 59
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Korekta podatku naliczonego w przypadku powrotu do zwolnienia podmiotowego
Jestem czynnym podatnikiem VAT rozliczającym się kwartalnie. W grudniu 2012 r. zakupiłem samochód osobowy o wartości netto: 30.000 zł, VAT: 6.900 zł (odliczyłem 60% podatku, (...)
str. 60
2.
Korekta faktury, z której nie odliczono podatku VAT
Jesteśmy firmą budowlaną. W listopadzie i grudniu 2014 r. od firmy, od której dzierżawiliśmy szalunki otrzymaliśmy faktury za ich naprawę. Faktury te zostały przez nas (...)
str. 62
3.
Usługa najmu rozliczana kwartalnie
Podpisaliśmy umowę najmu nieruchomości ze spółką z o.o. Umowa jest podpisana na czas nieoznaczony, natomiast czynsz będzie płacony kwartalnie w terminie płatności ustalonym na ostatni (...)
str. 63
4.
Zwrot zryczałtowanego podatku
Ile wynosi zryczałtowany zwrot podatku z tytułu dostawy produktów rolnych? Na czym polega szczególna procedura rozliczania VAT przez rolników ryczałtowych? Rolnik ryczałtowy nie ma obowiązku (...)
str. 63
5.
Odliczenie VAT od opłat notarialnych związanych z nabyciem udziałów
Spółka z o.o. prowadząca działalność opodatkowaną zakupiła udziały od innej spółki z o.o. Zakup ten został dokonany na mocy umowy sprzedaży udziałów. Czy spółka może (...)
str. 64
6.
Ujęcie w deklaracji VAT korekty faktury sprzedaży zwolnionej
Wystawiliśmy kontrahentowi fakturę korygującą sprzedaż ze stawką zwolnioną z VAT. W rozliczeniu za który miesiąc fakturę tę należy ująć w deklaracji VAT? Zgodnie z art. (...)
str. 65
7.
Faktury wystawione na siedzibę firmy bez wskazania oddziału – prawo do odliczenia VAT
Nasza firma posiada oddziały w różnych miastach. Z reguły faktury wystawiane przez naszych kontrahentów wskazują dopisek: "Oddział w...". Czy za błąd należy uznać brak takiego (...)
str. 66
8.
Udzielanie pożyczek spółce z o.o. a obowiązek podatkowy w VAT
Jesteśmy spółką z o.o. i udzielamy pożyczek innej spółce z o.o. Czy czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega (...)
str. 66
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XVIII.
Kronika legislacyjna
1.
Rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku kaucji gwarancyjnej
W Dzienniku Ustaw z dnia 16 czerwca 2015 r., pod poz. 815, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 czerwca 2015 r. w wzoru (...)
str. 67
2.
Rozporządzenie w sprawie wzoru informacji podsumowującej w obrocie krajowym
W Dzienniku Ustaw z dnia 19 czerwca 2015 r., pod poz. 849, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 czerwca 2015 r. w sprawie (...)
str. 67
3.
Nowe wzory deklaracji dla podatku od towarów i usług
W Dzienniku Ustaw z dnia 29 czerwca 2015 r., pod poz. 914, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 czerwca 2015 r. w sprawie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.