Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Biuletynu Informacyjnego
Rocznik
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 35 (1042) z dnia 10.12.2019
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Wyjaśnienia i komunikaty Min. Fin. i ZUS
1.1.
Mechanizm podzielonej płatności i biała lista podatników VAT
W Ministerstwie Finansów (dalej: MF) odbyły się adresowane do przedsiębiorców webinaria dotyczące mechanizmu podzielonej płatności (dalej: MPP) oraz białej listy podatników VAT. Celem webinariów było (...)
str. 4
1.2.
Zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach i składkach ZUS można złożyć on-line
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.podatki.gov.pl) oraz ZUS (www.zus.pl) zamieszczono komunikaty na temat zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach oraz zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek. (...)
str. 4
1.3.
Składki ZUS można opłacać z rachunku VAT
Od 1 listopada 2019 r. można regulować należności m.in. z tytułu składek ZUS środkami znajdującymi się na rachunku VAT. Taką możliwość wprowadziła ustawa z dnia (...)
str. 6
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.1.
Wzory oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (rcl.gov.pl) znajduje się projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie (...)
str. 6
1.2.
Zmiany formularzy zeznań podatkowych
Wzory zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie PIT Ministerstwo Finansów, Inwestycji i Rozwoju przygotowało także projekt rozporządzenia w sprawie wzorów zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku (...)
str. 8
2.
Zmiany w CIT/PIT związane z rozstrzyganiem sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniem porozumień cenowych
W Dzienniku Ustaw z 14 listopada 2019 r., pod poz. 2200, opublikowano ustawę z dnia 16 października 2019 r. o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania (...)
str. 10
3.
Planowane zmiany w zakresie "małego ZUS-u"
Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 21 listopada 2019 r. przyjęła projekt ustawy zmieniającej m.in. ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych, który wprowadza zmiany w "małym (...)
str. 13
4.
Stawki karty podatkowej w 2020 r.
W Monitorze Polskim z 27 listopada 2019 r., pod poz. 1141, opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 5 listopada 2019 r. w (...)
str. 13
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Zatory płatnicze w 2020 r. - podatkowe i bilansowe rozliczenie u wierzyciela
W praktyce nie należą do rzadkości sytuacje, w których należności z tytułu sprzedaży towarów i usług nie są regulowane przez dłużników w ustalonym przez strony (...)
str. 14
1.1.
Nieterminowe regulowanie należności - skutki w CIT/PIT
Zmniejszenie podstawy opodatkowania Jak już pisaliśmy na łamach naszego czasopisma, z dniem 1 stycznia 2020 r. wejdą w życie przepisy mające na celu ograniczenie zatorów (...)
str. 14
1.2.
Ulga na złe długi dla celów VAT
Dla celów VAT od dłuższego już czasu funkcjonują przepisy (art. 89a ustawy o VAT), umożliwiające podatnikom (wierzycielom) "odzyskanie" VAT należnego od nieuregulowanych wierzytelności (tzw. ulga (...)
str. 18
1.3.
Korekty CIT/PIT i VAT związane z niezapłaconymi wierzytelnościami a ewidencja księgowa
Korekt w CIT/PIT, wynikających z przepisów o zatorach płatniczych, nie będzie się uwzględniało w księgach rachunkowych wierzyciela. Korekty te będą jedynie uwzględniane dla celów CIT/PIT (...)
str. 20
2.
Zakup prenumeraty na 2020 r. - podatki i ewidencja księgowa
Podmioty gospodarcze często pod koniec roku opłacają prenumeratę specjalistycznych czasopism lub gazet na rok następny. W artykule tym przedstawiamy, jak taką prenumeratę (nabytą od podmiotu (...)
str. 20
2.1.
Prawo do odliczenia VAT od zakupu prenumeraty
Zasadą jest, że podatnicy mogą odliczyć VAT od nabytych towarów/usług w takim zakresie, w jakim te towary/usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. A zatem, (...)
str. 20
2.2.
Wydatki na zakup prenumeraty w kosztach uzyskania przychodów
Rozliczenie u podatników prowadzących księgi rachunkowe U podatników prowadzących księgi rachunkowe wydatki na zakup prenumeraty specjalistycznych czasopism/gazet kwalifikowane są do kosztów innych niż bezpośrednio związane (...)
str. 21
2.3.
Ewidencja księgowa prenumeraty na 2020 r.
Ujmując w księgach rachunkowych wydatki na prenumeratę czasopism/gazet na 2020 r., należy mieć na uwadze, że: w księgach rachunkowych jednostki ujmuje się wszystkie osiągnięte, przypadające (...)
str. 24
IV.
PODATEK VAT
1.
Dzierżawa gruntu a jego późniejsza sprzedaż na gruncie VAT - wyrok NSA
Sprzedaż dzierżawionego wcześniej gruntu uznaje się za dokonywaną w ramach działalności gospodarczej (a nie zarządu majątkiem prywatnym). Podlega ona zatem opodatkowaniu VAT na zasadach przewidzianych (...)
str. 25
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Zasady stosowania mechanizmu podzielonej płatności od 1 listopada 2019 r. - wybrane zagadnienia
Od 1 listopada 2019 r., w wyniku nowelizacji ustawy o VAT, wprowadzono obligatoryjną wersję mechanizmu podzielonej płatności (dalej: MPP), która funkcjonuje równolegle z dotychczasową dobrowolną (...)
str. 27
2.2.
Rozliczenie faktury otrzymanej od kontrahenta zagranicznego za usługę pośrednictwa
Sprzedając usługi korzystam z usług pośrednika zagranicznego (pomoc w znalezieniu klienta). Na koniec miesiąca pośrednik wystawia fakturę za swoje usługi. Fakturę za październik br. pośrednik (...)
str. 30
2.3.
Ulga na zakup kas on-line w działalności gospodarczej
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Prowadzę działalność gastronomiczną objętą obowiązkiem wymiany kas na kasy on-line. Posiadam dwie kasy z papierowym zapisem kopii (jedna z nich pełni (...)
str. 31
2.4.
Premia pieniężna za jakość dostarczanego towaru a VAT
Rolnik (czynny podatnik VAT, zarejestrowany do transakcji unijnych) sprzedaje kontrahentowi z UE indyki (sprzedaż stanowi WDT) i wystawia z tego tytułu fakturę. Kontrahent wypłaca premię (...)
str. 33
2.5.
Sprzedaż olejów odpadowych - podmiotowe zwolnienie z VAT
Prowadzę warsztat samochodowy. Korzystam z podmiotowego zwolnienia z VAT. Zamierzam rozpocząć wymianę olejów (silnikowych i do skrzyń biegów), które będą dostarczali klienci. Zużyte oleje (tzw. (...)
str. 34
2.6.
Zakupy z dotacji celowej a prawo do odliczenia VAT
Jesteśmy zakładem budżetowym objętym centralizacją rozliczeń z gminą. Otrzymaliśmy z jednostki macierzystej dotację celową na zakup mebli biurowych. Zakupione meble będą służyć księgowości zakładu, czyli (...)
str. 36
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Biała lista a koszty uzyskania przychodów - interpretacje KIS
Na podstawie art. 15d ustawy o PDOP, od 1 stycznia 2020 r. podatnicy nie będą mogli zaliczać do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, (...)
str. 37
1.1.
Uregulowanie zobowiązania przekraczającego 15.000 zł w drodze kompensaty a koszty podatkowe w 2020 r.
W przypadku transakcji przekraczających 15.000 zł, gdy podatnik w 2020 r. ureguluje zobowiązanie w drodze kompensaty, to "opłacony" w ten sposób koszt będzie on mógł (...)
str. 38
1.2.
Zapłata na rachunek bankowy kontrahenta zagranicznego
W przypadku transakcji o wartości przekraczającej 15.000 zł, zapłata na rachunek bankowy kontrahenta zagranicznego (niezarejestrowanego na VAT w Polsce) spoza białej listy nie będzie skutkowała (...)
str. 39
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Ustalanie podatkowych różnic kursowych w przypadku faktur wystawionych w dwóch walutach
Spółka z o.o. wystawia faktury, na rzecz kontrahentów krajowych, w dwóch walutach: w euro i w złotych. Czy w przypadku, gdy zgodnie z umową, kontrahent (...)
str. 40
2.2.
Jak wypełnić formularz IFT-2/IFT-2R, gdy kontrahent zagraniczny prowadzi zakład w Polsce?
Spółka zawarła umowę leasingu (której przedmiotem jest samochód) z niemiecką firmą działającą w Polsce poprzez oddział. Jest ona zwolniona z obowiązku poboru podatku u źródła, (...)
str. 41
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Interpretacja ogólna Min. Fin. w sprawie stosowania ulgi abolicyjnej
Podatnik, który osiągnął dochód w państwie, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, od którego nie został zapłacony zagraniczny podatek, nie jest (...)
str. 43
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Ujęcie faktury zakupowej w kosztach podatkowych po utracie prawa do ryczałtu
Podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą utracił prawo do opodatkowania przychodów ryczałtem ewidencjonowanym w dniu 1 października br. (sprzedał części zamienne do samochodu osobowego). Zakupił on (...)
str. 45
2.2.
Nieodliczony VAT od wydatków sfinansowanych środkami z urzędu pracy
Z urzędu pracy otrzymałam dwie dotacje, jedną na rozpoczęcie działalności gospodarczej, a drugą na doposażenie stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego. Z otrzymanych środków zostały zakupione (...)
str. 47
2.3.
Czy wydatki na lobbing stanowią koszty podatkowe?
Spółka należy do grupy przedsiębiorców, których dotyczą niekorzystne regulacje prawne w zakresie transgranicznego świadczenia usług w Unii Europejskiej (usługi opiekuńcze). Spółka zawarła umowę z podmiotem, (...)
str. 49
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Instalacja fotowoltaiczna związana na stałe z konstrukcją budynku - interpretacja KIS
Jeżeli instalacja fotowoltaiczna zostanie na stałe związana z budynkiem, to wydatki na jej wykonanie będą podlegały rozliczeniu poprzez odpisy amortyzacyjne naliczane od podwyższonej (o te (...)
str. 51
2.
Zakup wartości niematerialnej i prawnej a jednorazowa amortyzacja
Zamierzamy zakupić specjalistyczne oprogramowanie komputerowe za kwotę znacznie przekraczającą 10.000 zł. Czy wydatki takie mogą zostać rozliczone w ramach jednorazowego odpisu amortyzacyjnego ograniczonego limitem 100.000 (...)
str. 52
3.
Amortyzacja wyposażenia domu przeznaczonego na wynajem
Spółka wybudowała dom na wynajem (zaliczony do środków trwałych). Czy nabyte wyposażenie (meble, lampy, dywany oraz sprzęt AGD) będzie stanowiło odrębne od domu środki trwałe, (...)
str. 53
VIII.
PORADY DLA FIRM
1.
Opłata za wpis do rejestru BDO
Z początkiem 2020 r. rozpoczniemy prowadzenie działalności gospodarczej, w ramach której będziemy wytwarzać odpady. Zatem konieczna będzie rejestracja w BDO. Czy za jej dokonanie wnosi (...)
str. 55
2.
PPK w przypadku pracownicy na macierzyńskim
W 2020 r. będziemy wdrażać w firmie PPK. Dwie z pracownic przebywają na urlopie macierzyńskim. Czy w takim przypadku należy uwzględniać je w stanie zatrudnienia, (...)
str. 56
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Składka zdrowotna członka rady nadzorczej nie podlega obniżeniu do wysokości zaliczki na PIT - interpretacja ZUS
Przepisy w zakresie obniżania składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na podatek dochodowy nie dotyczą płatników, którzy składkę tę obliczają za członków rady nadzorczej. Oznacza to, (...)
str. 57
2.
Zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP za zatrudnioną osobę bezrobotną
Zatrudniliśmy na podstawie umowy o pracę osobę w wieku 52 lat. Z uzyskanych od pracownika informacji wynika, iż w dniu 1 grudnia 2019 r. został (...)
str. 58
X.
PRAWO PRACY
1.
Skorygowanie odpisów na ZFŚS na koniec roku
Firma spoza sfery budżetowej tworzy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Co roku odprowadzamy odpisy i zwiększenia fakultatywne z tego tytułu. W 2019 r. miała miejsce niewielka (...)
str. 59
2.
Obowiązki pracodawcy w razie podejrzenia wystąpienia choroby zawodowej
Pracownik zatrudniony u nas od kilkunastu lat zasygnalizował, że podejrzewa u siebie chorobę zawodową i będzie się starał o jej stwierdzenie. Kto jest uprawniony lub (...)
str. 61
3.
Wymogi formalne założenia monitoringu w firmie
Chcemy założyć monitoring, który obejmowałby miejsca postojowe oraz pomieszczenia magazynowe i biurowe. Czy możemy to zrobić oraz czy będą z tym związane jakieś dodatkowe obowiązki (...)
str. 63
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Czy jednostka prowadząca sprzedaż towarów zawsze musi prowadzić magazyn?
Dotychczas nie sprzedawaliśmy towarów i w związku z tym nie prowadziliśmy magazynu. Czy w sytuacji, gdy uruchomimy detaliczną sprzedaż towarów (realizowaną sporadycznie na niewielką skalę (...)
str. 65
1.1.
Podstawa prawna wyboru rozwiązania w zakresie ewidencji zapasów towarów
Jak wskazano w art. 10 ust. 1 ustawy o rachunkowości, każda jednostka powinna posiadać dokumentację opisującą w języku polskim przyjęte przez nią do stosowania zasady (...)
str. 65
1.2.
Towary objęte ewidencją magazynową
W przypadku podjęcia przez kierownika jednostki decyzji o prowadzeniu magazynu towarów (na potrzeby sprzedaży detalicznej), ewidencja zapasów najczęściej jest prowadzona: 1) ilościowo-wartościowo - ujmuje się (...)
str. 66
1.3.
Uproszczenia w zakresie ewidencji zapasów
Jeżeli jednostka nie zamierza prowadzić ewidencji magazynowej towarów, to może skorzystać z uproszczenia zawartego w art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o rachunkowości dopuszczającego (...)
str. 66
2.
Wydatki związane z przekazaniem pracownikom oraz kontrahentom jubileuszowej kroniki firmy
Z okazji 25-lecia firmy zamierzamy zamówić wykonanie kronik firmy, zawierających obecne logo. Będą one wydawane pracownikom, emerytom i rencistom oraz osobom obcym (kontrahentom). W jakie (...)
str. 70
3.
Ewidencja wniesienia oraz zwrotu dopłat w księgach rachunkowych wspólnika
Spółka z o.o., jako udziałowiec innej spółki z o.o., została zobowiązana do wniesienia dopłat. Jak zaewidencjonować w jej księgach rachunkowych fakt wniesienia dopłat oraz ewentualny (...)
str. 72
4.
Prezentacja w sprawozdaniu finansowym spółki z o.o. transakcji z gminą i jej jednostkami organizacyjnymi
Jesteśmy spółką z o.o. ze 100% udziałem gminy. Czy zarówno w bilansie, jak i rachunku zysków i strat zobowiązani jesteśmy do prezentacji transakcji z naszym (...)
str. 73
5.
Ujęcie w księgach rachunkowych spółdzielni mieszkaniowej gruntu nieodpłatnie otrzymanego w latach poprzednich
Spółdzielnia mieszkaniowa otrzymała w latach 90-tych bezpłatnie grunty od agencji; nie zostały one wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Czy teraz powinniśmy je wprowadzić jako ujawnienie (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.