Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Poradnik VAT
nr 1 (337) z dnia 10.01.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
OBRÓT KRAJOWY
I.
Kalendarium najistotniejszych zmian w obrocie krajowym
ZMIANY OD 1 STYCZNIA 2013 R. Faktury wystawiane przez podatników zwolnionych z VAT Faktury dokumentujące dostawę towaru lub świadczenie usługi mogą być wystawiane nie tylko przez (...)
str. 4
II.
Dokumentowanie transakcji od 1 stycznia 2013 r.
Wiele obowiązujących w 2012 r. szczegółowych zasad wystawiania faktur, uległo zmianie od 1 stycznia 2013 r. w związku ze zmianą rozporządzenia w sprawie faktur. W (...)
str. 7
1.
Elementy faktury
W § 5 ust. 1 znowelizowanego rozporządzenia w sprawie faktur określone zostały elementy, jakie powinna zawierać faktura. W porównaniu do regulacji obowiązujących w 2012 r. (...)
str. 7
2.
Kto może wystawić fakturę?
Na mocy nowych regulacji podatnik zwolniony podmiotowo z VAT ma możliwość wyboru - czy udokumentować wykonaną czynność fakturą VAT, czy też rachunkiem, wystawionym na podstawie (...)
str. 8
3.
Kiedy można wystawić fakturę uproszczoną?
W rozporządzeniu w sprawie faktur wprowadzono również możliwość wystawiania faktur uproszczonych. Są to dokumenty wystawiane wówczas, gdy kwota faktury (kwota należności ogółem) nie przekroczy 450 (...)
str. 9
4.
Terminy wystawiania faktur
W znowelizowanym rozporządzeniu w sprawie faktur utrzymano zasadę wystawiania faktur w terminie najpóźniej 7 dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. W przypadku sprzedaży (...)
str. 10
5.
Faktury korygujące i duplikaty faktur
Zasady wystawiania faktur korygujących i duplikatów faktur pozostały w dużej mierze takie same jak obecnie. Na etapie kolejnych projektów zmian rozporządzenia proponowano odstąpienie od wystawiania (...)
str. 10
6.
Autentyczność pochodzenia faktury, integralność treści i jej czytelność
W rozporządzeniu w sprawie faktur zawarto zapis, zgodnie z którym to podatnik musi określić sposób zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności i czytelności faktur (§ 20a rozporządzenia). (...)
str. 11
7.
Przepisy przejściowe
Na szczególną uwagę zasługują przepisy przejściowe w zakresie dokumentowania transakcji podlegających opodatkowaniu. Jeżeli chodzi o czynności wykonane przed dniem wejścia w życie znowelizowanego rozporządzenia w (...)
str. 11
1.
Refakturowanie usług w świetle przepisów o VAT
W art. 8 ust. 2a ustawy o VAT określono, iż w przypadku gdy podatnik działając we własnym imieniu ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział (...)
str. 11
2.
Powstanie obowiązku podatkowego od refakturowanych usług w opinii organów podatkowych
Refakturowanie usług jest dość powszechnie stosowane przez podatników, jednak mimo to dla wielu z nich problemem jest ustalenie terminu powstania obowiązku podatkowego dla tych czynności. (...)
str. 12
3.
Wyrok NSA
Za moment wykonania refakturowanej usługi, jeśli ustawa nie stanowi inaczej, przyjąć należy moment wykonania wszystkich działań i czynności składających się na refakturowaną usługę. Tak orzekł (...)
str. 13
IV.
VAT w orzecznictwie i interpretacjach Ministra Finansów
1.
Podatek naliczony od wydatków poniesionych na uruchomienie firmy
Podatnikowi przysługuje, na jego umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową, zwrot kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu od podatku należnego, również wówczas, gdy nie wykonał (...)
str. 14
2.
Premia pieniężna jako rabat
Premia pieniężna za dany okres, w ujęciu ekonomicznym, sprowadza się w istocie do dokonania przez sprzedawcę na rzecz nabywcy zwrotu części uiszczonego wynagrodzenia z tytułu (...)
str. 15
3.
Usługa transportu osób świadczona w ramach usługi turystycznej
Własne usługi przewozu stanowiące element składowy usługi turystycznej świadczonej podróżnym przez biuro podróży za cenę ryczałtową, podlegają ogólnym zasadom opodatkowania podatkiem VAT, w szczególności w (...)
str. 16
V.
Obrót krajowy na Forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Ulga na złe długi - jakie przepisy zastosować?
Kontrahent nie zapłacił nam należności z faktury z 2011 r. Minęło już 180 dni. Czy ulgę możemy rozliczyć na nowych czy na starych zasadach? [pyt. (...)
str. 16
2.
Korekta VAT przed otrzymaniem zwrotu
We wrześniu odliczyłam niesłusznie podatek VAT. Wykazałam w deklaracji kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu w terminie 60 dni. Nie otrzymałam jeszcze zwrotu. (...)
str. 17
B.
KASY REJESTRUJĄCE
VI.
Od 2013 r. zmiany w zakresie zwolnień z obowiązku stosowania kas rejestrujących
Dnia 1 stycznia 2013 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy (...)
str. 18
1.
Zwolnienia z obowiązku stosowania kas
Określone w rozporządzeniu zwolnienia można umownie podzielić na dwie grupy: podmiotowe - zwalniające podatnika z obowiązku ewidencjonowania w zakresie całej prowadzonej przez niego działalności, przedmiotowe (...)
str. 18
2.
Czynności pozbawiające prawa do zwolnienia z obowiązku stosowana kas
Na mocy § 4 rozporządzenia, zwolnień z ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3 (wymienionych powyżej) nie stosuje się w przypadku: 1) (...)
str. 20
3.
Termin rozpoczęcia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej
Jak wynika z § 5 rozporządzenia podatnik traci prawo do zwolnienia z ewidencjonowania po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym przekroczył obowiązujący limit (...)
str. 22
4.
Przepisy przejściowe
Przepis § 7 rozporządzenia zawiera regulacje przejściowe w zakresie stosowania przez podatników zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, na mocy których: podatnicy, którzy przestali spełniać warunki do (...)
str. 22
VII.
Prawo do skorzystania z ulgi przysługującej na zakup kasy fiskalnej
W lipcu 2012 r. przekroczyliśmy limit 40.000 zł, uprawniający nas do korzystania ze zwolnienia prowadzenia ewidencji za pomocą kasy rejestrującej. W związku z tym, w (...)
str. 23
C.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
VIII.
Kalendarium najistotniejszych zmian w obrocie z zagranicą
ZMIANY OD 1 STYCZNIA 2013 R. Obowiązek podatkowy w WDT i WNT Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów powstaje z chwilą (...)
str. 26
IX.
Opodatkowanie nietransakcyjnego przemieszczenia towarów uznawanego za WDT w 2013 r.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów należy rozumieć wywóz towarów z terytorium RP na terytorium innego państwa członkowskiego (...)
str. 27
X.
Czytelnicy pytają
1.
Stawka VAT dla eksportu towarów przy braku dokumentów celnych
Wystawiłam fakturę eksportową w listopadzie. Czy jeśli do 27 grudnia nie otrzymam potwierdzenia wywozu towarów - IE-599, to nie wykażę tej faktury w deklaracji VAT-7 (...)
str. 30
2.
Refakturowanie usług transportu lotniczego osób
Dokonaliśmy zakupu biletów lotniczych na trasie Warszawa - Mediolan - Warszawa dla pracowników naszej firmy oraz dla pracownika niemieckiej spółki, z którą współpracujemy. Przelot odbywał (...)
str. 31
3.
Obowiązek podatkowy dla zaliczek uiszczonych na poczet nabycia towarów wraz z montażem
Zamówiliśmy u włoskiego dostawcy linię produkcyjną, która zostanie zamontowana w naszej siedzibie za kilka miesięcy. Zgodnie z umową kontrahent unijny wystawił nam w październiku i (...)
str. 34
D.
PORADY I KOMENTARZE
1.
Odliczanie VAT w przypadku działalności mieszanej
W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku (...)
str. 35
2.
Wstępne rozliczanie podatku naliczonego
Szczegółowe zasady rozliczania podatku naliczonego w przypadku działalności mieszanej określone zostały w przepisie art. 91 ustawy o VAT. Rozliczenie podatku naliczonego, którego nie można jednoznacznie (...)
str. 35
3.
Jak dokonuje się rocznej korekty?
Po zakończeniu roku podatkowego podatnik prowadzący działalność "mieszaną" jest zobowiązany do obliczenia struktury obrotów dla tego właśnie roku. Na jej podstawie podatnik powinien skorygować rozliczenie (...)
str. 38
4.
Korekta roczna w deklaracji podatkowej
W deklaracji podatkowej, w której podatnik rozlicza podatek VAT przewidziano odrębne rubryki, w których uwzględnia się roczne korekty podatku naliczonego (a także korekty związane ze (...)
str. 39
5.
Korekta podatku naliczonego od zakupu środków trwałych
Jeżeli podatnik dokonuje zakupu środka trwałego o wartości początkowej przekraczającej 15.000 zł związanego zarówno z działalnością uprawniającą, jak i nieuprawniającą do dokonywania odliczenia podatku VAT, (...)
str. 39
6.
Jak rozliczyć podatek naliczony od nakładów inwestycyjnych?
Podatnik VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od dokonywanych zakupów, o ile zakupy te związane są z obecnie prowadzoną bądź planowaną działalnością opodatkowaną. Prawo (...)
str. 41
E.
VAT OD PODSTAW
1.
Zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym jako ustawowe prawo podatnika
Podatnik, u którego w danym okresie rozliczeniowym wystąpiła nadwyżka podatku naliczonego nad należnym sam decyduje o tym, czy nadwyżkę tę wykaże jako kwotę do przeniesienia (...)
str. 42
2.
Skrócony termin zwrotu
Podatnik może ubiegać się o zwrot w terminie przyspieszonym - w ciągu 25 dni od dnia złożenia deklaracji. Zwrot w tak krótkim terminie możliwy jest (...)
str. 42
3.
Przyspieszony zwrot w przypadku deklaracji złożonej po terminie
Aby podatnik mógł ubiegać się o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie przyspieszonym (25 dni od dnia złożenia deklaracji), musi spełnić warunki określone (...)
str. 43
4.
Zwrot w przyspieszonym terminie przy kompensacie należności
Przepis art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT nie stawia ograniczeń co do formy zapłaty należności, z zastrzeżeniem, że - odwołując się w (...)
str. 44
F.
WZORY PISM I FORMULARZY
1.
Zasady opodatkowania okazjonalnego transportu osób autobusami
Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 28f ustawy o VAT, transport osób opodatkowany jest w miejscu, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Jest (...)
str. 45
2.
Warunki korzystania z procedury uproszczonej
Aby skorzystać ze szczególnej procedury w zakresie świadczenia usług międzynarodowego okazjonalnego przewozu drogowego osób, podatnik powinien złożyć drogą elektroniczną zgłoszenie informujące o zamiarze skorzystania z (...)
str. 45
3.
Obowiązki podatników wykonujących przewozy okazjonalne
Zgodnie z art. 96a ustawy o VAT, w celu zapewnienia możliwości egzekwowania podatku od podmiotów zagranicznych, w przypadku świadczenia usług międzynarodowego przewozu drogowego, polegającego na (...)
str. 46
4.
Deklaracje i ewidencje
Podatnicy zidentyfikowani jako "podatnicy VAT - przewozy okazjonalne" mają obowiązek składania drogą elektroniczną do Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście kwartalnych deklaracji podatkowych (VAP-1) na potrzeby rozliczenia (...)
str. 47
G.
PODATEK AKCYZOWY
XIV.
Jak uzyskać zwrot akcyzy od zakupu paliwa rolniczego?
Na mocy ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. nr (...)
str. 53
1.
Producenci rolni uprawnieni do zwrotu akcyzy
Zwrot podatku przysługuje producentowi rolnemu i ustalany jest on jako iloczyn ilości oleju napędowego zakupionego przez producenta rolnego, wynikającej z faktur VAT i stawki zwrotu (...)
str. 53
2.
Wniosek o zwrot akcyzy od paliwa rolniczego
Podstawą zwrotu podatku akcyzowego jest wniosek, który producent rolny powinien złożyć właściwemu wójtowi lub burmistrzowi (prezydentowi miasta) ze względu na miejsce położenia będących w jego (...)
str. 54
H.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Korekta błędnych danych nabywcy na fakturze
Osoba fizyczna w maju 2012 r. zakupiła materiały budowlane. Transakcja ta na życzenie klienta została potwierdzona fakturą VAT na imię i nazwisko tej osoby. W (...)
str. 57
2.
Usługi usuwania śniegu - stawka VAT i obowiązek podatkowy
Podpisałem z urzędem gminy umowę na usługi odśnieżania ulic, placów, parkingów. Jaką stawką VAT powinienem opodatkować te usługi oraz kiedy w tym przypadku powstanie obowiązek (...)
str. 59
3.
Zwrot VAT w budownictwie mieszkaniowym
Zakupiłam materiały budowlane, które zużyłam na remont mieszkania. Z końcem ubiegłego roku złożyłam wniosek o zwrot części VAT. Czy do wniosku VZM składanego w grudniu (...)
str. 60
4.
Zawieszenie czy likwidacja firmy - co wybrać?
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Planuję kilkumiesięczny wyjazd zagraniczny. Być może przedłuży się on nawet do roku. Czy mogę zawiesić działalność gospodarczą, czy też lepiej w (...)
str. 60
5.
Stawka VAT na organizację balu sylwestrowego
Zorganizowaliśmy bal sylwestrowy. W cenie biletu zapewniliśmy udostępnienie sali, oprawę muzyczną oraz konsumpcję (napoje, wyżywienie). Jak prawidłowo należało opodatkować sprzedaż biletów wstępu na taką imprezę? (...)
str. 61
6.
Czynności wykonywane w ramach umowy o dzieło
Jestem czynnym podatnikiem VAT prowadzącym działalność opodatkowaną (sieć sklepów spożywczych). Podpisałem umowę o dzieło, w ramach której będę świadczył usługi niezwiązane z prowadzoną przeze mnie (...)
str. 62
7.
Odliczenie VAT przy wykupie samochodu osobowego z leasingu
W grudniu 2012 r. wykupiłem z leasingu samochód osobowy. Podczas trwania umowy leasingu odliczałem z rat leasingowych 60% VAT, nie więcej niż 6.000 zł. Czy (...)
str. 63
8.
Przejęcie gruntów rolnych przeznaczonych pod budowę drogi w zamian za odszkodowanie
Wojewoda przejął od naszej spółki grunty rolne w zamian za odszkodowanie. Grunt ten ma być przeznaczony pod budowę drogi. Czy czynność tę należy udokumentować fakturą (...)
str. 64
9.
Nabycie używanego towaru a prawo do odliczenia VAT
Planuję zakup używanych maszyn na potrzeby prowadzonej działalności opodatkowanej. Sprzedawca stwierdził, że wystawi mi fakturę VAT marża. Czy taki zakup będzie uprawniał mnie do odliczenia (...)
str. 65
I.
ZMIANY W PRZEPISACH
XV.
Kronika legislacyjna
1.
Stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego na rok 2013
W Dzienniku Ustaw z dnia 10 grudnia 2012 r., pod poz. 1380, opublikowane zostało rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie (...)
str. 66
2.
Nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z prowadzenia ewidencji za pomocą kas
W Dzienniku Ustaw z dnia 11 grudnia 2012 r., pod poz. 1382, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie (...)
str. 66
3.
Zmiana rozporządzenia w sprawie faktur
W Dzienniku Ustaw z dnia 18 grudnia 2012 r., pod poz. 1428, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w (...)
str. 66
4.
Wzór zawiadomienia o skorygowaniu podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego
W Dzienniku Ustaw z dnia 21 grudnia 2012 r., pod poz. 1451, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 grudnia 2012 r. w sprawie (...)
str. 66
5.
Ustawa zmieniająca ustawę - Prawo o ruchu drogowym oraz inne ustawy
W Dzienniku Ustaw z dnia 21 grudnia 2012 r., pod poz. 1448, opublikowana została ustawa z dnia 10 października 2012 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. (...)
str. 67
6.
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej
W Dzienniku Ustaw z dnia 24 grudnia 2012 r., pod poz. 1456, opublikowana została ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie niektórych ustaw (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.