Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 30 (857) z dnia 20.10.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Limity prezentów o małej wartości są kwotami netto - wyrok NSA
Oba limity prezentów o małej wartości (100 zł i 10 zł) są wartościami netto (bez kwoty podatku VAT). (wyrok NSA z 1 lipca 2014 r., (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Projekt kolejnych zmian ustawy o rachunkowości - dalsze uproszczenia
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji www.rcl.gov.pl opublikowano projekt z dnia 30 września 2014 r. ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw. (...)
str. 5
2.
Zmiany w zamówieniach publicznych
W dniu 19 października 2014 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych (Dz. (...)
str. 7
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Sprzedaż bonów podarunkowych - rozliczenie podatkowe i ewidencja księgowa
W praktyce mogą mieć miejsce sytuacje, w których podmiot gospodarczy - w celu zwiększenia swoich obrotów - sprzedaje bony podarunkowe, które mogą być realizowane wyłącznie (...)
str. 8
1.1.
Skutki w VAT
Zgodnie z zasadą ogólną, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (stanowią one dla celów VAT sprzedaż). (...)
str. 9
1.2.
Moment powstania przychodu podatkowego
Zasady ustalania momentu, w którym podatnik zobowiązany jest wykazać przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, określone zostały w art. 12 ust. 3a-3e ustawy o PDOP (...)
str. 10
1.3.
Ewidencja księgowa
Również dla celów bilansowych sprzedaż bonów podarunkowych nie będzie skutkowała powstaniem przychodu. Podobnie jak na potrzeby podatku dochodowego, przychód zasadniczo powstanie tu dopiero w momencie (...)
str. 12
2.
Wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa ze spółki z o.o. i wniesienie jej do "nowej" spółki z o.o. - wybrane zagadnienia
W praktyce spółki kapitałowe (tu: spółka z o.o.) mogą ulegać podziałowi, m.in. w drodze wydzielenia z nich zorganizowanej części przedsiębiorstwa i wniesienia jej do nowo (...)
str. 13
2.1.
Podstawy prawne
Zasady dokonywania podziału spółek uregulowane zostały w art. 528-5501 Kodeksu spółek handlowych. Z regulacji tam zawartych wynika m.in., że spółka z o.o. może być podzielona na dwie lub więcej spółek kapitałowych. Podział (...)
str. 13
2.2.
Skutki w VAT
W ustawie o VAT brak jest regulacji, które w sposób szczególny odnosiłyby się do kwestii związanej z rozliczaniem podziału spółki z o.o. przez wydzielenie z (...)
str. 15
2.3.
Rozliczenie dla celów podatku dochodowego
Na gruncie podatku dochodowego, za zorganizowaną część przedsiębiorstwa uważa się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, (...)
str. 16
2.4.
Podział przez wydzielenie a PCC
Z przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że PCC podlegają m.in. umowy spółki lub zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania (...)
str. 18
2.5.
Ewidencja księgowa w spółce dzielonej
Zasadniczo jednostki mają obowiązek zamknąć księgi rachunkowe, jeżeli w wyniku podziału powstaje nowa jednostka. Zamknięcia ksiąg dokonuje się tu na dzień poprzedzający dzień podziału, tj. (...)
str. 18
IV.
PODATEK VAT
1.
Rozliczanie WNT - wybrane problemy i wyjaśnienia organów podatkowych
W przypadku dokonywania zakupu towarów od kontrahentów unijnych zazwyczaj nabywcy (podatnicy polscy) rozliczają VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru (WNT). Wykazują zatem VAT należny i (...)
str. 19
1.1.
Brak faktury dokumentującej zakup towaru - jak rozliczyć WNT?
W praktyce często zdarza się, że podatnicy nie otrzymują faktury od kontrahenta unijnego i nie mają też wiedzy, kiedy (i czy w ogóle) wystawił on (...)
str. 19
1.2.
Faktury korygujące dotyczące WNT - kiedy rozliczać VAT?
Niestety, nie ma żadnych szczególnych przepisów, które odnosiłyby się do sposobu rozliczania dokumentów korygujących do WNT (uwaga! kontrahenci UE zazwyczaj nie wystawiają faktur korygujących, lecz (...)
str. 21
2.
Opodatkowanie usług własnych wykonywanych w ramach usługi turystyki - interpretacja ogólna Ministra Finansów
Usługi własne wykonywane przez biura podróży w ramach usługi turystyki podlegają ogólnym zasadom opodatkowania podatkiem od towarów i usług, w tym również w odniesieniu do (...)
str. 22
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Czy przysługuje odliczenie VAT od wydatków na ciągnik siodłowy?
W działalności gospodarczej wykorzystujemy ciągnik siodłowy. W dowodzie rejestracyjnym nie ma podanej dopuszczalnej masy całkowitej (jest jedynie podana maksymalna masa całkowita - przekracza ona 3,5 (...)
str. 24
3.2.
Czy przerwanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów przez czynności magazynowania powoduje powstanie dwóch odrębnych dostaw?
Spółka w ramach współpracy z klientem niemieckim zobowiązana jest do dostarczenia towarów do miejsca wskazanego przez klienta w ciągu 24 godzin od złożenia zamówienia. W (...)
str. 25
3.3.
Czy nabywca towarów może wystawiać faktury korygujące w imieniu dostawcy?
Spółka jest producentem wyrobów spożywczych, zarejestrowanym jako podatnik VAT w Polsce. W ramach prowadzonej działalności, spółka nabywa towary od dostawców mających siedzibę na terytorium Polski. (...)
str. 27
3.4.
Kiedy sprzedaż nieruchomości może być zwolniona z VAT?
Jestem syndykiem masy upadłości spółki. Z masy upadłości będzie sprzedawana nieruchomość - budynek wybudowany 7 lat temu przez spółkę. Spółka używała go przez cały czas (...)
str. 28
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Zysk przekazany na kapitał zapasowy lub na pokrycie straty z lat ubiegłych nie jest zyskiem niepodzielonym - wyrok WSA
Zysk rozdysponowany na kapitał zapasowy lub przeznaczony na pokrycie straty z lat ubiegłych nie jest już zyskiem niepodzielonym w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt (...)
str. 30
2.
Niedostateczna kapitalizacja po zmianach przepisów
Ustawą z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych (...)
str. 32
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Towary (materiały) na zapasie i produkcja w toku a korekta kosztów o niezapłacone zobowiązania
Czy jednostka, która odpisuje towary (materiały) w koszty dopiero z chwilą ich sprzedaży, musi korygować koszty o niezapłacone zobowiązania z tytułu zakupu tych towarów? Przepisy (...)
str. 36
3.2.
Wkład niepieniężny do spółki z o.o. - możliwość szacowania uzyskanego przychodu
Spółka z o.o. zamierza przystąpić do innej spółki z o.o., wnosząc do niej wkład niepieniężny w postaci maszyny oraz wartości niematerialnych i prawnych. Przedmiot wkładu (...)
str. 38
3.3.
Podatek dochodowy w grupie producentów rolnych
Grupa producentów rolnych zakupiła (w formie leasingu) maszynę rolniczą. Z maszyny tej korzystają wszyscy członkowie grupy na podstawie umowy dzierżawy. Grupa obciąża swoich członków za (...)
str. 41
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Wypłata zaległych ryczałtów za noclegi kierowców w czasie podróży służbowych - skutki podatkowe i ewidencja księgowa
Kwestia, czy kierowcy samochodu ciężarowego, który podczas podróży służbowej nocuje w wyposażonej w miejsce do spania kabinie tego samochodu, należy się ryczałt za nocleg - (...)
str. 42
1.1.
Podatek dochodowy pracownika
Zaległy ryczałt za noclegi w podróży służbowej a zwolnienie od podatku dochodowego Na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, wypłacone kierowcom (obecnym i byłym pracownikom) zaległe ryczałty za noclegi w czasie (...)
str. 43
1.2.
Koszty uzyskania przychodów pracodawcy
Wypłacone kierowcom zaległe ryczałty za noclegi w podróży służbowej Zgodnie z ogólną definicją kosztów podatkowych, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wszelkie wydatki, które zostały (...)
str. 45
1.3.
Ewidencja księgowa
Zaległe ryczałty za noclegi z tytułu podróży służbowych należy bieżąco kwalifikować do kosztów działalności operacyjnej i ujmować w księgach rachunkowych, zapisem: - Ma konto 23-4 (...)
str. 46
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Moment ujęcia "kosztowej" faktury elektronicznej w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej otrzymuję faktury "kosztowe" wystawiane i przesyłane przez kontrahentów drogą elektroniczną. Niekiedy zdarza się, że data wystawienia takiej faktury jest inna (...)
str. 46
2.2.
Towary przekazane przez przedsiębiorcę w ramach darowizny firmy na rzecz dziecka a rozliczenie kosztów podatkowych u darczyńcy i u obdarowanego
Z wyjaśnień publikowanych m.in. na łamach Biuletynu Informacyjnego wynika, że jeżeli przedsiębiorca przekaże w formie darowizny firmę swojemu dziecku, które będzie kontynuowało działalność - to (...)
str. 49
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Plac przy budynku a podatek od nieruchomości
W środkach trwałych naszej spółki znajduje się budynek biurowy. Przy tym budynku został wykonany plac z kostki brukowej. Wykonanie tego placu potraktowaliśmy jako ulepszenie budynku, (...)
str. 52
2.
Termin przekazania informacji o obniżeniu wpłaty na PFRON
Zostaliśmy uprawnieni do wydawania informacji o obniżeniu wpłat na PFRON z tytułu dokonanych u nas zakupów. W jakim terminie powinienem wydawać te zaświadczenia klientom? Informację (...)
str. 53
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Otrzymanie dopłaty do nabycia środka trwałego nie powoduje obowiązku wstecznej korekty odpisów amortyzacyjnych - wyrok NSA
Otrzymanie dopłaty stanowiącej zwrot wydatków na nabycie środka trwałego powoduje konieczność dokonania, w dacie jej otrzymania, bieżącej korekty części dotychczasowych odpisów amortyzacyjnych, w proporcji odpowiadającej (...)
str. 54
2.
Czy ulepszenie przedmiotu umowy leasingu operacyjnego jest inwestycją w obcym środku trwałym?
Używamy auto dostawcze na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Zakupiliśmy do niego windę towarową. Czy zakup ten należy zakwalifikować jako inwestycję w obcym środku trwałym? Czy (...)
str. 55
3.
Rozliczenie kosztów budowy nowych obiektów na miejscu starego budynku
Spółka z o.o. zamierza na miejscu starego niezamortyzowanego budynku wybudować budynek biurowy (I etap) oraz halę produkcyjną (II etap). Ponadto powstanie parking oraz ogrodzenie. 1) (...)
str. 56
IX.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY
1.
Sprzedaż przedsiębiorstwa spółki jawnej
Wspólnicy spółki jawnej podjęli uchwałę o sprzedaży przedsiębiorstwa bez jednoczesnej likwidacji spółki. Transakcja została dokonana w czerwcu br. Spółka jest udziałowcem w innej spółce osobowej i z tego tytułu posiada (...)
str. 59
X.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Zwrócone pracownikowi koszty zakupu okularów trzeba niekiedy oskładkować
Jeden z naszych pracowników miał badanie u lekarza okulisty, który zalecił mu stosowanie okularów korygujących wzrok do pracy przy komputerze. Badanie to pracownik przeprowadził na (...)
str. 60
2.
Finansowanie pracownikom szczepień przeciwko grypie - składki ZUS i podatek
Jesteśmy Zakładem Pracy Chronionej; z Funduszu Rehabilitacji (tzw. ogólnego, a nie w ramach pomocy indywidualnej) sfinansowaliśmy pracownikom niepełnosprawnym szczepienia przeciwko grypie. Czy świadczenia te podlegają (...)
str. 61
3.
Zatrudnienie bezrobotnego w wieku do 30 lat a zwolnienie ze składek na FP i FGŚP
Od 1 października 2014 r. zatrudniliśmy na podstawie umowy o pracę osobę, która nie ma jeszcze ukończonych 30 lat. Pracę w naszej firmie podjęła na (...)
str. 62
XI.
PRAWO PRACY
1.
Czy porozumieniem stron można zwiększyć wymiar czasu pracy na okres zastępstwa?
Zatrudniam dwie pracownice na takich samych stanowiskach, z tym że jedna pracuje na pełnym etacie, druga zaś na pół etatu - obie na umowach o pracę na czas nieokreślony. Osoba zatrudniona w pełnym wymiarze (...)
str. 63
2.
Badania psychologiczne i okulistyczne kierowców
1) Rozpoczęliśmy działalność transportową (międzynarodowy transport drogowy) i zamierzamy zatrudnić kilku kierowców na podstawie umowy o pracę. Będą oni prowadzili pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej (...)
str. 64
3.
Przekształcenie umów naruszających limit z "ustawy antykryzysowej" w świetle najnowszego orzecznictwa SN
W czasie obowiązywania tzw. ustawy antykryzysowej większość naszych pracowników zatrudniana była na podstawie umów na czas określony. Duża część tych umów naruszyła dwuletni limit wprowadzony (...)
str. 65
XII.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Ewidencja księgowa otrzymania aportu w postaci nieruchomości
Do sp. z o.o. została wniesiona aportem nieruchomość. W zamian wydano udziały o wartości odpowiadającej wartości rynkowej netto nieruchomości. Nadwyżka wartości rynkowej nieruchomości nad wartością (...)
str. 66
1.1.
Aport jako czynność opodatkowana VAT
Dla celów VAT aport towarów (także nieruchomości) traktowany jest analogicznie jak odpłatna dostawa towarów (o ile wnoszący aport występuje w roli podatnika). Do aportu stosuje (...)
str. 67
1.2.
Jak ustalić wartość początkową środka trwałego otrzymanego aportem?
Wartość początkową środka trwałego otrzymanego w drodze aportu ustala się w wysokości określonej przez podatnika na dzień wniesienia wkładu, nie wyższej jednak od jego wartości rynkowej. Umowa (...)
str. 68
1.3.
Ewidencja księgowa u otrzymującego i wnoszącego aport
W ewidencji księgowej otrzymanie aportem środka trwałego może przebiegać następująco:    ? otrzymanie wkładu niepieniężnego w postaci środka trwałego,       na podstawie aktu notarialnego:     (...)
str. 69
2.
Potwierdzenie sald a program komputerowy
Przy ewidencjonowaniu pożyczek w księgach rachunkowych nasze stowarzyszenie korzysta z raportów programu do kompleksowej obsługi funduszu pożyczkowego, stanowiących ewidencję pomocniczą. Dane z raportów i ksiąg są porównywalne i okresowo uzgadniane. Czy wymóg (...)
str. 71
3.
Czy jest obowiązek uzyskania potwierdzenia sald należności o małej wartości?
Posiadamy dużą ilość kontrahentów. Czy możliwe jest ustalenie granicznej wielkości salda, które będzie podlegało inwentaryzacji? Czy w takim przypadku trzeba dokonać inwentaryzacji poprzez weryfikację salda? Obowiązek (...)
str. 73
4.
Przychody uwzględniane przy ustalaniu obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2015 r.
Jesteśmy spółką jawną prowadzącą księgi rachunkowe. Na koniec bieżącego roku ustalimy, czy w kolejnym roku nadal będziemy mieli obowiązek prowadzenia ksiąg. Przy obliczaniu wielkości przychodów mamy jednak (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.