Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 8:30 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 34 (789) z dnia 01.12.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych
Od nowego roku ulegną zmianie zasady korzystania z tzw. ulgi prorodzinnej oraz z ulgi internetowej. Ponadto zostanie ograniczona kwotowo możliwość stosowania zryczałtowanych (50%) kosztów uzyskania (...)
str. 4
II.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Środek trwały przekazany do używania kontrahentowi w ramach umowy wzajemnej - podatki i ewidencja księgowa
Zdarza się, że podmiot gospodarczy zawiera z innym podmiotem umowę, w ramach której oddaje mu do używania swój składnik majątku (środek trwały), bez żadnego dodatkowego (...)
str. 7
1.1.
Oddanie składnika majątku do używania a VAT
Oddanie składnika majątku (środka trwałego) do używania w ramach umowy wzajemnej nie wiąże się z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. W związku z (...)
str. 7
1.2.
Amortyzacja środka trwałego przekazanego kontrahentowi do używania
Przypomnijmy, że amortyzacji podlegają składniki majątku, które spełniają definicję środków trwałych, tj. m.in. takie, które są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez (...)
str. 8
1.3.
Ewidencja księgowa
Dla celów bilansowych, za środki trwałe uważa się takie składniki majątku, które m.in. są przeznaczone na potrzeby jednostki (lub zostały oddane do używania na podstawie (...)
str. 10
2.
Przekazanie dziecku jednoosobowej firmy w formie darowizny - skutki podatkowe
Na wstępie trzeba zauważyć, że stosownie do regulacji zawartych w Kodeksie cywilnym, darowizna jest umową, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz (...)
str. 10
2.1.
Skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych
Darowizna przedsiębiorstwa nie spowoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym u żadnej ze stron tej czynności cywilnoprawnej. Niemniej jednak wywoła pewne konsekwencje w rozliczeniu podatku (...)
str. 11
2.2.
Skutki w VAT
Rodzic, przekazując w darowiźnie firmę swojemu dziecku, nie może tego uczynić bez uwzględnienia także przepisów o VAT. Dla sposobu opodatkowania tej darowizny podatkiem VAT istotne (...)
str. 14
III.
PODATEK VAT
1.
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie rozliczania mediów związanych z usługą najmu
Na łamach naszego czasopisma wielokrotnie już pisaliśmy na temat obecnego stanowiska organów podatkowych w sprawie rozliczania mediów związanych z usługą najmu. Przypomnijmy, że organy podatkowe (...)
str. 15
2.
Kasowa metoda rozliczania VAT i proponowane zmiany w tym zakresie
Mali podatnicy mogą rozliczać VAT według zasad ogólnych lub według metody kasowej. Kogo uważa się za małego podatnika oraz na czym polega kasowa metoda rozliczania (...)
str. 16
3.
Powrót w 2013 r. do zwolnienia podmiotowego z VAT
Kto może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT? Podatnicy, który uzyskują stosunkowo niewielkie obroty, nie muszą rozliczać VAT. Mogą bowiem korzystać z tzw. "zwolnienia podmiotowego". (...)
str. 20
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Faktura sprzed kilku miesięcy - kiedy odliczyć VAT?
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Ostatnio odnalazłem fakturę z początku roku, z której nie odliczyłem VAT. Czy odliczenia mogę dokonać tylko poprzez korektę deklaracji VAT? A (...)
str. 23
4.2.
Rozliczenie VAT od importu towarów
W jaki sposób należy rozliczyć podatek VAT od importu towarów w sytuacji, gdy zamierzam skorzystać z metody uproszczonej poprzez rozliczenie podatku należnego w deklaracji VAT-7? (...)
str. 24
4.3.
Jaki kurs do przeliczenia WNT?
Czy do przeliczenia na złote faktury otrzymanej od kontrahenta unijnego za zakupione u niego towary należy przyjąć kurs z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury, czy (...)
str. 25
4.4.
Rozliczenie VAT w lombardzie
Jakie są zasady rozliczania VAT w lombardzie? W świetle ustawy o VAT, czynności wykonywane przez lombardy można podzielić na dwa rodzaje: 1) udzielanie pożyczek pieniężnych (...)
str. 26
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Odpisy aktualizujące wartość należności
Odpis aktualizujący wartość należności może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli: został dokonany zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, należność objęta odpisem była uprzednio (...)
str. 30
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Czy zmiany we wpłatach zaliczek na podatek mogą skutkować wystąpieniem zaległości?
Zgodnie z nowymi przepisami, Spółka zaliczkę za listopad ma obowiązek zapłacić do 20 grudnia, a zaliczkę za grudzień - w wysokości faktycznie wyliczonej - do 20 stycznia następnego (...)
str. 33
2.2.
Czy zakup usług niematerialnych podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła?
Spółka zakupiła od kontrahenta z Wielkiej Brytanii usługę stworzenia strony internetowej (nie ma przeniesienia praw autorskich). Ponadto, kontrahentom z Niemiec uiszcza opłaty na podstawie faktur za zakup (...)
str. 34
2.3.
Zakup technologii od podmiotu zagranicznego
Spółka z o.o. zakupiła technologię od podmiotu zagranicznego. Czy powinnam przyjąć ją jako wartość niematerialną i prawną i amortyzować? Czy od zapłaconej kwoty tytułem zapłaty za tę technologię (...)
str. 37
2.4.
Odpis aktualizujący część należności z tytułu zatrzymanej kaucji gwarancyjnej a koszty uzyskania przychodów
Kontrahent spółki (realizującej prace budowlane) zatrzymał część należnej spółce płatności tytułem kaucji gwarancyjnej. Kontrahent ten został postawiony w stan upadłości z możliwością zawarcia układu. Czy (...)
str. 38
2.5.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty wydania paszportu
Czy opłacone przez pracodawcę koszty wydania paszportu dla pracownika stanowią koszt uzyskania przychodów? Czy sfinansowanie to jest przychodem u pracownika? Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy (...)
str. 40
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Odszkodowanie dla byłego pracownika za rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia a przychód podatkowy - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Odszkodowanie z tytułu rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, przyznane na podstawie wyroku sądu, jest zwolnione od podatku dochodowego. (interpretacja indywidualna Ministra Finansów z 5 (...)
str. 42
2.1.
Wykaz składników majątku likwidowanej spółki
W razie likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej, wspólnicy powinni sporządzić wykaz składników majątku na dzień likwidacji tej działalności, zawierający co najmniej następujące (...)
str. 43
2.2.
Należności przysługujące wspólnikowi likwidowanej spółki jawnej
Zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 82 Kodeksu spółek handlowych, w przypadku likwidacji spółki jawnej, z jej majątku spłaca się przede wszystkim zobowiązania spółki oraz (...)
str. 44
2.3.
Rozliczenie dochodów z dotychczasowej działalności w formie spółki jawnej
Oczywiście wspólnicy spółki jawnej mają obowiązek rozliczenia podatku dochodowego za okres od początku roku podatkowego do dnia likwidacji tej spółki - na zasadach określonych w (...)
str. 44
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Opodatkowanie odsetek od lokat bankowych spółki komandytowej
Spółka komandytowa, której wspólnikami są: osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (komandytariusz) oraz spółka z o.o. (komplementariusz), lokuje wolne środki na lokatach "overnight". Jakie skutki w (...)
str. 45
3.2.
Bony towarowe przekazane pracownikom a rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych
Nasza firma wydała pracownikom bony towarowe, których zakup został sfinansowany ze środków ZFŚS. Czy w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych poszczególnych pracowników należy uwzględniać wprost (...)
str. 48
VI.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Handel rzeczami ruchomymi a podatek od czynności cywilnoprawnych
Prowadzę skup używanych telefonów komórkowych, które po modernizacji sprzedaję - w systemie marży. Czy jeżeli zakupię telefon za 1.300 zł, mam obowiązek zapłacić w terminie (...)
str. 49
2.
Rozbudowa budynku - podatek od nieruchomości
Firma w maju 2012 r. zakończyła rozbudowę budynku (nadbudowa kondygnacji). Od kiedy mamy płacić podatek od nieruchomości od dobudowanej powierzchni? Obowiązek podatkowy w podatku od (...)
str. 50
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Oddanie tylko części budynku do użytkowania uprawnia do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od tej części - wyrok NSA
Kompletny i zdatny do używania środek trwały to taki środek trwały, który może być i jest gospodarczo wykorzystywany w celu uzyskania przychodów. Uzasadnia to prawo (...)
str. 51
2.
Wykup samochodu z leasingu operacyjnego
Wykupiliśmy samochód z leasingu operacyjnego. Fakturę dokumentującą wykup otrzymaliśmy w październiku br., natomiast przerejestrowania dokonano w listopadzie. Kiedy pojazd należy przyjąć do środków trwałych i (...)
str. 52
3.
Zakup środka trwałego za symboliczną złotówkę
W fakturze dokumentującej zakup dwóch środków trwałych na jeden z nich udzielono 99,9% rabatu. Jak ustalić wartość początkową takich składników dla potrzeb amortyzacji? Wartość początkową (...)
str. 54
4.
Amortyzacja czasowo nieużywanych środków trwałych
Spółka z o.o. jest producentem elementów wyposażenia do samochodów osobowych. W związku ze spadkiem zamówień, Spółka zmuszona została do ograniczenia produkcji, co spowodowało, iż niektóre (...)
str. 55
5.
Koszty wykonania dojazdu i parkingu budynku firmowego
W ubiegłym roku przekazaliśmy do użytkowania nowo wybudowany budynek, który amortyzujemy. Obecnie wybrukowaliśmy dojazd i parking, a poniesione koszty rozliczyliśmy jako ciąg dalszy inwestycji. Czy (...)
str. 57
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Comiesięczny raport ZUS RMUA zwalnia z przekazania raportu rocznego
Od 1 stycznia 2012 r. informację o naliczonych składkach ubezpieczeniowych oraz wykazywanych ewentualnych przerwach w ich opłacaniu płatnik składek ma obowiązek przekazywać ubezpieczonemu raz na (...)
str. 58
2.
Zmiany w ZUS związane ze zmianą wysokości minimalnej płacy w 2013 r.
• Podstawa wymiaru składek emerytalno-rentowych dla osób na wychowawczym Począwszy od 1 stycznia 2013 r., podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników zatrudnionych (...)
str. 59
3.
Składki od "Mikołajkowych" bonów dla pracowników
Z okazji zbliżającego się dnia 6 grudnia (tj. "Mikołajek") podjęliśmy decyzję o przekazaniu w tym dniu pracownikom bonów towarowych. Świadczenia te zostaną przez nas w (...)
str. 60
4.
Nieobecność nieusprawiedliwiona a podstawa wymiaru świadczenia za czas choroby
W maju br., za który wynagrodzenie należy wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, pracownik był przez 2 dni nieobecny w pracy z przyczyn nieusprawiedliwionych. Z (...)
str. 61
5.
Urlop wypoczynkowy nie przerywa okresu zasiłkowego
Pracownik po kilku miesiącach niezdolności do pracy wykorzystał zaległy i bieżący urlop wypoczynkowy (łącznie 29 dni roboczych). Bezpośrednio po urlopie przedłożył zwolnienie lekarskie z kodem (...)
str. 62
IX.
PRAWO PRACY
1.
Stan nieczynny nauczyciela a dodatkowe wynagrodzenie roczne
Czy nauczycielowi, który w okresie od 1 września 2012 r. do 28 lutego 2013 r. będzie przebywał w stanie nieczynnym, będzie przysługiwała trzynastka za bieżący (...)
str. 64
2.
Potrącenia komornicze ze świadczeń z ZFŚS
Otrzymaliśmy pismo od komornika o zajęciu wynagrodzenia jednego z pracowników. Czy zajęcie to obejmuje również świadczenia wypłacane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, jak np. wczasy (...)
str. 65
3.
Wymiar urlopu przy braku udokumentowania stażu pracy
W listopadzie br. zatrudniliśmy pracownika, który kilkanaście lat temu pracował w innym zakładzie pracy, nie posiada jednak świadectwa pracy z tego okresu. Było to jedyne (...)
str. 65
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Sprzedaż środka trwałego przez osobę fizyczną prowadzącą działalność a limit przychodów zobowiązujący do prowadzenia ksiąg rachunkowych
Osoba fizyczna rozlicza się z dochodu z działalności gospodarczej prowadząc książkę przychodów i rozchodów. W 2012 r. sprzedała budynek, który był ujęty w ewidencji środków trwałych. Czy przychód ze sprzedaży budynku (...)
str. 67
2.
Rezerwy z tytułu niewykorzystanych urlopów w samodzielnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej
Czy samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej (SP ZOZ) zobowiązany jest do tworzenia i wykazywania rezerw z tytułu niewykorzystanych urlopów? Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej (SP (...)
str. 68
3.
Rozliczenie zaliczki na koszty zagranicznej podróży służbowej
Jak rozliczyć wypłatę oraz zwrot zaliczki dotyczącej zagranicznej podróży służbowej w jednostce prowadzącej rachunek oraz kasę walutową? Czy do wyliczenia kosztu można przyjąć kurs, po (...)
str. 69
4.
Ewidencja środków pieniężnych otrzymanych przez spółdzielnię mieszkaniową na remont zasobów mieszkaniowych
Spółdzielnia mieszkaniowa posiada własne lokale mieszkaniowe, które otrzymała nieodpłatnie od Agencji Nieruchomości Rolnej w roku 2001. Lokale w momencie otrzymania były w złym stanie technicznym. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra (...)
str. 71
5.
Ujęcie w księgach rachunkowych składników majątku nabytych w ramach przedsiębiorstwa
Jesteśmy spółką z o.o. i zamierzamy kupić od likwidatora spółdzielnię inwalidów. Spółdzielnia ta jest obecnie w likwidacji, a okres wypowiedzenia umowy pracownikom kończy się z ostatnim dniem tego miesiąca. Będziemy (...)
str. 73
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.