Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 5 (832) z dnia 10.02.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi pobierane przez gminy a VAT - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Opłaty pobierane przez gminy za odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości nie podlegają opodatkowaniu VAT. (interpretacja indywidualna Ministra Finansów z 17 grudnia 2013 r., nr (...)
str. 4
2.
Opodatkowanie sprzedaży samochodu osobowego w 2014 r.
Jeżeli od zakupu samochodu osobowego przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia VAT (60% kwoty podatku, nie więcej niż 6.000 zł), sprzedaż tego samochodu jest zwolniona z VAT. Natomiast (...)
str. 4
II.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Rozliczenie dla celów podatku dochodowego
Na potrzeby podatku dochodowego inaczej należy rozliczać wydatki na programy użytkowe, a inaczej na oprogramowanie systemowe, które są częścią nabywanego zestawu komputerowego. Programy użytkowe stanowią (...)
str. 8
1.2.
Zasady odliczania VAT
Prawo do odliczenia VAT od zakupu licencji (prawa autorskiego) na program komputerowy przysługuje podatnikom na zasadach ogólnych, tj. wtedy, gdy program komputerowy (objęty licencją/prawem autorskim) (...)
str. 11
1.3.
Ewidencja księgowa zakupu licencji i jej późniejsza likwidacja
Także na gruncie przepisów bilansowych nabyta licencja na program komputerowy (prawo autorskie) kwalifikowana jest do wartości niematerialnych i prawnych, o ile oczywiście spełnia definicję wnip, (...)
str. 11
2.
Wyroby gotowe przekazywane pracownikom w postaci deputatu - aspekt podatkowy i bilansowy
Deputat to - według definicji zawartej w "Słowniku języka polskiego" Wydawnictwa Naukowego PWN (www.sjp.pwn.pl) - część wynagrodzenia za pracę wypłacana w naturze. Z przepisów prawa (...)
str. 13
2.1.
Przychód pracownika z tytułu otrzymanych świadczeń w naturze
Do przychodów ze stosunku pracy zalicza się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania (...)
str. 13
2.2.
VAT należny od przekazanego deputatu
W praktyce przekazanie pracownikom deputatów traktowane jest zazwyczaj jako świadczenie nieodpłatne, podlegające opodatkowaniu VAT, jeśli w stosunku do tych towarów podatnika przysługiwało prawo do odliczenia (...)
str. 14
2.3.
Koszty uzyskania przychodów pracodawcy
Przekazane pracownikom deputaty należą do tzw. kosztów pracowniczych, które pracodawca może uwzględnić w rachunku podatkowym. Ustalając moment potrącalności tych kosztów należy wziąć zatem pod uwagę (...)
str. 15
2.4.
Ewidencja księgowa
Poniżej podajemy przykładowe księgowania związane z przekazaniem wyrobów gotowych pracownikom, na przykładzie jednostki prowadzącej ewidencję kosztów wyłącznie na kontach rodzajowych (tj. kontach zespołu 4). Przekazanie (...)
str. 16
III.
PODATEK VAT
1.1.
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
W przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów obowiązek podatkowy powstaje generalnie z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu (...)
str. 17
1.2.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru
Obowiązek podatkowy i podstawa opodatkowania WNT W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, podobnie jak w 2013 r., obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika (...)
str. 17
1.3.
Eksport towarów
Nie ma szczególnych regulacji, które odnosiłyby się do sposobu ustalania obowiązku podatkowego czy terminów wystawiania faktur dokumentujących eksport towaru. Należy zatem tu stosować zasady ogólne. (...)
str. 20
1.4.
Import towarów
Termin powstania obowiązku podatkowego Ogólna zasada ustalania obowiązku podatkowego w imporcie towarów nie uległa zmianie. Nadal bowiem obowiązek ten powstaje z chwilą powstania długu celnego. (...)
str. 21
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Ciągłe usługi serwisowe - moment powstania obowiązku podatkowego
Spółka z o.o. prowadzi działalność handlową i usługową w zakresie sprzętu informatycznego i telekomunikacyjnego. Firma zawarła umowy na świadczenie usług serwisowych, dotyczących m.in. konserwacji i (...)
str. 23
2.2.
Zwolnienie ze stosowania kasy fiskalnej, gdy należność za usługę wpływa na rachunek bankowy
Świadczymy usługi organizacji różnych imprez dla osób prywatnych. Czasami na poczet usługi otrzymujemy zaliczki. Czy jeżeli zapłatę otrzymamy na rachunek bankowy, musimy otrzymaną kwotę zaewidencjonować (...)
str. 24
2.3.
Sprzedaż gruntu, na którym dzierżawca wybudował budynek magazynowo-biurowy
Spółdzielnia wydzierżawiła grunty własne na okres 15 lat. Okres ten miną? w styczniu 2014 r. Dzierżawca wybudował na tym gruncie budynek magazynowo-biurowy trwale związany z (...)
str. 26
2.4.
Korekta VAT dokonywana w związku ze sprzedażą nieruchomości
W 2012 r. nabyliśmy nieruchomość na potrzeby działalności mieszanej. VAT odliczyliśmy stosując wskaźnik proporcji. W grudniu 2013 r. tę nieruchomość sprzedaliśmy (sprzedaż była opodatkowana). Czy (...)
str. 27
2.5.
Jak skorygować błędnie wystawioną fakturę?
Wystawiając fakturę pracownik firmy popełnił błąd w adresie firmy. Czy możemy skorygować ten błąd wystawiając notę korygującą? Nie. Wystawienie noty korygującej przez sprzedawcę nie jest (...)
str. 28
2.6.
Jakie deklaracje składać po przekroczeniu limitu obrotów dla małego podatnika?
Podatnik rozpoczął działalność w marcu 2013 r. i wybrał kwartalną metodę rozliczania VAT. Za I, II i III kwartał 2013 r. zostały złożone deklaracje VAT-7K. (...)
str. 29
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Zmiana podmiotu, na rzecz którego należy dokonać zapłaty a przepisy o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym - interpretacja indywidualna
Gdy spółka umówi się z wykonawcą usługi, że nie zapłaci mu za fakturę, lecz ureguluje jego zobowiązania wobec jego wierzycieli, to do momentu dokonania przelewów (...)
str. 31
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Faktura na przełomie roku niezapłacona w terminie - rozliczenie podatkowo-bilansowe
Spółka z o.o. w grudniu 2013 r. otrzymała duplikat faktury sprzed kilku miesięcy, dla której termin zapłaty wynosił 14 dni. Faktura dokumentowała koszt bezpośredni, przy (...)
str. 32
2.2.
Usługi o charakterze ciągłym - data przychodu należnego
Jesteśmy firmą ochroniarską i często wystawiamy faktury roczne, np. od 01-04-2013 do 31-03-2014. Są też faktury kwartalne lub faktury wystawiane przed wykonaniem usługi, bo klient (...)
str. 34
2.3.
Opodatkowanie dochodów uzyskanych ze zbiórki publicznej
Jesteśmy stowarzyszeniem, które nie prowadzi działalności gospodarczej, usługowej ani handlowej, tylko działalność statutową (tj. zbieramy składki i ofiary na rzecz uniwersytetu katolickiego). Szukamy też innych form (...)
str. 36
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Opodatkowanie przychodów uzyskiwanych z najmu krótkoterminowego - wyrok WSA
Przychody z najmu krótkoterminowego, okresowo się powtarzającego, prowadzonego w sposób zorganizowany i ciągły, należy rozliczyć w ramach działalności gospodarczej (a nie w ramach najmu prywatnego). (...)
str. 37
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Ulga z tytułu wychowywania dzieci
Moja żona pracuje w Szwecji, tam również pobiera zasiłek rodzinny na nasze dziecko i płaci podatek dochodowy. Ja natomiast pracuję w Polsce i w naszym (...)
str. 40
2.2.
Czy dochód osiągnięty przez podatnika ma wpływ na prawo do ulgi z tytułu wychowania dzieci?
Mam sześcioro dzieci, a moje dochody w 2013 r. przekroczyły pierwszy próg podatkowy. Czy w takiej sytuacji mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej? Poziom dochodu uzyskanego (...)
str. 41
2.3.
Zaliczki kwartalne nie mogą być wpłacane sposobem uproszczonym
Jako osoba fizyczna ustalam zaliczki według skali podatkowej i wpłacam je co kwartał. Czy mogę ustalać takie zaliczki w formie uproszczonej? Podatnicy wpłacający zaliczki na podatek dochodowy (...)
str. 43
2.4.
Czy zwrócone przez najemcę wydatki związane z przedmiotem najmu stanowią u wynajmującego przychód podatkowy?
W ramach tzw. najmu prywatnego wynajmuję lokale, w których najemca prowadzi działalność gospodarczą. Od przychodu z najmu opłacam ryczałt ewidencjonowany wg stawki 8,5%. Urząd gminy wydaje decyzję ustalającą (...)
str. 44
2.5.
Obowiązki płatnika zlecającego wykonanie prac na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło
Jako przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą zlecam wykonanie prac (osobom niebędącym moimi pracownikami) na umowę zlecenia i umowę o dzieło. Jakie obowiązki dotyczą mnie jako płatnika? (...)
str. 47
2.6.
Sprzedaż udziałów w spółce komandytowej
Dwaj wspólnicy spółki komandytowej w 2013 r. sprzedali swoje udziały w tej spółce dwóm innym osobom fizycznym. Po paru miesiącach odkupili sprzedane udziały za tę (...)
str. 48
VI.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Hipoteka łączna umowna a PCC
By zabezpieczyć pożyczkę, zamierzam ustanowić hipotekę łączną na trzech moich nieruchomościach. Czy zapłacę podatek od czynności cywilnoprawnych od jednej, czy od trzech hipotek? W myśl (...)
str. 50
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Przepisy o "cienkiej kapitalizacji" należy uwzględnić również przy amortyzacji środków trwałych - wyrok NSA
Kwota odsetek wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów na podstawie przepisów art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o PDOP dotyczących odsetek od pożyczek udzielonych przez (...)
str. 52
2.
Niezamortyzowana wartość początkowa nieruchomości wybudowanych na cudzym gruncie - interpretacja indywidualna
Zwrot nieruchomości gruntowej dokonany po upływie okresu dzierżawy umożliwia zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowanej wartości wybudowanej na tym gruncie nieruchomości. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby (...)
str. 53
3.
Wprowadzenie do ewidencji samochodu osobowego nabytego przed rozpoczęciem działalności
Jako osoba fizyczna w maju 2013 r. kupiłem samochód. W związku z rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej w grudniu 2013 r., wprowadziłem go do ewidencji środków (...)
str. 54
4.
Nota odsetkowa od pożyczki otrzymana po oddaniu środka trwałego do używania
W 2012 r. wspólnik spółki z o.o. wystawił notę odsetkową dotyczącą niespłaconej w terminie pożyczki przeznaczonej na budowę środka trwałego. Inwestycja została zakończona i oddana (...)
str. 55
VIII.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY
1.
Umorzenie udziałów na skutek śmierci wspólnika
Jeden ze wspólników spółki z o.o. zmarł. Pozostał drugi wspólnik jako jedyny udziałowiec. W umowie spółki jest postanowienie, że w razie śmierci wspólnika jego udziały (...)
str. 57
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Umowa o dzieło albo zlecenia z obcym pracownikiem a należności składkowe
1) Chcę podpisać umowę o dzieło albo umowę zlecenia z osobą, która zatrudniona jest w innej firmie na pełnym etacie. Czy z tytułu takiej umowy (...)
str. 59
2.
Od 1 lutego br. nie płaci się odsetek za zwłokę do kwoty 8,70 zł
Od 1 lutego 2014 r. odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne nie opłaca się w przypadku, gdy nie przekraczają one (...)
str. 60
3.
Pomoc syna przy prowadzeniu działalności gospodarczej
Osoba prowadząca działalność gospodarczą do pomocy przy prowadzeniu spraw finansowych swojej firmy zamierza zatrudnić na podstawie umowy o pracę syna. Z uwagi na to, że (...)
str. 61
4.
Odprawa pieniężna wypłacona pracownikowi w dwóch częściach
Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę. W zawartym porozumieniu ustaliliśmy, że pracownik otrzyma odprawę pieniężną jako dodatkowe uposażenie za wieloletnią pracę w firmie. Zostanie mu (...)
str. 62
5.
Obliczanie zasiłku dla ubezpieczonych niebędących pracownikami, którzy stali się niezdolni do pracy przed upływem pierwszego miesiąca ubezpieczenia chorobowego
Od 15 grudnia 2013 r. prowadzę działalność gospodarczą i podlegam obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (w tym chorobowemu). W połowie stycznia br. stałam się niezdolna do pracy z powodu choroby przypadającej na (...)
str. 63
6.
Ustalenie wysokości wynagrodzenia chorobowego po ponownym zatrudnieniu u tego samego pracodawcy
Z dniem 30 listopada ubiegłego roku rozwiązaliśmy umowę o pracę z pracownikiem przechodzącym na emeryturę. Od następnego dnia został on ponownie zatrudniony, ale na innym (...)
str. 64
X.
PRAWO PRACY
1.
Jak zastąpić fundusz socjalny świadczeniem urlopowym u małego pracodawcy?
W firmie zatrudnionych jest poniżej 20 pracowników. W roku ubiegłym tworzyliśmy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, z którego finansowane były bony dla pracowników. W roku bieżącym (...)
str. 65
2.
Ustalanie wynagrodzenia w miesiącu odbioru dnia wolnego
Pracownik zatrudniony w systemie podstawowym (od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie) przyszedł do pracy w sobotę na 8 godzin. Dzień wolny za tę sobotę otrzyma (...)
str. 67
3.
Umowa zlecenia na urlopie wychowawczym
Jedna z naszych pracownic korzysta z urlopu wychowawczego. Dotarła do nas jako pracodawcy informacja, że w trakcie tego urlopu podjęła pracę na podstawie umowy zlecenia w innej firmie. Czy (...)
str. 68
4.
Trzynastki dla pracowników sfery budżetowej
Pracownica zatrudniona w urzędzie od 2010 r., w okresie od 5 do 22 lipca 2013 r. była niezdolna do pracy z powodu choroby, a od (...)
str. 69
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową a obowiązek zamknięcia ksiąg i sporządzenia sprawozdania finansowego
Na dzień 1 września 2013 r. dokonaliśmy przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową. Za jaki okres sporządzić pierwsze sprawozdanie finansowe spółki komandytowej? Czy mieliśmy (...)
str. 71
2.
Uproszczone sprawozdanie finansowe za 2013 r. a obowiązek badania rocznego sprawozdania za 2014 r.
Czy w jednostce, która sporządza uproszczone sprawozdanie finansowe za 2013 r., może wystąpić obowiązek badania sprawozdania finansowego za rok następny? Możliwość sporządzenia sprawozdania finansowego za 2013 r. w wersji (...)
str. 72
3.
Ewidencja wniesienia dopłat oraz związany z tym obowiązek zapłaty PCC
W związku z planowanym rozszerzeniem działalności wspólnicy spółki z o.o. podjęli uchwałę o wniesieniu dopłat. Jak zaewidencjonować taką operację w księgach rachunkowych? W którym momencie powstaje obowiązek zapłaty PCC od takiej (...)
str. 73
4.
Brak certyfikatu księgowego a możliwość prowadzenia biura rachunkowego
Nie posiadam certyfikatu księgowego, a chciałabym prowadzić działalność w formie biura rachunkowego. Czy mogę otworzyć biuro rachunkowe, jeśli zatrudnię osobę z odpowiednimi uprawnieniami? Tak. Osoba nieposiadająca certyfikatu księgowego, (...)
str. 74
5.
Nowy Krajowy Standard Rachunkowości dotyczący działalności deweloperskiej czeka na publikację
Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl), w dniu 21 stycznia 2014 r. na posiedzeniu Komitetu Standardów Rachunkowości została podjęta uchwała (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.