Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 36 (827) z dnia 20.12.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
Informacja dla Czytelników
Szanowni Państwo! Od 1 stycznia 2014 r. będą obowiązywały zmiany wprowadzone do ustawy o VAT. Jest ich bardzo dużo i są one istotne. Opisujemy je już od momentu (...)
str. 4
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Limit przychodów zobowiązujących do prowadzenia ksiąg rachunkowych - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Zgodnie z art. 24a ust. 4 ustawy o PDOF, podatnicy (osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie), których przychody, w rozumieniu art. 14, za poprzedni (...)
str. 5
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Opublikowano rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur
W Dzienniku Ustaw z 9 grudnia 2013 r., pod poz. 1485, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur. (...)
str. 5
2.
Stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego w rolnictwie na 2014 r.
W Dzienniku Ustaw z 29 listopada 2013 r., pod poz. 1408, opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie stawki zwrotu (...)
str. 7
3.
Polska podpisała umowę o wymianie informacji w sprawach podatkowych z Bermudami, Kajmanami i z Brytyjskimi Wyspami Dziewiczymi
Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej (www.mf.gov.pl) poinformowało, że Rząd Polski podpisał umowy o wymianie informacji w sprawach podatkowych: z Rządem Bermudów (25 listopada 2013 (...)
str. 8
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Termin i częstotliwość przeprowadzania rocznej inwentaryzacji towarów (materiałów)
Kwestie związane z przeprowadzaniem inwentaryzacji składników majątku reguluje art. 26 i 27 ustawy o rachunkowości. Z przepisów tych wynika m.in., że zasadniczo inwentaryzacja towarów (materiałów) (...)
str. 8
1.2.
Zasady księgowania i rozliczania różnic inwentaryzacyjnych
Przeprowadzenie inwentaryzacji oraz jej wyniki należy odpowiednio udokumentować i powiązać z zapisami ksiąg rachunkowych. Ujawnione w toku inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach należy wyjaśnić i rozliczyć (...)
str. 10
1.3.
Rozliczanie różnic w świetle przepisów podatkowych
Przepisy ustaw o podatku dochodowym nie odnoszą się wprost do kwestii ujmowania w kosztach uzyskania przychodów niedoborów składników majątku. W praktyce ugruntował się pogląd, że (...)
str. 12
2.
Zamknięcie roku podatkowego u prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów
Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów są na koniec roku zobowiązani do: (...)
str. 14
2.1.
Spis z natury
Na koniec każdego roku podatkowego (tj. na 31 grudnia) podatnicy zobowiązani są do sporządzenia (i wpisania do księgi) spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) (...)
str. 14
2.2.
Roczne podsumowanie podatkowej księgi i jej zamknięcie
W związku z zakończeniem roku podatkowego podatnicy zobowiązani są zamknąć podatkową księgę przychodów i rozchodów, przy czym ustawodawca nie określił wprost, do kiedy to ma (...)
str. 17
2.3.
Ustalanie dochodu rocznego na podstawie zapisów w podatkowej księdze
Zasady ustalania dochodu na podstawie podatkowej księgi określono w ust. 21 objaśnień zamieszczonych w załączniku do rozporządzenia w sprawie PKPiR. Wynika z nich, że w (...)
str. 17
IV.
PODATEK VAT
1.
Wybór kasowej metody rozliczania VAT na 2014 r.
Korzystanie z metody kasowej może być korzystne, gdyż VAT należny wykazywany jest znacznie później niż przy rozliczaniu VAT według zasady ogólnej. Niemniej jednak dotychczas ta metoda (...)
str. 18
2.
Stawka VAT na czynności wykonywane przez szkoły
Zanim wskażemy, jakie stawki VAT należy stosować do czynności wykonywanych przez szkoły, trzeba przypomnieć, że jeszcze do niedawna dominował pogląd, iż jednostki budżetowe są odrębnymi (...)
str. 20
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Usługi budowlane a prawo do odliczenia VAT naliczonego według nowych zasad obowiązujących od 1 stycznia 2014 r.
Jaki jest termin odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z realizacją zadania długoterminowego (np. budowy budynku)? Czy odliczenia VAT będzie można dokonać dopiero w rozliczeniu (...)
str. 24
3.2.
Usługi związane z nieruchomością wykonane za granicą
Czy usługi (świadczone na rzecz francuskiego podatnika podatku od wartości dodanej, polegające m.in. na malowaniu ścian sklepów, wykonywaniu sufitów podwieszanych, układaniu glazury, montażu regałów, oświetlenia, (...)
str. 24
3.3.
Opodatkowanie i udokumentowanie usług wykonywanych w budynkach mieszkalnych wraz z dostawą towarów
Chcę rozpocząć sprzedaż kotłów c.o. wraz z ich montażem (przy zastosowaniu stawki VAT 8%), a czasami z niezbędnymi do instalacji artykułami hydraulicznymi. Jak powinna zostać (...)
str. 27
3.4.
Sprzedaż towaru wraz z usługą, która będzie wykonana później
Chcemy dokonać sprzedaży towaru klientowi. Fakturę zamierzamy wystawić teraz, gdyż kupujący chce objąć towar w posiadanie. Jednak sprzedaż obejmuje także cięcie towaru i jego transport. (...)
str. 29
3.5.
Wydatki poniesione na realizację zerwanego przez nabywcę kontraktu
Zawarliśmy umowę na sprzedaż dla kontrahenta unijnego linii produkcyjnej wraz z jej montażem i próbnym uruchomieniem. Kontrahent dokonywał płatności, na które były wystawiane faktury zaliczkowe (...)
str. 30
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Odpowiedź na interpelację poselską w sprawie rozpoznania przez zagraniczny zakład kosztów uzyskania przychodów z tytułu odsetek wypłaconych centrali
Do Ministra Finansów skierowano, w interpelacji poselskiej nr 20999, następujące pytania: 1) Czy położony w Polsce zakład zagranicznej instytucji finansowej (w szczególności banku, firmy ubezpieczeniowej, (...)
str. 31
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Kiedy rozliczyć koszty związane z utworzeniem spółki z o.o.?
Spółka A do nowotworzonej spółki z o.o. wniosła wkład pieniężny oraz wkład niepieniężny w postaci nieruchomości, obejmując w zamian udziały tej spółki. W związku z (...)
str. 33
2.2.
Koszty dewelopera ponoszone po zakończeniu budowy lokali na sprzedaż
Spółka w ramach działalności deweloperskiej wybudowała budynek z lokalami mieszkalno-użytkowymi. Budowa została zakończona, koszty wytworzenia rozliczone (jako koszty jednostkowe każdego z lokali) i przeniesione na (...)
str. 34
2.3.
Kaucja gwarancyjna zaliczona na poczet pierwszej raty leasingowej a koszty uzyskania przychodów
Spółka przed zawarciem umowy leasingu (podatkowo - operacyjnego) wpłaciła leasingodawcy kaucję gwarancyjną, w celu zabezpieczenia odbioru przedmiotu leasingu (kaucja ta jest traktowana podobnie jak wstępna (...)
str. 36
3.
Z interpretacji organów podatkowych
3.1.
Wydatki na imprezę, w której uczestniczą pracownicy wraz z rodzinami oraz byli pracownicy z osobami towarzyszącymi a koszty uzyskania przychodów
Wydatki na imprezę integracyjną, w części przypadającej na pracowników i członków ich rodzin, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Kosztem podatkowym nie mogą być (...)
str. 37
3.2.
Wydatki na przejazd członka rady nadzorczej na posiedzenie, na jego wyżywienie i zakwaterowanie nie stanowią kosztów uzyskania przychodów
Wydatki z tytułu zwrotu członkom rady nadzorczej kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania do siedziby spółki na posiedzenie rady nadzorczej (i z powrotem), kosztów zakwaterowania, wyżywienia (...)
str. 38
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Dobrowolne prowadzenie ksiąg rachunkowych wymaga zawiadomienia urzędu skarbowego
Podmioty, które od 1 stycznia 2014 r. dobrowolnie zamierzają prowadzić księgi rachunkowe, muszą w terminie do 31 grudnia 2013 r. o fakcie dokonania takiego wyboru (...)
str. 39
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Otrzymanie zwrotu towarów sprzedanych w poprzednim roku a korekta przychodów oraz spisu z natury
Przedsiębiorca, który prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, obecnie otrzymał zwrot towarów sprzedanych w ubiegłym roku. W jaki sposób powinien on dokonać korekty przychodów oraz spisu z natury? W artykule (...)
str. 40
2.2.
Wypłata zysku wypracowanego w spółce jawnej przed przekształceniem w spółkę komandytowo-akcyjną
Spółka jawna posiadała kapitał zapasowy utworzony z zysku wypracowanego w latach poprzednich (po potrąceniu o pobrania wspólników w ciągu roku). W trakcie 2013 r. spółka ta uległa przekształceniu w spółkę komandytowo-akcyjną. Czy (...)
str. 42
2.3.
Odsetki od zaległości w podatku dochodowym
Czy zapłacone odsetki za zwłokę od nieterminowo uregulowanych zobowiązań z tytułu podatku dochodowego mogą zostać wpisane do księgi podatkowej? Nie, odsetki od zobowiązań podatkowych - (...)
str. 44
3.
Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych - informacja od redakcji
W poprzednim numerze BI informowaliśmy, że zmiany wprowadzone ustawą z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy (...)
str. 45
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Sieci gminne w zarządzie a podatek od nieruchomości
Jesteśmy spółką z o.o. ze 100% udziałem gminy. Prowadzimy działalność w zakresie zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, wykorzystując dzierżawione od gminy sieci wodociągowe i kanalizacyjne. Od sieci tych, przekazanych (...)
str. 45
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Nie ma obowiązku korygowania kosztów, gdy raty leasingowe są regulowane terminowo
Jeżeli podatnik będzie regulował raty leasingowe terminowo, tj. zgodnie z harmonogramem, nie powstanie obowiązek korygowania kosztów uzyskania przychodów z tytułu dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Obowiązek takiej (...)
str. 47
2.
Odpisanie w koszty wydatków dotyczących zaniechanej inwestycji
W latach ubiegłych podjęliśmy decyzję o budowie hali produkcyjnej. Wpłaciliśmy zaliczkę na sporządzenie projektu. Ponadto ponieśliśmy wydatki na wykonanie: dokumentacji geotechnicznej, map do projektu, uzyskanie (...)
str. 48
3.
Amortyzacja środków trwałych otrzymanych w formie darowizny przedsiębiorstwa
Ojciec darował synowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 K.c. Wartość środków trwałych (samochód ciężarowy, maszyny i urządzenia oraz budynek produkcyjny) została wyceniona przez rzeczoznawcę. Czy w taki sposób otrzymane (...)
str. 51
4.
Wprowadzenie nieruchomości do ewidencji środków trwałych spółki z o.o.
Chcemy przejąć spółkę z o.o. poprzez nabycie 100% jej udziałów. Spodziewaliśmy się, że w jej aktywach będą figurowały użytkowane przez tę spółkę nieruchomości, tymczasem okazało (...)
str. 53
5.
Wartość początkowa środka trwałego (drogi)
Wykonawca rozpoczął prace inwestycyjne polegające na budowie drogi leśnej, lecz po wykonaniu prac przygotowawczych (tj. prace geodezyjne i usunięcie karpiny) opuścił plac budowy. Po kolejnych (...)
str. 54
IX.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY
1.
Jak uzyskać dofinansowanie do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika?
Co powinien zrobić pracodawca po zatrudnieniu osoby niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym, aby uzyskać dopłatę z PFRON do jej wynagrodzenia? Przede wszystkim pracodawca powinien sprawdzić, czy spełnia wymogi (...)
str. 56
X.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Komunikaty ZUS
1.1.
Program PŁATNIK - nowa wersja
ZUS na swojej stronie internetowej poinformował, że od 30 listopada 2013 r. jest już udostępniona nowa wersja programu PŁATNIK 9.01.001. W oprogramowaniu tym dostępna jest (...)
str. 57
1.2.
Nowa wersja aplikacji ePłatnik
ZUS udostępnił nową wersję aplikacji ePłatnik, działającej w ramach portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE). Może z niej korzystać każdy przedsiębiorca rozliczający do 100 ubezpieczonych. Aplikacja (...)
str. 58
2.
Limity składek ZUS w 2014 roku
Wzrost kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę W 2014 r. minimalne wynagrodzenie za pracę dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wynosić będzie 1.680 zł. (...)
str. 58
3.
Wyrównanie zasiłku po wypłacie wynagrodzenia za nadgodziny
Pracownik w listopadzie 2013 r. otrzymał zasiłek chorobowy za 10 dni. W podstawie wymiaru zasiłku nie zostało uwzględnione wynagrodzenie za nadgodziny wypracowane we wrześniu i (...)
str. 60
XI.
PRAWO PRACY
1.
Zmiana wynagrodzenia minimalnego a zapis w umowie
Zatrudniamy pracowników wynagradzanych stawką minimalną. W umowie o pracę wynagrodzenie mają oni określone kwotowo. Poza płacą zasadniczą nie otrzymują żadnych innych składników wynagrodzenia. Czy wraz (...)
str. 61
2.
Zawarcie długoterminowej umowy na czas określony
Pracownikowi zatrudnionemu jako geodeta w urzędzie kończy się umowa na czas określony. Zamierzamy zaproponować mu kolejną, na 7 lat. Czy taki okres obowiązywania umowy jest dopuszczalny? (...)
str. 62
3.
Wartość współczynnika urlopowego w 2014 r.
Z dniem 31 stycznia 2014 r. przechodzi na emeryturę jeden z naszych pracowników. Ze względu na niewykorzystany urlop wypoczynkowy będziemy wypłacali mu ekwiwalent pieniężny. Jaki współczynnik urlopowy należy (...)
str. 64
4.
Czy w przypadku likwidacji firmy zatrudniającej 5 osób zwalnianym przysługują odprawy?
Spółka jawna zatrudnia 5 pracowników, w tym troje pracuje w firmie od 15 lat. Z dniem 31 grudnia br. chcemy zakończyć działalność (zlikwidować spółkę). Czy w związku z tym zwalnianym (...)
str. 65
XII.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Bilans 2013
1.1.
Jak zaksięgować fakturę korygującą sprzedaż z poprzedniego roku?
W poprzednim roku spółka wystawiła fakturę dokumentującą wykonaną usługę. W związku z tym, że kontrahent kwestionował cenę wykazaną na tej fakturze (i jej nie zapłacił), (...)
str. 66
1.2.
Zmiana głównego księgowego a podpis pod sprawozdaniem finansowym
Czy osoba, która objęła stanowisko głównego księgowego w ostatnim kwartale roku, powinna podpisać się pod sprawozdaniem finansowym za cały 2013 r.? Jak wynika z art. (...)
str. 68
1.3.
Wycena bilansowa oraz potwierdzenie sald rozrachunków wyrażonych w walucie obcej
Czy na dzień bilansowy wycenie podlegają wszystkie należności i zobowiązania, również te wyrażone w walucie obcej, a dotyczące kontrahentów krajowych? Czy potwierdzając takie saldo należności, (...)
str. 69
2.
Faktura sprzedaży krajowej wyrażona w walucie obcej wystawiona w innym terminie niż data sprzedaży - zasady wyceny i rozliczenie różnic kursowych
Jak prawidłowo wycenić i zaksięgować fakturę wystawioną dla odbiorcy krajowego wyrażoną w euro i wystawioną 30 listopada br. z datą sprzedaży 26 listopada br.? Czy do wyceny można przyjąć (...)
str. 70
3.
Ewidencja umorzeń zasobów mieszkaniowych w spółdzielni mieszkaniowej
Jesteśmy małą spółdzielnią mieszkaniową, posiadającą 6 budynków mieszkalnych. Przejęliśmy od zakładu pracy budynki mieszkalne i utworzyliśmy w ten sposób spółdzielnię; po trzech ratach zapłaconych przez mieszkańców stali (...)
str. 72
4.
Sprzedaż kart upominkowych na własne usługi
W związku ze zbliżającym się okresem świątecznym, rozpoczynamy sprzedaż kart prezentowych na własne usługi (hotelowe, gastronomiczne). Jak zaksięgować i udokumentować taką sprzedaż? Sprzedaż kart upominkowych stanowi przyjęcie (...)
str. 73
5.
Księgi rachunkowe prowadzone przez obywatela spoza UE
Jeżeli obywatel Kazachstanu (małżonek obywatela polskiego) podejmie działalność gospodarczą na terenie Polski, polegającą na handlu artykułami przemysłowymi, niewymagającymi koncesji, to czy ma obowiązek prowadzenia ksiąg (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.