Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 30 (893) z dnia 20.10.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Limity na 2016 r.
1.1. Limity dla celów VAT Dla celów VAT w euro wyrażony jest limit dla tzw. małych podatników. Przypomnijmy, że na potrzeby VAT za małego podatnika (...)
str. 4
2.
Rozliczanie VAT przez gminy i jej jednostki organizacyjne w świetle wyroku TSUE
Na łamach naszego czasopisma wielokrotnie informowaliśmy o wątpliwościach co do sposobu rozliczania VAT przez gminy i jej jednostki organizacyjne. Były bowiem wątpliwości, czy ww. podmioty (...)
str. 7
II.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Faktura za naprawę samochodu zapłacona warsztatowi bezpośrednio przez ubezpieczyciela - podatki i ewidencja księgowa
Samochód osobowy (środek trwały), objęty dobrowolnym ubezpieczeniem AC, uległ wypadkowi. Ubezpieczyciel przekazał odszkodowanie bezpośrednio do warsztatu samochodowego. Kwota tego odszkodowania odpowiadała wartości brutto faktury za (...)
str. 10
1.1.
Prawo do odliczenia VAT
W pierwszej kolejności należy stwierdzić, że w ustawie o VAT nie wskazano, aby prawo do odliczenia VAT od wydatków na zakup usług czy towarów było (...)
str. 10
1.2.
Rozliczenie naprawy samochodu na gruncie przychodów i kosztów podatkowych
Koszty uzyskania przychodów Zasadniczo kosztem podatkowym może być taki wydatek, który został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Ponadto wydatek (...)
str. 11
1.3.
Operacje związane z naprawą uszkodzonego samochodu w ewidencji księgowej
Wydatki ponoszone w związku z powypadkowym uszkodzeniem samochodu wiążą się z działalnością operacyjną jednostki w sposób pośredni. Zasadne jest zatem ująć je na koncie pozostałych (...)
str. 13
2.
Usługa wykonana na rzecz kontrahenta zagranicznego poprzedzona zaliczką otrzymaną w walucie obcej - rozliczenie podatkowe i ewidencja księgowa
W praktyce zdarza się, że polskie podmioty świadczą na rzecz unijnych podmiotów gospodarczych usługi na rzeczowym majątku ruchomym, należącym do tych podmiotów (np. remonty rzeczy (...)
str. 15
2.1.
Usługa na rzeczowym majątku ruchomym a VAT
W celu ustalenia, w jaki sposób polski podatnik powinien rozliczyć usługę świadczoną na rzecz kontrahenta unijnego, należy ustalić miejsce świadczenia tej usługi. Od ustalenia tego (...)
str. 15
2.2.
Przychód w podatku dochodowym
W przeciwieństwie do przepisów ustawy o VAT, na gruncie podatku dochodowego, przychody uzyskiwane przez polskiego podatnika z tytułu usług świadczonych w Polsce, podlegają opodatkowaniu w (...)
str. 17
2.3.
Ewidencja księgowa usługi na rzecz kontrahenta unijnego
Dla celów bilansowych przychód z tytułu usługi powstaje generalnie w dacie jej wykonania. Otrzymanie zaliczki w walucie obcej na poczet usługi na rzeczowym majątku ruchomym, (...)
str. 19
III.
PODATEK VAT
1.
Dokumentowanie usługi najmu
Dla celów VAT wynajmowanie nieruchomości traktowane jest jak wykonywanie działalności gospodarczej, a wynajmujący jest uznawany za "podatnika". Nie ma tu znaczenia, czy dla celów podatku (...)
str. 21
1.1.
Usługa najmu świadczona na rzecz przedsiębiorcy
Usługa najmu nieruchomości użytkowej świadczona przez czynnego podatnika VAT Usługi świadczone na rzecz podatników lub osób prawnych niebędących podatnikami (dalej w uproszczeniu: przedsiębiorców) generalnie muszą (...)
str. 21
1.2.
Usługa najmu świadczona dla osoby prywatnej
Wystawienie faktury Jeżeli usługa najmu jest świadczona na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (w uproszczeniu: osoby prywatnej), usługi takiej nie trzeba dokumentować fakturą. Jak (...)
str. 24
1.3.
Opodatkowanie i udokumentowanie kosztów mediów związanych z wynajmowaną nieruchomością
Od dawna trwa spór podatników z organami podatkowymi o sposób rozliczania mediów związanych z wynajmowaną nieruchomością (chodzi tu o możliwość refakturowania kosztów mediów na najemcę). (...)
str. 25
2.
Koszty wliczane do podstawy opodatkowania importu towarów - interpretacja ogólna Ministra Finansów
Do podstawy opodatkowania importu towarów wlicza się koszty dodatkowe (transportu, ubezpieczenia, itp.), które ponoszone są do pierwszego miejsca przeznaczenia, a nie zostały uwzględnione w wartości (...)
str. 26
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Wynajem garażu dla pojazdu służbowego - odliczenie VAT
W opodatkowanej działalności gospodarczej wykorzystujemy samochód osobowy. Ponosimy wydatki m.in. na wynajem garażu dla tego pojazdu. Czy od ww. usługi najmu możemy odliczać 50% kwoty (...)
str. 27
3.2.
Sprzedaż samochodu wycofanego z działalności gospodarczej a VAT
Kilka lat temu kupiłem samochód osobowy. Został on wprowadzony do ewidencji środków trwałych. W 2014 r. samochód ten wycofałem z działalności gospodarczej i przekazałem na (...)
str. 28
3.3.
Rozliczenie faktury korygującej wystawionej dla kontrahenta unijnego
Na poczet świadczonej usługi od klienta niemieckiego otrzymaliśmy zaliczkę (dotyczy usługi na majątku ruchomym). Wystawiliśmy fakturę zaliczkową, podając na niej NIP kontrahenta poprzedzony przedrostkiem DE. (...)
str. 29
3.4.
Kiedy sprzedaż towaru opodatkować w ramach tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia?
Kupujemy i sprzedajemy różne towary. Jakimi kryteriami należy się kierować ustalając, czy sprzedaż opodatkować według zasady ogólnej, czy w ramach odwrotnego obciążenia? Sposób opodatkowania VAT (...)
str. 30
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
1.1.
Podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. finansowanego środkami spółki
Spółka z o.o. zamierza w drodze zmiany umowy spółki podwyższyć swój kapitał zakładowy, przeznaczając na ten cel środki z kapitału zapasowego. Czy z takim podwyższeniem kapitału zakładowego, poza podatkiem (...)
str. 32
1.2.
Niedobory towarów spowodowane ich kradzieżą a koszty uzyskania przychodów
W wyniku kradzieży w spółce (stacji paliw) powstał niedobór towarów. Osoby (klienci) odpowiedzialne za tę kradzież zostały skazane wyrokami sądowymi, jednakże, pomimo wezwań do zapłaty, (...)
str. 33
1.3.
Sprzedaż podmiotowi powiązanemu niepełnowartościowych produktów po obniżonej cenie
Spółka z o.o., produkująca artykuły dekoracyjne, zamierza wyprzedawać "stare", niepełnowartościowe produkty, po obniżonej cenie, niekiedy nawet do poziomu symbolicznej złotówki. Produkty te "wyszły" z mody, (...)
str. 36
2.
Skapitalizowane odsetki od kredytu zaciągniętego na budowę budynku mieszkalnego a zwolnienie od podatku dochodowego - interpretacja Ministra Finansów
Skapitalizowane odsetki od kredytów zaciągniętych na budowę mieszkań (zasobów mieszkaniowych) mogą od momentu powstania zasobu mieszkaniowego zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z działalności, z (...)
str. 37
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Rozliczanie dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Od 1 stycznia 2016 r. będą obowiązywały zmiany w rozliczaniu dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Pisaliśmy o tym m.in. w Biuletynie nr 29 z (...)
str. 39
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Bezpłatne zakwaterowanie pracowników oddelegowanych do pracy na budowie w innej miejscowości
Firma budowlana zatrudnia pracowników, których kieruje do pracy na budowach w różnych miejscach na terenie kraju (poza miejscem ich zamieszkania oraz siedzibą pracodawcy). Pracownikom tym, (...)
str. 40
2.2.
Darowizna na rzecz rady rodziców w szkole
Prowadzę samodzielnie działalność gospodarczą. Chcę przekazać darowiznę pieniężną działającej w szkole radzie rodziców. Czy będę mógł zaliczyć tę darowiznę do kosztów uzyskania przychodów? Nie. Zgodnie (...)
str. 42
2.3.
Przejęcie pracowników a obowiązki płatnika sporządzającego deklarację PIT-4R i informacje PIT-11
Z dniem 1 września 2015 r. nasza firma przejęła pracowników w trybie określonym w Kodeksie pracy. Czy w takiej sytuacji po zakończeniu 2015 r. powinniśmy (...)
str. 43
2.4.
Przekazanie samochodu z firmy żony do firmy męża
Dla potrzeb prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej korzystałam z samochodu osobowego, który wprowadziłam do firmy jako środek trwały i amortyzowałam. Samochód ten został zakupiony na mojego (...)
str. 44
2.5.
Ujęcie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów kosztów związanych z najmowanym lokalem
Prowadzimy działalność gospodarczą w najętym lokalu. Właściciel tego lokalu wynajmuje go poza działalnością gospodarczą (najem prywatny) i za wynajem wystawia rachunek. Dodatkowo opłacamy koszty mediów, (...)
str. 46
VI.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Opłata wstępna oraz inne koszty związane z przyjęciem do używania leasingowanej maszyny
W ubiegłym roku podpisaliśmy na okres 6 lat umowę leasingu maszyny (podatkowo - operacyjny, a bilansowo - finansowy) oraz wpłaciliśmy opłatę wstępną. Następnie ponieśliśmy dodatkowe (...)
str. 48
2.
Wartość początkowa samochodu osobowego wprowadzonego do spółki z o.o.
Z interpretacji organów podatkowych wynika, że wartość początkową samochodu osobowego nabytego do celów prywatnych i następnie wprowadzonego do działalności gospodarczej ustala się według historycznej ceny jego nabycia. (...)
str. 52
3.
Amortyzacja środków trwałych wykorzystywanych w działalności gospodarczej oraz do innych celów
Od składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej i spełniających kryteria do uznania ich za środki trwałe (inne niż nieruchomości) możliwe jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od (...)
str. 54
4.
Nabycie środków trwałych na podstawie zapisu windykacyjnego nie uprawnia do ich amortyzacji
Nabycie środka trwałego na podstawie instytucji zapisu windykacyjnego nie stanowi nabycia w drodze spadku. Zatem na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a) (...)
str. 55
VII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Dodatkowy kod świadczenia/przerwy w rozliczeniach z ZUS-em
Począwszy od 1 stycznia 2016 r., na mocy ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (...)
str. 57
2.
Sfinansowanie zaległych składek ZUS za pracowników
Z powodu błędnie zinterpretowanego przepisu nie naliczyliśmy obecnym i byłym już pracownikom składek ZUS od wartości wypłaconych im świadczeń ze środków ZFŚS (które nie spełniały (...)
str. 58
3.
Składka na FP za chorującego pracownika
Zatrudniony pracownik ma ustalone wynagrodzenie miesięczne (bez żadnych dodatków oraz premii) w kwocie 1.750 zł. W październiku 2015 r. osoba ta przebywała ponad dwa tygodnie (...)
str. 59
VIII.
PRAWO PRACY
1.
Święta listopadowe a zachowanie obowiązującego wymiaru czasu pracy
W listopadzie br. przypadają dwa święta: 1 listopada (niedziela) i 11 listopada (środa). Czy święta te mają wpływ na wymiar czasu pracy w listopadzie br. (...)
str. 60
2.
Przesłanki ponownego zawarcia umowy na okres próbny po zmianie przepisów
W grudniu br. zatrudnimy pracownika na podstawie trzymiesięcznej umowy na okres próbny. Zakończy się ona w lutym 2016 r., zależy nam jednak, aby przedłużyć okres (...)
str. 62
3.
Wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik nie przepracował ani jednego dnia roboczego
Zatrudniamy pracownika wynagradzanego stałą stawką miesięczną, w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku po 8 godzin. W październiku br. nie przepracuje on ani jednego dnia (...)
str. 63
4.
Czy w jednym roku kalendarzowym pracownik może otrzymać dwa świadczenia urlopowe?
W marcu br. pracownik wykorzystał 14 dni zaległego urlopu, otrzymując z tego tytułu świadczenie urlopowe. Aktualnie osoba ta przebywa na urlopie bieżącym. Czy powinniśmy wypłacić (...)
str. 64
IX.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Inwentaryzację 2015 r. można rozpocząć już w październiku
Prace związane z inwentaryzacją 2015 r. większości składników aktywów jednostki mogły zostać rozpoczęte już od 1 października 2015 r. Termin ich zakończenia to 15 stycznia (...)
str. 65
1.1.
Inwentaryzacja przeprowadzana według stanu na dzień 31 grudnia
Bezwzględne zachowanie terminu 31 grudnia dotyczy inwentaryzacji przeprowadzanej: drogą spisu z natury: aktywów pieniężnych, czyli krajowych środków płatniczych, walut obcych i dewiz (z wyjątkiem gromadzonych (...)
str. 66
1.2.
Inwentaryzacja przeprowadzana w okresie od 1 października do 15 stycznia roku następnego
Zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy o rachunkowości, termin i częstotliwość inwentaryzacji uważa się za dotrzymane, jeżeli rozpoczęto ją nie wcześniej niż 3 miesiące (...)
str. 66
1.3.
Inwentaryzacja przeprowadzana na dowolny dzień roku w określonym przedziale czasowym
Termin i częstotliwość inwentaryzacji uważa się za dotrzymane, jeżeli inwentaryzację (określonych grup składników) przeprowadzono w dowolnym momencie roku z zachowaniem następujących warunków: zapasy materiałów, towarów, (...)
str. 67
2.
Podpisanie umowy z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdania finansowego za 2015 r.
Ostatni kwartał roku, w jednostkach zobowiązanych do poddania badaniu rocznych sprawozdań finansowych (o ile ich rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym), jest okresem, w którym następuje podpisanie (...)
str. 68
3.
Zwrot kosztów windykacji należności
W związku z zapisami w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, możemy jako wierzyciel żądać od dłużnika zwrotu kosztów windykacji. Dodatkowo podpisano z firmą (...)
str. 70
4.
Zatwierdzanie dokumentów do zapłaty
Czy możliwe jest na mocy ustawy o rachunkowości zrezygnowanie z zatwierdzania przez zarząd poszczególnych faktur do zapłaty, w sytuacji, kiedy są one wystawiane na podstawie (...)
str. 72
5.
Operacje spółki komandytowej w ewidencji komplementariusza
Spółka z o.o. jest komplementariuszem (udziały po 4%) w dwóch spółkach komandytowych. Na jakich kontach i w jaki sposób ujmować wyniki spółek komandytowych w księgach (...)
str. 73
6.
Pokrycie kosztów uszkodzonego sprzętu, który nie stanowił własności użytkującego
Spółka z o.o., będąca podmiotem wykonującym działalność leczniczą, posiada podpisaną z dostawcą implantów umowę współpracy w zakresie utworzenia na terenie spółki tzw. "minibanku" implantów. W celu umożliwienia spółce wykorzystania (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.