Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 9 (872) z dnia 20.03.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Biura rachunkowe a zwolnienie z VAT
Podatnicy, którzy uzyskują stosunkowo niewielkie obroty (do 150.000 zł rocznie), nie muszą rozliczać VAT - mogą oni bowiem korzystać ze zwolnienia z VAT na mocy (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Ogłoszono jednolity tekst rozporządzenia w sprawie wzorów deklaracji dotyczących wewnątrzwspólnotowego nabycia i sprzedaży nowych środków transportu
W Dzienniku Ustaw z 5 marca 2015 r., pod poz. 306, opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z 12 lutego 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu (...)
str. 6
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Odpowiedzialność materialna wynikająca z prawa pracy
Pracownik odpowiada za szkodę wyrządzoną pracodawcy wówczas, gdy spełnione są przesłanki określone w Kodeksie pracy. Wysokość odszkodowania uzależniona jest natomiast od tego, czy pracownik spowodował (...)
str. 6
1.2.
Obciążenie pracownika a VAT należny
Czynności, które skutkują obowiązkiem wykazania VAT należnego, to: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów na terytorium kraju, (...)
str. 8
1.3.
Czy otrzymane odszkodowanie jest przychodem u pracodawcy?
Otrzymując od pracownika odszkodowanie/karę pieniężną z tytułu szkody wyrządzonej pracodawcy, pracodawca niewątpliwie uzyskuje przysporzenie majątkowe. Uzyskuje on zatem przychód. Przychód ten powstaje z chwilą otrzymania (...)
str. 9
1.4.
Ewidencja księgowa otrzymanego odszkodowania/kary pieniężnej
Kwota odszkodowania lub też kary pieniężnej, nałożona na pracownika z tytułu wyrządzonej pracodawcy szkody, wiąże się w sposób pośredni z działalnością prowadzoną przez pracodawcę. Zalicza (...)
str. 10
2.
Zakup i odsprzedaż wierzytelności - zasady podatkowego rozliczenia i ewidencja księgowa
Wierzytelność jest prawem majątkowym, które może być przedmiotem obrotu gospodarczego. Szczegółowe regulacje związane z zamianą wierzyciela lub dłużnika zawierają art. 509-518 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z (...)
str. 10
2.1.
VAT i podatek od czynności cywilnoprawnych
Zakup wierzytelności nie jest ani odpłatną dostawą towaru, ani odpłatnym świadczeniem usługi i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu VAT. Takie stanowisko zaprezentował np. (...)
str. 10
2.2.
Koszty i przychody w podatku dochodowym
Obrót wierzytelnościami - kwalifikacja przychodów do określonego źródła przychodów Przy kwalifikacji przychodów do określonego źródła najczęściej uznaje się, że jeżeli przepisy ustawy o PDOF nie (...)
str. 11
2.3.
Ewidencja księgowa
Zakup wierzytelności dokonany w ramach działalności gospodarczej ujmuje się w księgach rachunkowych na koncie 24 "Pozostałe rozrachunki". Zapisy w księgach związane z ww. zakupem mogą wyglądać następująco:    a) (...)
str. 13
IV.
PODATEK VAT
1.
Ewidencja przebiegu pojazdu prowadzona dla celów VAT - wyjaśnienie WSA i organu podatkowego
Podatnicy mogą odliczać cały VAT od wydatków na samochody osobowe i inne pojazdy samochodowe, jeżeli samochody te (pojazdy) przeznaczone są wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Generalnie (...)
str. 15
2.
Interpretacje indywidualne Ministra Finansów dotyczące VAT
2.1.
Przeliczanie na złote kwot wykazanych w zbiorczej fakturze korygującej
Jeżeli na okoliczność przyznania rabatu do wszystkich transakcji zrealizowanych w danym okresie podatnik wystawia zbiorczą fakturę korygującą w walucie obcej, przeliczenia kwot wykazanych w tej (...)
str. 18
2.2.
Okres korekty dla inwestycji w obcym środku trwałym
Inwestycje w obcym środku trwałym (także dokonane na nieruchomości) należy traktować odrębnie od środków trwałych, na których zostały poczynione. Korekta VAT, dokonywana w związku ze (...)
str. 19
2.3.
Określanie daty sprzedaży na fakturach zbiorczych
Jeżeli podatnik wystawia zbiorcze faktury, a daty dokonania lub zakończenia dostaw towarów lub wykonania usług są określone i różnią się od daty wystawienia faktury, to (...)
str. 20
2.4.
Dokumentowanie świadczeń zdrowotnych
Jednostki realizujące zadania w zakresie ochrony zdrowia, finansowane przez NFZ w ramach umownego limitu, powinny wystawiać faktury za wykonane usługi na kwotę ustaloną z NFZ (...)
str. 21
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Wystawienie faktury lub uznanie reklamacji, gdy klient zgubił paragon fiskalny
Sprzedajemy towary osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej - sprzedaż ewidencjonujemy w kasie rejestrującej. Zdarza się, że klient po pewnym czasie zwraca się z prośbą o wystawienie (...)
str. 21
3.2.
Korekta faktury zaliczkowej "do zera" i wystawienie nowej faktury na całą wartość transakcji
Wpłacamy zaliczki na poczet zakupu towaru, a kontrahent wystawia faktury zaliczkowe. Po zrealizowaniu dostawy kontrahent wystawia fakturę korygującą do faktury zaliczkowej (korekta "do zera") i (...)
str. 23
3.3.
Rozliczanie VAT w ramach tzw. "odwrotnego obciążenia"
Kiedy ma zastosowanie rozliczenie VAT w ramach tzw. "odwrotnego obciążenia"? Czy jeżeli wartość dostaw dla danego odbiorcy nie przekracza 20.000 zł, także należy stosować ten (...)
str. 24
3.4.
Wystawienie korekty faktury zwiększającej wartość należności a ulga na złe długi
Wystawiliśmy fakturę - zamiast stawki 23% zastosowaliśmy zwolnienie z VAT. Wystawiliśmy fakturę korygującą "in plus" (na kwotę VAT). Kontrahent uregulował należność z faktury pierwotnej, ale (...)
str. 26
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Dokumenty otrzymane w formie papierowej, przechowywane w formie elektronicznej a koszty uzyskania przychodów - interpretacja indywidualna
Dowód księgowy, który będzie właściwy do wprowadzenia kosztu do ksiąg rachunkowych, będzie również stosownym dokumentem do celów podatkowych. W ustawie o PDOP ani w ustawie (...)
str. 28
2.
Odsetki od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku oszczędnościowym wspólnoty mieszkaniowej a zwolnienie z podatku dochodowego - interpretacja indywidualna
Odsetki od środków gromadzonych na oprocentowanym rachunku oszczędnościowym nie stanowią dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Dochody z tytułu tych odsetek podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym bez względu na (...)
str. 29
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Czy terminowo płacone składki ZUS od wynagrodzeń pracowników, w części finansowanej przez pracodawcę, mogą być kosztem podatkowym w dacie ich zapłaty?
Spółka z o.o. wypłaca pracownikom wynagrodzenie za dany miesiąc w ostatnim dniu miesiąca. Z kolei składki ZUS od tych wynagrodzeń płacone są do 15-go następnego (...)
str. 31
3.2.
Ujęcie w kosztach podatkowych polisy dotyczącej poprzedniego roku
W toku wewnętrznej kontroli zauważono błąd polegający na nieujęciu w kosztach roku 2013 polisy ubezpieczeniowej. Tym samym część kosztów polisy dotycząca roku 2013 nie została (...)
str. 32
3.3.
Transakcje między spółką "córką" a spółką "matką"
Jedynym udziałowcem spółki z o.o. jest zagraniczna spółka z o.o. z siedzibą w kraju członkowskim UE (spółka matka). Spółka z o.o. podpisała ze spółką matką (wspólnikiem) umowę o usługi zarządcze i doradcze (...)
str. 34
3.4.
Zwolnienie z podatku od nieruchomości a przychód podatkowy
W 2014 r. firma uzyskała zwolnienie z podatku od nieruchomości w formie pomocy de minimis na okres trzech najbliższych lat z tytułu m.in. tworzenia nowych (...)
str. 36
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Dojazd członków zarządu/rad nadzorczych na posiedzenia tych organów a zwolnienie z PIT - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika i podróży osoby niebędącej pracownikiem (zleceniobiorcy, członka zarządu czy rady nadzorczej, itp.) korzystają ze zwolnienia od (...)
str. 37
2.
Nowe zasady ustalania przychodu ze zbycia składników majątku niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych - interpretacja indywidualna
Przychód z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych przed 1 stycznia 2015 r. w prowadzonej działalności gospodarczej, a niewprowadzonych do ewidencji, ustala się na podstawie obowiązującego od 1 stycznia 2015 r. (...)
str. 37
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Nieodpłatna umowa zlecenia z członkiem rodziny
Dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej chciałbym zatrudnić własnego ojca na podstawie umowy zlecenia. Dodam, że ojciec nie prowadzi ze mną wspólnego gospodarstwa domowego. Czy taka (...)
str. 39
3.2.
Strata na sprzedaży akcji
Czy podatnik, który poniósł stratę na sprzedaży akcji spółki notowanej na giełdzie papierów wartościowych, musi składać zeznanie? Czy stratę taką może odliczyć od swoich przychodów? (...)
str. 40
3.3.
Moment potrącenia kosztów związanych z cesją wierzytelności
W ramach prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej zajmuję się zakupem odszkodowań komunikacyjnych na podstawie umowy przelewu wierzytelności oraz cesji praw do tej wierzytelności. Następnie - na (...)
str. 41
3.4.
Wydatki na media w kosztach podatkowych, gdy działalność gospodarcza prowadzona jest w użyczonym lokalu
Prowadzę działalność gospodarczą w lokalu użyczonym od mojej córki (lokal ten jest jej własnością i wykorzystywany jest wyłącznie na potrzeby mojej firmy). Zgodnie z umową, (...)
str. 44
3.5.
Aport wniesiony do spółki z o.o. przez nierezydenta
Osoba fizyczna zamieszkała w Niemczech dokonała w formie aportu podwyższenia kapitału w spółce z o.o., która ma siedzibę w Polsce. W którym państwie osoba ta powinna odprowadzić podatek dochodowy - w Polsce, (...)
str. 46
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Agroturystyka w kilku budynkach - podatek od nieruchomości
Właściciel gospodarstwa rolnego w 2014 r. wybudował budynek zamieszkania zbiorowego - kwatery agroturystyczne. Składając informację w sprawie podatku od nieruchomości oświadczył, że liczba pokoi wynosi (...)
str. 49
2.
Powiększenie gospodarstwa rolnego a zwolnienie z podatku rolnego
Właściciel gospodarstwa rolnego wydzierżawiał grunty stanowiące własność skarbu państwa o powierzchni 120 ha. Wydzierżawiane grunty zakupił do współwłasności z żoną. Czy w tym przypadku przysługuje (...)
str. 50
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Wykup przedmiotu leasingu operacyjnego
Użytkujemy pojazd ciężarowy w leasingu operacyjnym. Raty leasingowe zaliczamy bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Ponieważ sprawozdanie finansowe naszej jednostki nie podlega obowiązkowi badania przez biegłego (...)
str. 51
2.
Ulepszenie środka trwałego jednorazowo zamortyzowanego
W 2014 r. zakupiliśmy środek trwały, od którego dokonaliśmy jednorazowego odpisu amortyzacyjnego. W bieżącym roku przeprowadzimy jego ulepszenie. Czy z amortyzacji jednorazowej można korzystać co (...)
str. 52
3.
Rozliczenie zakupu samochodu osobowego o wartości nieprzekraczającej 3.500 zł
Zamierzamy nabyć samochód osobowy za kwotę nieprzekraczającą 3.500 zł. Czy nieodliczony w 50% VAT naliczony zwiększa jego wartość początkową? Czy pojazd taki można bezpośrednio odnieść (...)
str. 54
4.
Ustalenie wartości początkowej środków trwałych przejętych w wyniku przekształcenia spółdzielni w spółkę z o.o.
Nasza spółka z o.o. powstała w wyniku przekształcenia spółdzielni pracy. Jak należy ustalić wartość początkową otrzymanych środków trwałych? Jak składniki takie wprowadzić do ksiąg rachunkowych? (...)
str. 54
5.
Gwarancyjna wymiana środka trwałego
W ramach gwarancji sprzedawca wymienił wadliwą maszynę, która była przez nas użytkowana i amortyzowana. Jak rozliczyć taką wymianę, czy amortyzację należy kontynuować, czy rozpocząć od (...)
str. 56
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Składki ZUS od ryczałtu za używanie samochodów służbowych
Od stycznia 2015 r. pracownicy naszej firmy są uprawnieni do korzystania z samochodów służbowych do celów prywatnych. W styczniu br. otrzymali wynagrodzenie za grudzień 2014 (...)
str. 57
2.
Dokumenty do ZUS po zakończeniu umowy zlecenia
Do końca lutego 2015 r. zatrudniałam na umowę zlecenia osobę, która podlegała z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Za luty br. otrzyma wynagrodzenie (...)
str. 58
3.
Czy od zapomogi ze środków obrotowych naliczać składki?
Zgodnie z regulaminem zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, pracownicy mają prawo do tzw. zapomóg losowych, których wysokość uzależniona jest od sytuacji materialno-życiowej danej osoby. Jednocześnie regulamin (...)
str. 59
4.
Ukaranie pracownika karą pieniężną a podstawa składek
Z uwagi na spożywanie alkoholu na terenie zakładu, na troje pracowników nałożone zostały kary pieniężne. W ustawie systemowej nie znalazłam wyjaśnienia, jak w takiej sytuacji (...)
str. 60
5.
Wynagrodzenie z umowy zlecenia wykonywanej u własnego pracodawcy w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
Z pracownikiem zawieramy dodatkowo - w zależności od potrzeb - umowy zlecenia trwające po kilka dni. Czy przy obliczaniu zasiłku chorobowego należy uwzględniać wynagrodzenie ze (...)
str. 61
X.
PRAWO PRACY
1.
Wysokość kwoty wolnej przy zatrudnieniu na część etatu
Zatrudniamy pracownika na 1/2 etatu. Przysługuje mu stałe miesięczne wynagrodzenie w kwocie 1.200 zł. Zostało ono zajęte przez komornika na mocy tytułu wykonawczego na pokrycie należności innych (...)
str. 62
2.
Odprawa pieniężna dla zwalnianych na mocy ustawy o zwolnieniach grupowych
Pracodawca, który zatrudnia ponad 20 pracowników, ze względów finansowych likwiduje stanowiska pracy kilku pracowników. W związku z tą sytuacją, będzie wypłacał im odprawy pieniężne przysługujące na mocy (...)
str. 64
3.
Ustalanie zakresu zadań i wymiaru etatu w systemie zadaniowym
Chcemy zatrudnić kilku pracowników (przedstawicieli handlowych) w systemie zadaniowym. W praktyce większość swojej pracy wykonywaliby w terenie. Jak należy prawidłowo określić zakres ich zadań i (...)
str. 65
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Ujęcie w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym wynagrodzeń za grudzień 2014 r. wypłaconych w styczniu 2015 r.
Wynagrodzenia pracowników za grudzień 2014 r. zostały wypłacone 9 stycznia 2015 r. Czy należy wykazać je w księgach rachunkowych 2014 r.? Czy dotyczy to również składek ZUS, w tym składek (...)
str. 67
2.
Obowiązkowe ubezpieczenie OC biur rachunkowych
Od kilku lat prowadzę tylko księgi przychodów i rozchodów i nie posiadam ubezpieczenia. Obecnie podjęłam się także prowadzenia ksiąg rachunkowych. Czy w świetle nowych przepisów muszę posiadać polisę (...)
str. 69
3.
Odsetki od zobowiązań powstałych w roku ubiegłym
Kontrahent wystawiając w styczniu br. fakturę za wykonane usługi remontowe wyszczególnił dodatkowo odsetki za zwłokę w zapłacie zobowiązań z 2014 r. Czy odsetki takie należy zaksięgować do kosztów stycznia (...)
str. 70
4.
Prezentacja ulgi na złe długi w sprawozdaniu finansowym oraz jej odpisanie w kolejnym roku
Pod koniec ubiegłego roku skorzystaliśmy z ulgi na złe długi. Zmniejszyliśmy VAT należny, drugostronnie księgując kwotę ulgi na koncie 65. Jak zaprezentować taką ulgę w sprawozdaniu finansowym? (...)
str. 71
5.
Wprowadzenie do ksiąg rachunkowych sprzedaży detalicznej ewidencjonowanej w kasie fiskalnej
Odbiorcami naszych usług gastronomiczno-hotelowych są zarówno osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jak i firmy. W związku tym sprzedaż dla klientów detalicznych ewidencjonowana jest w kasie fiskalnej, natomiast dla (...)
str. 73
6.
Rozliczenie opłat wynikających z umowy leasingu podatkowo - operacyjnego, a bilansowo - finansowego
Przed podpisaniem umowy leasingowej producent maszyny zażądał wpłaty zaliczki. Zaliczkę wpłacił leasingodawca, za co po podpisaniu umowy wystawił fakturę. Obejmowała ona tzw. koszt usługi prefinansowania, (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.