Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 6 (869) z dnia 20.02.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Koszt uzyskania przychodu przy sprzedaży środka trwałego, którego zakup sfinansowano dotacją - interpretacja indywidualna
W przypadku zbycia nie w pełni zamortyzowanego środka trwałego, którego zakup został dofinansowany dotacją, kosztem uzyskania przychodu może być cała niezamortyzowana wartość początkowa tego środka (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Rozszerzenie katalogu towarów objętych odwrotnym obciążeniem i inne zmiany w VAT - dopiero od 1 lipca 2015 r.
Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo zamówień publicznych przewiduje wprowadzenie zmian m.in. w katalogu towarów objętych tzw. (...)
str. 5
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Przekazanie samochodu osobowego (środka trwałego) w darowiźnie członkowi rodziny - zasady rozliczania VAT, podatków i ewidencja księgowa
Nie jest rzadkością sytuacja, gdy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą przekazuje w darowiźnie członkowi swojej rodziny składnik majątku, stanowiący dotychczas środek trwały w prowadzonej działalności (...)
str. 6
1.1.
VAT należny i korekta VAT naliczonego
Przekazując w darowiźnie składnik majątku, podatnik powinien mieć na uwadze treść art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Z przepisu tego wynika, że za dostawę (...)
str. 6
1.2.
Koszty i podatek dochodowy u darczyńcy i obdarowanego
U darczyńcy Dla przedsiębiorcy dokonanie darowizny samochodu osobowego (środka trwałego) nie wiąże się z powstaniem jakiegokolwiek przychodu. Osoba ta nie uzyskuje bowiem żadnego przysporzenia majątkowego. (...)
str. 8
1.3.
Podatek od spadków i darowizn u obdarowanego
Nabycie przez osoby fizyczne rzeczy w drodze darowizny zasadniczo podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W niektórych przypadkach darowizna może być wolna od ww. (...)
str. 9
1.4.
Ujęcie darowizny w księgach rachunkowych darczyńcy
Przekazanie samochodu (środka trwałego) w darowiźnie wiąże się z koniecznością wyksięgowania go z ewidencji środków trwałych (nie spełnia on już definicji aktywów - nie spowoduje (...)
str. 10
2.1.
Wycena faktury zaliczkowej i faktury końcowej przez usługobiorcę dla celów VAT
Import usług to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca. VAT należny od importu usług wykazuje zatem usługobiorca. Jednocześnie wykazuje on VAT naliczony, (...)
str. 10
2.2.
Kursy waluty obcej stosowane na potrzeby podatku dochodowego
W pierwszej kolejności należy wspomnieć, że zapłata zaliczki na poczet przyszłej usługi (zarówno dokonana w walucie obcej, jak i w złotówkach) nie daje podatnikowi (usługobiorcy) (...)
str. 12
2.3.
Ewidencja księgowa
Również dla celów bilansowych zapłata zaliczki czy też otrzymanie faktury zaliczkowej nie skutkuje powstaniem kosztu bilansowego. Zgodnie bowiem z zasadą memoriału, wartość nabytej (tu: importowanej) (...)
str. 14
IV.
PODATEK VAT
1.
Sprzedaż samochodu a obowiązek złożenia aktualizacji druku VAT-26 - interpretacja indywidualna
Jeżeli podatnik złożył do naczelnika urzędu skarbowego informację VAT-26 o wykorzystywaniu pojazdu wyłącznie do celów firmowych, to w przypadku sprzedaży tego samochodu, musi dokonać aktualizacji (...)
str. 17
2.
Świadczenie usług na podstawie umowy zlecenia jako czynność opodatkowana VAT - wyrok NSA
Jeżeli usługi wykonywane na podstawie umowy zlecenia wchodzą w zakres prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, usługi te mogą być uznane za wykonywane w ramach tej (...)
str. 18
3.
Opłaty za wysyłkę towaru nie zawsze bez VAT - wyrok NSA
Jeżeli sprzedawca zawiera z Pocztą Polską umowę o wysyłkę towaru we własnym imieniu (o czym świadczą m.in. faktury wystawione na jego dane), to opłaty pobierane (...)
str. 19
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Zasady przeliczania na złote VAT należnego, gdy na poczet dostawy otrzymano zaliczkę w walucie obcej
Sprzedajemy towary kontrahentom polskim. Należność wyrażona jest w euro. Na poczet przyszłej sprzedaży otrzymujemy zaliczki (także w euro). Jak ustalić kwotę VAT, którą należy wykazać w złotówkach na (...)
str. 20
4.2.
Błędne rozliczenie importu usług - kiedy skorygować VAT?
Kupiliśmy usługę od kontrahenta zagranicznego. Dokonaliśmy jednak błędnej kwalifikacji tej usługi i rozliczyliśmy import usług, choć nie powinniśmy. Jak skorygować ten błąd? Czy należy skorygować (...)
str. 22
4.3.
Faktura za usługę transportową wykonaną przez unijnego kontrahenta wystawiona w miesiącu następnym, po zakończeniu przewozu
Otrzymaliśmy od unijnego kontrahenta fakturę za usługę transportową z datą styczniową 2015 r. Transport był wykonany w grudniu 2014 r. Czy powinniśmy zaksięgować tę fakturę (...)
str. 24
4.4.
Biura rachunkowe - wypełnianie zeznań PIT a stosowanie kasy fiskalnej
Prowadzę biuro rachunkowe. Po zakończeniu roku klientom wypełniam zeznania roczne - PIT-28, PIT-36, czy PIT-36L. Czy należność za tę usługę należy zaewidencjonować w kasie fiskalnej? (...)
str. 25
5.
Rozliczanie VAT przez małżonków prowadzących wspólnie gospodarstwo rolne - odpowiedź na interpelację poselską
Osoby prowadzące gospodarstwo rolne i dokonujące dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczące usługi rolnicze mogą korzystać ze zwolnienia z VAT jako (...)
str. 27
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Nagrody dla pracowników wypłacone z zysku netto nie stanowią kosztów uzyskania przychodów spółki - interpretacja indywidualna
Wypłaty nagród dla pracowników sfinansowane z zysku netto (po opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych) nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów, bowiem nie mają one (...)
str. 28
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Należność płacona za granicę z tytułu usług świadczonych przez zagraniczne kancelarie prawne
Mająca siedzibę w Polsce spółka z o.o. prowadzi działalność również poza granicami kraju. Zdarza się, iż w celu załatwienia określonych spraw w innym kraju zatrudnia (...)
str. 30
2.2.
Wynagrodzenia i składki sfinansowane z FGŚP a koszty uzyskania przychodów
Spółka z o.o. znajduje się w stanie upadłości likwidacyjnej przeprowadzanej przez syndyka. Wynagrodzenie pracowników oraz składki ZUS zostały pokryte ze środków uzyskanych z FGŚP (w (...)
str. 32
2.3.
Podatek od nieruchomości w podmiotach prowadzących działalność zwolnioną i opodatkowaną
Jesteśmy spółką z o.o. prowadzącą działalność rolniczą, w której przychody uzyskiwane z tej działalności stanowią ok 95% wszystkich przychodów spółki. Czy w przypadku podatku od (...)
str. 34
2.4.
Remont domu jednorodzinnego stanowiącego u podatnika wyrób gotowy
W roku 2010 spółka zakończyła budowę domków jednorodzinnych. W lutym 2015 r. na stanie wyrobów gotowych widnieje jeszcze jeden niesprzedany dom. W związku z upływem (...)
str. 35
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Nieodpłatne noclegi opłacone przez pracodawcę a przychód u pracownika - wyrok NSA
Nie stanowi przychodu nieodpłatne udostępnienie miejsc noclegowych pracownikom, gdy leży wyłącznie w interesie pracodawcy, a nie pracowników, którzy swoje potrzeby mieszkaniowe zaspokajają w innym miejscu (...)
str. 37
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Spis z natury u podatnika prowadzącego podatkową księgę przychodów i rozchodów
Z rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów wynika, że podatnik powinien sporządzić spis z natury na koniec roku podatkowego i na dzień (...)
str. 38
2.2.
Sprzedaż nieruchomości po wycofaniu jej z działalności gospodarczej
Wykonuję samodzielną działalność gospodarczą, a podatek dochodowy rozliczam na podstawie księgi przychodów i rozchodów. W 2013 r. wprowadziłem do firmowej ewidencji środków trwałych nieruchomość stanowiącą (...)
str. 40
2.3.
Zawiadomienie urzędu skarbowego o prowadzeniu księgi podatkowej przez biuro rachunkowe
Zamierzam zawrzeć z biurem rachunkowym umowę o prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Czy pomimo, iż zgłoszę ten fakt w CEIDG-1, powinienem również złożyć zawiadomienie (...)
str. 42
2.4.
Przeznaczenie pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży mieszkania na zakup działki pod budowę domu a ulga w PIT
Małżonkowie sprzedali mieszkanie kupione w 2013 r. (wspólność majątkowa). Pieniądze ze sprzedaży przeznaczyli w 2014 r. na zakup działki rolnej. Działka została przekształcona w budowlaną (...)
str. 43
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Budowla wykorzystywana na działalność gospodarczą i inną a podatek od nieruchomości
Czy podlega podatkowi od nieruchomości budowla, która wykorzystywana jest na cele rolnicze i nierolnicze? Czy mam ją wyłączyć z opodatkowania podatkiem od nieruchomości? Budowle lub ich części (...)
str. 45
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Korekty odpisów amortyzacyjnych w związku z otrzymaniem dotacji dokonuje się bieżąco - wyrok WSA
W momencie otrzymania dotacji wystąpi obowiązek dokonania jednorazowej bieżącej korekty dotychczas naliczonych odpisów amortyzacyjnych, od części wartości środków trwałych odpowiadającej otrzymanemu dofinansowaniu. (wyrok WSA w (...)
str. 46
2.
Podatnik może obniżyć stawkę amortyzacyjną nawet do poziomu 0% - interpretacja indywidualna
Wysokość obniżenia stawki amortyzacyjnej dla danego środka trwałego jest dowolna i wynika z decyzji podatnika. Stawki amortyzacyjne mogą zostać obniżone nawet do poziomu 0%. (interpretacja (...)
str. 48
3.
Czy do kosztu wytworzenia nowego budynku zaliczać nieumorzoną wartość wyburzonego starego budynku i koszt wyburzenia?
Spółka z o.o. w ubiegłym roku nabyła prawo wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego starymi budynkami i budowlami w celu wybudowania na tym gruncie nowego biurowca na (...)
str. 49
4.
Amortyzacja budynku wykorzystywanego do celów prywatnych i prowadzonej działalności
Podatnik zakupił nieruchomość (tj. grunt) wraz z budynkiem mieszkalno-magazynowym przed ukończeniem jego budowy. Poniósł nakłady potwierdzone fakturami, aby zakończyć inwestycję. Budynek przeznaczony będzie zarówno na (...)
str. 50
5.
Wydatki ponoszone w związku z wykończeniem i wyposażeniem budynku
Osoba fizyczna dla celów prowadzonej działalności gospodarczej wybudowała i obecnie wykańcza budynek magazynowo-biurowy. Czy wydatki na ochronę tego obiektu, ogrzewanie, wywóz śmieci oraz inne media (...)
str. 51
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Roczna informacja o naliczonych do ZUS składkach
Zbliża się termin przekazania ubezpieczonym informacji rocznej o naliczonych do ZUS za nich składkach. Informacja taka powinna zostać sporządzona i przekazana przez płatnika składek ubezpieczonemu, (...)
str. 52
2.
Nowa wysokość składki wypadkowej od 1 kwietnia 2015 r.
Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala się na dany rok składkowy. Kolejny taki rok rozpoczyna się już 1 kwietnia 2015 r. i będzie trwał (...)
str. 54
3.
Zmiany w zasadach refundacji składek za niepełnosprawnych przedsiębiorców i rolników
Od 1 października 2015 r. osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą, opłacające z tego tytułu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, będą miały prawo do ich (...)
str. 55
4.
Uwzględnianie "trzynastki" w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
Wypłacamy pracownikom nagrody roczne, tzw. "trzynastki", które zgodnie z regulaminem, przysługują za czas efektywnie przepracowany. W jaki sposób wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, przysługującego (...)
str. 55
5.
Opieka nad noworodkiem w czasie pobytu matki dziecka w szpitalu
Pracownik wystąpił o wypłatę zasiłku opiekuńczego nad zdrowym, tygodniowym dzieckiem, przedkładając zaświadczenie o pobycie żony w szpitalu. Czy jest on uprawniony do tego zasiłku, jeżeli matka dziecka korzysta (...)
str. 56
X.
PRAWO PRACY
1.
Dzień wolny i wynagrodzenie za pracę w "wolną sobotę"
W naszym zakładzie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, a dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy jest sobota. W lutym br. pracownik zatrudniony w normach podstawowych przepracował na polecenie pracodawcy (...)
str. 58
2.
Ryczałt za jazdy lokalne dla pracownika objętego ustawą kominową
Jesteśmy spółką komunalną, do której stosuje się ustawę o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, tzw. ustawę kominową. W naszej spółce obejmuje ona m.in. prezesa (...)
str. 59
3.
Obliczanie wysokości wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca pracownika niepełnoetatowego
Z dniem 9 lutego 2015 r. pracodawca zatrudnił pracownika na część etatu. Przysługuje mu tylko wynagrodzenie zasadnicze w stałej miesięcznej wysokości wynoszącej 3.700 zł. Pracownik (...)
str. 60
4.
Jak obliczyć podstawę ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, jeżeli pracownik chorował?
W okresie branym pod uwagę przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy pracownik przebywał na dłuższym zwolnieniu lekarskim. Jak w takim przypadku ustalana jest podstawa wspomnianego (...)
str. 62
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Uproszczenia w rachunkowości dla podmiotów innych niż jednostki mikro
Ustawa o rachunkowości przewiduje możliwość stosowania uproszczeń zarówno w prowadzeniu ksiąg rachunkowych, jak i przy sporządzaniu sprawozdania finansowego nie tylko dla jednostek zaliczanych do tzw. (...)
str. 63
2.
Wpływ należności objętej na dzień bilansowy odpisem aktualizującym - czy poprawiać sprawozdanie finansowe?
Na dzień bilansowy utworzyliśmy odpis aktualizujący na niezapłaconą należność. W bieżącym roku należność ta została spłacona. Czy mając na uwadze, że kwota należności jest istotna, a sprawozdanie (...)
str. 65
3.
Biura rachunkowe - kto jest zobowiązany do ubezpieczenia OC i do stosowania kasy rejestrującej?
Posiadam polisę OC na sumę 15.000 euro, która była ważna do 14.01.2015 r. Według nowego rozporządzenia, od 19.01.2015 r. obowiązkowe jest tylko ubezpieczenie OC czynności usługowego prowadzenia ksiąg (...)
str. 67
4.
Wycena na dzień bilansowy jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych
W dniu 20.09.2014 r. nabyliśmy 1.000 jednostek udziałów w funduszu powierniczym X po 100 zł za udział. Wartość jednostki na dzień 31.12.2014 r. wyniosła 105 zł. W jaki sposób należy zaksięgować jednostki (...)
str. 69
5.
Rozliczenie wydatków na reklamę umieszczoną na budynku
Nasza spółka z o.o. przeprowadziła modernizację budynku biurowego. Jeszcze przed otrzymaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie tego budynku wykonaliśmy reklamę własnej firmy i jej produktów w formie malowidła na (...)
str. 71
6.
Ewidencja wykupu przedmiotu umowy leasingu w celu jego sprzedaży
Spółka z o.o. po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego wykupiła maszynę celem jej dalszej odsprzedaży. Jak zaksięgować taką operację? Jeżeli wykup przedmiotu umowy leasingu następuje z przeznaczeniem do (...)
str. 72
7.
Kiedy grunt można przekwalifikować do inwestycji?
Jako spółdzielnia mieszkaniowa posiadamy prawo wieczystego użytkowania gruntu, na którym postawione są pawilony handlowe z przeznaczeniem na wynajem. Prawo to jest zaliczone do środków trwałych w cenie (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.