Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 10:34 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.116 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 30 (821) z dnia 20.10.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Limity na 2014 rok
1.1.
Limity zobowiązujące do prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2014 r.
Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich (oraz spółdzielni socjalnych - według ustawy o rachunkowości), (...)
str. 4
1.2.
Limit dla celów VAT
Dla celów VAT w euro wyrażony jest limit dla małych podatników. Przypomnijmy, że za małego podatnika - na potrzeby tego podatku - uważany jest podatnik (...)
str. 4
1.3.
Limity dla ryczałtu ewidencjonowanego
Prawo do opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej ryczałtem ewidencjonowanym mają podatnicy, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy: uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, (...)
str. 5
1.4.
Status małego podatnika w 2014 r. dla celów podatku dochodowego
Małym podatnikiem jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym (...)
str. 5
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Zmiany w ustawie: Ordynacja podatkowa, Kodeks karny skarbowy i o kontroli skarbowej
1.1. Zmiany w Ordynacji podatkowej w zakresie wymiany informacji podatkowych W Dzienniku Ustaw z 27 września 2013 r., pod poz. 1145, opublikowano ustawę z dnia (...)
str. 6
2.
Proponowane zmiany w VAT na 2014 rok
2.1. Stawki VAT w 2014 r. bez zmian Obecnie obowiązujące stawki VAT miały mieć charakter czasowy (dotyczy stawki 23% i 8%, a także m.in. stawki zryczałtowanego zwrotu przysługującego rolnikowi (...)
str. 8
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Zasady wystawiania duplikatów faktur
Regulacje dotyczące wystawiania duplikatów faktur określone zostały w § 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur (Dz. (...)
str. 12
1.2.
Prawo do odliczenia VAT z duplikatu faktury
Prawo do odliczenia VAT z duplikatu faktury zależy od tego, czy podatnik (nabywca) otrzymał wcześniej fakturę (która następnie zaginęła lub uległa zniszczeniu) i odliczył z (...)
str. 12
1.3.
Koszty uzyskania przychodów a duplikat
W pierwszej kolejności należy stwierdzić, że jeśli wydatek udokumentowany duplikatem został uprzednio zaliczony do kosztów uzyskania przychodów na podstawie faktury pierwotnej (która zaginęła lub uległa (...)
str. 14
1.4.
Ewidencja księgowa otrzymanego duplikatu
Jeśli koszt wynikający z duplikatu faktury został uprzednio ujęty w księgach rachunkowych na podstawie faktury pierwotnej (która zaginęła/uległa zniszczeniu), wówczas otrzymanego duplikatu już się nie (...)
str. 15
2.1.
Zasady ewidencjonowania zakupu towarów w księdze przychodów i rozchodów
Zgodnie z dyspozycją art. 22 ust. 6b ustawy o PDOF, u podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów (niezależnie od stosowanej metody księgowania kosztów), za (...)
str. 16
2.2.
Gdy podatnik otrzymał towar wcześniej niż data wystawienia faktury
Dowodem zakupu towarów zazwyczaj jest faktura wystawiona przez dostawcę. Stosownie jednak do postanowień § 16 ust. 2 i 4 ww. rozporządzenia, w przypadku gdy towar (...)
str. 17
2.3.
Gdy data wystawienia faktury jest wcześniejsza od daty otrzymania towaru
Omawiane przepisy ww. rozporządzenia uzależniają wpisanie do podatkowej księgi kosztu zakupu towarów handlowych i materiałów podstawowych od momentu ich otrzymania. Jednak w przypadku, gdy faktura (...)
str. 18
IV.
PODATEK VAT
1.
Opodatkowanie czynności związanych z usługami w zakresie opieki medycznej - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Wydawanie przez szpital pacjentom kserokopii dokumentacji medycznej, w celu dalszego leczenia, jest zwolnione z VAT. (interpretacja indywidualna Ministra Finansów z 9 lipca 2013 r., nr (...)
str. 20
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Obciążanie najemców nieruchomości kosztami gospodarowania odpadami komunalnymi
Jesteśmy właścicielami nieruchomości, którą częściowo wynajmujemy. Do końca czerwca br. obciążaliśmy najemców kosztami wywozu śmieci poprzez refakturowanie usług świadczonych na naszą rzecz przez firmę wywożącą (...)
str. 21
2.2.
Nieodpłatne udostępnienie pracownikom wynajętej w tym celu przez pracodawcę hali sportowej
Pracodawca ze środków obrotowych wynajął na dwie godziny halę sportową na użytek pracowników. Otrzymał z tego tytułu fakturę VAT. Czy VAT z tej faktury podlega (...)
str. 22
2.3.
Obrót złomem i towarami "wrażliwymi" oraz odpowiedzialność solidarna nabywcy od 1 października 2013 r.
Od 1 października br. obowiązują nowe zasady rozliczania VAT od tzw. złomu. Dotychczas od takich zakupów VAT rozliczał nabywca, gdy sprzedawcą był czynny podatnik VAT. (...)
str. 23
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Moment ujęcia w kosztach uzyskania przychodów wydatków na zakup paliwa w firmie transportowej - interpretacja indywidualna
Wydatki na zakup paliwa powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie poniesienia. Związek tych wydatków z usługą transportową jest bowiem pośredni. (interpretacja indywidualna (...)
str. 27
2.
Utrzymanie zakładowych obiektów socjalnych - wydatki, które mogą być kosztem podatkowym
Zakładowe obiekty socjalne mogą być dofinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS), co wprost wynika z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca (...)
str. 28
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Wydatki na noclegi dla przedstawicieli handlowych a koszty uzyskania przychodów
Spółka zatrudnia przedstawicieli handlowych. W zawartych z nimi umowach o pracę zapisano, że miejscem wykonywania pracy jest obszar województwa. Wyjazdy tych osób w obrębie "przypisanych" (...)
str. 31
3.2.
Zakup biletów lotniczych a obowiązek poboru podatku
W Biuletynie Informacyjnym nr 17 z 10.06.2013 r., w artykule pt. "Zakup biletu lotniczego a podatek u źródła" jest informacja, iż od zakupionych przez internet biletów lotniczych zagranicznych linii lotniczych istnieje konieczność (...)
str. 32
3.3.
Czy obowiązek dokumentacyjny dotyczy transakcji zawieranych z rolnikiem?
Członek zarządu spółki z o.o. i jednocześnie udziałowiec tej spółki (50%) dokonuje dla tej spółki dostaw towarów jako rolnik ryczałtowy. Czy w myśl przepisów ustawy o PDOP spółka ma (...)
str. 32
3.4.
Koszty i przychody fundacji
Organizujemy jako fundacja konferencję w ramach projektu dofinansowanego z budżetu i planujemy zrobić na nią płatny wstęp. Pokrywałby on głównie koszty cateringu i materiałów konferencyjnych. (...)
str. 34
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa bez nieruchomości - wyrok NSA
Wyłączenie nieruchomości ze składników przedsiębiorstwa nie pozbawia wniesionego aportu cech zorganizowanej części przedsiębiorstwa. (wyrok NSA z 28 sierpnia 2013 r., sygn. akt II FSK 2529/11) Podatnik wniósł (...)
str. 35
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
W którym miesiącu ujmować wynagrodzenia w karcie przychodów pracownika?
W naszej firmie wynagrodzenia za pracę wypłacamy do 10-go dnia następnego miesiąca. Karty wynagrodzeń pracowników wypełniamy ręcznie. Czy wynagrodzenie np. za grudzień 2012 r. powinno (...)
str. 36
2.2.
Kiedy zapłacona przez przedsiębiorcę kara umowna może być kosztem podatkowym?
Prowadzę samodzielną działalność gospodarczą (usługi stolarskie). Ostatnio musiałem zapłacić swojemu klientowi karę umowną. Czy mogę zaliczyć ten wydatek do kosztów podatkowych? Naprawienie szkody wynikłej wskutek (...)
str. 38
2.3.
Zatrudnienie przez przedsiębiorcę własnego dziecka na podstawie umowy o pracę
Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. W mojej firmie zamierzam zatrudnić swoją córkę (po studiach). Dodam, że pozostajemy we wspólnym gospodarstwie domowym. Jakie będą tego skutki (...)
str. 42
2.4.
Korzystanie dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej z lokalu użyczonego nieodpłatnie przez członka rodziny
Niedawno rozpoczęłam prowadzenie działalności gospodarczej. Biuro prowadzę w pomieszczeniu, które wynajęłam nieodpłatnie od mojego wujka. W związku z tym, na podstawie dowodu wewnętrznego, na koniec (...)
str. 45
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Budowla nowa i całkowicie zamortyzowana a podatek od nieruchomości
W hali produkcyjnej, którą wynajmujemy, dokonaliśmy instalacji sieci sprężonego powietrza. Wprowadziłam sieć jako inwestycję w obcym środku trwałym. Czy muszę skorygować podatek od nieruchomości w (...)
str. 46
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Skutki "cienkiej kapitalizacji" dotyczą również odsetek zawartych w wartości początkowej środka trwałego - wyrok NSA
Jeżeli zakup lub budowę środka trwałego sfinansowano pożyczką, do której mają zastosowanie przepisy o tzw. cienkiej kapitalizacji, to w momencie spłaty odsetek od takiej pożyczki (...)
str. 47
2.
Rozliczenie zakupu niskocennych składników majątku trwałego
Firma budowlana (osoba fizyczna) zakupiła podpory wykorzystywane do podtrzymywania wylewek stropowych. Łączny wydatek przekroczył 3.500 zł, przy czym wartość jednostkowa poszczególnych składników wynosiła poniżej 100 zł. Czy (...)
str. 48
3.
Ograniczenia w zaliczaniu do kosztów odpisów amortyzacyjnych u następcy prawnego przekształconego podmiotu
W latach ubiegłych do spółki z o.o. wniesione zostały aportem budynki i grunty. W zamian za ten wkład spółka wydała wspólnikowi udziały o wartości nominalnej (...)
str. 50
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
W 2014 r. wyższe kwoty obciążeń z tytułu składek ZUS dla pracodawców
W przyszłym roku wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy wynosić będzie 1.680 zł (obecnie wynosi 1.600 zł). Odpowiednio (...)
str. 52
2.
Wypłata pracownikom świadczeń w jednakowej wysokości podlega składkom ZUS
W ostatnim dniu roboczym października 2013 r. przekażemy wszystkim zatrudnionym w naszym zakładzie pracownikom dofinansowanie ze środków ZFŚS na zakup karnetów do SPA. Czy przekazane (...)
str. 52
3.
Składki z tytułu współpracy w firmie męża i pracy na zleceniu
Z tytułu pomocy przy działalności gospodarczej prowadzonej przez męża podlegam ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu w ZUS jako osoba współpracująca. Otrzymałam propozycję dodatkowego zatrudnienia w ramach (...)
str. 54
4.
Wypłata wynagrodzenia za pracę i zasiłku chorobowego za ten sam dzień
Pracownik uległ wypadkowi przy pracy, jednak pomimo odczuwalnego bólu przepracował całą dniówkę roboczą. Po godzinach pracy udał się do lekarza i otrzymał zaświadczenie o czasowej (...)
str. 55
5.
Jakie czynności może wykonywać przedsiębiorca w czasie zwolnienia lekarskiego?
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (bez pracowników). Czy podczas pobytu na zwolnieniu lekarskim mogę wykonywać jakieś czynności związane z działalnością (np. podpisywanie faktur sprzedaży), aby nie (...)
str. 56
X.
PRAWO PRACY
1.
Ustalanie doby w ruchomym rozkładzie czasu pracy
Pracownik złożył wniosek o zastosowanie wobec niego ruchomego rozkładu czasu pracy. Zgodnie z zaproponowanym rozkładem, każdego dnia tygodnia rozpoczynałby pracę o wcześniejszej godzinie. Jak należy ustalać dobę przy (...)
str. 57
2.
Rezygnacja z dodatkowego urlopu macierzyńskiego
Jedna z naszych pracownic w ciągu 14 dni po urodzeniu dziecka złożyła wniosek o udzielenie jej w całości dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Po wykorzystaniu 2 tygodni dodatkowego urlopu (...)
str. 58
3.
Jak obliczyć wynagrodzenie, jeśli pracownik przebywał na urlopach wypoczynkowym i ojcowskim?
W październiku br. pracownik przebywał 5 dni na urlopie wypoczynkowym oraz korzystał z 10-dniowego urlopu ojcowskiego. Płatnikiem zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego będzie ZUS. (...)
str. 60
4.
Co ze środkami ZFŚS po jego likwidacji?
Jesteśmy spółką zatrudniającą 25 pracowników. Podjęliśmy decyzję o likwidacji ZFŚS, przy czym na jego koncie nadal znajdują się wolne środki, które aktualnie przeznaczamy na pożyczki (...)
str. 62
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych - odpowiedzi na pytania Czytelników
1.1.
Prowadzenie biura rachunkowego, gdy nie zatrudnia się pracownika z certyfikatem
Spółka z o.o. A zatrudnia na podstawie umowy zlecenia księgową z certyfikatem księgowego. Natomiast Sp. z o.o. B chce zlecić Spółce A prowadzenie księgowości swoich klientów (spółek) - gdyż nie (...)
str. 63
1.2.
Jak udokumentować praktykę w celu uzyskania certyfikatu księgowego?
Jaką praktyką jest najkorzystniej udokumentować posiadanie kwalifikacji do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych? Co jest istotne, gdy doświadczenie jest zdobywane w ramach wykonywania czynności w ramach szeroko rozumianej (...)
str. 65
2.
Jak księgować korektę kosztów z tytułu niezapłaconych zobowiązań?
Jesteśmy małą spółką z o.o., która od kilku lat ponosi straty. Suma strat jest dość wysoka i nie było jeszcze możliwości jej rozliczenia. W bieżącym roku również mamy (...)
str. 66
3.
Bony na dodatkowe zakupy dla klientów
Nasza detaliczna sieć handlowa wprowadziła dla stałych klientów dodatkowe bonusy w postaci wydawanych bonów na nieodpłatne nabycie towarów. W praktyce przebiega to w następujący sposób: w sytuacji, gdy klient (...)
str. 68
4.
Termin inwentaryzacji środków trwałych
W jakim terminie (tj. do końca którego roku) należy przeprowadzić kolejny spis z natury środków trwałych, jeżeli ostatni spis za 4 lata (2008-2011) sporządzono na koniec grudnia (...)
str. 69
5.
Rozrachunki jednostki z jej oddziałem zagranicznym
Jesteśmy spółką z o.o. w Polsce. W Niemczech posiadamy wydzielony samobilansujący się zakład (sporządza on sprawozdanie finansowe). W Polsce utworzony został fundusz inwestycyjny z zysku wypracowanego w Polsce i w Niemczech. Aktualnie zamierzamy (...)
str. 70
6.
Relacja z dyżuru telefonicznego
6.1.
Zmiana zasad (polityki) rachunkowości dokonana w trakcie roku
Czy zmiany zasad (polityki) rachunkowości w zakresie wyceny towarów i materiałów można dokonać w trakcie roku obrotowego ze skutkiem wstecznym, czy dopiero od stycznia następnego roku? Jednostki, w celu (...)
str. 72
6.2.
Ewidencja płatności dokonywanych przez przedsiębiorcę prywatną kartą kredytową
W jaki sposób ewidencjonować opłacone przez właściciela prywatną kartą kredytową wydatki związane z prowadzoną działalnością? W księgach rachunkowych przedsiębiorstwa osoby fizycznej wszelkie płatności dokonywane przez właściciela (bezgotówkowe i gotówkowe), (...)
str. 73
6.3.
Otrzymane dotacje a obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych
Prowadzimy podatkową księgę przychodów i rozchodów. W lipcu otrzymaliśmy dotację na zakup środków trwałych. Czy kwotę dotacji należy uwzględnić w przychodach, ustalając limit zobowiązujący do prowadzenia ksiąg rachunkowych? (...)
str. 74
6.4.
Sposób odpisania w koszty nieprzydatnych towarów zależy od przyczyny ich likwidacji
Czy nienadające się do sprzedaży towary należy odpisywać w pozostałe koszty operacyjne, czy straty nadzwyczajne? Towary, które na skutek uszkodzeń czy upływu terminu przydatności do użycia (...)
str. 74
6.5.
Inwentaryzacja środków pieniężnych na rachunkach bankowych
Czy inwentaryzacja środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych może być sporządzona nie na ostatni dzień roku, lecz w ostatnim kwartale roku obrotowego? Środki pieniężne zgromadzone na (...)
str. 75
6.6.
Koszty używania samochodów osobowych niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych
W działalności gospodarczej użytkujemy samochód osobowy, który nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Dla celów podatku dochodowego koszty określane są poprzez porównanie wydatku z kosztem ustalonym (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.