Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 6 (833) z dnia 20.02.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2013 r. w budżetówce - na co zwrócić uwagę przy obliczaniu i ustalaniu uprawnień?
Uprawnieni Podstawowym aktem prawnym regulującym zasady przyznawania popularnych "trzynastek" jest ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. z 2013 r. (...)
str. 4
2.
Przychód byłych i obecnych pracowników w związku z zapłatą zaległych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Opłacone przez pracodawcę zaległe składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne za byłych pracowników stanowią dla tych osób przychód z innych źródeł. Nie wystąpi obowiązek wpłaty (...)
str. 8
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Prognozowane przeciętne wynagrodzenie oraz wysokość składek na FP i FGŚP w 2014 roku wynikające z ustawy budżetowej
Na podstawie art. 27 ustawy budżetowej na rok 2014, opublikowanej w Dz. U. z dnia 3 lutego 2014 r., pod poz. 162, prognozowane przeciętne miesięczne (...)
str. 10
2.
Jednolity tekst ustawy o funduszach inwestycyjnych
W Dzienniku Ustaw z 3 lutego 2014 r., pod poz. 157, opublikowano obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 grudnia 2013 r. w sprawie (...)
str. 10
3.
Jednolity tekst ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
W Dzienniku Ustaw z 3 lutego 2014 r., pod poz. 159, opublikowano obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie (...)
str. 10
4.
Zmiany w wykazie towarów do celów poboru VAT w imporcie
W Dzienniku Ustaw z 4 lutego 2014 r., pod poz. 163, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie (...)
str. 10
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Rozliczenie dla celów VAT
Za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) uważa się wywóz towarów z Polski (w wykonaniu czynności opodatkowanych) na terytorium innego państwa członkowskiego. Aby wystąpiło WDT, zarówno dostawca, jak i nabywca (...)
str. 11
1.2.
Przychód z tytułu WDT
W ustawach o podatku dochodowym brak jest regulacji, które w sposób szczególny odnosiłyby się do ustalania przychodu z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W związku z (...)
str. 15
1.3.
Kursy walut obcych stosowanych przy WDT
Na potrzeby VAT, kwoty wyrażone w walutach obcych przeliczane są na złote według średniego kursu NBP ogłoszonego na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku (...)
str. 15
1.4.
Ewidencja księgowa
Dla celów bilansowych dostawę towarów w ramach WDT traktuje się jak "zwykłą" sprzedaż. Ujmuje się ją zatem na koncie 73-0 "Sprzedaż towarów" (w analityce: WDT). (...)
str. 16
2.
Zakup samochodu w innym kraju Unii w celu jego odsprzedaży - skutki podatkowe
Z innego kraju Unii kupiłem używany samochód osobowy od osoby fizycznej. Zapłaciłem akcyzę i opłaty związane z rejestracją pojazdu, a po naprawie samochód ten sprzedam (...)
str. 17
IV.
PODATEK VAT
1.
Projekt nowelizacji ustawy o VAT wprowadzający ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów
W dniu 28 stycznia 2014 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja (...)
str. 22
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Odliczanie VAT od wydatków związanych z użytkowaniem samochodu "z kratką"
Użytkujemy samochód "z kratką" na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Czy od rat leasingowych, a także zakupu paliwa do ww. samochodu możemy od 1 stycznia 2014 (...)
str. 23
2.2.
Faktura oraz dokument WZ wystawione omyłkowo na inny podmiot - jak naprawić błąd?
Jako spółka z o.o. sprzedajemy materiały budowlane. Omyłkowo wystawiliśmy fakturę za sprzedane materiały na podwykonawcę, który w imieniu inwestora odbierał towar, podczas gdy faktura ta (...)
str. 24
2.3.
Rozliczanie VAT od usług transportowych w 2014 r.
Jak w 2014 r. rozliczać i dokumentować usługi transportowe świadczone dla kontrahentów z innych krajów Unii, a jak dla kontrahentów polskich? Od 1 stycznia 2014 (...)
str. 25
2.4.
Opodatkowanie usługi pośrednictwa dotyczącej turystyki
Jesteśmy biurem podróży, organizujemy imprezy turystyczne na zlecenie klienta. Poprzez firmę X, mającą siedzibę w USA, zostały zamówione i wykonane świadczenia przewodnika turystycznego w Salzburgu, (...)
str. 27
2.5.
Ustalenie obowiązku podatkowego w VAT od usług na przełomie roku
Czynsz za miesiąc listopad i grudzień 2013 r. został udokumentowany fakturą z datą wystawienia 03.01.2014 r. Usługa doładowania telefonów wykonana w okresie 24-31.12.2013 r. została (...)
str. 28
2.6.
Ustalenie miejsca opodatkowania usługi, która jest refakturowana
Czy usługa tłumaczenia wykonana w Polsce, zaś następnie refakturowana na podmiot zagraniczny, powinna być opodatkowana w Polsce, czy w kraju nabywcy? Przede wszystkim zwrócić tutaj (...)
str. 30
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Równowartość odpisu aktualizującego należność jest przychodem z chwilą ustania przyczyny, dla której utworzono ten odpis - wyrok WSA
Gdy ustaną przyczyny, dla których utworzono odpis aktualizujący należność, to równowartość tego odpisu (uprzednio zaliczonego do kosztów podatkowych) stanowi przychód w momencie ustania tych przyczyn. (...)
str. 31
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
W którym momencie uwzględnić w przychodach i kosztach podatkowych faktury korygujące dotyczące lat poprzednich?
W 2012 r. spółka wynajęła sprzęt kontrahentowi, który zapłacił jej tylko za część wystawionej z tego tytułu faktury. W tym samym roku kontrahent oddał ww. (...)
str. 33
2.2.
Czy otrzymywane od kontrahenta gratisy są przychodem?
Spółka z o.o. sprowadza z Włoch kawę. Z tego tytułu otrzymuje od kontrahenta włoskiego gratisy z logo firmy w postaci filiżanek, serwetek, itp. Na fakturze (...)
str. 34
2.3.
Podatek dochodowy od przejętych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie sieci wodociągowych
Jesteśmy spółką z o.o. ze 100% udziałem samorządu gminnego i zajmujemy się zbiorowym zaopatrzeniem w wodę i zbiorowym odprowadzaniem ścieków. Z mocy prawa jesteśmy zobowiązani (...)
str. 36
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Jakie wydatki można odliczyć od przychodu w przypadku sprzedaży własnej nieruchomości? - interpretacje indywidualne Ministra Finansów
Wydatki związane z zaciągnięciem kredytu na zakup prywatnego mieszkania nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży tego mieszkania. Wydatki te nie zmniejszają (...)
str. 38
2.
Wydanie wspólnikowi nieruchomości jako forma wypłaty zysku a przychód podatkowy - wyrok WSA
Przeniesienie własności nieruchomości tytułem wypłaty zysku nie jest zbyciem, które powoduje powstanie przychodu ani po stronie spółki, ani wspólnika otrzymującego takie świadczenie. (wyrok WSA w (...)
str. 39
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Przychód ze sprzedaży środka trwałego wycofanego z działalności gospodarczej na cele prywatne
Prowadzę działalność gospodarczą, z której wyprowadziłem na cele osobiste środek trwały. Obecnie po kilku miesiącach użytkowania zamierzam go sprzedać. Czy niezamortyzowana wartość początkowa takiego środka (...)
str. 41
3.2.
Opłaty za parking dla pracowników i zleceniobiorców
Kilku osobom, zatrudnionym w naszej firmie na stanowiskach kierowniczych na podstawie umów o pracę oraz umów zlecenia, opłacamy parking strzeżony przy siedzibie firmy (ok. 250 (...)
str. 42
3.3.
Wydatki poniesione na zorganizowanie koncertu
Jesteśmy spółką jawną, która na terenie całego kraju prowadzi działalność polegającą na wydobyciu piasku i żwiru. Czy wydatki poniesione na zorganizowanie koncertu muzycznego w kościele, (...)
str. 43
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Podstawa ustalenia PCC przy przekształceniu spółki z o.o. w SKA - wyrok WSA
Jeżeli w wyniku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytowo-akcyjną niepodzielone zyski spółki kapitałowej zwiększą majątek spółki osobowej, to dojdzie do zwiększenia majątku nowo powstałej (...)
str. 45
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Amortyzacja jednorazowa a dotacja unijna
Przedsiębiorca dokonał zakupu maszyny o wartości netto 1.500.000 zł, który został sfinansowany w 30% ze środków własnych, a w 70% z dotacji unijnej. Czy prawidłowe (...)
str. 46
2.
Zakup i remont uszkodzonego samochodu na potrzeby firmy
Zakupiłem okazyjnie na potrzeby firmy uszkodzony samochód osobowy. Zostanie on wyremontowany w ramach prowadzonej działalności. Czy po zakończeniu remontu, ustalając wartość początkową, mogę wycenić go (...)
str. 48
3.
Zasady rozliczania różnic kursowych powstałych przy zakupie środków trwałych
Zakupiliśmy od polskiego dostawcy środek trwały, za który zapłaciliśmy przed jego odbiorem w dwóch ratach. Pierwsza płatność została potwierdzona fakturą zaliczkową, druga zaś fakturą końcową. Jak (...)
str. 49
4.
Sprzedaż środka trwałego w budowie w ewidencji księgowej i sprawozdaniu finansowym
Zakupiliśmy środek trwały, który nie został przekazany do używania i pozostaje na koncie 08. Obecnie zamierzamy go sprzedać. Jak będzie wyglądała ewidencja takiej operacji w (...)
str. 52
5.
Zakup plandek - kiedy jednorazowo kosztem podatkowym?
Do samochodu ciężarowego i oddzielnie do przyczepy (stanowiącej odrębny środek trwały) zakupiono nowy (drugi) komplet plandek z grafiką reklamową. Samochód i przyczepa są fabrycznie wyposażone (...)
str. 53
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Informacja roczna za 2013 r. dla osoby ubezpieczonej - do 28 lutego 2014 r.
Każdy płatnik zobowiązany do naliczania składek ubezpieczeniowych za osoby ubezpieczone (m.in. za pracowników, zleceniobiorców, osoby współpracujące) w terminie do 28 lutego każdego roku sporządza i (...)
str. 56
2.
Składki ZUS za członków rodziny pomagających w firmie
Etat z członkiem rodziny Generalnie każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę - dla celów ZUS - jest traktowana jako pracownik. Podlega zatem z (...)
str. 57
3.
Wypłata zasiłku macierzyńskiego z tytułu umowy o pracę zawartej na czas określony, która uległa przedłużeniu do dnia porodu
Pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony, w dniu rozwiązania umowy będzie w 5 miesiącu ciąży. Czy zawarta z nią umowa o (...)
str. 60
4.
Nieterminowa wypłata premii a ustalanie wysokości wynagrodzenia chorobowego
Pracownicy otrzymują premie kwartalne, których wysokość jest uzależniona od obrotu. Otrzymanie wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku z ubezpieczenia społecznego w danym kwartale powoduje obniżenie premii według (...)
str. 61
X.
PRAWO PRACY
1.
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownicę w ciąży
Pracownica złożyła 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę. Po dwóch tygodniach poinformowała, że jest w ciąży, o czym nie wiedziała w chwili wypowiadania umowy. Czy w (...)
str. 62
2.
Termin wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy
Z dniem 22 lutego 2014 r. ulegnie rozwiązaniu umowa o pracę zawarta z pracownikiem na pełny etat. Posiada on niewykorzystane 64 godziny urlopu (z 2013 r. i z 2014 r.). Kiedy powinien zostać wypłacony (...)
str. 64
3.
Udzielanie zwolnienia od pracy i rekompensata za wezwanie do sądu
Jeden z pracowników otrzymał wezwanie do stawienia się w sądzie cywilnym w charakterze świadka. Czy przysługuje mu cały dzień wolny? Czy za czas nieobecności należy (...)
str. 65
4.
Czy ekwiwalent za urlop również objęty jest obciążeniami komorniczymi?
Czy ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy podlega obciążeniom komorniczym, a jeśli tak, to na jakich zasadach? Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy jest objęty obciążeniami (...)
str. 67
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Jak ująć w księgach rachunkowych odpisanie nieściągalnej należności?
W jaki sposób ująć w księgach rachunkowych odpisanie wierzytelności w związku z otrzymaniem od komornika postanowienia o bezskutecznej egzekucji ze względu na brak majątku dłużnika? Wierzytelność dotyczy sprzedaży towaru dokonanej (...)
str. 68
2.
Sprzedaż udziałów w spółce komandytowej
Dwóch udziałowców spółki komandytowej posiada odpowiednio udziały w wysokości 10.000 zł i 50.000 zł. Z dniem 30 kwietnia 2013 r. sprzedali oni swoje udziały dwóm osobom fizycznym za kwotę 1.000 zł i 5.000 zł. (...)
str. 69
3.
Nie jest możliwe rozliczanie w czasie niezamortyzowanych kosztów inwestycji w obcym środku trwałym
Zrezygnowaliśmy z użytkowania wynajmowanego na sklep lokalu, w którym dokonaliśmy sporych nakładów inwestycyjnych na jego adaptację. Inwestycja okazała się nieefektywna i z tego względu zakończyliśmy działalność w tym lokalu. Spora (...)
str. 71
4.
Nieodpłatne umorzenie udziałów
Jak zaksięgować umorzenie udziałów w sp. z o.o. bez wynagrodzenia? Umorzenie udziałów nabytych bez wynagrodzenia (wyłącznie za zgodą udziałowca) wymaga odpowiedniego zapisu tylko w księdze udziałów; nie ujmuje (...)
str. 73
5.
Ewidencja księgowa niepodlegającego odliczeniu VAT od nabycia paliwa do samochodu osobowego
Jak należy księgować VAT niepodlegający odliczeniu od paliw nabywanych do firmowych samochodów osobowych? Czy w takim przypadku koszty należy zwiększyć wartością brutto, czy też netto, a VAT (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.