Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Poradnik VAT
nr 12 (396) z dnia 20.06.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Od 1 lipca 2015 r. koniec zakazu odliczania VAT od zakupu paliwa
W okresie przejściowym (tj. do dnia 30 czerwca 2015 r.) podatnikom posiadającym pewną kategorię pojazdów wymienionych w art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej z dnia (...)
str. 4
II.
Kasy rejestrujące w biurach rachunkowych - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Na mocy obowiązującego od 1 stycznia 2015 r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. poz. 1544) (...)
str. 5
III.
Jak zmiany w VAT wpłynęły na regulacje dotyczące zamówień publicznych?
Jak już wielokrotnie informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, od 1 lipca 2015 r. wejdą w życie zmiany do ustawy o VAT wynikające z ustawy z (...)
str. 6
B.
OBRÓT KRAJOWY
IV.
Dostawa nieruchomości w świetle przepisów ustawy o VAT
Dostawa nieruchomości lub ich części w obrocie krajowym może być opodatkowana w różny sposób, w zależności od tego, które z obowiązujących przepisów znajdą zastosowanie w (...)
str. 7
1.
Stawka VAT przy dostawie budynków i lokali
Zasadniczo, dostawa obiektów budowlanych lub ich części (z wyjątkiem obiektów budownictwa mieszkaniowego i lokali mieszkalnych) zasadniczo podlega opodatkowaniu stawką podstawową, tj. 23%. W stosunku do (...)
str. 7
2.
Dostawa używanego obiektu budowlanego a zwolnienie z VAT
Przy spełnieniu ustawowych warunków, dostawa używanego obiektu budowlanego lub jego części może korzystać ze zwolnienia z VAT. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 (...)
str. 8
3.
Wybór opodatkowania sprzedaży nieruchomości
Podatnicy dokonujący sprzedaży nieruchomości, mają w pewnym zakresie możliwość wyboru: czy opodatkować sprzedawaną nieruchomość, czy też nie. W myśl art. 43 ust. 10 ustawy o (...)
str. 8
4.
Jak opodatkować sprzedaż gruntu?
W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (art. (...)
str. 9
5.
Sprzedaż nieruchomości otrzymanej nieodpłatnie
W sierpniu 2014 r. nadleśnictwo otrzymało nieodpłatnie nieruchomość składającą się z budynku mieszkalnego i garażu, a następnie tę nieruchomość wynajęło na cele mieszkaniowe. Nadleśnictwo nie (...)
str. 9
6.
Dostawa domu jednorodzinnego wraz z garażem
Czy przy sprzedaży na podstawie jednego aktu notarialnego domu jednorodzinnego (sklasyfikowanego w PKOB pod symbolem 111) wraz z garażem obowiązuje stawka 8% od całości sprzedaży (...)
str. 11
V.
Odszkodowania na gruncie ustawy o VAT
W obrocie gospodarczym często występują zdarzenia o charakterze niezaplanowanym i niepożądanym, które wiążą się z koniecznością naprawienia powstałej szkody, m.in. poprzez zapłatę odszkodowania. Przepisy prawa (...)
str. 12
1.
Interpretacje organów podatkowych
Odszkodowanie za utratę wartości gruntu w związku z ustaleniem służebności przesyłu ? interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 6 listopada 2014 r., (...)
str. 13
2.
Odszkodowanie z tytułu szkód powstałych w uprawach rolnych
z wykonywanymi pracami często zdarza się, że korzystamy z cudzego gruntu lub pracujemy na terenie, gdzie zasadzone są drzewa, krzewy lub znajdują się uprawy. Za (...)
str. 14
VI.
VAT w orzecznictwie sądów administracyjnych
1.
Koszty opakowania towarów wliczone do podstawy opodatkowania VAT
Podstawą opodatkowania ? na mocy art. 29a ustawy o VAT ? jest generalnie wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub (...)
str. 15
2.
Kiedy ustanowienie służebności przesyłu za wynagrodzeniem nie podlega VAT?
W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, (...)
str. 16
3.
Pośrednictwo w świadczeniu usług finansowych
Przepisy ustawy o VAT nie definiują pojęcia "pośrednictwa", jednak określenie to pojawia się przy regulacjach dotyczących zwolnień od podatku VAT. Na podstawie art. 43 ust. (...)
str. 17
1.
Sprzedaż dokonywana przez rolnika ryczałtowego
Czy sprzedając produkty pochodzące z własnej działalności rolniczej mogę korzystać ze zwolnienia z VAT? Tak. Bez względu na wysokość osiąganych obrotów z tytułu sprzedaży produktów (...)
str. 18
2.
Rezygnacja ze zwolnienia z VAT przez rolnika ryczałtowego
Czy w przypadku gdy rezygnuję ze zwolnienia z VAT przewidzianego dla rolników ryczałtowych, muszę składać miesięczne deklaracje VAT? Czy mogę rozliczać VAT kwartalnie? Rolnicy ryczałtowi (...)
str. 19
3.
Świadczenie usług budowlanych i dostawa produktów rolnych – jak rozliczać VAT?
Prowadzę gospodarstwo rolne i w tym zakresie korzystam ze zwolnienia jako rolnik ryczałtowy. Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych jako czynny podatnik VAT. (...)
str. 19
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VIII.
Jakie usługi zaliczamy do czynności objętych bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania w kasie fiskalnej?
Obowiązek ewidencjonowania kwot obrotu i podatku należnego przy pomocy kas rejestrujących dotyczy podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (...)
str. 20
1.
Naprawa pojazdów
Od 1 marca 2015 r. rozpocząłem świadczenie usług naprawy i konserwacji ciągników rolniczych na rzecz rolników ryczałtowych. Czy w świetle przepisów dotyczących kas jestem zobowiązany (...)
str. 21
2.
Świadczenie usług w zakresie opieki medycznej
Jestem lekarzem i prowadzę działalność wyłącznie w zakresie medycyny pracy. W ramach tej działalności zawieram umowy z wieloma pracodawcami na wykonywanie badań ich pracowników. Za (...)
str. 23
3.
Czynności wykonywane przez lekarza weterynarii
Czy lekarz weterynarii, prowadzący gabinet weterynaryjny, w świetle obowiązujących przepisów powinien zainstalować kasę fiskalną bez względu na wysokość osiąganych obrotów z tytułu świadczonych na rzecz (...)
str. 25
4.
Usługi fotograficzne
Zamierzam rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług fotograficznych. W tym celu będę nabywać np. płyty DVD oraz inne nośniki danych. Czy będę musiał (...)
str. 25
5.
Pielęgnacja kosmetyczna zwierząt
Świadczę usługi polegające m.in. na pielęgnacji, przycinaniu sierści, czyszczeniu oczu i uszu psom i kotom. Czy uzyskiwane obroty z tytułu sprzedaży tych usług należy ewidencjonować (...)
str. 26
6.
Czy wykonywanie tatuaży jest usługą kosmetyczną?
Od 2013 r. prowadzę studio tatuaży. Czy wykonywanie tatuaży stanowi usługę kosmetyczną, którą należy rejestrować w kasie fiskalnej? Podatnik świadczący usługi kosmetyczne (kosmetologiczne) nie może (...)
str. 27
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
1.
Definicja sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju
Sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju zdefiniowana została w art. 2 pkt 24 ustawy o VAT. Pojęcie to oznacza dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika (...)
str. 28
2.
Miejsce opodatkowania
Sposób opodatkowania sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju uregulowano w art. 24 ustawy o VAT. Co do zasady określono tam, iż w przypadku sprzedaży wysyłkowej na (...)
str. 29
3.
Wyłączenia ze sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju
Zasad dotyczących sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju nie stosuje się do: 1) nowych środków transportu, 2) towarów, które są instalowane lub montowane z próbnym uruchomieniem (...)
str. 31
X.
TSUE rozstrzygnie o prawie do odliczania podatku naliczonego przez zagraniczne oddziały
Zasadniczo, prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z nabyciem towarów i usług przysługuje podatnikowi wówczas, gdy nabywane towary i usługi wykorzystywane są do (...)
str. 31
XI.
Czytelnicy pytają
1.
Sposób deklarowania importu usług
Otrzymaliśmy od kontrahenta z Rumunii fakturę za wykonane usługi. Nasz usługodawca wykazał to świadczenie w informacji podsumowującej. Czy nasza firma również powinna ująć tę usługę (...)
str. 35
2.
Data powstania obowiązku podatkowego w WDT
W którym momencie powstaje obowiązek podatkowy w WDT jeśli dostawa realizowana jest na warunkach Incoterms DDU lub EXW? Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów powstaje (...)
str. 37
3.
Faktura elektroniczna przesłana przez kontrahenta z UE
Czy na gruncie przepisów o VAT, faktura dokumentująca zakup usług, przesłana elektronicznie w pliku PDF przez przedsiębiorstwo zagraniczne mające siedzibę w Unii Europejskiej jest ważna (...)
str. 38
XII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Transport międzynarodowy na zlecenie unijnej firmy
Na zlecenie litewskiego podatnika wykonaliśmy usługę transportu towarów na trasie Polska?Rosja. Gdzie należy opodatkować tę usługę? Jaką zastosować stawkę VAT? Przewóz wykonywany częściowo w Polsce (...)
str. 39
2.
Nabycie usługi wykonanej przez czeską firmę posiadającą oddział w Polsce
Laboratorium w Czechach wykonało badania dla naszej firmy. Mamy jednak informację, że czeskie laboratorium ma swój oddział w Polsce. Czy w tym przypadku powinniśmy opodatkować (...)
str. 40
3.
Przekroczenie limitu obrotów uprawniającego do składania kwartalnych informacji podsumowujących
Spółka składa informacje podsumowujące co kwartał. Kiedy i jaką informację podsumowującą VAT-UE (miesięczną czy kwartalną) powinna złożyć, jeśli wartość WNT przekroczy w trakcie ostatniego miesiąca (...)
str. 41
4.
Nieodpłatny eksport próbek towarów
Eksportujemy nieodpłatnie próbki towarów oraz towary na ekspozycję, które wcześniej były przedmiotem nieodpłatnego importu lub zostały zakupione w Polsce. Czy w tej sytuacji eksport tych (...)
str. 43
E.
PORADY I KOMENTARZE
XIII.
Czynności niewliczane do wskaźnika proporcji sprzedaży – jak ustalić czy transakcja ma charakter pomocniczy?
Podatnicy VAT mają prawo do odliczenia VAT naliczonego od zakupów związanych z wykonywanymi przez nich czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. W stosunku do zakupów służących działalności zwolnionej z VAT (...)
str. 45
1.
Czynności, które uwzględnia się w proporcji
Proporcję określa się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym (...)
str. 45
2.
Pomocniczy charakter transakcji podlegających wyłączeniu
Postanawiając o nieuwzględnianiu przy ustalaniu proporcji obrotu z tytułu transakcji w zakresie nieruchomości, transakcji finansowych oraz usług wymienionych w art. 90 ust. 6 pkt 2 (...)
str. 47
F.
VAT OD PODSTAW
XIV.
Zasady rozliczania usług turystyki
Szczególny sposób opodatkowania usług turystyki stosują podatnicy, którzy działają na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek. Ponadto, świadczący usługę w celu (...)
str. 48
1.
Podstawa opodatkowania
W jaki sposób określić podstawę opodatkowania przy świadczeniu usługi turystycznej, gdy część usługi stanowią usługi obce nabywane dla bezpośredniej korzyści turysty, a część usług świadczona (...)
str. 48
2.
Moment powstania obowiązku podatkowego
Czy otrzymanie zaliczki z tytułu świadczenia usługi turystycznej rodzi obowiązek podatkowy w podatku VAT? W obecnie obowiązujących przepisach brak jest szczególnych regulacji dotyczących momentu powstania (...)
str. 49
3.
Odliczenie podatku naliczonego
Czy stosując procedurę opodatkowania marży możemy odliczyć podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług? Przepisy regulujące szczególne procedury przy świadczeniu usług turystyki wprowadzają zakaz odliczenia (...)
str. 51
4.
Stawka VAT na usługi turystyczne
Jaką stawkę podatku VAT należy stosować świadcząc usługę turystyki, na którą składają się usługi obce oraz usługi własne? Stawką właściwą dla świadczenia usług turystycznych jest (...)
str. 51
5.
Dokumentowanie usług turystycznych
Czy biuro podróży ma obowiązek wystawiania faktur dokumentujących otrzymane zaliczki na poczet usługi turystycznej? Podatnik świadczący usługi turystyczne zobowiązany jest wystawić fakturę na rzecz innego (...)
str. 52
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
1.
Kto wydaje indywidualne interpretacje podatkowe?
Organem, który został zobligowany do zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego zarówno przez organy podatkowe, jak i przez organy kontroli skarbowej, jest minister właściwy do (...)
str. 53
2.
Jak sporządzić wniosek o interpretację indywidualną?
Prawo do złożenia wniosku o interpretację przepisów podatkowych przysługuje zainteresowanemu, zatem zarówno podatnikowi, płatnikowi, jak i osobie, która przykładowo dopiero zamierza podjąć działalność gospodarczą. Interpretacja (...)
str. 54
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVI.
Zasady przemieszczania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy
Zasady stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy w trakcie przemieszczania wyrobów akcyzowych regulują art. 40?46 ustawy o podatku akcyzowym oraz akty wykonawcze do powyższej ustawy, a (...)
str. 58
1.
Weryfikacja dokumentów w systemie EMCS
Przemieszczanie wyrobów akcyzowych w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy rozpoczyna się w momencie przesłania do systemu EMCS projektu dokumentu e-AD przez uprawniony podmiot, czyli przez (...)
str. 59
2.
Obowiązki podmiotu wysyłającego wyrób akcyzowy po otrzymaniu dokumentu e-AD
Osoba wysyłająca wyroby akcyzowe w procedurze zawieszenia poboru akcyzy po otrzymaniu dokumentu e-AD jest obowiązana do jego wydrukowania i przekazania osobie, która będzie fizycznie przewoziła (...)
str. 60
3.
Reguły dotyczące podmiotu odbierającego wyrób akcyzowy
Po otrzymaniu wyrobów akcyzowych, podmiot odbierający przesyła do systemu EMCS raport odbioru. W przypadku przemieszczenia, które było objęte procedurą wywozu, raport wywozu jest tworzony automatycznie (...)
str. 61
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Jak prowadzić ewidencję zakupu w przypadku ograniczonego prawa do odliczenia VAT?
W jaki sposób należy prowadzić ewidencję zakupu w sytuacji gdy przysługuje mi prawo do odliczenia 50% VAT? Czy należy wpisywać wówczas całą wartość netto i (...)
str. 62
2.
Czy istnieje obowiązek przechowywania faktur pro forma?
Zdarza się, że swoim kontrahentom wystawiamy tzw. faktury pro forma. Czy mamy obowiązek przechowywać te faktury tak samo jak faktury zwykłe? Zasady oraz sposób wystawiania (...)
str. 63
3.
Odliczenie VAT z faktury za naprawę samochodu osobowego wykorzystywanego do sprzedaży mieszanej
Uczelnia posiada zakupiony w 2009 r. samochód Citroen Berlingo, który jest wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych i zwolnionych. W związku z czym odliczono podatek VAT (...)
str. 63
4.
Zbycie przedsiębiorstwa na rzecz małżonka
Prowadzoną przeze mnie firmę zamierzam w całości przekazać żonie, która jest czynnym podatnikiem VAT. Czy takie przekazanie będzie podlegało opodatkowaniu VAT? Przepisy dotyczące VAT nie (...)
str. 65
5.
Odliczenie VAT od wydatków za przejazd autostradą
W prowadzonej działalności spółka ponosi opłaty za przejazd autostradą, które dokumentowane są paragonami. Czy na ich podstawie spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT? Ogólna (...)
str. 65
6.
Organizacja imprezy dla dzieci pracowników
Z okazji Dnia Dziecka zorganizowaliśmy dla dzieci swoich pracowników imprezę. Wydatki poniesione na tę imprezę zostały pokryte ze środków obrotowych spółki i dotyczyły zakupu drobnych (...)
str. 66
7.
Co należy wykazać w spisie z natury?
Na potrzeby działalności gospodarczej nabyłem grunt wraz z budynkiem, odliczając podatek VAT. Obecnie zamierzam zlikwidować działalność. Czy nieruchomość należy wykazać w remanencie likwidacyjnym? W przypadku (...)
str. 67
8.
Odliczenie VAT od poniesionych wydatków na obsługę wypłaty dywidendy
Jesteśmy spółką akcyjną i wykonujemy wyłącznie czynności opodatkowane VAT. W zakresie obowiązków związanych z wypłatą dywidendy ponieśliśmy koszty usług doradczych, które zostały udokumentowane fakturami. Czy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.