Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT
Poradnik VAT
nr 16 (472) z dnia 20.08.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Przelew w systemie split payment nie może być dokonany na rachunek ROR
Podatnik, który rozlicza się z dostawcą w systemie podzielonej płatności (split payment) dokonuje przelewu kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto na rachunek bankowy albo na rachunek (...)
str. 4
B.
OBRÓT KRAJOWY
II.
Korzyści wynikające ze stosowania mechanizmu podzielonej płatności - wyjaśnienia MF
Od 1 lipca 2018 r. każdy podatnik VAT dobrowolnie może decydować o skorzystaniu z mechanizmu podzielonej płatności (MPP). Aby zachęcić podatników do skorzystania ze split (...)
str. 5
1.
Wyłączenie solidarnej odpowiedzialności i brak dodatkowego zobowiązania podatkowego
Zgodnie z art. 108c ust. 1 ustawy o VAT, do wysokości kwoty odpowiadającej kwocie podatku wynikającej z otrzymanej faktury, zapłaconej z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, (...)
str. 5
2.
Ochrona przed podwyższonymi odsetkami
Zapłata podatku VAT z użyciem mechanizmu split payment może zabezpieczyć podatnika także przed obowiązkiem zapłaty podwyższonych odsetek za zwłokę. Podwyższone odsetki (wynoszące obecnie 12%) są (...)
str. 6
3.
Zmniejszenie kwoty zobowiązania - tzw. skonto
Ustawodawca wprowadził możliwość obniżenia kwoty zobowiązania podatkowego w podatku VAT, jeżeli podatnik dokona zapłaty całości zobowiązania jednorazowo z rachunku VAT przed terminem jego zapłaty. Kwota (...)
str. 7
4.
Szybszy zwrot różnicy podatku
W ustawie o VAT wprowadzono nowy rodzaj dokonania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, czyli zwrot na rachunek VAT. Podatnik korzystający z MPP może uzyskać (...)
str. 7
III.
Podatnicy VAT zobowiązani do stosowania ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu
Z dniem 13 lipca 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. (...)
str. 8
1.
Kogo dotyczy nowa ustawa?
W art. 2 ust. 1 pkt 1-25 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu wymienione są podmioty zobowiązane do jej stosowania, nazywane przez ustawodawcę (...)
str. 8
2.
Obowiązki podmiotów zobowiązanych do zapobiegania przestępstwom gospodarczym
Zadaniem instytucji obowiązanych jest rozpoznawanie ryzyka prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu związanego ze stosunkami gospodarczymi lub z transakcjami okazjonalnymi, a także do ocenianie poziomu rozpoznanego (...)
str. 10
IV.
Zasady ustalania podstawy opodatkowania w pytaniach Czytelników
Regulacje dotyczące ustalania podstawy opodatkowania w obrocie krajowym określone są w art. 29a ustawy o VAT. W art. 29a ust. 1 określono, iż podstawą opodatkowania, (...)
str. 10
1.
Nieodpłatne przekazanie towaru
Firma przekazała szkole używane laptopy. Od jakiej wartości należy naliczyć podatek VAT? Jeżeli firma przy zakupie tych laptopów miała prawo do odliczenia podatku VAT, zarówno (...)
str. 11
2.
Dostawa gruntu zabudowanego
Czy sprzedaż budynków wraz z gruntem będącym przedmiotem użytkowania wieczystego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? Zgodnie z generalną zasadą określoną w art. 29a ust. 8 ustawy (...)
str. 13
V.
Data dokonania dostawy towarów w krajowych transakcjach łańcuchowych
Jesteśmy dystrybutorem artykułów spożywczych i często zdarzają się sytuacje, że towar jest dostarczany bezpośrednio od naszego dostawcy (przez przewoźnika) do naszego odbiorcy. Dostawca wystawia nam (...)
str. 14
1.
Obowiązek rejestracyjny podatnika VAT
Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o VAT podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w (...)
str. 16
2.
Kiedy podatnik może odliczyć podatek VAT naliczony?
Podstawowe uprawnienie podatnika dotyczące obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarte zostało w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym w zakresie, (...)
str. 17
VII.
Skutki braku zaświadczenia o dodatkowym badaniu technicznym samochodu ciężarowego
Zgodnie z ogólną zasadą określoną w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi przysługuje prawo do odliczenia 50% kwoty (...)
str. 18
VIII.
Rozliczanie podatku VAT przez spółdzielnię mieszkaniową
W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 845 ze zm.) (...)
str. 21
1.
Czynności zrównane z dostawą towarów
W art. 7 ust. 1 ustawy o VAT definiując dostawę jako przedmiot opodatkowania tym podatkiem, ustawodawca wymienia m.in.: ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, (...)
str. 21
2.
Przekształcenia spółdzielczych praw do lokali mieszkalnych
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, czynność przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, jak również przeniesienie (...)
str. 22
C.
KASY REJESTRUJĄCE
IX.
Korekta sprzedaży udokumentowanej paragonem i fakturą
W sytuacji, gdy sprzedawca zobowiązany jest do ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących, dokumentem potwierdzającym fakt dokonania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (...)
str. 23
1.
Sposób dokonania korekty sprzedaży zarejestrowanej w kasie fiskalnej
Dane, jakie powinna zawierać ewidencja zwrotów towarów i uznanych reklamacji towarów i usług, które skutkują zwrotem całości lub części należności (zapłaty) z tytułu sprzedaży wymienione (...)
str. 23
2.
Korygowanie dostawy udokumentowanej fakturą
W przypadku, gdy oprócz zarejestrowania sprzedaży w kasie podatnik udokumentuje ją (na żądanie nabywcy) fakturą to - stosownie do art. 106j ustawy o VAT - (...)
str. 24
3.
Brak potwierdzenia odbioru faktury korygującej
Na temat sposobu i terminu rozliczenia korekty sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie fiskalnej, jak i udokumentowanej fakturą na żądanie nabywcy wypowiedział się m.in. Dyrektor Izby Skarbowej (...)
str. 25
X.
Ulga na zakup kasy fiskalnej przy zmianie formy prawnej prowadzonej działalności - wyrok WSA
Zagadnienie sukcesji podatkowej, w przypadku przekształceń podmiotów prowadzących działalność gospodarczą regulują przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z (...)
str. 27
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
XI.
Planowane zmiany w unijnym systemie VAT
Wprowadzenie unijnego systemu opodatkowania podatkiem VAT ułatwiło handel w UE dzięki usunięciu przeszkód, które zakłócały konkurencję i swobodny przepływ towarów. Ostatnie lata pokazały jednak, że (...)
str. 29
XII.
Obrót z zagranicą w wyjaśnieniach Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
1.
Odliczenie VAT od zakupów związanych ze świadczeniem usług finansowych
Zgodnie z ogólną zasadą określoną w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...)
str. 31
2.
Data dokonania dostawy w eksporcie towarów na warunkach CIP i CIF
Nie ma szczególnych regulacji, które odnosiłyby się do sposobu ustalania obowiązku podatkowego czy terminów wystawiania faktur dokumentujących eksport towaru. Należy zatem tu stosować zasady ogólne. (...)
str. 33
3.
Skan dokumentów przewozowych a stawka VAT w WDT
W przypadku WDT, aby daną dostawę opodatkować według stawki 0%, dostawca - polski podatnik VAT - przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany (...)
str. 35
XIII.
Czytelnicy pytają
1.
Dostawa towarów do innego państwa UE na zlecenie kontrahenta z państwa trzeciego
Kontrahent spoza UE zamówił w naszej firmie towary i zlecił nam organizację ich transportu do Niemiec. Nie podał nam jednak niemieckiego numeru VAT UE. Jaką (...)
str. 36
2.
Obowiązek podatkowy w WNT a data wystawienia faktury
Otrzymujemy od dostawcy unijnego fakturę dokumentującą dostawę towarów na warunkach DAP. Towar otrzymujemy 10-14 dni później. Dostawca sugeruje, że powinniśmy rozliczyć podatek VAT dopiero z (...)
str. 38
3.
Eksport towarów objętych procedurą celną wywozu w innym państwie
Kontrahent z Ukrainy zamówił u nas towary, które kazał przetransportować na Litwę. Po kilku dniach towary te zostały wywiezione na Ukrainę. Nasz klient wysłał nam (...)
str. 40
4.
Zakup paliwa na terenie UE
Jakie obowiązki z tytułu VAT wiążą się z otrzymaną fakturą od firmy z Belgii na tankowanie samochodów ciężarowych, które jeżdżą na terenie UE i nie (...)
str. 42
5.
WNT od podatnika spoza terytorium UE
Zakupiliśmy towar od kontrahenta z USA, który został wysłany z magazynu wynajmowanego przez niego w Holandii. Według naszych informacji, amerykański dostawca posiada holenderski numer VAT (...)
str. 43
6.
Opodatkowanie usług elektronicznych wykonywanych na rzecz podatników z państw trzecich
Za pośrednictwem sieci internetowej świadczę usługi programistyczne dla odbiorców z Rosji. Czy powinienem wykazywać je w deklaracji podatkowej? Definiując usługi elektroniczne, telekomunikacyjne oraz nadawcze ustawodawca (...)
str. 46
E.
PORADY I KOMENTARZE
XIV.
Wycofanie nieruchomości ze spółki cywilnej do osobistego majątku wspólnika - skutki w podatku VAT
W przypadku zawiązania spółki prawa cywilnego funkcjonują równolegle obok siebie odrębne masy majątkowe należące do poszczególnych wspólników oraz spółki, przy czym nie są wykluczone przesunięcia (...)
str. 48
1.
Nieodpłatne przekazanie wspólnikowi nieruchomości należącej do spółki
W razie wycofania nieruchomości z majątku spółki cywilnej do majątku osobistego jej wspólnika znajdzie zastosowanie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Przepis ten nakazuje (...)
str. 48
2.
Pierwsze zasiedlenie a zwolnienie od podatku w świetle przepisów unijnych i krajowych
Jednym ze zwolnień od podatku przewidzianych przez ustawodawcę dla nieruchomości jest zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Zgodnie z (...)
str. 48
3.
Korekta VAT w związku z przekazaniem budynku na cele osobiste
Prowadzimy z bratem spółkę cywilną, która jest czynnym podatnikiem VAT i wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane. W grudniu 2009 r. brat wniósł do spółki aportem działkę (...)
str. 49
F.
VAT OD PODSTAW
XV.
Rozpoczęcie działalności w trakcie roku - kiedy można korzystać ze zwolnienia z VAT?
Podmiot, który w trakcie roku podejmuje decyzję o rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej, na gruncie przepisów ustawy o VAT, co do zasady jest traktowany jako podatnik (...)
str. 51
1.
Limit uprawniający do korzystania ze zwolnienia z VAT
Zwolnienie z VAT przysługuje podatnikom, którzy przewidują, że wartość zrealizowanej sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 200.000 (...)
str. 51
2.
Czynności niewliczone do wartości sprzedaży uprawniającej do zwolnienia
Do wyliczenia obrotu uprawniającego do zwolnienia z VAT przyjmuje się w całości kwoty uzyskane ze sprzedaży towarów i usług, wykazywane w ewidencji sprzedaży, z wyłączeniem (...)
str. 51
3.
Wyłączenia z możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego
Mimo tego, iż podatnik, który rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku, będzie mieścił się w określonym ustawowo limicie wartości sprzedaży, w niektórych przypadkach rodzaj (...)
str. 52
4.
Powrót do zwolnienia z VAT
W praktyce podatnicy, którzy utracili prawo do zwolnienia z VAT lub z niego dobrowolnie zrezygnowali, mają możliwość ponownego skorzystania ze zwolnienia podmiotowego. Zgodnie z art. (...)
str. 53
5.
Podmioty rozpoczynające wykonywanie czynności zwolnionych przedmiotowo z VAT
W niektórych przypadkach podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą nie mają obowiązku wyliczania limitu wartości sprzedaży uprawniającej do zwolnienia z VAT, ponieważ korzystają ze zwolnienia o charakterze (...)
str. 53
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XVI.
Jak odroczyć termin złożenia informacji o ewidencji VAT w postaci JPK?
Podatnicy VAT, prowadzący ewidencje VAT przy użyciu programów komputerowych, mają obowiązek przekazywać informacje o ewidencji w formie JPK. Informacje te składa się bez wezwania organu (...)
str. 54
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVII.
Nowe regulacje dotyczące zwolnienia od akcyzy pojazdów elektrycznych i hybrydowych
Od 28 lipca 2018 r. weszła w życie zmiana przepisów dotyczących warunków zwolnienia od akcyzy pojazdów elektrycznych, hybrydowych i posiadających napęd wodorowy. Nowelizacja ta została (...)
str. 56
XVIII.
Akcyza przy komisowej sprzedaży auta - odpowiedź na interpelację poselską
Wątpliwości dotyczące zasad opodatkowania akcyzą pierwszej sprzedaży na terytorium kraju samochodu osobowego dokonywanej przez komisanta na podstawie zawartej z komitentem umowy komisu - były przedmiotem (...)
str. 57
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Prawo do odliczenia VAT z kserokopii faktury
Czy można posługiwać się skanem/kserokopią faktury jako oryginalną fakturą? Czy można traktować taką fakturę jako elektroniczną? Ustawodawca dopuszcza posługiwanie się fakturami zarówno w formie tradycyjnej, (...)
str. 58
2.
Odliczenie od paliwa zakupionego przez pracownika do prywatnego samochodu wykorzystywanego do celów służbowych
Czy można odliczyć 50% VAT z faktury wystawionej na firmę z tytułu nabycia paliwa zakupionego przez pracownika w czasie podróży służbowej do własnego samochodu używanego (...)
str. 59
3.
Odpowiedzialność nabywcy za błędną fakturę wystawioną przez podwykonawcę
Sprzedajemy urządzenia wraz z montażem i uruchomieniem. Część tych prac wykonują firmy działające na nasze zlecenie. Zwykle jest to najem dźwigu, który dokonuje rozładunku maszyny (...)
str. 60
4.
Dokumentowanie otrzymanej z budżetu gminy dopłaty do ceny wody
Spółka z o.o. będąca czynnym podatnikiem VAT otrzymuje fakturę za zużycie wody. Wartość brutto na fakturze została obliczona jako iloczyn zużytej wody w m 3 (...)
str. 62
5.
Najem prywatny po zakończeniu działalności gospodarczej - skutki w podatku VAT
W dniu 30 kwietnia br. zakończyłam prowadzenie działalności gospodarczej. Byłam czynnym podatnikiem VAT i prowadziłam sklep. Natomiast od 1 maja jako osoba prywatna wynajmuję budynek (...)
str. 63
6.
Umieszczenie na fakturach informacji o podstawie zwolnienia z VAT
Spółka świadcząca usługi budowlane, będąca podatnikiem VAT wystawia sporadycznie faktury potwierdzające czynności zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 i pkt (...)
str. 65
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XIX.
Kronika legislacyjna
1.
Zmiany przepisów dotyczących przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych
W Dzienniku Ustaw z dnia 7 sierpnia 2018 r., pod poz. 1499, opublikowano ustawę z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy - Ordynacja (...)
str. 67
2.
Zmiana rozporządzenia w sprawie norm dopuszczalnych ubytków niektórych wyrobów akcyzowych
W Dzienniku Ustaw z dnia 6 sierpnia 2018 r., pod poz. 1484, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 lipca 2018 r. zmieniające rozporządzenie w (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.