Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 36 (863) z dnia 20.12.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
Informacja dla Czytelników
Szanowni Państwo! Przede wszystkim bardzo dziękuję wszystkim Czytelnikom Biuletynu Informacyjnego za zaufanie. Zachęcam jednocześnie do prenumeraty na kolejny rok, a także do nadsyłania propozycji tematów, (...)
str. 4
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Udostępnienie zleceniobiorcy składnika majątku w celu wykonania zlecenia a VAT - wyrok NSA
Udostępnianie zleceniobiorcom składników majątku w celu wykonania zlecenia, w zamian za obniżenie wynagrodzenia za to zlecenie, nie jest ani usługą odpłatną, ani nieodpłatną. Takie udostępnienie (...)
str. 5
2.
Utrata prawa do kasowej metody rozliczania VAT w 2015 r.
Niektórzy podatnicy mogą rozliczać VAT według tzw. metody kasowej. Przy stosowaniu tej metody termin powstania obowiązku podatkowego ustala się w sposób szczególny. W przypadku sprzedaży (...)
str. 6
3.
Czy w 2015 r. biura rachunkowe będą musiały ewidencjonować obrót w kasie rejestrującej?
Prowadzę biuro rachunkowe - świadczę usługi księgowe i doradcze. W większości moimi klientami są przedsiębiorcy, tylko sporadycznie świadczę usługi dla osób prywatnych. Czy jeśli w (...)
str. 8
II.
CO NOWEGO W PRZEPISACH W 2015 R.
1.
Zmiany w CIT, wprowadzone "dużą" nowelizacją - ciąg dalszy
Od pewnego czasu na łamach naszego czasopisma informujemy o zmianach w CIT, jakie zostały wprowadzone do ustawy o PDOP głównie od następnego roku, mocą m.in. "dużej" nowelizacji, tj. (...)
str. 10
III.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Określono "nowy" wzór wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej
W Dzienniku Ustaw z 8 grudnia 2014 r., pod poz. 1734, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 grudnia 2014 r. w sprawie określenia wzoru (...)
str. 13
2.
Nowe rozporządzenia do ustawy o biegłych rewidentach
» W sprawie postępowania kwalifikacyjnego W Dzienniku Ustaw z 19 listopada 2014 r., pod poz. 1611, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 listopada 2014 (...)
str. 14
3.
Nowe obowiązki informacyjne dla spółek jawnych i partnerskich nieprowadzących ksiąg rachunkowych
Senat w dniu 4 grudnia 2014 r. podjął uchwałę o przyjęciu bez poprawek ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy - Kodeks (...)
str. 14
4.
"Nowy" wzór dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy od samochodu nabytego w innym kraju UE
W Dzienniku Ustaw z 1 grudnia 2014 r., pod poz. 1676, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 listopada 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie (...)
str. 15
IV.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Korekta nadpłaconych składek ZUS - ujęcie podatkowe, składki ZUS i ewidencja księgowa
W praktyce mogą mieć miejsce sytuacje, gdy pracodawca (płatnik) naliczy i odprowadzi do ZUS składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, które nie powinny być naliczane (...)
str. 15
1.1.
Roczne ograniczenie podstawy wymiaru składek ZUS
W ubezpieczeniach emerytalno-rentowych obowiązuje roczne ograniczenie podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia. Nie może ona bowiem przekroczyć pewnego limitu. Odpowiada on 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (...)
str. 15
1.2.
Przychód podatkowy pracownika
Krótko przypomnijmy, że przy ustalaniu wysokości podatku dochodowego od wynagrodzenia pracownika uwzględnia się m.in.: kwotę składek na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenie rentowe, która jest odliczana (...)
str. 17
1.3.
Rozliczenie nadpłaty składek ZUS u pracodawcy
Ustawodawca wprowadził odrębne przepisy, regulujące moment ujęcia w kosztach podatkowych składek ZUS w części finansowanej przez pracodawcę. Składki te mogą zatem stanowić koszt podatkowy: w (...)
str. 17
1.4.
Ujęcie w księgach rachunkowych
Gdy w związku z przekroczeniem rocznego limitu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracownika będzie miała miejsce korekta składek na ubezpieczenia emerytalne i (...)
str. 18
2.
Dotacja unijna na zakup i wytworzenie środków trwałych - wybrane zagadnienia
Spółka kupiła samochód ciężarowy oraz wybudowała budynek magazynowy. Oba te składniki majątku przyjęła do używania w 2014 r., w różnych miesiącach. Na zakup/wytworzenie tych środków (...)
str. 19
2.1.
Prawo do odliczenia VAT
W pierwszej kolejności należy wskazać, że na prawo do odliczenia VAT od wydatków na zakup/wytworzenie środków trwałych nie wpływa fakt, iż spółka otrzyma dotację na (...)
str. 19
2.2.
Wysokość odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszty uzyskania przychodów
Wartość początkową środków trwałych, których zakup (lub wytworzenie) zostanie sfinansowany dotacją (w tym unijną), ustala się na zasadach ogólnych. Na wartość tę nie wpływa kwota otrzymanej (...)
str. 20
2.3.
Ewidencja księgowa
Również dla celów bilansowych fakt, iż spółka otrzyma dotację na zakup lub wytworzenie środka trwałego, nie wpływa na wartość początkową tego składnika majątku. Wartość początkową (...)
str. 22
V.
PODATEK VAT
1.
Bilet wstępu na zajęcia sportowo-rekreacyjne a możliwość stosowania stawki 8% - interpretacja ogólna Ministra Finansów
Usługi klubu fitness, czy siłowni mogą być opodatkowane stawką 8%. (interpretacja ogólna Ministra Finansów z 2 grudnia 2014 r., nr PT1/033/32/354/LJU/14) Do usług wstępu związanych (...)
str. 24
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Odliczanie VAT z rat leasingowych, gdy po raz kolejny nie zarejestrowano umowy leasingowej w urzędzie skarbowym
W działalności gospodarczej wykorzystuję na podstawie umowy leasingu operacyjnego samochód ciężarowy o ładowności przekraczającej 500 kg. Dotychczas od wydatków na ten pojazd odliczałem 100% VAT (...)
str. 25
2.2.
Likwidacja firmy - termin złożenia ostatniej deklaracji VAT
Spółka z o.o. jest w trakcie likwidacji. Jako czynny podatnik VAT rozlicza ten podatek kwartalnie. Do końca roku spółka złoży sprawozdanie rozliczające likwidację. Czy ostatnią (...)
str. 27
2.3.
Oznaczenie dzierżawcy w umowie zawartej ze spółką jawną
W skład spółki jawnej wchodzi 2 wspólników. Jeden z nich zakupił na swoje nazwisko pawilon handlowy, który wynajmuje spółce (w ramach najmu prywatnego). Grunt pod (...)
str. 28
2.4.
Rozliczenie VAT w ramach umowy konsorcjum
Spółka A zajmująca się usługami budowlanymi zawarła umowę konsorcjum z firmą B w celu wspólnego wystartowania w przetargu. Zgodnie z umową, lider - firma B (...)
str. 29
3.
Definicja stałego miejsca prowadzenia działalności - wyrok TSUE
Dla celów ustalenia miejsca opodatkowania usługi, przez "stałe miejsce prowadzenia działalności" należy rozumieć takie miejsce, które charakteryzuje się wystarczającą stałością oraz odpowiednią strukturą w zakresie (...)
str. 32
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Definicja kosztów prac rozwojowych stosowana na potrzeby podatku dochodowego - wyrok NSA
Definiując pojęcie "prace rozwojowe", o których mowa w art. 15 ust. 4a ustawy o PDOP, należy stosować definicję zawartą w ustawie o zasadach finansowania nauki. (...)
str. 33
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Pożyczka udzielona zagranicznemu wspólnikowi spółki - koszty uzyskania przychodu oraz VAT
Spółka zamierza udzielić swojemu większościowemu udziałowcowi (zagranicznemu) pożyczki. Umowa pożyczki zostanie zawarta w Polsce. Udzielenie pożyczki byłoby czynnością jednorazową (incydentalną). Określony w umowie spółki zakres (...)
str. 35
2.2.
Abonament za monitoring satelitarny GPS leasingowanego samochodu ciężarowego a koszty uzyskania przychodów i ewidencja księgowa
Spółka z o.o. użytkuje na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej samochody ciężarowe w ramach leasingu operacyjnego. W związku z tym ponosi wydatki na abonament za monitoring (...)
str. 38
2.3.
Transakcje z podmiotami powiązanymi - obowiązki dokumentacyjne
Jesteśmy spółką kapitałową, której głównym udziałowcem, posiadającym powyżej 51% udziałów spółki, jest mająca również siedzibę w Polsce spółka komandytowo-akcyjna, w której komplementariuszem jest spółka z o.o. Spółka komandytowo-akcyjna (...)
str. 40
3.
Moment dokonania korekty kosztów podatkowych, gdy faktura za usługę najmu wystawiana jest "z dołu" za okres roczny - interpretacja indywidualna
Gdy faktura wystawiana jest "z dołu" za cały roczny okres dzierżawy, z terminem płatności do 30 stycznia następnego roku, to ewentualna konieczność korekty kosztów uzyskania (...)
str. 43
VII.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Koszty noclegu pracownika poza siedzibą firmy a powstanie przychodu ze stosunku pracy - wyrok NSA
Jeżeli w związku z realizacją celów służbowych poza siedzibą pracodawcy pracownik korzysta z noclegu, a następnie pracodawca zwraca mu koszty poniesione na ten cel, u (...)
str. 44
2.
Czy wydatki na kształcenie przedsiębiorcy poniesione po rozpoczęciu działalności gospodarczej mogą być kosztem podatkowym? - interpretacja indywidualna
Wydatki związane z podjęciem nauki na studiach poniesione po rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej mogą być odniesione w ciężar kosztów podatkowych, o ile wiedza zdobyta podczas (...)
str. 45
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Bony towarowe przekazane pracownikom kontrahentów
Nasza firma zamierza premiować bonami towarowymi pracowników zatrudnionych w firmach, które kupują nasze towary. Czy od przekazanych tym osobom bonów towarowych powinniśmy pobierać podatek dochodowy od (...)
str. 46
3.2.
Oddelegowanie pracownika do pracy za granicą - w którym kraju opodatkować dochód pracownika?
Zamierzamy oddelegować pracowników na 2-3 miesiące do pracy w firmie z siedzibą w Niemczech (w firmie naszego kontrahenta). Wynagrodzenie tym pracownikom będzie wypłacać nasza firma (...)
str. 48
3.3.
Przystąpienie nowego wspólnika do spółki jawnej w trakcie roku
Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Od października 2014 r. do naszej spółki przystąpił nowy (czwarty) wspólnik, którym jest spółka z o.o. spółka komandytowo-akcyjna. (...)
str. 50
3.4.
Darowizna samochodu wycofanego z działalności gospodarczej a powstanie przychodu podatkowego
W połowie 2014 r. wycofałem samochód z działalności gospodarczej. Obecnie samochód ten chcę darować ojcu. Czy w związku z tą darowizną będę musiał wykazać przychód (...)
str. 52
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Środek trwały zainstalowany w wynajmowanym lokalu a jednorazowy odpis amortyzacyjny - interpretacja indywidualna
Jeżeli zainstalowany w wynajmowanym lokalu system klimatyzacyjny stanowi odrębny środek trwały, to istnieje możliwość odpisania jego wartości w ramach jednorazowego odpisu amortyzacyjnego - o ile (...)
str. 53
2.
Moment rozpoczęcia amortyzacji nowego budynku oraz znajdujących się w nim maszyn produkcyjnych
Oddaliśmy do używania linię produkcyjną w nowo wybudowanym budynku, na który nie wydano jeszcze pozwolenia na używanie. Od kiedy możemy rozpocząć amortyzację linii produkcyjnej oraz (...)
str. 54
3.
Korekta amortyzacji w związku ze zwrotem części składowej środka trwałego w ramach reklamacji
W 2013 r. utworzyliśmy i oddaliśmy do użytkowania środek trwały, który zamortyzowaliśmy jednorazowo. W bieżącym roku dokonaliśmy odłączenia części składowej tego środka trwałego i oddaliśmy (...)
str. 55
IX.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY
1.
Wyższe odsetki a koszty odzyskiwania należności
Nasza spółka w umowach z przedsiębiorcami ustala odsetki w wysokości wyższej niż ustawowe. Czy w takiej sytuacji oprócz wyższych odsetek możemy naliczać także opłatę w wysokości 40 euro, wynikającą z ustawy o terminach (...)
str. 56
X.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Obowiązki pracodawcy po przywróceniu pracownika do pracy
W sytuacji, gdy w ramach toczącego się postępowania wynikającego z odwołania się zwolnionego pracownika sąd pracy ustali, że wypowiedzenie zawartej z nim umowy o pracę (...)
str. 57
2.
Najniższa podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownika zachowującego w okresie choroby prawo do dodatku stażowego
Pracownik w umowie o pracę ma określone wynagrodzenie w kwocie minimalnej oraz dodatek za staż pracy ustalany w wysokości procentowej (po 1% tego wynagrodzenia za (...)
str. 60
3.
Zobowiązanie pracodawcy do wypłaty zasiłków w 2015 r.
Od dwóch lat zatrudniam 20 pracowników. Jako osoba prowadząca działalność gospodarczą podlegałem tylko ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Od 1 listopada 2014 r. przystąpiłem (...)
str. 62
XI.
PRAWO PRACY
1.
Konsekwencje niewypłacania wynagrodzenia za pracę
W dwóch miesiącach mieliśmy kłopoty z wypłatą wynagrodzenia za pracę. Wypłaty były po terminie i nie obejmowały wszystkich należnych świadczeń. Jakie kary grożą pracodawcy za niewypłacenie wynagrodzenia? Jednym (...)
str. 62
2.
Praca w obniżonym wymiarze a wymiar urlopu wychowawczego
Pracownica przez rok przebywała na urlopie macierzyńskim (podstawowym i dodatkowym) oraz rodzicielskim, a przez kolejny rok korzystała z prawa do pracy w obniżonym wymiarze. Później złożyła wniosek o pełny wymiar (...)
str. 63
3.
Stosowanie normatywnego czasu pracy przy obliczaniu dodatku za nadgodziny
Stosujemy roczne okresy rozliczeniowe. Nasi pracownicy są zatrudnieni w systemie równoważnym. Obowiązujące ich grafiki czasu pracy przewidują w okresie od stycznia do października br. o (...)
str. 65
4.
Urlopy wypoczynkowe na przełomie roku
1) W dniu 15 grudnia br. zatrudniliśmy pracownika, dla którego jest to pierwsza w życiu praca zawodowa. Czy nabędzie on prawo do urlopu wypoczynkowego zgodnie (...)
str. 66
XII.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Co należy zinwentaryzować na 31 grudnia 2014 r.?
Jak wynika z art. 26 ust. 1 ustawy o rachunkowości, inwentaryzację przeprowadza się na ostatni dzień każdego roku obrotowego. Aby w praktyce wykonanie tych prac (...)
str. 68
2.
Obowiązek informacyjny dotyczący podmiotów dobrowolnie prowadzących księgi rachunkowe
Podatnicy, którzy od 1 stycznia 2015 r. zamierzają dobrowolnie prowadzić księgi rachunkowe, muszą w terminie do 31 grudnia 2014 r. o fakcie dokonania takiego wyboru (...)
str. 69
3.
Stowarzyszenie jako jednostka mikro
Nasze stowarzyszenie zajmuje się działalnością charytatywną i nigdy nie prowadziliśmy działalności gospodarczej. Chcielibyśmy skorzystać z uproszczeń przewidzianych w rachunkowości dla jednostek mikro. Jakie uproszczenia zostały określone dla nas (...)
str. 70
4.
Rozliczenie wpłaconych zaliczek na poczet wytworzenia produktu
Kontrahent zamówił wykonanie formy wtryskowej. Podatnik (osoba fizyczna) wystawił fakturę zaliczkową w wysokości 40% wartości zamówienia, którą opłacono. Druga i trzecia rata (dwa razy po 30%) płatne (...)
str. 71
5.
Kwalifikacja bilansowa umów leasingu w jednostce, w której sprawozdanie finansowe nie podlega badaniu
Do nowo powstałej spółki jawnej wniesiono aportem przedsiębiorstwo osoby fizycznej, w tym m.in. środki trwałe będące w leasingu finansowym - bilansowo i operacyjnym - podatkowo. Czy pomimo braku (...)
str. 73
6.
Koszty produkcji filmów w ewidencji księgowej
Spółka zajmuje się produkcją filmów (reportaży). Ukończony film księgowany jest na stan produktów gotowych według kosztów wytworzenia. Niektóre filmy nie zostają sprzedane, lecz są emitowane (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.