Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 36 (791) z dnia 20.12.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
Informacja dla Czytelników
Szanowni Państwo!Jak co roku, wraz z ostatnim numerem Biuletynu informujemy Państwa o naszych zamierzeniach i kierunku rozwoju czasopisma na następny rok. Na początku pragnę podziękować (...)
str. 4
I.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Zmiany w ustawach o podatku dochodowym oraz w ustawie o VAT wprowadzone od 1 stycznia 2013 r.
W Dzienniku Ustaw z 30 listopada 2012 r., pod pozycją 1342, opublikowano ustawę z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w (...)
str. 5
2.
"Nowe" rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku stosowania kas rejestrujących
W Dzienniku Ustaw z 11 grudnia 2012 r., pod poz. 1382, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z (...)
str. 14
3.
Przesunięto termin wejścia w życie "dużej" nowelizacji ustawy o VAT
Duże zmiany w VAT wprowadza także ustawa uchwalona 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (...)
str. 14
4.
Zmiany w innych przepisach
4.1. Nowe wzory zeznań PIT W Dzienniku Ustaw z 29 listopada 2012 r., pod poz. 1331, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 listopada 2012 (...)
str. 15
II.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Świadczenia świąteczne dla pracowników - w świetle przepisów podatkowych, składkowych i bilansowych
Pracodawcy często, z okazji Świąt Bożego Narodzenia, przekazują swoim pracownikom różnego rodzaju świadczenia, które mogą mieć formę rzeczową lub pieniężną (np. bony, poczęstunek w trakcie (...)
str. 16
1.1.
Przychód pracownika z tytułu otrzymanych od pracodawcy świadczeń
Do przychodów pracownika ze stosunku pracy zalicza się m.in. wartość wszelkich świadczeń, otrzymanych od pracodawcy, zarówno w formie rzeczowej, jak i pieniężnej, w tym m.in. (...)
str. 16
1.2.
Składki ZUS od świadczeń świątecznych
Przychody ze stosunku pracy, co do zasady, podlegają oskładkowaniu. Jeśli jednak otrzymane od pracodawcy świadczenie zostało sfinansowane z ZFŚS, to od jego wartości nie nalicza (...)
str. 17
1.3.
Świadczenia świąteczne dla pracowników a koszty uzyskania przychodów u pracodawcy
Jeżeli świadczenia świąteczne dla pracowników zostały sfinansowane ze środków ZFŚS, to poniesione na ten cel wydatki nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy (...)
str. 18
1.4.
VAT od wydatków na zakup świadczeń świątecznych dla pracowników
Jeżeli świadczenia świąteczne dla pracowników zostały sfinansowane ze środków ZFŚS, to podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT od wydatków poniesionych na zakup tych świadczeń. (...)
str. 18
1.5.
Ewidencja księgowa
Wydatki na świadczenia świąteczne dla pracowników ewidencjonowane są w księgach rachunkowych w zależności od źródła ich finansowania. Ewidencję księgową świadczeń dla pracowników przekażemy na przykładzie (...)
str. 19
2.1.
Odliczanie VAT z faktur dokumentujących leasing operacyjny
Ustawodawca nie zawarł żadnych szczególnych regulacji dotyczących odliczania VAT z faktur dokumentujących leasing operacyjny (tj. z faktur za opłatę wstępną, raty leasingowe, za wykup przedmiotu (...)
str. 19
2.2.
Leasing operacyjny dla celów podatku dochodowego
Umowa leasingu może być kwalifikowana jako leasing operacyjny lub leasing finansowy. Dla celów podatkowych jest to zazwyczaj leasing operacyjny. W ramach leasingu operacyjnego odpisów amortyzacyjnych (...)
str. 20
2.3.
Leasing finansowy - bilansowo
Dla celów bilansowych umowę leasingu uważa się za leasing finansowy, gdy spełnia ona co najmniej jeden z warunków określonych w art. 3 ust. 4 ustawy (...)
str. 21
III.
PODATEK VAT
1.
Rozliczanie zaliczek otrzymanych na poczet eksportu - wyrok NSA
Przepisy krajowe regulujące zasady opodatkowania zaliczek otrzymanych na poczet eksportu są zgodne z przepisami unijnymi. (wyrok NSA z 26 czerwca 2012 r., sygn. akt I (...)
str. 23
2.
Ustanowienie i działanie przez przedstawiciela podatkowego w 2013 r.
Generalnie podatnicy nieposiadający siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski, podlegający obowiązkowi zarejestrowania się jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani ustanowić przedstawiciela (...)
str. 24
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Ustalenie podstawy opodatkowania przy nieodpłatnym wydaniu towaru
Organizujemy konkursy dla naszych klientów. Dla zwycięzcy przekazujemy nagrodę (towar, którym handlujemy). Czy za podstawę opodatkowania VAT tej nagrody należy przyjąć cenę zakupu, czy cenę (...)
str. 26
3.2.
Sprzedaż z rabatem za jeden grosz - skutki podatkowe
Sprzedając nasze wyroby, stosujemy promocję polegającą na tym, że do określonej ilości nabytych egzemplarzy dodajemy jeden z ceną 1 grosz netto. Ten dodatkowy wyrób również (...)
str. 27
3.3.
Skutki błędnego rozliczenia czynności w ramach importu usług
Kupujemy różne usługi od kontrahentów zagranicznych. Czasem mamy wątpliwości, czy usługę rozliczyć w ramach importu usług. Dla bezpieczeństwa, od takich usług rozliczamy VAT (należny i (...)
str. 29
3.4.
Jak ustalać obowiązek podatkowy w VAT przy usługach transportowych lub budowlanych świadczonych przez małego podatnika?
Świadczę różnego rodzaju usługi - w tym usługi budowlane i transportowe. Od 2013 r. zamierzam rozliczać VAT według metody kasowej. Czy obowiązek podatkowy dla ww. (...)
str. 30
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Czy czynsz za wynajem samochodu osobowego trzeba uwzględniać w kilometrówce?
Wydatki z tytułu kosztów używania samochodu osobowego to koszty eksploatacji tego pojazdu. Tego rodzaju wydatkiem nie jest opłata za wynajem samochodu. Jest ona bowiem wydatkiem (...)
str. 31
2.
Wydatki związane z używaniem na potrzeby firmy prywatnych samochodów pracowników
Podatnik nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby podatnika (zob. art. 16 (...)
str. 33
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Uwzględnianie strat w przypadku zaliczek uproszczonych
Od kilku lat wpłacamy zaliczki na podatek dochodowy w formie uproszczonej. Do tej pory Spółka uzyskiwała dochody i nie było w związku z tym problemu z ustalaniem ich wysokości. W tym (...)
str. 36
3.2.
Zawyżone dopłaty w spółce z o.o.
W umowie spółki z o.o. zawarto zapis, że wspólnicy zobowiązani są do dopłat w czterokrotnej wysokości w stosunku do udziału. Udziały wspólników wynoszą po 50.000 (...)
str. 37
3.3.
Podatkowe rozliczenie dotacji w zakładzie budżetowym
Jesteśmy zakładem budżetowym. Mamy przyznaną z gminy dotację celową na zakupy inwestycyjne. Chcemy zakupić program komputerowy na wodę i ścieki oraz sprzęt komputerowy. Zakup będzie związany ze (...)
str. 40
3.4.
Ustalenie wynagrodzenia dla członków rady nadzorczej spółki z o.o.
Udziałowcy spółki z o.o. powołali 3 członków rady nadzorczej i ustalili wynagrodzenie za pełnienie funkcji wypłacane raz w miesiącu. Posiedzenia rady nadzorczej odbywać się będą raz na 2 (...)
str. 41
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Spłata spadkobiercy a powstanie przychodu podatkowego u otrzymującego tę spłatę - stanowisko Ministerstwa Finansów
W praktyce często zdarza się tak, że odziedziczona w spadku nieruchomość lokalowa przypada kilku osobom. Często jedna z nich wchodzi we własność całego lokalu, spłacając (...)
str. 43
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Przesłanie informacji PIT-11 drogą elektroniczną
Zamierzamy wysłać w formie elektronicznej informacje PIT-11 za 2012 r. naszych pracowników. Czy pracownik powinien wyrazić zgodę na taką formę przekazania informacji PIT-11? Czy na (...)
str. 44
2.2.
Przychód ze sprzedaży budynku mieszkalnego będącego środkiem trwałym a obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych
Prowadzę samodzielną działalność gospodarczą, a z podatku dochodowego rozliczam się na podstawie zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W 2012 r. sprzedałem budynek mieszkalny, który był ujęty w ewidencji środków (...)
str. 46
2.3.
Sprzedaż nieruchomości gruntowej
Jesteśmy właścicielami nieruchomości gruntowych, których wartość wzrosła wskutek ich scalenia i podziału. Obecnie zamierzamy sprzedać te nieruchomości gminie. W akcie notarialnym zostanie wskazana zarówno cena sprzedaży, jak (...)
str. 47
VI.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Ulepszenie środka trwałego a jednorazowa amortyzacja
Przeprowadziliśmy prace modernizacyjne magazynu. Czy wydatki takie można rozliczyć w ramach jednorazowej amortyzacji? Niestety nie. Wydatki na środki trwałe zaliczane do grupy 1 i 2 (...)
str. 50
2.
Zakup programu antywirusowego wraz z komputerem
Zakupiliśmy do firmy notebooka o wartości wyższej niż 3.500 zł. Dodatkowo nabyliśmy program antywirusowy jako oddzielny produkt z przeznaczeniem do tego notebooka. Czy program ten (...)
str. 52
3.
Gwarancyjna wymiana środka trwałego
Nabyliśmy urządzenie stanowiące środek trwały. Po kilku awariach, jakie nastąpiły w niespełna 2 miesiące od rozpoczęcia użytkowania, producent wymienił je (w ramach gwarancji) na nowe (...)
str. 52
4.
Rabat otrzymany po oddaniu środka trwałego do używania
W grudniu otrzymaliśmy rabaty do wcześniejszych dostaw. Jeden z nich dotyczył nabycia urządzenia stanowiącego u nas środek trwały. Jak rozliczyć taką obniżkę w sytuacji, gdy (...)
str. 54
5.
Kradzież środka trwałego stwierdzona podczas inwentaryzacji
W wyniku prac inwentaryzacyjnych stwierdzono niedobór środka trwałego. Sprawa została zgłoszona na policję (postępowanie jest w toku). Ponieważ dotychczas przedmiotowy środek trwały był amortyzowany, mamy (...)
str. 55
VII.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY
1.
Częściowa wpłata podatku a naliczanie odsetek za zwłokę
Podatek VAT za wrzesień 2012 r. zapłaciliśmy po terminie w trzech ratach. Odsetki od poszczególnych rat były niższe niż 6,60 zł (odpowiednio po zaokrągleniu: 2 (...)
str. 57
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Od stycznia 2013 r. interpretacje ZUS, KRUS i NFZ będą dostępne dla wszystkich
Ustawa z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz. U. poz. 1342) - tzw. trzecia ustawa deregulacyjna - wprowadza (...)
str. 59
2.
Rozliczenia z ZUS-em w 2013 r.
Te same stopy procentowe składek W 2013 r. wysokość stóp procentowych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne nie ulegnie zmianie. Nie zmieni się też (...)
str. 60
3.
Ustalanie wynagrodzenia chorobowego w razie zatrudnienia na część etatu
Pracownik zatrudniony na 1/2 etatu świadczy pracę od poniedziałku do środy. W umowie o pracę ma określone wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości. W listopadzie 2012 (...)
str. 63
4.
Zasiłek dla pracownika przebywającego w czasie choroby poza miejscem zamieszkania
Na zaświadczeniu lekarskim przedłożonym przez pracownika widnieje adnotacja, że "chory powinien leżeć". Do zaświadczenia pracownik dołączył oświadczenie o pobycie w okresie choroby u rodziców w (...)
str. 64
IX.
PRAWO PRACY
1.
Wysokość wynagrodzenia w stawce minimalnej za grudzień 2012 r. wypłacanego w styczniu 2013 r.
Zatrudniamy pracowników, z których większość wynagradzana jest stawką minimalną. Wynagrodzenia za dany miesiąc płatne są do 10 dnia następnego miesiąca. Czy wynagrodzenie za grudzień 2012 (...)
str. 65
2.
Nowe rozstrzygnięcie w sprawie dodatków za pracę w niedziele i święta
Kilku naszych pracowników musiało przyjść do pracy w niedzielę. Z powodu natężenia prac, które zwyczajowo w naszej firmie przypada w ostatnim miesiącu roku, raczej nie (...)
str. 66
3.
Korekta przeciętnego stanu zatrudnienia na koniec roku kalendarzowego
Prowadzimy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. W listopadzie 2012 r. miała miejsce duża redukcja etatów, natomiast w pozostałych miesiącach zatrudnienie pozostawało na stałym poziomie. Stan zatrudnienia (...)
str. 67
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Wycena bilansowa należności a obowiązek naliczenia odsetek
Czy występując o potwierdzenie salda rozrachunków powinniśmy doliczać odsetki za zwłokę w zapłacie naszych należności? Decyzję o naliczaniu odsetek od nieuregulowanych należności podejmuje kierownik jednostki. Możliwość ich naliczenia (...)
str. 69
2.
Odsetki za nieterminowe regulowanie zobowiązań a wartość początkowa środka trwałego
Czy zobowiązania należy wykazywać w bilansie wraz z naliczonymi odsetkami za zwłokę w ich zapłacie? Jeżeli tak, to czy odsetki od zobowiązań dotyczących budowy środka trwałego powinny zwiększać (...)
str. 70
3.
Moment ujęcia w księgach rachunkowych nabycia udziałów
Nabyliśmy udziały w spółce z o.o. Kiedy należy wprowadzić je do ksiąg rachunkowych, czy decyduje o tym data rejestracji zmian udziałowców w KRS? Nabycie udziałów w spółce z o.o. należy zaewidencjonować (...)
str. 71
4.
Faktoring niezupełny w eksporcie a moment ustalenia różnic kursowych i kursu waluty
W obszarze sprzedaży zagranicznej korzystamy z faktoringu w euro, bez przejęcia ryzyka zapłaty wierzytelności przez faktora. Nasze wierzytelności są cedowane na faktora i wypłaca on nam zaliczki. Na koniec (...)
str. 72
5.
Ewidencja księgowa środków trwałych otrzymanych w nieodpłatne użytkowanie
Czy środki trwałe (lodówki, regały) otrzymane do bezpłatnego używania należy ująć w księgach rachunkowych korzystającego? Używane na potrzeby jednostki obce środki trwałe nie podlegają wprowadzeniu do (...)
str. 74
6.
Zmiana sposobu prowadzenia ewidencji księgowej a obowiązek zawiadomienia urzędu skarbowego
Od roku 2013 chcemy przejść na księgi rachunkowe. Czy istnieje obowiązek poinformowania o tym urzędu skarbowego? Jeśli tak, to w jakim terminie? Jednostka, która dotychczas prowadziła podatkową (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.