Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 5 (796) z dnia 10.02.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Od 1 marca 2013 r. wyższa stawka diety i inne zmiany dotyczące podróży służbowych
W dniu 29 stycznia 2013 r. Minister Pracy i Polityki Społecznej podpisał nowe rozporządzenie w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce (...)
str. 4
2.
Opublikowano nowe przepisy w zakresie deklaracji składanych drogą elektroniczną
W Dzienniku Ustaw z 18 stycznia 2013 r., pod poz. 85, opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2012 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie określenia rodzajów (...)
str. 4
II.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Korekta sprzedaży na przełomie roku - ujęcie podatkowe i ewidencja księgowa
Przyczyny korygowania sprzedaży mogą być różne. Konieczność wystawienia faktury korygującej może wynikać np. z błędu popełnionego na fakturze pierwotnej, udzielenia rabatu, przyznania premii pieniężnej, zwrotu (...)
str. 5
1.1.
Moment skorygowania przychodu
Za przychody związane z działalnością gospodarczą, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także przychody należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych (...)
str. 5
1.2.
Skutki w VAT
W przepisach o VAT nie zawarto żadnych szczególnych regulacji, odnoszących się do korekty sprzedaży na przełomie lat podatkowych. Wobec tego, taka korekta powinna być dokonywana (...)
str. 6
1.3.
Ewidencja księgowa
Także ustawa o rachunkowości nie zawiera szczególnych regulacji, które określałyby, w którym momencie należy skorygować przychód ze sprzedaży: w dacie powstania pierwotnego przychodu, czy w (...)
str. 7
2.1.
Uregulowania prawne przekształcenia wynikające z K.s.h. i K.c.
Obecnie przekształcenie spółki cywilnej w jawną ma charakter jedynie dobrowolny. Spółki cywilne od 8 stycznia 2009 r. nie mają już obowiązku przekształcenia ze względu na (...)
str. 8
2.2.
Skutki w podatku dochodowym
Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną dokonane w trybie przewidzianym w art. 26 § 4-6 oraz art. 553 § 2 i 3 Kodeksu spółek handlowych (...)
str. 11
2.3.
Skutki w VAT
Jak już wspomniano, przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną nie polega na likwidacji spółki cywilnej, lecz jedynie na zmianie formy prawnej prowadzonej działalności. Nie ma (...)
str. 12
III.
PODATEK VAT
1.
Trybunał Sprawiedliwości UE o opodatkowaniu usługi ubezpieczenia związanej z leasingiem
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że usługa ubezpieczenia przedmiotu leasingu i usługa leasingu stanowią, co do zasady, usługi odrębne i niezależne dla celów VAT. To (...)
str. 13
2.
Z interpretacji organów podatkowych
2.1.
Aport może pozbawić prawa do zwrotu VAT w terminie 25 dni
Podatnik nie ma prawa do zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym w terminie 25 dni, gdy w deklaracji wykazał VAT naliczony od aportu. (interpretacja indywidualna (...)
str. 14
2.2.
Ustalenie wskaźnika proporcji przy połączeniu dwóch firm
Ustalając proporcję do odliczania VAT po połączeniu dwóch spółek, należy uwzględnić zarówno obroty spółki przejętej, jak i przejmowanej. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (...)
str. 16
2.3.
Jednostka macierzysta i jej oddział to jeden podatnik VAT
Jednostka macierzysta i jej oddział traktowane są jak jeden podmiot i jeden podatnik VAT. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 7 grudnia 2012 (...)
str. 16
2.4.
Opodatkowanie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi pobieranej przez gminy
Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi, którą będą pobierały gminy od 1 lipca 2013 r., nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w (...)
str. 17
3.
Ulga na złe długi
1) Jakie trzeba spełniać warunki, aby w 2013 r. skorzystać z ulgi na złe długi? Podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu (...)
str. 18
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
"Data sprzedaży" czy "data dokonania dostawy" na fakturze?
Dotychczas na fakturze należało podawać "datę sprzedaży", a od 1 stycznia 2013 r. należy podawać "datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów". Czy to oznacza, że (...)
str. 21
4.2.
Odliczanie VAT od zakupu/leasingu samochodu przeznaczonego na wynajem
Użytkujemy samochód osobowy na podstawie umowy leasingu. Od rat leasingowych odliczamy VAT w wysokości 60% kwoty podatku, nie więcej niż 6.000 zł. Samochód ten zamierzamy (...)
str. 22
4.3.
Dostawa towarów realizowana pomiędzy dwoma krajami spoza Unii Europejskiej a VAT
Spółka z o.o. z siedzibą w Polsce ma zamiar nabywać towary od podmiotu spoza Unii Europejskiej A oraz sprzedawać je na rzecz podmiotu B z (...)
str. 24
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Odsetki od pożyczki (kredytu) są kosztem podatkowym w momencie kapitalizacji - wyrok NSA
Odsetki od pożyczki (kredytu) mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów już z chwilą ich kapitalizacji. (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 31 października 2012 r., (...)
str. 25
2.
Jak ustalić wysokość kapitału zakładowego na potrzeby tzw. "cienkiej (niedostatecznej) kapitalizacji" - pismo Departamentu Podatków Dochodowych
Ustalając "trzykrotność kapitału zakładowego spółki" na potrzeby tzw. "cienkiej kapitalizacji" przyjmuje się wartość kapitału zakładowego, na którą składa się wartość: wkładów pieniężnych wniesionych (i wpłaconych) (...)
str. 26
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Korekta kosztów uzyskania przychodów w związku z niezapłaconym zobowiązaniem w jednostkach w upadłości
Czy korekta kosztów uzyskania przychodów w związku z niezapłaceniem faktur dotyczy w takim samym zakresie firmy kontynuującej działalność, jak i firmy w upadłości? Czy syndyk, (...)
str. 28
3.2.
Obowiązek dokumentacyjny w przypadku umowy pożyczki
Podatnik A jest z podatnikiem B powiązany kapitałowo zgodnie z art. 11 ustawy o PDOP. Podatnik B udzielił podatnikowi A pożyczki na kwotę 1.000.000 euro. W 2012 r. podatnik A spłacił kapitał pożyczki w wysokości 50.000 euro (...)
str. 29
3.3.
Opłata za wykorzystanie wizerunku - moment ujęcia w kosztach
Spółka ma podpisaną z osobą fizyczną umowę na wykorzystanie w kampanii reklamowej wizerunku tej osoby. Zgodnie z umową, wynagrodzenie wypłacane jest na podstawie rachunków przedstawionych (...)
str. 31
3.4.
Moment zaliczenia w koszty opłaty za gospodarcze korzystanie ze środowiska
W którym momencie należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłatę za gospodarcze korzystanie ze środowiska za II półrocze 2012 r., zapłaconą w styczniu br.? Opłata, (...)
str. 32
3.5.
Data przychodu z tytułu należnej kary umownej
Kontrahent nie dostarczył towaru, wynikającego z zawartej między nim a spółką z o.o. umowy. Spółka wystawiła kontrahentowi notę obciążeniową z tytułu kary umownej wynikającej z (...)
str. 34
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Koszty wniesienia wkładów do spółki jawnej - wyrok NSA
Wydatki poniesione na wniesienie wkładu do spółki jawnej (opłaty sądowe i podatek od czynności cywilnoprawnych) nie stanowią kosztów uzyskania przychodu. (wyrok NSA z 9 października (...)
str. 35
2.
Z wyjaśnień organów podatkowych
2.1.
Opodatkowanie PIT nagród wydanych w ramach sprzedaży premiowej - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Jeżeli wartość nagrody w sprzedaży premiowej przekracza 760 zł, a nagroda ta ma postać mieszaną (rzeczowo-pieniężną), zryczałtowany podatek od wartości nagrody można potrącić w całości (...)
str. 36
2.2.
Nagroda dla sprzedawcy w ramach programu motywacyjnego opodatkowana jest według skali podatkowej - interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej
Nagroda dla najlepszego sprzedawcy (handlowca) za pomysłowość w zakresie promocji określonej marki czy produktów, kreowanie innych działań mających na celu zwiększenie sprzedaży danych produktów, itp. (...)
str. 37
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Korygowanie w podatkowej księdze kosztów uzyskania przychodów w związku z niezapłaconym zobowiązaniem
W 2012 r. w podatkowej księdze przychodów i rozchodów pewne wydatki ująłem po stronie kosztów. Termin ich płatności przypadał w styczniu 2013 r. Czy jeżeli (...)
str. 39
3.2.
Rozliczenie podatku dochodowego przez wspólników spółki komandytowej
W skład naszej spółki komandytowej wchodzą dwie osoby fizyczne (jako komandytariusze) oraz spółka z o.o. (jako komplementariusz). Zgodnie z umową spółki, udział każdego z komandytariuszy w zyskach spółki wynosi 48%, (...)
str. 41
3.3.
Koszty zakupu obuwia roboczego przez przedsiębiorcę
Prowadzę działalność gospodarczą w formie warsztatu samochodowego, a z podatku dochodowego rozliczam się na podstawie zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Na potrzeby tej działalności kupuję obuwie robocze, (...)
str. 43
VI.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Nieruchomości nabyte od komornika a podatek od nieruchomości
Spółka ma zamiar nabyć od komornika użytkowanie wieczyste gruntu oraz posadowiony na tym gruncie budynek. Od jakiego momentu będziemy musieli płacić podatek od nieruchomości? Właściciel (...)
str. 45
2.
Budynek służący działalności rolniczej - podatek od nieruchomości
Jesteśmy właścicielami gospodarstwa rolnego, na terenie którego stoi budynek gospodarczy. Obecnie w budynku tym złożone są, zakupione niedawno maszyny do zbierania płodów rolnych, lecz w (...)
str. 46
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Wartość początkowa samochodu osobowego wprowadzonego do działalności gospodarczej a użytkowanego dotychczas do celów prywatnych - interpretacja organu podatkowego
Wprowadzając samochód osobowy do ewidencji środków trwałych, jego wartość początkową należy ustalić według pierwotnej ceny nabycia. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 9 (...)
str. 47
2.
Odłączenie części składowej sieci komputerowej
W wynajętych na potrzeby prowadzonej działalności pomieszczeniach (5 pokoi) zbudowano sieć komputerową, która jako niezwiązana z budynkiem stanowiła odrębny środek trwały (okablowanie oraz serwery). Obecnie (...)
str. 48
3.
Dotacja otrzymana na zakup wartości niematerialnej i prawnej
Zakupiliśmy program komputerowy, który został zaliczony do wartości niematerialnych i prawnych i od kwietnia 2012 r. jest amortyzowany. W styczniu br., w związku z jego (...)
str. 50
4.
Przekształcenie prawa wieczystego użytkowania gruntu w prawo własności
Jak rozliczyć opłatę za przekształcenie prawa wieczystego użytkowania gruntu w prawo własności? Czy taki grunt podlega amortyzacji? Prawo własności gruntu powstałe w wyniku przekształcenia prawa (...)
str. 52
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Prawo pracownika do renty nie wpływa na ulgę w opłacie za niego składek
Od początku lutego br. pracę na etacie w mojej firmie podjęła osoba, która ma ukończone 61 lat i posiada ustalone prawo do renty z tytułu (...)
str. 54
2.
Zgłoszenie niepełnoletniego dziecka pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego
Oboje rodzice są ubezpieczeni w ZUS z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Czy zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego niepełnoletniego dziecka, jako członka rodziny, ma (...)
str. 55
3.
Zgłoszenie menedżera do ubezpieczeń w ZUS
Z osobą będącą członkiem zarządu naszej spółki rozwiązaliśmy umowę o pracę. Jednocześnie zawarliśmy z nią kontrakt menedżerski. Z jakim kodem tytułu ubezpieczenia mamy obecnie zgłosić (...)
str. 56
4.
W podstawie wymiaru świadczeń chorobowych uwzględnia się wynagrodzenie wypłacone
Od trzech miesięcy mamy problemy finansowe, na skutek czego wypłacamy wynagrodzenia w formie zaliczki. Wyrównanie wynagrodzeń nastąpi na początku marca br. Czy w podstawie wymiaru (...)
str. 57
5.
Okres zasiłku opiekuńczego na przełomie roku
Pracownica od grudnia 2012 r. sprawuje nieprzerwanie osobistą opiekę nad 6-letnim dzieckiem, które uległo wypadkowi. Czy okres 60 dni opieki, za którą przysługuje zasiłek opiekuńczy, (...)
str. 58
IX.
PRAWO PRACY
1.
Rezygnacja z ZFŚS przez "małego" pracodawcę po upływie ustawowego terminu
Na dzień 1 stycznia 2013 r. posiadaliśmy mniej niż 20 pracowników i ten stan zatrudnienia utrzymuje się nadal. W firmie funkcjonuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, utworzony w latach ubiegłych, (...)
str. 59
2.
Wypowiedzenie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia
Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę. W związku z tym, że w trakcie zatrudnienia w naszej firmie miał on dostęp do ważnych informacji, chcemy zawrzeć z nim umowę o zakazie konkurencji po ustaniu (...)
str. 61
3.
Skutki bezzasadnego zawarcia długoletniej umowy na czas określony
Zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę na czas określony (na 6 lat), z zastrzeżeniem możliwości jej dwutygodniowego wypowiedzenia. Po trzech latach obowiązywania umowy zamierzaliśmy ją wypowiedzieć, ale pracownik (...)
str. 62
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.1.
Zasady ogólne
Zgodnie z przepisami art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. (...)
str. 63
1.2.
Zamykanie ksiąg rachunkowych
Zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości, księgi rachunkowe jednostek kontynuujących działalność zamyka się na dzień kończący rok obrotowy. W odniesieniu (...)
str. 65
1.3.
Sprawozdawczość finansowa i budżetowa
Sprawozdawczość finansowa Na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych (dzień bilansowy) jednostki budżetowe sporządzają sprawozdanie finansowe składające się - stosownie do zapisów § 17 ust. 1 ww. (...)
str. 66
1.4.
Szczególne zagadnienia dotyczące zamykania ksiąg rachunkowych jednostek budżetowych prowadzących działalność oświatową
Generalnie zasady zamykania ksiąg rachunkowych są takie same we wszystkich jednostkach, w tym budżetowych. Niemniej jednak pragniemy zwrócić uwagę na niektóre, szczególne zagadnienia - wynikające (...)
str. 67
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Dofinansowanie udziału w targach
Spółka z o.o. otrzymała z urzędu marszałkowskiego dofinansowanie na udział w targach branżowych, w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (działanie 1.5 "Promocja regionalnej gospodarki"). W ramach dofinansowania urząd opłacił nocleg (...)
str. 68
2.2.
Ewidencja nagród otrzymanych w ramach prowadzonej działalności
Nasza jednostka jest prowadzona przez osobę fizyczną we własnym imieniu i na własny rachunek. Właściciel firmy otrzymał nagrody w ramach prowadzonej działalności. Nagrodami jest czajnik i aparat fotograficzny; (...)
str. 69
2.3.
Ujęcie kosztów założenia oraz wniesienia kapitału zakładowego spółki z o.o.
W październiku 2012 r. została zawarta umowa spółki z o.o. z ustalonym kapitałem 5.000 zł. W momencie podpisywania umowy została pobrana przez notariusza taksa notarialna oraz podatek od czynności cywilnoprawnych, a także (...)
str. 71
2.4.
Ewidencja kosztów i przychodów usług ubocznych
Podstawową działalnością firmy jest sprzedaż ciepła. Osiągnięte z tego tytułu przychody księgowane są na koncie 701. Natomiast koszty związane z tą działalnością księgowane są na kontach zespołu (...)
str. 73
2.5.
Wartość początkowa środka trwałego a należne spółce kary i odszkodowanie
Spółka z o.o. otrzymała w 2010 r. fakturę VAT za usługę budowlaną dotyczącą realizowanej inwestycji. Całą kwotę netto tej faktury ujęła do wartości początkowej odebranego protokołem odbioru obiektu, (...)
str. 74
2.6.
Wycena na dzień bilansowy zobowiązań z tytułu dostaw i usług
Czy od niezapłaconych zobowiązań należy naliczyć odsetki i ująć je w kosztach finansowych i w zobowiązaniach na dzień bilansowy? Ustawa o rachunkowości w art. 28 ust. 1 pkt 8 stanowi, iż na dzień (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.