Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 8 (835) z dnia 10.03.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Senat przyjął bez poprawek ustawę wprowadzającą zmiany w odliczaniu VAT od samochodów
W dniu 20 lutego 2014 r. Senat przyjął bez poprawek ustawę uchwaloną przez Sejm w dniu 7 lutego br., wprowadzającą nowe zasady odliczania VAT od (...)
str. 4
2.
Przychód z tytułu udziału w imprezie integracyjnej powstaje tylko u pracowników, którzy faktycznie w niej uczestniczyli - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Przychód z tytułu imprezy integracyjnej powstaje tylko u pracowników, którzy faktycznie wzięli w niej udział. Przychód przypadający na poszczególnych uczestników imprezy określa się dzieląc łączną (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Zmiany w przepisach dotyczących przekazywania 1% podatku organizacjom pożytku publicznego
W Dzienniku Ustaw z 19 lutego 2014 r., pod poz. 223, opublikowano ustawę z dnia 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku (...)
str. 6
2.
Ogłoszono jednolity tekst rozporządzenia w sprawie wzorów formularzy stosowanych w sprawach celnych
W Dzienniku Ustaw z 25 lutego 2014 r., pod poz. 237, opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 12 lipca 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego (...)
str. 6
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Wydatki na rzecz członków zarządu, rady nadzorczej oraz organów stanowiących osób prawnych - składki ZUS, rozliczenie podatkowe i ewidencja księgowa
Członkowie zarządu oraz członkowie rady nadzorczej często oprócz wynagrodzenia z tytułu pełnionych funkcji otrzymują od spółki także inne świadczenia, np. mogą korzystać z firmowego samochodu (...)
str. 6
1.1.
Przychody i zwolnienia z PIT
Wynagrodzenie, otrzymane przez członka rady nadzorczej/członka zarządu z tytułu pełnionych funkcji kwalifikowane jest do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Do przychodów z tej działalności zalicza się bowiem m.in. (...)
str. 7
1.2.
Zasady rozliczeń z ZUS
Każda osoba prawna, a więc także spółka z o.o. czy spółdzielnia działa przez swoje organy w sposób przewidziany w ustawie i w opartym na niej (...)
str. 8
1.3.
Zaliczanie wydatków do kosztów uzyskania przychodów
Wydatki na rzecz członków zarządu Zasadniczo do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć te wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia (...)
str. 10
1.4.
Prawo do odliczenia VAT
Prawo do odliczenia VAT od wydatków na organy spółki ustalane jest na zasadach ogólnych. Spółka będzie mogła zatem odliczyć VAT od tych wydatków, jeśli będą (...)
str. 12
1.5.
Ewidencja księgowa
Wydatki ponoszone w związku z pełnieniem funkcji członków zarządu/rady nadzorczej/organów stanowiących, zaliczane są do kosztów działalności operacyjnej. Przykładowo, wynagrodzenie członka zarządu może zostać ujęte w (...)
str. 12
2.1.
Zasady rozliczania VAT od WNT
Kiedy występuje WNT? Jedną z transakcji wewnątrzwspólnotowych jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), uregulowane w art. 9-12a ustawy o VAT. WNT jest to dostawa, wykonana w (...)
str. 13
2.2.
Moment zaliczenia w koszty i różnice kursowe
Dla celów VAT przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części (a także wszelkie postaci energii). W związku z tym, pojęcie "Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów" dotyczy nie tylko (...)
str. 17
2.3.
Ewidencja księgowa
Również dla celów bilansowych zakup towarów w ramach WNT rozliczany jest podobnie jak zakup krajowy. Ponieważ w tym przypadku kwota wykazana jest na fakturze w walucie obcej, jednostka (...)
str. 18
IV.
PODATEK VAT
1.
Interpretacje Ministra Finansów zmieniające stanowisko organów podatkowych
1.1.
Braki ilościowe w imporcie towarów a prawo do odliczenia VAT
Jeżeli w imporcie towarów są braki ilościowe, podatnik może odliczyć VAT od importu tylko w tej części, jaka dotyczy towarów faktycznie otrzymanych. (interpretacja indywidualna Ministra (...)
str. 20
1.2.
Usługi wynagradzane prowizyjnie - ustalenie limitu małego podatnika
Jeżeli podatnik świadczy usługi w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, które opodatkowane są prowizyjnie, dla celów VAT traci status małego podatnika po przekroczeniu limitu 45.000 (...)
str. 21
2.
Zatrzymanie kaucji gwarancyjnej a obowiązek korekty VAT w związku z ulgą na złe długi - wyrok WSA
W przypadku zatrzymania części należności tytułem kaucji gwarancyjnej, należy przyjąć, że obie należności (z tytułu kaucji i za usługę) zostały uregulowane w całości (w formie (...)
str. 22
3.
Czy można wystawiać faktury przed dokonaniem sprzedaży?
3.1. Stan prawny obowiązujący w 2013 r. Regulacje dotyczące wystawiania faktur we wskazanym stanie prawnym zawarte były w art. 106 ustawy (uchylonym z dniem 1 stycznia 2014 r.), zgodnie z którym podatnicy, (...)
str. 24
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Najem samochodów przedmiotem działalności gospodarczej - zasady odliczania VAT od wydatków na paliwo
Spółka z o.o., wykonująca usługi budowlane, w swoim PKD ma wynajem i wypożyczanie samochodów osobowych. Przepisy zezwalają na odliczanie VAT od paliwa do samochodów osobowych (...)
str. 26
4.2.
Długoterminowe umowy o świadczenie usług reklamy - zasady rozliczania VAT
Spółka zawarła umowy na usługi reklamowe na okres od kwietnia do października 2014 r. W umowach są zwykle określone okresy rozliczeń, np. że rozliczenie usług (...)
str. 28
4.3.
Czy wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości powinno być opodatkowane VAT?
Spółdzielnia wynajmuje powierzchnię handlową. Czasami zdarza się, że mimo rozwiązania umowy najmu najemca nie chce opuścić zajmowanego lokalu. W umowach jest zapis, że z chwilą (...)
str. 30
4.4.
Dostawa napojów alkoholowych wyłączona ze zwolnień
Czy przy uruchamianiu działalności gospodarczej, polegającej na prowadzeniu sklepu ogólnospożywczego z wyrobami mięsnymi i alkoholem, przysługuje zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT i z ewidencjonowania przy (...)
str. 32
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Wstępną opłatę leasingową rozlicza się w koszty jednorazowo - wyrok NSA
Wstępną opłatę leasingową należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo, a nie proporcjonalnie do okresu trwania umowy leasingu. (wyrok NSA z 17 grudnia 2013 r., sygn. akt II (...)
str. 33
2.
Moment powstania przychodu ze sprzedaży bonów podarunkowych
Samo wydanie (sprzedaż) bonów prezentowych nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego. Przychód podatkowy z tego tytułu powinien zostać przez podatnika rozpoznany w momencie wydania towaru (wykonania (...)
str. 34
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Koszty związane z uznaniem reklamacji
Spółka kupiła towar, który następnie odsprzedała. Klient zareklamował towar jako wadliwy. Zgłosiliśmy reklamację do dostawcy, lecz ten jej nie uznał i prawdopodobnie sprawa trafi do (...)
str. 35
3.2.
Nagrody otrzymane w ramach programu lojalnościowego
Nasze przedsiębiorstwo będące spółką z o.o. uczestniczy w programie lojalnościowym, w którym za zakupy otrzymujemy punkty. Za ww. punkty otrzymujemy nagrody rzeczowe. Wartość nagród zależy od liczby nazbieranych (...)
str. 36
3.3.
Według jakich kursów przelicza się kontrakty forward?
Jak prawidłowo rozliczyć kontrakty forward przyjmując założenie, że zawarto umowę na dostawę 10.000 euro po 4 zł na rachunek walutowy (waluta ma wpłynąć 10 kwietnia (...)
str. 37
3.4.
Rozliczenie przez spółdzielnię mieszkaniową niewykorzystanych kwot zgromadzonych na funduszu remontowym
Proszę o podjęcie tematu rozliczania się spółdzielni mieszkaniowej z nowo powstałymi wspólnotami. Jeżeli zostaną niewykorzystane środki na funduszu remontowym, to czy rozliczamy się z każdym z właścicieli indywidualnie, czy (...)
str. 38
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Opodatkowanie przychodu z tytułu umowy dzierżawy znaku towarowego
Przychód z tytułu umowy dzierżawy znaku towarowego nie może być opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dochód z tego tytułu podlega opodatkowaniu według skali podatkowej. (interpretacja (...)
str. 41
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Czy środki z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej stanowią przychód opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?
Z artykułu opublikowanego w Biuletynie Informacyjnym nr 2 z 10 stycznia br., pt. "Dotacja otrzymana przez bezrobotnego na podjęcie działalności a zmiana formy opodatkowania podatkiem (...)
str. 42
2.2.
Czy w trakcie roku można zmienić wysokość zaliczek na podatek ustalonych w uproszczonej formie?
Od kilku lat ustalamy zaliczki na podatek dochodowy w uproszczonej formie. Ponieważ jednak dochód za styczeń br. był wysoki, aby uniknąć ewentualnej niedopłaty podatku na koniec (...)
str. 44
2.3.
Zwrot niewykorzystanego funduszu remontowego właścicielom mieszkań zarządzanych dotychczas przez spółdzielnię mieszkaniową
Nasza spółdzielnia mieszkaniowa będzie się rozliczać z nowopowstałymi wspólnotami mieszkaniowymi. W ramach tych rozliczeń właścicielom mieszkań zarządzanych dotychczas przez naszą spółdzielnię dokonamy zwrotu niewykorzystanych środków z funduszu remontowego. (...)
str. 46
3.
Relacja z dyżuru telefonicznego
3.1.
Sprzedaż auta wykupionego z leasingu
Przedsiębiorca będący osobą fizyczną po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego zamierza skorzystać z opcji wykupu samochodu osobowego będącego przedmiotem tej umowy. Czy jeżeli zdecyduje się go sprzedać, (...)
str. 48
3.2.
Dodatkowe świadczenia na rzecz zleceniobiorców
W umowie zawartej ze zleceniobiorcą zobowiązaliśmy się jako zleceniodawca do zwrotu (na podstawie prowadzonej przez niego ewidencji przebiegu pojazdu) kosztów używania prywatnego samochodu w jazdach lokalnych do (...)
str. 48
3.3.
Wydatki o charakterze osobistym a koszty firmowe
Podatnik prowadzi w ramach działalności gospodarczej szkołę tańca (zasady ogólne). Do kosztów tej działalności zalicza m.in. zakup strojów sportowych i butów tanecznych. Czy koszty uzyskania przychodów może (...)
str. 49
3.4.
Korekta faktury przy zwrocie towaru
Przedsiębiorca, będący osobą fizyczną, nabył w grudniu 2013 r. towar, który ze względu na to, że był wadliwy, zwrócił sprzedawcy w lutym 2014 r. Koszty którego roku powinien w tej (...)
str. 50
3.5.
Powstanie przychodu w usługach budowlanych
Wykonano usługę budowlaną, co udokumentowano protokołem odbioru robót z dnia 10.01.2014 r. Faktura została jednak wystawiona dopiero w lutym 2014 r. W którym miesiącu w tej sytuacji powstał przychód w podatku dochodowym (...)
str. 50
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Moment korekty odpisów amortyzacyjnych w związku z otrzymaniem dotacji - wyrok WSA
Dopiero po otrzymaniu dotacji należy określić, jaka wartość odpisów dotychczas zaliczonych do kosztów podatkowych powinna być z tych kosztów wyłączona, a następnie o te kwoty (...)
str. 51
2.
Wartość początkowa lokalu mieszkalnego nabytego na rynku wtórnym - interpretacja indywidualna
Wartość początkową lokalu mieszkalnego wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej można ustalić na podstawie ceny jego nabycia. Jeżeli przed nabyciem lokal był wykorzystywany przez okres (...)
str. 52
3.
Koszty wpływające na podstawę amortyzacji środka trwałego
Kupowane maszyny i urządzenia najpierw przekazujemy na magazyn, następnie przewozimy je "własnymi siłami", do hali produkcyjnej, gdzie je montujemy i podłączamy do rozdzielni elektrycznych. Czy (...)
str. 54
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Ulga w opłacie składki zdrowotnej dla przedsiębiorcy
Generalnie osoba prowadząca pozarolniczą działalność podlega z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Niekiedy z racji prowadzonej firmy obowiązkowe jest dla przedsiębiorcy wyłącznie ubezpieczenie zdrowotne. Jest (...)
str. 55
2.
ZUS ma prawo zakwestionować zasadność zawartej umowy
Zawarłam z osobą fizyczną umowę o dzieło. W jej ramach przeprowadza ona w mojej szkole cykl zajęć (kursów, wykładów, szkoleń). Obecnie otrzymałam pokontrolną decyzję z (...)
str. 57
3.
Wliczanie nagrody rocznej do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego w razie zmiany wymiaru czasu pracy
W jaki sposób przeliczyć nagrodę wypłaconą za ubiegły rok, w celu ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, jeśli od 1 stycznia br. pracownikowi zmieniono wymiar czasu (...)
str. 58
4.
Ustalanie limitu dni, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe
Pracownik do końca lutego br. korzystał z urlopu bezpłatnego (w tym czasie nie podejmował pracy zarobkowej). W połowie lutego 2014 r. stał się niezdolny do (...)
str. 59
IX.
PRAWO PRACY
1.
Rozliczanie nadgodzin i podróży służbowej kierowcy
1) Do transportu na potrzeby firmy i dostaw produktów do sklepów zatrudniam kierowców pracujących w okresie sezonu nawet do 13 godzin na dobę, na przykład w godzinach od (...)
str. 60
2.
Wypowiedzenie umowy pozostającej w ciągłości
Zatrudniamy pracownika, z którym zawarliśmy kolejno dwie umowy na czas określony i następnie na czas nieokreślony. Zamierzamy zwolnić go za wypowiedzeniem. Ponieważ między umowami zachowana była ciągłość (...)
str. 62
3.
Zapis w świadectwie pracy odnośnie wykorzystanego urlopu wypoczynkowego
W służbie zdrowia pracowników medycznych zatrudnionych na pełny etat obowiązuje dobowa norma czasu pracy wynosząca 7 godz. 35 min. Pracownik wykonuje pracę na pół etatu we (...)
str. 63
4.
Ochrona przedemerytalna a likwidacja stanowiska pracy
Nasz zakład zatrudnia 73 pracowników. Jeden z nich, zatrudniony na czas nieokreślony, objęty jest ochroną przedemerytalną. Zamierzamy jednak zlikwidować stanowisko, które zajmuje. Czy takiemu pracownikowi możemy (...)
str. 65
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki komandytowej
Spółka z o.o. jest komplementariuszem spółki komandytowej. Prezesem spółki z o.o. jest jeden z udziałowców spółki komandytowej. Jak ująć w księgach rachunkowych wynagrodzenie dla prezesa w spółce z o.o. oraz jak (...)
str. 66
2.
Formy przekazywania zaliczek pracownikom
Nasze stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego. Realizujemy projekty współfinansowane ze środków PFRON. Są one przekazywane na konto bankowe, do którego dostęp ma zarząd stowarzyszenia. Pracownikom (...)
str. 68
3.
Różnice kursowe w przypadku kompensaty rozrachunków od zagranicznych dostawców
W ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów dokonujemy zakupu towarów od unijnego kontrahenta. Na poczet dostaw dokonujemy przedpłat. Faktura na zakup towaru jest zawsze dostarczana wraz z (...)
str. 69
4.
Zwrot kar dochodzonych na drodze sądowej
1) Spółka z o.o. została obciążona karami umownymi naliczonymi przez kontrahenta, które w całości zostały przez niego potrącone z naszych należności. W tej sytuacji na rozrachunkach widnieje saldo zerowe. (...)
str. 73
5.
Aktualizacja należności od dłużnika w upadłości
Posiadam należność od firmy, która znajduje się w upadłości. Czy na koniec 2013 r. mam obowiązek utworzyć odpis aktualizujący na tę należność? Tak, na należności (...)
str. 75
6.
Konwersja zobowiązań handlowych na pożyczkę długoterminową
Na spółce ciążą zobowiązania handlowe wobec zagranicznej spółki dominującej. Zapadła decyzja o dokonaniu konwersji tych zobowiązań na pożyczkę długoterminową. Czy taką konwersję należy uznać za umorzenie (...)
str. 77
7.
Kurs waluty do faktury dokumentującej usługę pośrednictwa
Jesteśmy biurem podróży, organizatorem imprez turystycznych. Zakwaterowanie dla bezpośredniej korzyści turysty jest rezerwowane przez firmy pośredniczące. Pośrednik wystawił nam fakturę np. 20 stycznia 2014 r. za (...)
str. 79
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.