Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 5 (760) z dnia 10.02.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Ważne terminy w lutym 2012 r.
1.1. Ważne terminy przypadające w lutym 2012 r. dotyczące podatników CIT, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym Zawiadomienie o wyborze uproszczonej formy wpłacania (...)
str. 4
II.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Roczna korekta VAT
Po zakończeniu roku podatkowego podatnicy, którzy dokonują zarówno sprzedaży opodatkowanej, jak i zwolnionej z VAT (sprzedaż mieszaną), oraz ci, którzy zmienili przeznaczenie towaru (usługi) w (...)
str. 6
1.1.
Korekta VAT sporządzana przez podatników wykonujących sprzedaż mieszaną
Podatnicy, którzy wykonują sprzedaż mieszaną, od wydatków związanych wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną odliczają VAT w całości, a od związanych wyłącznie ze sprzedażą zwolnioną z VAT (...)
str. 6
1.2.
Korekta VAT dokonywana w związku ze zmianą przeznaczenia towaru
Po zakończeniu roku korekty VAT dokonują również podatnicy, którzy całkowicie zmienili przeznaczenie towarów w okresie ich korekty (dotyczy np. podatników, którzy korzystali ze zwolnienia podmiotowego (...)
str. 9
1.3.
Korekta podatku naliczonego w rozliczeniu podatku dochodowego oraz ewidencji księgowej
Kwestię zaliczenia kwoty korekty do przychodów podatkowych lub kosztów uzyskania przychodów regulują odpowiednie przepisy ustaw o podatku dochodowym. Jak wynika z art. 16 ust. 1 (...)
str. 10
2.
Moment zaliczenia w koszty opłaty wstępnej
Firma zawarła umowę leasingu operacyjnego. W grudniu 2011 r. otrzymano fakturę i dokonano zapłaty tytułem czynszu inicjalnego. Przedmiot leasingu został odebrany w styczniu 2012 r. (...)
str. 11
3.
Aktualizacja programu komputerowego
W grudniu 2011 r. otrzymałem fakturę za kolejny rok (grudzień 2011 r. - listopad 2012 r.) subskrypcji programu komputerowego. W tym samym miesiącu dokonałem zapłaty. (...)
str. 15
3.1.
Koszty zakupu subskrypcji w ujęciu podatkowym
Licencję na użytkowanie programu komputerowego uznaje się za wartość niematerialną i prawną (dalej: wnip), jeżeli: nadaje się ona do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do (...)
str. 15
3.2.
Odliczenie VAT
Nabycie subskrypcji (licencji) na program komputerowy uprawnia do odliczenia VAT naliczonego z faktury zakupu na zasadach ogólnych, czyli w miesiącu (kwartale) otrzymania tej faktury lub (...)
str. 16
3.3.
Ewidencja księgowa
Licencje na programy komputerowe nabyte przez jednostkę i nadające się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, przeznaczone do używania na (...)
str. 16
III.
PODATEK VAT
1.
Uchwały NSA w sprawie VAT
1.1.
Sprzedaż udziałów w nieruchomości jest dostawą towarów
Przy sprzedaży udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu lub udziału we współwłasności budynków dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Czynność tę należy (...)
str. 18
1.2.
Czynności nieopodatkowanych nie uwzględnia się przy obliczaniu wskaźnika proporcji
Czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT nie mogą wpłynąć na zakres prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zastosowaniu art. 90 ust. 3 ustawy o VAT. (uchwała NSA (...)
str. 19
2.
Opodatkowanie usług stołówek szkolnych - stanowisko Ministra Finansów
Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy o VAT, zwolnione z VAT są usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawa (...)
str. 20
3.
Przekazanie kilku prezentów o niewielkiej wartości jednej osobie a konieczność wykazania VAT należnego
W ramach akcji promocyjnej zamierzam przekazywać drobne prezenty kontrahentom (przyszłym kontrahentom). Jednostkowa wartość prezentów nie będzie przekraczała 10 zł, lecz ich łączna wartość może przekroczyć (...)
str. 22
4.
Nieodpłatne użyczenie samochodu firmowego małżonkowi
Każdy z małżonków prowadzi indywidualnie działalność gospodarczą i jest odrębnym podatnikiem VAT. Żona zamierza użyczyć bezpłatnie mężowi samochód firmowy. Czy czynność ta podlega opodatkowaniu VAT? (...)
str. 22
5.
Przekroczenie limitu zwolnienia z ewidencjonowania w kasie fiskalnej - problemy z ustaleniem terminu rozpoczęcia ewidencjonowania
Generalnie sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych należy ewidencjonować w kasie fiskalnej. Od tej zasady są pewne wyjątki, które zostały szczegółowo (...)
str. 23
6.
Przekazanie firmy prowadzonej indywidualnie do spółki cywilnej - skutki w VAT
Podatnik prowadzi indywidualną działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT. Zamierza przekazać wszystkie towary handlowe, środki trwałe, wyposażenie, itp., do spółki cywilnej, którą prowadzi wraz z (...)
str. 26
7.
Stawka VAT przy refakturowaniu kosztów zużycia wody
Nasza firma powstała na bazie zlikwidowanej spółdzielni. Część majątku spółdzielni (tj. budynki produkcyjne) zakupiła nasza firma, natomiast drugą część (tj. budynki mieszkalne) zakupiła inna spółka. (...)
str. 27
8.
Najem budynków niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych
Spółka zakupiła grunty i budynki. Grunty zostały wpisane do ewidencji środków trwałych, natomiast budynki są wciąż modernizowane i widnieją na koncie środków trwałych w budowie. (...)
str. 28
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Podatek od wartości dodanej stanowi koszt uzyskania przychodu - wyrok WSA
Zakup w innym państwie UE nie uprawnia podatnika do odliczenia podatku naliczonego na warunkach wynikających z polskiej ustawy o VAT. W związku z tym, podatek (...)
str. 28
2.
Przelew waluty obcej pomiędzy rachunkami walutowymi posiadanymi w różnych bankach
Spółka posiada rachunki walutowe (euro) w kilku różnych bankach. Czy w świetle zmian w ustalaniu różnic kursowych, obowiązujących od początku bieżącego roku, przelewając środki pieniężne (...)
str. 29
3.
Opłaty bankowe związane z obsługą rachunku ZFŚS a koszty uzyskania przychodów pracodawcy
W którym roku opłaty bankowe za prowadzenie rachunku ZFŚS stanowią koszty uzyskania przychodów, jeżeli opłaty za 2011 r. spółka zrefundowała dopiero w roku bieżącym? Środki (...)
str. 31
4.
Z wyjaśnień organów podatkowych
4.1.
Kiedy powstanie przychód podatkowy z tytułu refaktury?
Przychód z tytułu refakturowania usług powinien być wykazany w dacie wystawienia refaktury, niezależnie jakiego okresu refaktura dotyczy. Nie ma tu znaczenia ustalony przez strony okres (...)
str. 32
4.2.
Rozwiązanie odpisu aktualizującego wartość zapasów nie jest przychodem podatkowym
Dokonanie odpisu aktualizującego wartość zapasów, polegającego na "przywróceniu" ich wartości, nie stanowi przychodu podatkowego. Utworzony uprzednio odpis aktualizujący nie stanowił bowiem kosztu uzyskania przychodów. (interpretacja (...)
str. 33
4.3.
Zawiadomienie o wyborze uproszczonej formy opłacania zaliczek na podatek dochodowy i o rezygnacji z niej
Oświadczenie o wyborze uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy za dany rok podatkowy, z jednoczesnym zaznaczeniem, że dotyczy to wyłącznie danego roku podatkowego, nie (...)
str. 34
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Moment powstania przychodu na przełomie miesiąca z pozarolniczej działalności gospodarczej
Nasza firma świadczy usługi projektowe wyłącznie na rzecz podmiotów gospodarczych. Podatek dochodowy rozliczamy na podstawie zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Jak powinniśmy ustalać (...)
str. 35
2.
Czy w formularzach dotyczących rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2011 r. należy wpisywać NIP, czy PESEL podatnika?
Na wezwanie sądu adwokat świadczył pomoc prawną (obronę) z urzędu i z tego tytułu wystawił fakturę VAT. Czy sporządzając informację PIT-11 o dochodach uzyskanych przez adwokata w 2011 r., sąd (...)
str. 37
3.
Abonament za płatne parkowanie samochodu prywatnego używanego przez pracownika na podstawie umowy do jazd lokalnych
Z pracownikiem naszej firmy zawarliśmy umowę cywilnoprawną o używanie samochodu prywatnego w celach służbowych do jazd lokalnych. Z tego tytułu otrzymuje on miesięczny ryczałt. Ponadto (niezależnie od ryczałtu) (...)
str. 37
4.
Jak numerować wpisy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?
Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy wpisy w księdze trzeba numerować narastająco od początku roku, czy też można każdy miesiąc numerować osobno? Sposób prowadzenia (...)
str. 40
5.
Przychody ze sprzedaży zwierząt a podatek dochodowy od osób fizycznych
Współwłaściciel firmy zamierza sprzedać dwa psy. Czy kwota uzyskana z tytułu dokonania takiej transakcji podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym? Jeżeli tak, to na jakich zasadach? 5.1. Jak (...)
str. 41
VI.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Konsorcjum nie jest uprawnione do wydania informacji o kwocie obniżenia wpłaty na PFRON
W 2009 r. byliśmy uprawnieni do wydawania informacji o kwocie obniżenia wpłat na PFRON z tytułu dokonania zakupu naszych wyrobów. Później, w związku z obniżeniem (...)
str. 44
2.
Ogródek gastronomiczny - podatek od nieruchomości
Spółka używa gruntu niestanowiącego jej własności, nie jest wieczystym użytkownikiem gruntu. Użytkowanie działki jest na podstawie zawartej umowy dzierżawy. Spółka poniosła nakłady polegające na wybudowaniu (...)
str. 45
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Co można zmienić w amortyzacji środków trwałych z początkiem 2012 r.?
Przed rozpoczęciem amortyzacji podatnicy dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji i metodę tę zobowiązani są stosować aż do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego (art. 16h (...)
str. 46
2.
Wartość początkowa środków trwałych nabytych w drodze darowizny przedsiębiorstwa
Wartość początkową środków trwałych nabytych w formie darowizny przedsiębiorstwa ustala się w wysokości wartości rynkowej z dnia dokonania darowizny, chyba że umowa darowizny określi tę (...)
str. 48
3.
Okres amortyzacji przedmiotu leasingu finansowego
Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. W grudniu 2011 r. zawarłem umowę leasingu na używany ciągnik siodłowy. Umowa ta zarówno dla celów bilansowych (prowadzę księgi rachunkowe), jak (...)
str. 49
4.
Zmniejszenie ceny za nabytą usługę transportu a brak faktury korygującej od usługodawcy
Nabyliśmy usługę przywozu maszyny. Po otrzymaniu faktury za tę usługę została ona zaksięgowana na zwiększenie wartości zakupionego środka trwałego, a VAT został odliczony. Faktura nie (...)
str. 51
VIII.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY
1.
Straty w spółce z o.o. a obowiązek podjęcia uchwały co do dalszego jej istnienia
Czy odnosząc się do art. 233 K.s.h. należy sumować tylko kapitały: rezerwowy, zapasowy i połowę zakładowego, i nie brać w ogóle pod uwagę niepodzielonych zysków (...)
str. 52
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Kiedy aktualizować dane identyfikacyjne w ZUS?
Od 1 września 2011 r. płatnicy składek nie podają już NIP w danych identyfikacyjnych osób ubezpieczonych. Wynika tak z art. 35 ust. 1 pkt 1 (...)
str. 54
2.
Składki ZUS w 2012 r. za pracowników oddelegowanych do pracy za granicą
Na początku lutego 2012 r. kilku pracowników naszej firmy zostało oddelegowanych do pracy w Niemczech. Wynagrodzenie za luty otrzymają oni na koniec lutego br. (łącznie (...)
str. 55
3.
Nowe zasady ustalania podstawy wymiaru składek za osoby na urlopie wychowawczym
Od 1 lutego 2012 r. pracownica przeszła na urlop wychowawczy. Od jakiej podstawy wymiaru powinniśmy naliczać jej składki emerytalno-rentowe oraz składkę zdrowotną? Do podstawy wymiaru (...)
str. 56
4.
Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad rodzicem tylko przez 14 dni w roku, bez względu na liczbę dzieci sprawujących opiekę
Pracownica dostarczyła zaświadczenie lekarskie na 10 dni z tytułu opieki nad chorą matką. W styczniu 2012 r. siostra pracownicy również przez 10 dni sprawowała osobistą (...)
str. 58
5.
Dowody niezbędne do wypłaty zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia
Z dniem 31 stycznia 2012 r. rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę zawartą na czas określony. W dniu rozwiązania umowy pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, (...)
str. 59
X.
PRAWO PRACY
1.
Limitowanie umów na czas określony po utracie mocy obowiązującej ustawy antykryzysowej
Pracownik miał zawartą umowę o pracę na czas określony od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2008 r. Kolejną umowę na czas określony zawarto (...)
str. 60
2.
Jak zlikwidować ZFŚS w spółce z o.o.?
W jaki sposób należy zlikwidować zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w spółce z o.o., zatrudniającej na dzień 1 stycznia 2012 r. mniej niż 20 osób? Nadmieniam, (...)
str. 61
3.
Po jakim okresie można ponownie zatrudnić byłego pracownika?
Po jakim okresie możemy ponownie zatrudnić na podstawie umowy o pracę na czas określony osobę, z którą rozwiązaliśmy niedawno umowę na czas nieokreślony? Żadne przepisy, (...)
str. 62
4.
Szkolenie bhp dla członków zarządu spółki
Jesteśmy spółką z o.o. Czy jeżeli pracodawcą jest zarząd spółki (zorganizował biuro spółki i zatrudnił pracowników), to wszyscy jego członkowie są zobowiązani do odbycia przeszkolenia (...)
str. 63
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Biuro rachunkowe w formie spółki cywilnej?
Nieco zawiła nazwa "usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych" oznacza po prostu biuro rachunkowe, w ramach którego można wykonywać na rzecz podmiotów zewnętrznych (outsourcing) usługi w zakresie: prowadzenia, na (...)
str. 64
2.
Które jednostki w 2012 r. mogą stosować uproszczenia?
Jednostki, których roczne sprawozdania finansowe nie podlegają obowiązkowemu badaniu mogą stosować uproszczenia określone w ustawie o rachunkowości. Dlatego już na początku 2012 r. pozostałe jednostki, u których obowiązek (...)
str. 65
3.
Rezygnacja ze sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2011 r.
Jak obliczyć limity, aby sprawdzić, czy jednostka dominująca może zrezygnować ze sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2011 r.? Zasady sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych przez jednostkę dominującą (...)
str. 66
4.
Faktura sprzedaży na przełomie roku
Na początku stycznia 2012 r. wystawiliśmy fakturę za wynajem pomieszczenia. Na fakturze są następujące pozycje - czynsz za styczeń 2012 r. oraz energia elektryczna, woda (...)
str. 68
5.
Odsetki od lokaty bankowej na dzień bilansowy
Na początku stycznia 2012 r. środki pieniężne z lokaty terminowej zostały przelane na nasz rachunek bieżący wraz z odsetkami. Odsetki dotyczą okresu czerwiec 2011 r. (...)
str. 68
6.
Środki pieniężne ZFŚS w bilansie
W styczniu 2012 r. okazało się, że w 2011 r. przez pomyłkę przelaliśmy z rachunku bieżącego na rachunek bankowy ZFŚS za dużą kwotę z tytułu (...)
str. 71
7.
Zwrot pracownikowi w styczniu 2012 r. wydatków za materiały zakupione w grudniu 2011 r.
W grudniu 2011 r. pracownik zakupił z własnych środków pieniężnych materiały biurowe. W styczniu przedstawił fakturę, na podstawie której oddaliśmy mu pieniądze. Czy w raporcie kasowym powinniśmy ująć (...)
str. 72
8.
Ewidencja we wspólnocie mieszkaniowej prowadzona przez spółdzielnię mieszkaniową
Jako spółdzielnia mieszkaniowa posiadamy własne budynki i lokale mieszkalne, administrujemy również budynkami mieszkalnymi wspólnot mieszkaniowych. Wspólnota na zebraniu podjęła uchwałę o utworzeniu funduszu remontowego z konkretnym przeznaczeniem, np. (...)
str. 73
9.
Nadwyżka i niedobór towaru - czy konieczna jest ich kompensata?
W wyniku spisu z natury stwierdzono różnice inwentaryzacyjne towarów - są to zarówno nadwyżki i niedobory. Zostały one uznane za niezawinione. Czy muszę koniecznie przeprowadzić (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.