Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 35 (790) z dnia 10.12.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Zaliczka na podatek dochodowy za grudzień (IV kwartał) 2012 r.
Od 2012 r. zaliczka za grudzień (IV kwartał) 2012 r. ustalana jest w taki sam sposób, jak zaliczki za miesiące (kwartały) poprzednie. Zatem zaliczkę za (...)
str. 4
II.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Wydatki na prenumeratę gazet i czasopism na 2013 r., poniesione w 2012 r. - rozliczenie podatkowe i bilansowe
Zwykle pod koniec roku jednostki opłacają koszty prenumeraty gazet i fachowych czasopism wydawanych zarówno w formie papierowej, jak i internetowej. Wątpliwości nie budzi, że wydatki (...)
str. 4
1.1.
Kiedy można odliczyć VAT z faktury za prenumeratę?
Podatnicy mogą odliczać VAT od zakupu towarów i usług w takim zakresie, w jakim te towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Jeżeli (...)
str. 4
1.2.
W którym roku wydatki na zakup prenumeraty zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Wydatki na zakup prenumeraty na 2013 r. należą do kosztów pośrednio związanych z przychodami. Są one potrącalne w dacie poniesienia, czyli w dniu, na który (...)
str. 5
1.3.
Ewidencja księgowa
Jednostki powinny przypisywać koszty (a także przychody) do okresu, którego dotyczą, niezależnie od terminu ich zapłaty (zob. art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Oznacza (...)
str. 6
2.
Bony podarunkowe dla pracowników kontrahenta - ujęcie podatkowe i ewidencja księgowa
Podmioty gospodarcze podejmują różnego rodzaju działania, mające na celu osiągnięcie jak najwyższego poziomu sprzedaży, a w konsekwencji - maksymalizację przychodu. Przedmiotem niniejszego artykułu jest sytuacja, (...)
str. 8
2.1.
Nieodpłatne przekazanie bonów a obowiązek wykazania VAT należnego
Zasadniczo opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług. Bon nie jest jednak towarem (towarami są rzeczy, ich części oraz wszelkie postacie energii) (...)
str. 9
2.2.
Czy powstaje przychód u pracowników kontrahenta?
Niewątpliwie osoba, która otrzyma nieodpłatnie od kontrahenta pracodawcy bon podarunkowy, uprawniający do wymiany go na towar (usługę) lub do zakupu towaru (usługi) po obniżonej cenie, (...)
str. 9
2.3.
Koszty uzyskania przychodów w jednostce wydającej bony
Wydatki na bony podarunkowe przekazane pracownikom kontrahenta, którzy osiągnęli wymagane poziomy sprzedaży towarów podatnika, nie mają charakteru reprezentacji. Miały one na celu zmotywować ww. osoby (...)
str. 10
2.4.
Ewidencja księgowa
Dla celów bilansowych wydatki na zakup bonów podarunkowych, celem przekazania ich pracownikom kontrahenta, obciążają koszty działalności operacyjnej jednostki. Wydatki te ujmowane są w kosztach zazwyczaj (...)
str. 10
III.
PODATEK VAT
1.
Wybrane orzecznictwo
1.1.
Korzystny dla podatników wyrok WSA w sprawie rozliczania mediów związanych z usługą najmu
Jeżeli z umowy najmu wynika jednoznacznie, że opłaty za media są regulowane przez najemcę na rzecz wynajmującego odrębnie od czynszu, to media można rozliczać odrębnie, (...)
str. 11
1.2.
Kwota otrzymana tytułem zachęty do zawarcia umowy nie podlega VAT - wyrok WSA
Otrzymanie jednorazowej kwoty w celu zachęcenia do podpisania umowy nie zobowiązuje do rozliczania VAT. Nie występuje tu bowiem żadna czynność podlegająca opodatkowaniu. (wyrok WSA w (...)
str. 12
2.
Proponowane zmiany w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur
Jak już informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, nowelizacja ustawy o VAT ma wprowadzić pewne uproszczenia w zakresie fakturowania. Pisaliśmy o tym w Biuletynie Informacyjnym nr (...)
str. 13
3.
Spóźnione badanie techniczne samochodu a prawo do odliczenia VAT - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Jeżeli prawo do odliczania VAT od zakupu paliwa do samochodu uzależnione jest od przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego, podatnik może odliczyć VAT, nawet jeżeli badanie to (...)
str. 15
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Usługi transportowe i budowlane - spór o ustalenie terminu powstania obowiązku podatkowego w VAT
Czy przy świadczeniu usług budowlanych lub transportowych można wykazywać obowiązek podatkowy w dniu wykonania usługi, pomimo braku zapłaty? Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, nie (...)
str. 16
4.2.
Czy nieodpłatnie wydany obiad na stacji paliw należy opodatkować VAT?
Prowadzimy stację benzynową. Za jednorazowy zakup paliwa w ilości co najmniej 200 litrów kierowcy mogą otrzymać w restauracji nieodpłatnie obiad. Czy wydanie takiego obiadu należy (...)
str. 18
4.3.
Obowiązek stosowania kasy fiskalnej po wznowieniu działalności gospodarczej
W 2011 r. prowadziłem indywidualną działalność gospodarczą. Ze względu na duże obroty sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej ewidencjonowałem w kasie rejestrującej. W 2012 (...)
str. 18
4.4.
Kiedy firma zagraniczna posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce?
Przy ustalaniu miejsca opodatkowania usług świadczonych dla podatnika zagranicznego istotne jest m.in., czy posiada on w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Jak należy rozumieć (...)
str. 21
4.5.
Odliczenie VAT od wydatków na uruchomienie firmy
W listopadzie br. rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej. Dokonałem rejestracji jako podatnik VAT czynny. W listopadzie poniosłem wydatki związane z uruchomieniem firmy - np. na porady (...)
str. 23
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Dniem poniesienia kosztu uzyskania przychodu jest dzień ujęcia wydatku w księgach rachunkowych jako kosztu - wyrok NSA
O dniu ujęcia wydatku w kosztach uzyskania przychodu decyduje dzień, na który wydatek ten został ujęty (zaksięgowany) w księgach rachunkowych jako koszt. (wyrok Naczelnego Sądu (...)
str. 24
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Koszty szkolenia przyszłych pracowników
Spółka wysłała na szkolenie osobę, która dopiero po tygodniu od odbycia szkolenia została w Spółce zatrudniona. Czy takie koszty szkolenia można uznać za koszty uzyskania (...)
str. 25
2.2.
Obowiązek dokumentowania transakcji wynikającej z umowy zawartej z podmiotem niepowiązanym
Nasza Spółka w latach ubiegłych zawarła kilka umów ze Spółką B. Część z tych umów jest nadal realizowana. W momencie zawierania tych umów nie było żadnych powiązań kapitałowych (...)
str. 27
2.3.
Środek trwały otrzymany nieodpłatnie a koszty i przychody podatkowe
Spółka z o.o. otrzymała od swojego udziałowca nieodpłatnie używaną maszynę. Maszyna będzie wykorzystywana w działalności Spółki. Jak rozumiemy, wiąże się to z koniecznością wykazania przychodów (...)
str. 28
2.4.
Różnice kursowe a rozliczenia międzyokresowe kosztów
Spółka poniosła koszt wyrażony w euro, który będzie rozliczać w czasie przez najbliższe 12 miesięcy. Data wystawienia faktury - 16 listopada 2012 r. Kwotę z faktury Spółka przeliczyła na (...)
str. 29
3.
Relacja z dyżuru telefonicznego
3.1.
Nie niszczy się dokumentacji technicznej dotyczącej zaniechanej inwestycji
Spółka z o.o. rozpoczęła budowę hali produkcyjnej (środka trwałego) i poniosła z tego tytułu wydatki na zakup dokumentacji technicznej i projektowej. Podjęto jednak decyzję o zaniechaniu tej budowy. Czy aby (...)
str. 30
3.2.
Kwota zwiększonego odpisu na ZFŚS a koszty uzyskania przychodów
Spółka z o.o., zobowiązana do tworzenia ZFŚS (ze względu na ilość zatrudnionych pracowników), dokonała zwiększonego odpisu na ten Fundusz, ze środków obrotowych, zgodnie z postanowieniami układu zbiorowego (...)
str. 31
3.3.
Korekta kosztów uzyskania przychodów w związku z otrzymaniem dotacji na zakup środka trwałego
Spółka kupiła środek trwały, wprowadziła go do ewidencji i rozpoczęła jego amortyzację, ujmując w kosztach podatkowych całą wartość odpisu amortyzacyjnego. Po kilku miesiącach otrzymała dotację na zakup (...)
str. 32
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Umorzenie czynszu najmu a przychód podatkowy u najemcy - wyrok NSA
Jeżeli wynajmujący umarza należny mu czynsz, to u najemcy powstaje przychód, który podlega opodatkowaniu PIT. (wyrok NSA z 19 października 2012 r., sygn. akt II (...)
str. 33
2.
Dofinansowanie do wycieczki (wczasów) ze środków ZFŚS - skutki podatkowe u pracowników - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Wykup przez pracodawcę wycieczki dla pracowników lub dofinansowanie do wycieczki może być zwolnione od podatku dochodowego do kwoty 380 zł (jeżeli w roku podatkowym pracownik (...)
str. 34
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Najem nieruchomości od wspólnika spółki komandytowej
Spółka komandytowa na podstawie umowy najmu zawartej z jednym ze wspólników odpłatnie użytkuje nieruchomość będącą własnością tego wspólnika. Czy zapłacony z tytułu tej umowy przez spółkę czynsz (...)
str. 35
3.2.
Szacowanie dochodów a obowiązki dokumentacyjne
Osoba fizyczna zamieszkała w Polsce wchodzi w skład organu zarządzającego spółki kapitałowej mającej siedzibę za granicą. Osobie tej wypłacane jest wynagrodzenie. Czy w stosunku do kwoty wypłacanego wynagrodzenia (...)
str. 36
3.3.
Wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Czy w stosunku do prowizji ze sprzedaży kart doładowujących do telefonów mogę stosować stawkę podatku w wysokości 5,5%? (...)
str. 38
3.4.
Wypłata wynagrodzenia za czas choroby a koszty uzyskania przychodu
Czy naliczając wynagrodzenie za okres choroby pracownika należy uwzględniać koszty uzyskania przychodu w dotychczasowej wysokości? Jeżeli pracownik w danym miesiącu uzyskał przychody ze stosunku pracy, (...)
str. 39
3.5.
Odszkodowanie za powypadkową naprawę samochodu otrzymane od ubezpieczyciela
W wyniku wypadku drogowego został uszkodzony samochód będący środkiem trwałym. Otrzymane z ubezpieczenia OC (sprawcy wypadku) odszkodowanie było trzykrotnie wyższe od kosztu naprawy. Czy wpływ (...)
str. 40
VI.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Budynek po pożarze - podatek od nieruchomości
W części budynku hotelowego wybuchł pożar. Z uwagi na grożące niebezpieczeństwo dla ludzi i mienia, decyzją nadzoru budowlanego, do chwili zakończenia prac remontowych nakazano właścicielowi (...)
str. 41
2.
Nadpłata podatku od nieruchomości
Spółka złożyła deklarację na podatek od nieruchomości na 2012 r. W połowie roku okazało się, że błędnie ujęliśmy w deklaracji niektóre budowle, wobec czego doszło (...)
str. 42
3.
Drogi wewnętrzne, plac magazynowy, kompleks zbożowy - podatek od nieruchomości
Jako podatnik prowadzący działalność gospodarczą ponieśliśmy znaczne nakłady na budowę: drogi (dróg) wewnętrznej (całego kompleksu - nawierzchnia asfaltowa, podsypka, grys kamienny) na gruntach przemysłowych; utwardziliśmy (...)
str. 43
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Wprowadzenie do ewidencji środka trwałego wykorzystywanego wcześniej w działalności gospodarczej
Prowadziłem działalność gospodarczą, a następnie ją zlikwidowałem. Po kilku miesiącach rozpocząłem nową działalność. Czy środki wykorzystywane w starej działalności mogą być amortyzowane od nowa? Nie. (...)
str. 45
2.
Wydatki na uzyskanie patentu
Czy opłaty (razem około 2.000 zł) związane z uzyskaniem patentu urządzenia mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów? Wydatki na uzyskanie patentu mogą być (...)
str. 46
3.
Środek trwały otrzymany jako wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziałów
Spółka z o.o. podjęła decyzję o obniżeniu kapitału zakładowego i dobrowolnym umorzeniu części udziałów wspólnika za wynagrodzeniem w postaci środka trwałego (pierwotnie wniesionego w ramach (...)
str. 47
4.
Działalność gospodarcza prowadzona we własnym budynku mieszkalnym
Planuję rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej we własnym domu mieszkalnym. Czy nakłady poniesione na przystosowanie pomieszczeń do potrzeb działalności będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania (...)
str. 48
5.
Gdy środek trwały jest ulepszany kilka razy w ciągu roku
Spółka posiada zamortyzowany środek trwały. W lutym bieżącego roku poniesione zostały wydatki na jego modernizację w wysokości ok. 2.000 zł, które zostały zaliczone bezpośrednio w (...)
str. 50
VIII.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY
1.
Kiedy urząd skarbowy nie uprzedza o kontroli podatkowej?
W rozliczeniu rocznym CIT-8 za 2012 r. spółka z o.o. wykaże prawdopodobnie nadpłatę podatku dochodowego. Zaliczki były płacone w wysokości 1/12 podatku z 2010 r., (...)
str. 51
2.
Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych - ważny sposób dokonania wypłaty wynagrodzenia
Od dnia 1 grudnia br. obowiązuje przepis, zgodnie z którym dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, wypłacane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, nie przysługuje, (...)
str. 52
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Składki na FP i FGŚP za pracownika powracającego z urlopu "rodzicielskiego"
Pracodawcy nie opłacają składek na FP za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego przez okres 36 miesięcy, począwszy od pierwszego (...)
str. 54
2.
Roczny limit podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych
Roczna wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć pewnego limitu. Odpowiada on 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (...)
str. 54
3.
Odszkodowanie po wypadku przy prowadzeniu działalności gospodarczej
Na początku roku osoba prowadząca działalność gospodarczą uległa wypadkowi przy prowadzeniu działalności i otrzymywała z ZUS zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Czy po zakończeniu leczenia (...)
str. 57
4.
Zasiłek chorobowy po przerwaniu urlopu macierzyńskiego
1) Pracownica, której nowonarodzone dziecko przebywa w szpitalu, po wykorzystaniu 64 dni urlopu macierzyńskiego przerwała ten urlop i dostarczyła zwolnienie lekarskie z powodu choroby. Czy (...)
str. 58
X.
PRAWO PRACY
1.
Wskazywanie przyczyny wypowiedzenia w świadectwie pracy
Zamierzamy wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy, która ma możliwość ubiegania się o świadczenie przedemerytalne. Przyczyną wypowiedzenia jest likwidacja etatu. We wcześniejszych latach zatrudnienia w naszym (...)
str. 59
2.
Zwolnienie od pracy w celach prywatnych a wystąpienie nadgodzin
Nasz pracownik zwolnił się u pracodawcy na dwie godziny w celu załatwienia spraw prywatnych. Wyjście w czasie pracy odpracował w innym dniu. Zarówno udzielenie zwolnienia, (...)
str. 61
3.
Urlop pracownika zatrudnionego na część etatu
1) Od stycznia 2013 r. zamierzamy zatrudnić pracownika, który posiada 12-letni staż urlopowy, na czas nieokreślony, w ramach 1/8 etatu. Będzie on świadczył pracę codziennie (...)
str. 62
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Odpisy aktualizujące wartość zapasów
Zapasy (obok należności) wchodzą w skład rzeczowych aktywów obrotowych wykazywanych w poz. B.I.1-4 aktywów bilansu. Zalicza się do nich m.in. materiały (nabyte w celu ich (...)
str. 64
2.
Stosowanie ustawy o rachunkowości przez stowarzyszenia i kluby sportowe
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 9418, w sprawie obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań finansowych przez kluby sportowe działające w formie (...)
str. 68
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Rezerwy na urlopy wypoczynkowe - tworzenie, rozwiązywanie, korygowanie
W latach ubiegłych były tworzone rezerwy na urlopy wypoczynkowe. Niestety, nie były one w ogóle rozwiązywane. Obecnie chcemy całkowicie zrezygnować z tworzenia takich rezerw. Jak rozwiązać te utworzone (...)
str. 69
3.2.
Kapitał rezerwowy na odpisywanie należności nieściągalnych
Czy spółka z o.o. (nieprzewidująca zaniechania działalności) może uchwałą wspólników wydzielić z kapitału zapasowego kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na dokonanie odpisu należności nieściągalnych lub przedawnionych? W przypadku braku możliwości (...)
str. 71
3.3.
Ewidencja pomieszczeń biurowych otrzymanych od starostwa do nieodpłatnego użytkowania na podstawie umowy użyczenia
Jako Rejonowy Związek Spółek Wodnych działamy na podstawie Prawa wodnego. W tym roku otrzymaliśmy od starostwa powiatowego w bezpłatne użytkowanie - na podstawie umowy użyczenia - pomieszczenia (...)
str. 72
3.4.
Wpłata zaliczki za szkolenie pracownika
W październiku br. otrzymaliśmy fakturę zaliczkową (wystawioną na 100% wartości usługi) za szkolenie pracownika, które odbyło się w drugiej połowie listopada. Jak zaksięgować taki dokument? Wydatek na (...)
str. 73
3.5.
Straty nadzwyczajne spowodowane awarią urządzenia
W związku z awarią pieca grzewczego nastąpiło zniszczenie ścian podłóg i mebli pomieszczeń biurowych. Czy koszty remontu należy odnosić w straty nadzwyczajne? Usuwanie skutków awarii pieca grzewczego może być (...)
str. 74
3.6.
Wycena na dzień bilansowy akcji notowanych na giełdzie
Posiadamy akcje notowane na giełdzie, których wartość giełdowa jest na dzień dzisiejszy wyższa od ich ceny nabycia. Jak te akcje wycenić na dzień bilansowy przy (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.