Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 7 (870) z dnia 01.03.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Parkowanie samochodu blisko miejsca zamieszkania pracownika a prawo do odliczania całego VAT od wydatków na ten pojazd - korzystny wyrok WSA
Fakt, że samochód jest parkowany blisko miejsca zamieszkania pracownika, nie oznacza automatycznie, że jest on używany także do celów prywatnych i że od wydatków na (...)
str. 4
2.
Biura rachunkowe a zwolnienie z VAT - komunikat urzędu skarbowego
O wątpliwościach co do możliwości korzystania przez biura rachunkowe ze zwolnienia z VAT ze względu na obroty pisaliśmy w Biuletynie Informacyjnym nr 2 z 10 (...)
str. 5
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Planowane zmiany w zakresie rozliczania VAT od wydatków związanych z działalnością gospodarczą i z czynnościami pozostającymi poza VAT
Podatnicy, którzy wykonują zarówno czynności opodatkowane, jak i zwolnione z VAT, od wydatków, których nie da się przypisać wyłącznie do jednego rodzaju czynności, odliczają VAT (...)
str. 6
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Należności, których nieściągalność została uprawdopodobniona lub udokumentowana - podatek dochodowy i ewidencja księgowa
W praktyce podmioty gospodarcze często mają problemy z egzekwowaniem swoich należności. Zdarza się tak, że dłużnicy płacą z dużym opóźnieniem albo też nie płacą w (...)
str. 8
1.1.
Odpisy aktualizujące należności (stan przejściowy)
Zasady tworzenia odpisów aktualizujących Odpis aktualizujący należność ma charakter tymczasowy. Figuruje on bowiem w księgach rachunkowych do czasu ustania przyczyn, dla których został utworzony (uregulowania (...)
str. 8
1.2.
Uznanie należności za nieściągalną
Gdy należność zostanie uznana za nieściągalną, to nie powinna figurować w księgach rachunkowych jednostki. Taka należność nie spełnia bowiem definicji aktywów, gdyż nie spowoduje wpływu (...)
str. 10
1.3.
Rozwiązanie odpisu w związku z uznaniem należności za nieściągalną
Jak wcześniej wspominaliśmy, gdy należność, objęta odpisem aktualizującym zostanie uznana za nieściągalną, to jej wartość zmniejsza dokonany wcześniej odpis, np. zapisem: - Wn konto 28, (...)
str. 12
1.4.
Korekta VAT należnego w ramach tzw. ulgi na złe długi
Kwestie związane z korygowaniem VAT należnego w ramach tzw. ulgi na złe długi zostały uregulowane w art. 89a ustawy o VAT. Wskazano tam m.in., że (...)
str. 13
2.
Przekazanie składnika majątku z działalności gospodarczej jednego z małżonków do działalności drugiego z nich - podatki i ewidencja księgowa
W praktyce często zdarza się, że małżonkowie prowadzą odrębne działalności gospodarcze. Niekiedy podejmują oni decyzję o "przeniesieniu" jednego lub kilku składników majątku wykorzystywanych w działalności (...)
str. 15
2.1.
Skutki w VAT
Zakup składnika majątku do działalności gospodarczej jednego z małżonków a prawo do odliczenia VAT Co do zasady, składniki majątku nabywane w czasie obowiązywania wspólności małżeńskiej (...)
str. 15
2.2.
Skutki w podatku dochodowym
Stosunki majątkowe między małżonkami reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012 r. poz. 788 ze zm.). (...)
str. 18
2.3.
Ewidencja w księgach rachunkowych
Również przepisy ustawy o rachunkowości nie regulują sposobu przekazania składników majątku między podmiotami prowadzonymi przez współmałżonków. Naszym zdaniem, w przypadku gdy wartość rynkowa całkowicie zamortyzowanego (...)
str. 19
IV.
PODATEK VAT
1.1.
Przekwalifikowanie samochodu - towaru handlowego w środek trwały a korekta odliczonego VAT od zakupu tego pojazdu
Jeżeli od samochodu kupionego w celu odsprzedaży przed 1 kwietnia 2014 r. odliczono cały VAT, to zmiana jego przeznaczenia i przekazanie do wykorzystywania w bieżącej (...)
str. 21
1.2.
Przeznaczenie części eksploatacyjnych zakupionych do odsprzedaży do naprawy samochodów firmowych
Jeżeli podatnik kupił materiały eksploatacyjne do samochodów w celu ich odsprzedaży i od zakupu odliczył cały VAT, to przeznaczając te materiały do naprawy samochodów firmowych (...)
str. 22
2.
Rozliczenie zakupu paliwa z wykorzystaniem karty paliwowej
Podatnicy dokonujący zakupu dużej ilości paliwa (np. firmy transportowe) często posługują się kartami paliwowymi. Jest to bardzo wygodne, gdyż umożliwia dokonywanie zakupu w formie bezgotówkowej. (...)
str. 23
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Sposób rozliczenia VAT u nabywcy, gdy do pierwotnej faktury wystawiono fakturę korygującą
W styczniu br. nabyliśmy usługę i w tym miesiącu kontrahent wystawił fakturę, a my ją otrzymaliśmy. VAT z tej faktury odliczyliśmy w styczniu br. Następnie do tej faktury została wystawiona faktura (...)
str. 25
3.2.
Odliczanie VAT z faktury za leasing samochodu, gdy w trakcie miesiąca zmieniono sposób jego wykorzystywania
Użytkujemy samochody osobowe na podstawie umowy leasingu. Dotychczas samochody te były wykorzystywane wyłącznie do celów firmowych (była prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu i złożono druk VAT-26), (...)
str. 27
3.3.
Kasa rejestrująca u prawnika
Świadczę usługi prawnicze. Od 2014 r. prowadzę sprawę osobie nieprowadzącej działalności gospodarczej i w 2014 r. otrzymałam za to wynagrodzenie (w całości). Czy w 2015 (...)
str. 29
3.4.
Konsekwencje niewykazania importu usług
Należność od kontrahenta z Niemiec za dostawę towarów wpłynęła na nasz rachunek bankowy pomniejszona o opłatę z tytułu faktoringu. Umowę faktoringu zawarł nasz odbiorca ze (...)
str. 30
3.5.
Moment powstania obowiązku podatkowego przy refundacji do cen leków
Mamy wątpliwości związane z momentem powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do otrzymywanych przez apteki refundacji cen leków ze środków NFZ w sytuacji, gdy wierzytelności należne (...)
str. 32
4.
Opodatkowanie kompleksowej usługi restauracyjnej, w ramach której serwowane są napoje - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Jeżeli w ramach kompleksowej usługi restauracyjnej serwowane są również napoje (kawa, herbata, napoje alkoholowe, itp.) usługa w całości opodatkowana jest stawką 23%. (interpretacje indywidualne Ministra Finansów z: (...)
str. 33
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Dniem poniesienia kosztu pośredniego jest dzień, na który dany wydatek został ujęty w księgach rachunkowych jako koszt - interpretacja indywidualna
Za dzień poniesienia kosztu pośredniego uważa się dzień, na który ujęto dany wydatek w księgach rachunkowych jako koszt. Skoro przepisy rachunkowe nakazują zaewidencjonować dany wydatek (...)
str. 35
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Tylko wydatki, które wykazują związek z przychodem, mogą być kosztem podatkowym
Spółka z o.o., prowadząca działalność produkcyjną m.in. w zakresie maszyn rolniczych, organizuje spotkania i konferencje z przedstawicielami handlowymi i kontrahentami z całego świata. Spółka kupiła fortepian, na którym podczas ww. spotkań (...)
str. 37
2.2.
Transakcje między zarejestrowanym w Polsce oddziałem zagranicznej firmy a centralą
W Polsce zarejestrowany został oddział niemieckiej firmy posiadający NIP UE. Firma (centrala) - niemiecka spółka GmbH - przekazuje swojemu oddziałowi w Polsce towary celem ich dalszego odsprzedania. (...)
str. 38
2.3.
Wpływ korekty zeznania podatkowego na wysokość zaliczek na podatek dochodowy płaconych w uproszczonej formie
Spółka z o.o. opłaca zaliczki na podatek dochodowy w uproszczonej formie. W 2015 r. opłaca te zaliczki w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu podatkowym za 2013 r. (rok podatkowy spółki (...)
str. 40
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
1.1.
Refundacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego - skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych
Prowadzę samodzielną działalność gospodarczą, a podatek dochodowy rozliczam na podstawie księgi przychodów i rozchodów (jestem również podatnikiem VAT). Z urzędu pracy otrzymałem refundację kosztów wyposażenia (...)
str. 42
1.2.
Rozrachunki w walucie obcej u prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów
W wyniku obniżenia ceny reklamowanego towaru zakupionego u zagranicznego dostawcy na naszych rozrachunkach powstała nadpłata. Jak ją wycenić i rozliczyć w przypadku dokonania kompensaty ze (...)
str. 45
1.3.
Wynagrodzenie prokurenta - zasady odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych
Zarząd naszej spółki powołał prokurenta. Czy od wynagrodzenia wypłacanego prokurentowi spółka powinna pobierać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych? Czy może podatek ten powinien (...)
str. 47
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Jednorazowy odpis amortyzacyjny inwestycji w obcym środku trwałym
Dokonaliśmy ulepszenia samochodu ciężarowego użytkowanego na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Czy poniesione nakłady przekraczające 3.500 zł, stanowiące inwestycje w obcym środku trwałym, możemy rozliczyć w (...)
str. 48
2.
Błędy z lat ubiegłych w ewidencji środków trwałych
W wyniku błędu ewidencja analityczna środków trwałych (moduł środki trwałe) jest niezgodna z ewidencją syntetyczną wynikającą z ksiąg rachunkowych (moduł księgowy). Różnice wynikają z nieuwzględnienia w księgach rachunkowych i rozliczeniach podatkowych (...)
str. 49
3.
Zwiększenie stawki amortyzacyjnej o współczynnik podwyższający
Posiadam środek trwały (maszynę), którą amortyzuję od kilku lat stawką z Wykazu stawek amortyzacyjnych. Czy dopuszczalne jest zastosowanie od tego roku współczynnika podwyższającego na poziomie (...)
str. 51
4.
Wartość początkowa środka trwałego wniesionego aportem do spółki osobowej - interpretacja indywidualna
Wartość początkową środków trwałych użytkowanych i amortyzowanych w działalności gospodarczej, a następnie wniesionych aportem do spółki jawnej stanowi wartość wynikająca z ewidencji środków trwałych prowadzonej (...)
str. 52
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Wartość abonamentu medycznego zakupionego dla pracowników zwolniona ze składek ZUS
Pracodawca, począwszy od 1 stycznia 2015 r., zapewnia pracownikom nieodpłatne korzystanie z niektórych (zakupionych przez niego w całości z własnych środków) usług medycznych. Do tej (...)
str. 53
2.
ZUS ma prawo zakwestionować zasadność zawartej umowy
Zawarłam umowę o dzieło z osobą fizyczną. Z tego tytułu nie zgłaszałam jej do ubezpieczeń w ZUS. Obecnie otrzymałam pokontrolną decyzję z organu rentowego, w (...)
str. 54
3.
ZUS za osobę uczącą się w policealnej szkole zawodowej
Zatrudniona przeze mnie osoba ma 22 lata. Uczęszcza do policealnej szkoły zawodowej (bezpłatnej). Czy zobowiązana jestem naliczać za nią składki ubezpieczeniowe do ZUS, czy też (...)
str. 55
4.
Okres zasiłkowy w razie utraty prawa do zasiłku chorobowego
Przeprowadziliśmy kontrolę wykorzystywania przez pracownika zwolnienia lekarskiego. W jej trakcie zostało ustalone, że w okresie choroby wykonywał on działalność zarobkową (pracował w warsztacie sąsiadującym z (...)
str. 56
5.
Data wypłaty składnika wynagrodzenia wpływa na ustalenie podstawy wymiaru świadczeń za czas choroby
Pracownicy, oprócz wynagrodzenia zasadniczego, otrzymują premię miesięczną, która w myśl regulaminu nie przysługuje za okresy absencji chorobowej i jest wypłacana w danym miesiącu za miesiąc (...)
str. 57
IX.
PRAWO PRACY
1.
Wstępne badania profilaktyczne w równoległym zatrudnieniu
Chcemy zatrudnić pracownika na część etatu. Jest on równolegle zatrudniony w innym zakładzie pracy na cały etat, na takim samym stanowisku, jakie będzie miał w (...)
str. 58
2.
Praca, choroba i urlop bezpłatny w jednym miesiącu - jak obliczyć wynagrodzenie?
Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika, który przez część miesiąca świadczył pracę, a przez pozostałą jego część przebywał na zwolnieniu lekarskim, a następnie na urlopie bezpłatnym? Pracodawca (...)
str. 60
3.
Wpływ urlopu macierzyńskiego na prawo i wysokość trzynastej pensji
Jesteśmy jednostką budżetową. Jedna z naszych pracownic nie przepracowała w 2014 r. faktycznie ani jednego dnia, bo w okresie od 1 do 28 stycznia 2014 (...)
str. 61
4.
Wymiar urlopu wypoczynkowego po urlopie wychowawczym
Pracownica w 2012 r. przebywała przez kilka miesięcy na zwolnieniu chorobowym, a następnie rozpoczęła urlop macierzyński, który zakończyła w lutym 2013 r. Bezpośrednio po nim odebrała urlop wypoczynkowy za 2012 r. (...)
str. 62
5.
Czy przyznanie renty może stanowić podstawę do rozwiązania umowy o pracę?
Czy przyznanie pracownikowi renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy może być podstawą do rozwiązania umowy o pracę, a tym samym do wypłaty odprawy rentowej? Nie. Sam fakt (...)
str. 64
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Pożyczka udzielona spółce z o.o. przez jej udziałowca - bilansowe i podatkowe zasady ujęcia
1) Sp. z o.o. zawarła umowę oprocentowanej pożyczki ze swym udziałowcem, będącym osobą fizyczną. Pierwsza transza została uruchomiona w listopadzie 2014 r., a następna w br. Jak ująć taką pożyczkę (...)
str. 65
2.
Zakup i wycena obligacji na dzień bilansowy
W jaki sposób należy na dzień bilansowy wycenić nabyte obligacje? Czy powinno się w cenie nabycia uwzględnić prowizję maklerską (ok. 3% wartości transakcji)? Czy wycena na dzień (...)
str. 68
3.
Zasady ewidencji kosztów wynagrodzeń oraz składek ZUS i ich sfinansowanie ze środków FGŚP
Spółka z o.o. znajduje się w stanie upadłości przeprowadzanej przez syndyka. Wynagrodzenie pracowników oraz składki ZUS zostały pokryte ze środków uzyskanych z FGŚP (w kwotach i za okres przewidziany przepisami). (...)
str. 69
4.
Ewidencja użytkowego oprogramowania komputerowego
Program komputerowy będziemy użytkować dłużej niż rok. Cena jednostkowa netto tego programu figurująca na fakturze jest niższa niż 3.500 zł. Czy wystąpią w tym przypadku rozliczenia międzyokresowe (...)
str. 72
5.
Dane porównawcze spółki przekształconej
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą z dniem 30.04.2014 r. na mocy art. 584 K.s.h. przekształciła się w spółkę z o.o. Jakie dane porównawcze powinny zawierać sprawozdania finansowe sporządzone na dzień (...)
str. 73
6.
Ewidencja dotacji na mural na budynku
Biuro Wystaw Artystycznych (BWA), jako galeria sztuki, ma podjąć się wykonania muralu na budynku, którego nie jest użytkownikiem (właścicielem jest biuro gospodarki mieniem). Na wykonanie (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.