Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 8 (871) z dnia 10.03.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Sprzedaż pracownikowi towaru/usługi po preferencyjnej cenie - jak ustalić podstawę opodatkowania VAT?
W praktyce często zdarza się, że pracodawcy sprzedają swoim pracownikom towary lub usługi po preferencyjnych cenach. Pojawia się wówczas pytanie, jak ustalić podstawę opodatkowania VAT (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Opublikowano zmiany dotyczące opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych
W Dzienniku Ustaw z 24 lutego 2015 r., pod poz. 251, opublikowano ustawę z dnia 16 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy - Ordynacja podatkowa. (...)
str. 5
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Skutki w VAT
Odpłatne udostępnianie pracownikowi samochodu firmowego jako czynność opodatkowana VAT Udostępnienie pracownikowi (lub innym osobom) pojazdu firmowego za wynagrodzeniem (tak jak usługa wynajmu) jest traktowane jak (...)
str. 7
1.2.
Używanie samochodu służbowego za odpłatnością a przychód pracownika
Mimo że pracownik wykorzystuje do celów prywatnych samochód służbowy płacąc za to, może u niego powstać przychód podatkowy, jeśli płacona przez niego kwota nie przekracza (...)
str. 11
1.3.
Składki ZUS
W przypadku pracowników podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (oraz na ubezpieczenie zdrowotne) stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskiwany (...)
str. 12
1.4.
Przychód pracodawcy z tytułu odpłatnego udostępniania samochodu pracownikowi
Gdy pracodawca udostępnia pracownikowi samochód służbowy do celów prywatnych, a pracownik płaci mu za to określoną sumę pieniędzy, to niewątpliwie pracodawca uzyskuje przysporzenie majątkowe, a więc przychód (...)
str. 13
1.5.
Ewidencja księgowa
Dla celów bilansowych, przychód z tytułu odpłatnego udostępniania pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych wiąże się z działalnością operacyjną pracodawcy w sposób pośredni. Z tego względu wartość takiego przychodu (...)
str. 14
2.
Rozliczenie sprzedaży towaru kontrahentowi unijnemu, gdy wywóz towaru następuje w okresie późniejszym
Sprzedaż towaru kontrahentom unijnym z reguły wykazywana jest przez podatników jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT). Zdarza się jednak, że towar nie jest transportowany do nabywcy (...)
str. 17
2.1.
Kiedy występuje wewnątrzwspólnotowa dostawa towaru?
Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towaru rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności opodatkowanych na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (art. 13 (...)
str. 17
2.2.
Ustalanie przychodu z tytułu WDT - moment jego powstania i wysokość
Przepisy regulujące moment powstania przychodu podatkowego nie zawierają regulacji, które w sposób szczególny odnosiłyby się do ustalania przychodu z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Należy tu (...)
str. 19
2.3.
Ewidencja w księgach rachunkowych i prezentacja w bilansie sprzedaży bez wydania towaru
Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 ust. 1 pkt 30 ustawy o rachunkowości, przez przychody należy rozumieć uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zwiększenia wartości aktywów (...)
str. 20
IV.
PODATEK VAT
1.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
1.1.
Rozliczenie VAT i podatku dochodowego, gdy usługę wykonano w jednym miesiącu, a zapłatę otrzymano w miesiącu następnym
W grudniu 2014 r. wystawiliśmy fakturę i paragon za usługę geodezyjną (nabywcą była osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej). Zapłatę otrzymaliśmy w styczniu br. Kiedy powstał (...)
str. 23
1.2.
Kiedy usługi związane z wyżywieniem trzeba ewidencjonować w kasie fiskalnej?
Usługi związane z wyżywieniem świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne muszą być obowiązkowo ewidencjonowane w kasie fiskalnej. Co należy rozumieć pod pojęciem "stacjonarna placówka gastronomiczna"? Sprzedaż (...)
str. 24
1.3.
Ulga na zakup kasy fiskalnej u podatnika korzystającego ze zwolnienia z VAT
Korzystamy ze zwolnienia z VAT ze względu na obroty. Czy kupując kasę fiskalną będziemy mogli skorzystać z ulgi na jej zakup? A jeżeli tak - (...)
str. 26
2.
Rozliczanie VAT w systemie MOSS - w pytaniach Czytelników
2.1.
Ustalanie kraju, w którym nabywca usługi ma siedzibę/miejsce zamieszkania
VAT należny od m.in. usług elektronicznych świadczonych dla konsumentów należy generalnie rozliczać w kraju konsumenta. Jakimi kryteriami należy się kierować ustalając ten kraj? Kraj konsumpcji (...)
str. 28
2.2.
Jak ustalać, czy nabywca jest podatnikiem, czy niepodatnikiem?
Świadczymy usługi elektroniczne. Czy podanie przez kontrahenta niemieckiego NIP DE jest wystarczające, aby przyjąć, że jest on podatnikiem i usług świadczonych na jego rzecz nie (...)
str. 30
2.3.
Które usługi wykazywać w deklaracji składanej w systemie MOSS, gdy podatnik prowadzi działalność w różnych krajach UE?
Świadczymy usługi elektroniczne dla konsumentów z różnych krajów UE. Siedziba firmy znajduje się w Polsce, ale w Niemczech mamy też swój oddział (tam też jesteśmy (...)
str. 31
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
1.1.
W jaki sposób podatnicy CIT mogą rozliczać straty z kilku lat podatkowych?
Podatnik w latach 2010-2014 ponosił straty podatkowe. Kiedy straty te będzie mógł rozliczyć i w jaki sposób? Podatnik może odliczyć stratę podatkową dopiero wówczas, gdy osiągnie dochód podatkowy. (...)
str. 32
1.2.
Wynagrodzenie za pracę świadczoną przez wspólników na rzecz spółki kapitałowej a koszty uzyskania przychodów tej spółki
Akcjonariusze spółki akcyjnej świadczą pracę na rzecz tej spółki, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Czy wypłacone akcjonariuszom z tego tytułu wynagrodzenie spółka (...)
str. 34
1.3.
Niezapłacone faktury dokumentujące koszty bezpośrednio związane z przychodami a przepisy o zatorach płatniczych
Spółka posiada niezapłacone faktury, dokumentujące zakupy towarów handlowych (kosztów bezpośrednio związanych z przychodami), z terminem płatności powyżej 60 dni. Niekiedy sprzedaż tych towarów następuje przed (...)
str. 35
1.4.
Odpis aktualizujący należność od kontrahenta zagranicznego a koszty uzyskania przychodów i wycena bilansowa
Spółka posiada niezapłaconą należność w walucie obcej od kontrahenta zagranicznego, który jest w upadłości. W związku z tym, w 2014 r. utworzyliśmy odpis aktualizujący na (...)
str. 38
1.5.
Kiedy odsetki od pożyczki udzielonej przez wspólnika spółka może zaliczyć do kosztów w pełnej wysokości?
Udziałowiec spółki z o.o., posiadający w niej udział wynoszący 70%, udzielił spółce pożyczki. Czy sposób rozliczenia odsetek - w ramach cienkiej kapitalizacji - odnosi się do pożyczek otrzymanych (...)
str. 40
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Nagrody wygrane w konkursach, otrzymane przez przedsiębiorcę-osobę fizyczną prowadzącą działalność, podlegają zryczałtowanemu opodatkowaniu - wyrok NSA
Jeśli podatnik organizuje przedsięwzięcie spełniające wymogi przypisane konkursowi, to otrzymane przez uczestników wygrane stanowią przychód podlegający opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym bez względu na fakt, czy (...)
str. 42
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Nieterminowa zapłata za fakturę a korekta kosztów uzyskania przychodów i VAT
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nabyła w poprzednim roku towary handlowe i ich wartość od razu zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów. Zakup ww. towarów został potwierdzony fakturą, (...)
str. 43
2.2.
Wynagrodzenia wpłacane na rachunek bankowy - moment powstania przychodu u pracownika, zleceniobiorcy, menedżera
Dla pracowników, a także osób zatrudnionych na umowę zlecenie (o dzieło), menedżerów zatrudnionych na kontraktach oraz umów o zarządzanie wypłacamy wynagrodzenia na rachunek bankowy. W (...)
str. 47
2.3.
Koszty noclegu i wyżywienia zwracane zleceniobiorcy a przychód podatkowy
Prowadzimy usługi szkoleniowe. Z wykładowcami (osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej) zawieramy umowy zlecenia. Zleceniobiorcom - zgodnie z umową - zwracamy koszty noclegów i wyżywienia (koszty te udokumentowane są (...)
str. 48
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Rozliczenie kosztów użytkowania pojazdów samochodowych stanowiących środki trwałe oraz leasingowanych - interpretacja indywidualna
Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość raty leasingu operacyjnego pomniejszoną o podlegający odliczeniu VAT oraz wydatki eksploatacyjne dotyczące pojazdów w takiej części, w (...)
str. 50
2.
Sprzedaż środka trwałego przed upływem 12 miesięcy od rozpoczęcia jego użytkowania
Nabyliśmy maszynę produkcyjną z przeznaczeniem na wynajem. Zamierzamy zamortyzować ją jednorazowo. Czy jeżeli maszyna zostanie sprzedana przed upływem 12 miesięcy, to konieczna będzie korekta odpisów (...)
str. 51
3.
Amortyzacja środka trwałego podczas zawieszenia działalności gospodarczej
Czy nienaliczana w okresie zawieszenia działalności gospodarczej amortyzacja może być zaliczona do kosztów po wznowieniu tej działalności, czy też za cały okres zawieszenia amortyzacja "przepada"? (...)
str. 52
4.
Zakup części do środków trwałych i wyposażenia
Na jakim koncie zaksięgować zakup zasilacza do drukarki fiskalnej? Czy będzie to konto zużycia materiałów czy może usług obcych? Wydatki ponoszone na naprawę składników majątku (...)
str. 53
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Dlaczego ZUS nakazuje oskładkowanie świadczeń delegacyjnych dla pracowników budowlanych?
W umowach o pracę, jako miejsce wykonywania pracy, pracownicy mają określoną siedzibę firmy. Pracownikom budowlanym świadczącym pracę na budowach w innych miejscowościach wypłacamy świadczenia delegacyjne na zasadach obowiązujących (...)
str. 53
2.
Jak rozliczyć w ZUS zatrudnionego pracownika?
Od 2 marca 2015 r. zatrudniłem na podstawie umowy o pracę pierwszą osobę. Zgłosiłem ją z tego tytułu do wszystkich ubezpieczeń (społecznych i zdrowotnego) w (...)
str. 54
3.
Druki ZUS za osobę wykonującą dwie umowy zlecenia
Z tytułu zawartej umowy zlecenia zgłosiłam zleceniobiorcę do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS na druku ZUS ZUA. Dodatkowo zawarłam z nim drugą (...)
str. 55
4.
Pracodawca wypłacający zasiłki chorobowe może wystąpić do ZUS o wydanie decyzji
Od początku roku jesteśmy uprawnieni do wypłaty zasiłków swoim pracownikom. Zdarzają nam się jednak trudności przy ustalaniu prawa do zasiłku lub obliczaniu jego wysokości. Czy (...)
str. 56
5.
Wysokość świadczeń chorobowych po włączeniu dodatku stażowego do płacy zasadniczej
Pracownicy do końca ubiegłego roku otrzymywali dodatek stażowy, który nie był pomniejszany za okresy absencji chorobowej. Od 1 stycznia br. włączyliśmy dodatek do płacy zasadniczej. (...)
str. 57
IX.
PRAWO PRACY
1.
Urlopy dla niepełnoetatowców w przykładach
Pracownik zatrudniony na niepełnym etacie ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze odpowiednim do obowiązującego go wymiaru czasu pracy. Zasada ta dotyczy także urlopu pierwszego oraz (...)
str. 58
2.
Zawyżony przelew do komornika - postępowanie pracodawcy
W wyniku błędu przelaliśmy na konto komornika zbyt dużą kwotę z tytułu zajęć komorniczych. Co w tej sytuacji powinniśmy zrobić - czy możemy wystąpić o (...)
str. 60
3.
Wydanie skierowania na badania wstępne po zmianie przepisów
1) Prawdopodobnie w połowie kwietnia br. zatrudnimy pracownika, który w swoim aktualnym zakładzie pracy pracuje w tych samych warunkach, w jakich będzie zatrudniony u nas. Czy w związku z tym możemy nie (...)
str. 62
4.
Zmiana etatu i wynagrodzenia w trakcie miesiąca pracy
Z dniem 1 stycznia 2014 r. zatrudniliśmy pracownicę na 1/2 etatu z wynagrodzeniem wynoszącym 1.000 zł. Od 16 lutego 2015 r., na mocy porozumienia stron, podnieśliśmy jej etat do 3/4 (...)
str. 63
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Rozliczanie w roku następnym różnic kursowych powstałych z wyceny bilansowej
Jednostka posiada zobowiązanie w walucie obcej, które wyceniła na dzień bilansowy (rok obrotowy jednostki pokrywa się z rokiem kalendarzowym). W jaki sposób powinna w następnym (...)
str. 65
2.
Prowizja bankowa pobierana w styczniu a dotycząca ubiegłego roku
W związku z prowadzoną działalnością spółka zaciągnęła kredyt obrotowy z możliwością odnowienia. W umowie zapisano, że na koniec każdego roku kalendarzowego bank pobierze 0,15% kwoty przyznanego kredytu według stanu (...)
str. 68
3.
Nowe obowiązki spółek jawnych i partnerskich nieprowadzących ksiąg rachunkowych
W jakim terminie spółka jawna musi zgłosić w KRS, że nie ma obowiązku sporządzać sprawozdania finansowego? Oświadczenie o braku obowiązku sporządzenia sprawozdania finansowego spółki jawne osób fizycznych i spółki (...)
str. 70
4.
Ewidencja produktów sprzedawanych wraz z montażem
Jesteśmy spółką z o.o. prowadzącą działalność produkcyjno-usługową. Produkujemy wyroby, które potem sprzedajemy wyłącznie z usługą ich montażu. Na fakturze (jednej) jest wyrób oraz usługa z materiałem. Dniem przychodu (...)
str. 71
5.
Ewidencja księgowa kosztów związanych z utrzymaniem budynku po jego wybudowaniu
Nasza spółka w latach ubiegłych wybudowała domy jednorodzinne, z których większość udało się już sprzedać. Obecnie, tj. w 2015 r., na koncie "Wyroby gotowe" widnieje jeden niesprzedany dom. Od (...)
str. 73
6.
Sprawozdanie finansowe po połączeniu spółek - dane porównawcze
W dniu 31.12.2014 r. nastąpił wpis do KRS o połączeniu spółek z o.o. metodą nabycia. Spółka A jest spółką przejmującą spółkę B. Czy w bilansie (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.