Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 33 (824) z dnia 20.11.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Zasady korzystania ze zwolnienia z VAT w 2014 r.
Podatnicy, którzy uzyskują stosunkowo niewielkie obroty (do 150.000 zł rocznie), nie muszą rozliczać VAT. Wynika to z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. W praktyce ta preferencja nazywana jest "zwolnieniem (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Opublikowano nowe rozporządzenia dotyczące podatku akcyzowego
W Dzienniku Ustaw z 31 października 2013 r., pod poz. 1276, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 października 2013 r. w sprawie wyrobów akcyzowych, (...)
str. 6
2.
"Nowy" wzór oświadczenia PIT-2K
W Dzienniku Ustaw z 6 listopada 2013 r., pod poz. 1288, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 października 2013 r. w sprawie wzoru oświadczenia (...)
str. 7
3.
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy
W tym samym Dzienniku Ustaw (z 6 listopada 2013 r.), pod poz. 1291, opublikowano z kolei ustawę z dnia 11 października 2013 r. o szczególnych (...)
str. 7
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Składki na indywidualne ubezpieczenie pracownika opłacane przez pracodawcę - rozliczenie podatkowe i ewidencja księgowa
Nasza firma zamierza opłacać za pracownika składki na jego indywidualne ubezpieczenie w III filarze systemu emerytalnego. Ubezpieczającym będzie pracodawca, a ubezpieczonym pracownik. Czy w takiej (...)
str. 8
1.1.
Przychód pracownika w rozumieniu przepisów ustawy o PDOF
Na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wszelkie korzyści majątkowe (przysporzenia majątkowe) uzyskane przez pracownika od pracodawcy w związku z zawartą umową (...)
str. 8
1.2.
Moment powstania przychodu
Przychód pracownika, co do zasady, powstanie w dacie zapłaty omawianej składki przez pracodawcę (wynika to z art. 11 ust. 1 ustawy o PDOF). Trzeba jednak (...)
str. 8
1.3.
Składki ZUS
Podstawę wymiaru składek ZUS pracownika generalnie stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez tę osobę z tytułu zatrudnienia w (...)
str. 9
1.4.
Ujęcie w kosztach uzyskania przychodów pracodawcy
Celem sfinansowania pracownikowi składek na indywidualne ubezpieczenie emerytalne w III filarze systemu emerytalnego jest zapewne zmotywowanie go do lepszej pracy, zwiększenie jego więzi z pracodawcą. W praktyce może (...)
str. 9
1.5.
Ewidencja księgowa
Opłacona przez pracodawcę składka na indywidualne ubezpieczenie emerytalne pracownika w III filarze należy do tzw. kosztów pracowniczych. Zapłaconą w danym miesiącu składkę na ww. ubezpieczenie (...)
str. 10
2.1.
Limit uzyskanych przychodów
Na wstępie przypomnijmy, że obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich: przychody (...)
str. 11
2.2.
Zamknięcie ksiąg rachunkowych
Podatnik "przechodzący" z dniem 1 stycznia następnego roku na podatkową księgę przychodów i rozchodów jest zobowiązany na koniec roku wypełnić wszystkie obowiązki wynikające z ustawy (...)
str. 11
2.3.
Konieczność zawiadomienia urzędu skarbowego
O rezygnacji z prowadzenia ksiąg rachunkowych i założeniu na dzień 1 stycznia danego roku podatkowej księgi przychodów i rozchodów należy pisemnie zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego (...)
str. 12
2.4.
Sporządzenie spisu z natury
Podatnicy, którzy rozliczają podatek dochodowy na podstawie zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, ustalają dochód z uwzględnieniem różnic remanentowych, o których mowa w art. (...)
str. 12
2.5.
Obowiązek prowadzenia innych ewidencji
W przypadku ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, podatnicy powinni również prowadzić: 1) ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zgodnie (...)
str. 12
2.6.
Dokonanie wyboru metody ewidencjonowania kosztów
Rozpoczynając od nowego roku prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, podatnicy powinni zdecydować, czy koszty podatkowe będą ewidencjonować według: 1) metody uproszczonej, w której koszty (...)
str. 13
IV.
PODATEK VAT
1.
VAT w 2014 r. - terminy odliczania
Podatnicy mogą odliczać VAT do wydatków związanych z czynnościami opodatkowanymi. Tak jest obecnie i tak będzie też w 2014 r. Zmienią się jednak terminy odliczania podatku. Będą one wynikały (...)
str. 14
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Rejestrowanie w kasie fiskalnej usługi świadczonej dla pracowników
Wystawiamy legitymacje służbowe nauczycielom akademickim zatrudnionym na uniwersytecie na podstawie aktu mianowania lub umowy o pracę, na czas trwania stosunku pracy. Legitymacja służbowa uprawnia jej (...)
str. 22
2.2.
Zakup stali na potrzeby działalności budowlanej a "odwrócony" VAT
Jesteśmy firmą budowlaną. Podczas realizacji inwestycji zakupujemy stal. Po zakończeniu budowy wystawiamy fakturę na usługę budowlaną (która obejmuje m.in. koszty materiałów i robocizny). Usługi budowlane (...)
str. 23
2.3.
Czy na fakturach dla kontrahentów krajowych można podawać NIP poprzedzony kodem PL?
Na kilku fakturach wystawionych dla kontrahentów krajowych podaliśmy NIP poprzedzony kodem PL. W jaki sposób naprawić ten błąd? Czy grożą nam jakieś konsekwencje z tego (...)
str. 24
2.4.
Refakturowanie przy pośrednictwie w świadczeniu usług transportowych
Mąż i żona prowadzą oddzielnie działalności gospodarcze (mają rozdzielność majątkową). Żona przyjmuje zlecenie od kontrahenta zagranicznego na wykonanie usługi transportowej i podzleca tę usługę mężowi (...)
str. 26
2.5.
VAT należny od dostawy wewnątrzwspólnotowej przy braku potwierdzenia wywozu towaru z terytorium kraju
W styczniu br. dokonaliśmy sprzedaży towaru na rzecz unijnego kontrahenta. Do dnia złożenia deklaracji VAT-7 za marzec 2013 r. nie uzyskaliśmy potwierdzenia wywozu sprzedanego towaru, (...)
str. 29
3.
Wyroki TSUE w sprawie rozliczania VAT od usług turystyki
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 5 października 2012 r., w sprawie C-557/11 odniósł się do opodatkowania usług własnych świadczonych w ramach usługi turystyki (...)
str. 30
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Wybrane orzecznictwo
1.1.
Odszkodowanie na pokrycie kosztów naprawy składników majątku stanowi przychód podatkowy - wyrok WSA
Przychodem podatkowym jest przysporzenie o charakterze definitywnym i ostatecznym. Takim przychodem jest odszkodowanie otrzymane na pokrycie strat powstałych w składnikach majątku, będące zwrotem wydatków stanowiących (...)
str. 32
1.2.
Aport o wartości wyższej od nominalnej wartości objętych udziałów a przychód u wnoszącego - wyrok NSA
Jeżeli określona umową wartość wnoszonego aportu (wkładu) odbiegałaby w sposób znaczny oraz bez uzasadnionej przyczyny od wartości rynkowej emitowanych udziałów, wówczas organ podatkowy miałby podstawę (...)
str. 33
2.
Ujmowanie w kosztach uzyskania przychodów wydatków związanych ze szkoleniami organizowanymi dla pracowników i klientów - interpretacja indywidualna
Kosztem podatkowym nie będą wydatki na program artystyczny prezentowany podczas szkolenia, katering dla klientów oraz wydatki za nocleg klientów i artystów. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby (...)
str. 34
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Polisa płatna w ratach a obowiązek korekty kosztów
Spółka otrzymała polisę ubezpieczenia OC samochodu ciężarowego. Polisa wystawiona dnia 28.08.2013 r. objęła okres ubezpieczenia od 04.09.2013 r. do 03.09.2014 r. Wysokość składki do zapłaty (...)
str. 36
3.2.
Obowiązek korekty kosztów przez spółdzielnię mieszkaniową
Czy korekta kosztów w związku z niezapłaconymi w ustawowym terminie długami ma skutki finansowe także w spółdzielni mieszkaniowej, jeśli dotyczy nieuregulowanych faktur na roboty, dostawy (...)
str. 37
3.3.
Zasady wyceny operacji w walucie obcej wraz z dostarczeniem towaru, gdy pracownik (kierowca) otrzymuje zapłatę
Kierowcy wyjeżdżający w delegacje zagraniczne dostarczają do kontrahenta unijnego towary, na miejscu wystawiają dokumenty potwierdzające wpłatę gotówki. Z reguły wracają z gotówką do firmy dnia następnego lub później, (...)
str. 38
3.4.
Korekta przychodu będąca następstwem wyroku sądowego
W 2012 r. spółka wystawiła faktury VAT, za które nie otrzymała należności. Sprawę spółka skierowała do sądu, a na koniec roku 2012 utworzyła odpis aktualizacyjny, (...)
str. 40
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Ustalenie miejsca opodatkowania przychodów - wybrane orzeczenia sądów
1.1.
Opodatkowanie świadczeń uzyskiwanych podczas choroby przez pracowników oddelegowanych do pracy w innym kraju
Jeżeli podatnik oddelegowany do pracy w innym kraju (na podstawie polecenia wyjazdu służbowego) na czas choroby powraca do Polski, to wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy (...)
str. 41
1.2.
Meldunek w Polsce nie zawsze oznacza, że osoba jest polskim rezydentem
Nawet jeżeli osoba ma w Polsce mieszkanie, w którym jest zameldowana, to nie oznacza to automatycznie, że dla celów podatkowych osoba ta jest rezydentem polskim (...)
str. 42
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Skan faktury jako podstawa ujęcia kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów prowadzonej przez biuro rachunkowe
Prowadzę biuro rachunkowe. Niekiedy klienci przesyłają mi drogą elektroniczną skany faktur, jako potwierdzenie poniesionych przez siebie wydatków. Nie są to jednak faktury elektroniczne w rozumieniu (...)
str. 43
2.2.
Wynagrodzenia wypłacane członkowi rady nadzorczej spółki z o.o., niebędącemu pracownikiem tej spółki - sposób opodatkowania
Zatrudniamy na umowę powołania do pełnienia funkcji członków rady nadzorczej. Nie są to nasi pracownicy. Pierwsza osoba prowadzi własną działalność gospodarczą, a pozostałe dwie to (...)
str. 46
2.3.
Jak rozliczyć zwrot towarów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?
Obecnie nabywca w ramach reklamacji zwrócił nam towary, które sprzedaliśmy mu w 2012 r. W takiej sytuacji wystawiliśmy fakturę korygującą. Jak powinniśmy rozliczyć otrzymany zwrot (...)
str. 47
2.4.
Stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla usług kierowcy transportu drogowego
Rozpocząłem działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług kierowcy transportu drogowego towarów, sklasyfikowaną pod symbolem PKD 49.41.Z. Nie posiadam jednak własnego środka transportu, a usługi transportowe będę wykonywał (...)
str. 50
2.5.
Obowiązki pracodawcy (jako płatnika) po przejęciu pracowników w trybie przepisów Kodeksu pracy
Nasza spółka z dniem 1 grudnia br. zamierza sprzedać tzw. zorganizowane przedsiębiorstwo na rzecz innej spółki z o.o. W konsekwencji, do tej spółki przekażemy 10 pracowników, a w naszej (...)
str. 51
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Problemy podatkowe z jednorazową amortyzacją środka trwałego sfinansowanego unijną dotacją
Jednostka dokonała zakupu środka trwałego, w części sfinansowanego z dotacji unijnej. Chcemy skorzystać z amortyzacji jednorazowej. Jak dokonać takiego odpisu? Z możliwości jednorazowej amortyzacji mogą (...)
str. 52
2.
Rozliczenie różnic kursowych od zaliczki wpłaconej na nabycie środka trwałego
Spółka z o.o. zapłaciła dostawcy krajowemu zaliczkę w walucie obcej na poczet zakupu środka trwałego. Wraz z otrzymaniem faktury zaliczkowej rozliczono różnice kursowe od kwoty netto i od VAT. (...)
str. 54
3.
Środek trwały zakupiony i wykorzystywany za granicą a odpisy amortyzacyjne - interpretacja indywidualna
Odpisy amortyzacyjne od środka trwałego nabytego za granicą i pozostawionego tam w celu produkcji wyrobów sprzedawanych następnie właścicielowi urządzenia mogą być zaliczane do kosztów uzyskania (...)
str. 56
VIII.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY
1.
Czy na pracownika, który uzyskał umiarkowany stopień niepełnosprawności, przysługuje dofinansowanie z PFRON?
Pracownik, zatrudniony u nas w 1979 r., w październiku br. uzyskał orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Jest to jego pierwsze tego rodzaju orzeczenie. Czy w (...)
str. 57
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Minimalna wysokość podstawy wymiaru składek dla pracownika na wychowawczym - wyjaśnienie ZUS
Ubezpieczenia emerytalno-rentowe Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym (pracownik) obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Ubezpieczeniom tym podlega, o ile nie ma ustalonego prawa do emerytury (...)
str. 58
2.
Chorobę pracownika wykazujemy w raporcie za miesiąc, w którym nastąpiła wypłata świadczenia
Wynagrodzenia w spółce z o.o. wypłacane są do 10. dnia następnego miesiąca. Spółka nie jest płatnikiem świadczeń chorobowych. W dniach od 3 do 7 czerwca (...)
str. 61
3.
Część socjalna emerytury powszechnej po emeryturze wcześniejszej
Od 2007 r. po ukończeniu 55. roku życia pobieram wcześniejszą emeryturę pracowniczą wyliczoną według "starych" zasad. Jednocześnie kontynuuję zatrudnienie w ramach stosunku pracy. Po zakończeniu (...)
str. 63
4.
Zasiłek chorobowy dla pracownika wykonującego zlecenie po rozwiązaniu umowy o pracę
Z pracownikiem, który był zatrudniony do końca września br., zawarliśmy od 1 października 2013 r. umowę zlecenia. W listopadzie 2013 r. stał się on niezdolny (...)
str. 65
X.
PRAWO PRACY
1.
Wysokości dodatków za pracę w porze nocnej w 2014 r.
Praca w nocy, ze względu na swoją uciążliwość, jest dodatkowo wynagradzana. Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje za każdą godzinę takiej pracy dodatek do wynagrodzenia. Chodzi (...)
str. 66
2.
Stosowanie przepisów o "nieprzenaszalnej" części urlopu wychowawczego w sytuacjach przejściowych - stanowisko MPiPS
Z dniem 1 października 2013 r. weszły w życie nowe zasady udzielania urlopów wychowawczych. Wprowadziły one m.in. nieznaną dotychczas instytucję tzw. "nieprzenaszalnej" części urlopu wychowawczego. (...)
str. 67
3.
Dopuszczalność skrócenia wypowiedzenia zmieniającego
Zamierzamy dokonać wypowiedzeń zmieniających kilku pracownikom. W drodze tego wypowiedzenia (trzymiesięcznego) chcemy obniżyć im wymiar etatu i odpowiednio wynagrodzenie za pracę. Czy z uwagi na trudną sytuację finansową (...)
str. 68
4.
Czy praca w wyznaczonym regionie kraju stanowi dla handlowca podróż służbową?
Osoba zatrudniona na stanowisku handlowca ma w umowie o pracę wpisany region południowej Polski jako miejsce wykonywania pracy. Czy taki zapis jest prawidłowy oraz czy wyjazdy w ten (...)
str. 70
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Faktura korygująca sprzedaż ubiegłego roku
Jak ująć w księgach rachunkowych fakturę korygującą sprzedaż (obniżającą cenę usługi) z ubiegłego roku, a wystawioną w październiku 2013 r., o wartości nieistotnej? Korekta jest (...)
str. 71
2.
Należności od dłużnika postawionego w stan upadłości
W związku z brakiem zapłaty naszych należności podaliśmy naszego dłużnika do sądu. Następnie okazało się, że firma ta jest w upadłości. Co zrobić z takimi należnościami, jak ująć je (...)
str. 72
3.
Potwierdzenie sald należności krajowych oraz zagranicznych w dwóch różnych terminach
Czy nie będzie błędem potwierdzenie należności krajowych na dzień 31 października br., a należności zagranicznych dopiero na 30 listopada br.? Należności mogą być potwierdzane na dowolnie (...)
str. 73
4.
Nie wszystkie podmioty mogą wybrać stosowanie MSR
Jakie jednostki muszą stosować Międzynarodowe Standardy Rachunkowości, a jakie mogą je stosować z wyboru? Możliwość dobrowolnego stosowania MSR w zakresie sprawozdawczości finansowej, zamiast ustawy o (...)
str. 74
5.
Sprawozdanie finansowe stowarzyszenia, które nie prowadzi działalności gospodarczej
Nasze stowarzyszenie działa w oparciu o bezinteresowne zaangażowanie sympatyków i nie pobiera żadnych składek członkowskich. Nie otrzymuje także ani nie udziela żadnych dotacji. Stowarzyszenie nie sponsoruje żadnych działań, (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.