Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 3 (866) z dnia 20.01.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych przez zagraniczne spółki kontrolowane (CFC) - broszura Ministerstwa Finansów
Jak już informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, od 1 stycznia 2015 r. weszły w życie przepisy regulujące kwestię opodatkowania przez polskich podatników dochodów uzyskiwanych przez (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Więcej rodzajów deklaracji można przesyłać drogą elektroniczną bez bezpiecznego podpisu elektronicznego
W Dzienniku Ustaw z 31 grudnia 2014 r., pod poz. 1971, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie (...)
str. 5
2.
Rząd przyjął proponowane zmiany w VAT
W dniu 30 grudnia 2014 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo zamówień (...)
str. 6
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Nieodpłatne używanie przez pracowników samochodu służbowego do celów prywatnych w 2015 r. - ujęcie podatkowe, składki ZUS i ewidencja księgowa
W praktyce często mają miejsce sytuacje, w których samochody firmowe wykorzystywane są do celów prywatnych pracowników, a pracownicy nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów (...)
str. 7
1.1.
Sposób ustalania przychodu pracownika
Co do zasady, każde świadczenie, jakie pracownik uzyskuje od pracodawcy w związku z łączącym go z nim stosunkiem pracy, stanowi dla tego pracownika przychód ze (...)
str. 7
1.2.
Składki ZUS od bezpłatnego korzystania ze służbowego samochodu do celów prywatnych
Dla pracowników podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód w rozumieniu przepisów o PDOF, osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Tak wynika (...)
str. 9
1.3.
Udostępnienie samochodu służbowego pracownikowi a VAT należny
Wprowadzenie do ustawy o PDOF przepisów regulujących sposób ustalania przychodu pracownika z tytułu nieodpłatnego używania służbowego samochodu do celów prywatnych pozostaje bez wpływu na VAT. (...)
str. 10
1.4.
VAT należny a koszty uzyskania przychodów
Zgodnie z zasadą ogólną, kosztem uzyskania przychodów może być taki wydatek, który został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Ponadto, (...)
str. 11
1.5.
Ewidencja księgowa
Przychód pracownika z tytułu nieodpłatnego używania samochodu służbowego do celów prywatnych nie jest wykazywany w księgach rachunkowych pracodawcy. Jest on statystycznie doliczany do uzyskanego przez pracownika w danym (...)
str. 12
2.
Udzielenie skonta do dostawy wewnątrzwspólnotowej - rozliczenie podatkowe i ujęcie bilansowe u sprzedawcy
Dokonaliśmy dostawy wewnątrzwspólnotowej (WDT). Kontrahent zapłacił w umówionym, wcześniejszym terminie, co zgodnie z umową uprawniało go do uzyskania skonta (otrzymaliśmy zapłatę odpowiednio pomniejszoną o kwotę (...)
str. 12
2.1.
Udokumentowanie i zasady rozliczenia skonta w świetle przepisów o VAT
Ustawa o VAT ani przepisy wykonawcze do tej ustawy nie posługują się pojęciem "skonta". Uwzględniając jednak definicję słownikową tego wyrazu, przez skonto należy rozumieć rabat (...)
str. 13
2.2.
Faktury korygujące a obniżenie przychodu podatkowego
Jak już wielokrotnie informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, obecnie organy podatkowe uznają, że faktury korygujące (bez względu na przyczynę ich wystawienia) należy rozliczać w miesiącu, (...)
str. 15
2.3.
Ujęcie sprzedaży wewnątrzwspólnotowej i udzielenia skonta w księgach rachunkowych
W księgach rachunkowych fakturę dokumentującą wewnątrzwspólnotową dostawę towaru można ująć następująco (zakładamy, że są spełnione warunki do zastosowania stawki 0% - kwota VAT nie występuje):   (...)
str. 16
IV.
PODATEK VAT
1.
Skutki rozliczenia ulgi na złe długi w nieprawidłowym okresie rozliczeniowym - wyrok NSA
Jeżeli wierzyciel skorzystał z ulgi na złe długi w nieprawidłowym okresie rozliczeniowym, może skorygować deklarację i wykazać tę ulgę w prawidłowym miesiącu (kwartale). Korektę deklaracji można złożyć, jeżeli nie (...)
str. 16
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Otrzymane faktury elektroniczne - czy można przechowywać wyłącznie w postaci wydruku?
Coraz więcej naszych kontrahentów chce przysyłać nam faktury w formie elektronicznej. Czy możemy faktury te drukować wraz z treścią maila, z którym zostały przysłane, i (...)
str. 17
2.2.
Reklamacja towaru bezpośrednio u producenta - sposób udokumentowania
Kupujemy towary od producenta i je odsprzedajemy finalnym nabywcom. Od producenta otrzymaliśmy notę kredytową (z wykazaną stawką VAT 0%) i otrzymamy zwrot określonej kwoty, którą (...)
str. 19
2.3.
Zwolnienia ze stosowania kas rejestrujących w 2015 r.
Jestem psychologiem. Czy w 2015 r. mogę korzystać ze zwolnienia ze stosowania kasy rejestrującej, jeżeli obrót ze sprzedaży dla osób prywatnych nie przekracza 20.000 zł? (...)
str. 20
2.4.
Przejęcie firmy a obowiązek wystawiania korekt do niezapłaconych faktur
Firma X ma zobowiązanie wobec naszej firmy. Firmę tę przejęła firma Y, która zapłaciła 50% należności firmy X. Teraz chcą spłacić pozostałą część, ale po (...)
str. 23
2.5.
Terminy wystawiania faktur w przypadku usług szkoleniowych
Prowadzę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej biuro rachunkowe. Ponadto, w oparciu o umowę zawartą w ramach tej działalności, prowadzę w szkole policealnej zajęcia. Czy prawidłowe (...)
str. 23
3.
Relacja z dyżuru telefonicznego
3.1.
Czy na fakturze musi być podpis odbiorcy towaru?
Sprzedajemy towary - sprzedaż dokumentujemy fakturami. Czy na fakturze musi być podpis odbiorcy? Czy trzeba zamieścić informację, że klient odebrał towar? Nie. Żadne przepisy nie (...)
str. 24
3.2.
Ulga na złe długi, gdy VAT od transakcji rozliczył nabywca w ramach odwrotnego obciążenia
Sprzedaliśmy złom - VAT rozliczył nabywca w ramach odwrotnego obciążenia. Nabywca jest w stanie upadłości. Czy w tym przypadku należy skorygować podstawę opodatkowania w związku (...)
str. 25
3.3.
Odliczenie VAT z faktury otrzymanej po zakończeniu miesiąca, w którym wykonano usługę
Firma transportowa wystawiła fakturę, podając w niej datę wykonania usługi - listopad 2014 r. (jest to data rozładunku towaru). Fakturę tę kontrahent wystawił jednak dopiero (...)
str. 25
3.4.
Rozliczenie faktury korygującej, gdy VAT z faktury pierwotnej nie został odliczony
Otrzymaliśmy fakturę za usługę. Ponieważ nie zgadzaliśmy się z kwotą obciążenia (zakwestionowaliśmy jakość części robót), odliczyliśmy tylko tę część VAT, która przypada na kwotę przez (...)
str. 26
3.5.
Zamieszczanie wyrazów "metoda kasowa" na fakturze dokumentującej czynności zwolnione z VAT
Nabyliśmy usługę finansową. Na fakturze usługodawca podał oznaczenie "metoda kasowa". Czy taka faktura jest prawidłowa, skoro kontrahent rozlicza VAT według metody ogólnej (a nie kasowej)? (...)
str. 27
4.
Dłużnik w upadłości nie musi korygować VAT od niezapłaconych zobowiązań - czy jest zmiana stanowiska fiskusa?
Przepisy dotyczące tzw. ulgi na złe długi (art. 89a ustawy o VAT) określają warunki, jakie muszą być spełnione, aby wierzyciel mógł skorygować podstawę opodatkowania i (...)
str. 28
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
1.1.
Brak wynagrodzenia za pełnienie funkcji członka zarządu przez osobę będącą wspólnikiem innej spółki
Jedynym wspólnikiem spółki z o.o. jest spółka zagraniczna (osoba prawna). Wspólnik tej spółki (obcokrajowiec) jest jednocześnie jedynym członkiem zarządu polskiej spółki z o.o. Czy w (...)
str. 29
1.2.
Jak podatkowo rozliczyć otrzymane przez sprzedawcę "bonusy" od producenta?
Spółka dokonująca zakupu opon samochodowych z dużej hurtowni opony te następnie sprzedaje swoim klientom. Za sprzedaż określonej ilości pewnej marki opon otrzymuje od dostawcy tych (...)
str. 31
1.3.
Data przychodu przy umowie agencyjnej
Spółka zawarła umowę agencyjną z operatorem telefonii komórkowej na sprzedaż usług telekomunikacyjnych poprzez naszą sieć dealerską. Z tytułu sprzedaży ww. usług uzyskujemy wynagrodzenie w postaci (...)
str. 33
1.4.
Darowizna otrzymana przez samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej
Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Otrzymaliśmy darowiznę w postaci leków. W umowie darowizny określona jest wartość netto leków oraz zapis, że ewentualne zobowiązania podatkowe związane z zawarciem (...)
str. 35
2.
Zapłacone odsetki z tytułu nieterminowego regulowania opłat za użytkowanie wieczyste gruntu są kosztem podatkowym - interpretacja indywidualna
Odsetki, zapłacone w związku z nieterminowym uregulowaniem należności z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste gruntu, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. (interpretacja indywidualna Dyrektora (...)
str. 36
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Nagrody wydane w ramach sprzedaży premiowej mogą być zwolnione z PIT także gdy dotyczą usług - wyrok WSA
Sprzedaż premiowa może dotyczyć zarówno sprzedaży towarów, jak i usług, a nagrody wydawane w ramach takiej sprzedaży mogą być zwolnione z PIT na mocy art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PDOF. (...)
str. 38
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Jak ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów faktury prognozujące zużycie gazu?
Prowadzę samodzielną działalność gospodarczą, a z podatku dochodowego rozliczam się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W listopadzie 2014 r. dostawca gazu wystawił dwie (...)
str. 39
2.2.
Spółka jawna jako podmiot powiązany ze swoim wspólnikiem
Nasza spółka jawna składa się z trzech wspólników. Jeden ze wspólników (osoba fizyczna) prowadzi jednocześnie indywidualną działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi na rzecz naszej spółki. (...)
str. 41
2.3.
Rozliczanie najmu prywatnego nieruchomości należącej do majątku wspólnego małżonków
Nie prowadzę działalności gospodarczej (taką działalność prowadzi moja żona). W grudniu 2014 r. po raz pierwszy uzyskałem przychody z najmu prywatnej nieruchomości. Przychody te zamierzam rozliczyć ryczałtem ewidencjonowanym. (...)
str. 44
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
PCC od zniesienia współwłasności budynku
Budynek jest własnością dwóch spółek. Chcemy znieść tę współwłasność w ten sposób, że właścicielem całego budynku zostanie jedna spółka z obowiązkiem spłaty drugiej. Kto i (...)
str. 46
2.
Przekształcenie spółek a podatek od środków transportowych
Samochody ciężarowe były własnością spółki jawnej i na nią zostały zarejestrowane. Spółka jawna przekształciła się w spółkę komandytową, lecz samochody nie zostały jeszcze przerejestrowane. Czy (...)
str. 47
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Amortyzacja składnika majątku będącego uprzednio inwestycją w obcym środku trwałym - interpretacja indywidualna
Podatnik może kontynuować amortyzację środka trwałego będącego uprzednio inwestycją w obcym środku trwałym, według metody i zasad stosowanych przed jego nabyciem. Może również uwzględnić wartość (...)
str. 48
2.
Zmiany w amortyzacji dokonywane przed pierwszym odpisem w 2015 r.
Zarówno podatnicy PIT, jak i podatnicy CIT, którzy wybrali liniową metodę amortyzacji z zastosowaniem stawek z Wykazu, z początkiem nowego roku podatkowego mają możliwość obniżenia (...)
str. 49
3.
Degresywna metoda amortyzacji w kolejnym roku podatkowym
Do wybranych środków trwałych stosujemy degresywną metodę amortyzacji. Jak rozliczyć amortyzację w roku, w którym musimy przejść na naliczanie odpisów metodą liniową? Prosimy o podanie (...)
str. 52
4.
Prace adaptacyjne przeprowadzane w budynku biurowym
Jednostka (podatnik PDOP) posiadała w budynku stanowiącym środek trwały lokal mieszkalny, z przeznaczeniem dla pracownika. Obecnie pomieszczenia tego lokalu zostaną zaadoptowane na biura oraz pomieszczenia (...)
str. 53
5.
Wartość początkowa składników majątku przejętych w wyniku podziału
Polska sp. z o.o. jest większościowym 90% udziałowcem w innej polskiej spółce z o.o. Ta druga spółka zostanie podzielona, przy czym zarówno przejęta przez naszą (...)
str. 54
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Obowiązek przekazania informacji ZUS IWA za 2014 r. - do 2 lutego 2015 r.
Dla niektórych płatników składek zbliża się obowiązek sporządzenia i przekazania do ZUS informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe za poprzedni rok kalendarzowy. (...)
str. 57
2.
Składki ZUS za członka rady nadzorczej
Osoba została powołana do pełnienia funkcji członka rady nadzorczej w dniu 15 stycznia 2015 r. Do 31 marca br. będzie ją pełnić nieodpłatnie, natomiast od (...)
str. 59
3.
Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego w dniu "wejścia" w drugi rok pracy
Pracownik został zatrudniony po raz pierwszy od 7 stycznia 2014 r. W umowie o pracę ma określone wynagrodzenie na poziomie 80% płacy minimalnej. W grudniu (...)
str. 60
4.
Termin wypłaty zasiłku chorobowego
Pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie wystawione na okres obejmujący dni na przełomie miesięcy. Wypłaty wynagrodzeń za dany miesiąc dokonujemy na ostatni roboczy dzień miesiąca. Czy możemy (...)
str. 61
X.
PRAWO PRACY
1.
Ustalanie podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego
1) Jesteśmy samorządową jednostką budżetową, w której pracownikom przysługuje m.in. dodatek stażowy (również za czas choroby). Czy ten składnik wynagrodzenia powinien być uwzględniany w podstawie (...)
str. 62
2.
Obowiązek oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy
Prowadzę małą firmę, zatrudniającą do kilkunastu pracowników. Ostatnio inspekcja pracy przeprowadziła kontrolę, w wyniku której zarzucono mi niedokonanie oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy i nakazano uzupełnić (...)
str. 63
3.
Wypowiedzenie warunków płacowych pracownikowi w wieku przedemerytalnym
W naszej firmie planowana jest zmiana warunków zatrudnienia dla ogółu pracowników, poprzez zlikwidowanie dwóch dodatków do wynagrodzenia i prawa do nagrody jubileuszowej. Zmiany będą dokonywane w drodze wypowiedzenia (...)
str. 65
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Termin inwentaryzacji towarów za 2014 r. oraz rozliczenia stwierdzonych różnic
Co do zasady, roczna inwentaryzacja towarów powinna być zakończona do 15 dnia następnego roku. Jednak w przypadku towarów przechowywanych w strzeżonych składowiskach i objętych ewidencją ilościowo-wartościową inwentaryzację przeprowadza (...)
str. 66
2.
Inwentaryzacja a odpowiedzialność materialna pracownika
Czy pracownik przejmujący jednoosobowo odpowiedzialność materialną środków trwałych musi być obecny przy ich inwentaryzacji i czy może upoważnić inną osobę za siebie, żeby uczestniczyła w jego imieniu (...)
str. 69
3.
Ewidencja dotacji i ujęcie jej w bilansie z podziałem na długoterminowe i krótkoterminowe
Prosimy o pomoc w wyjaśnieniu sposobu ujęcia dotacji w bilansie, a dokładnie, jak policzyć, która część dotacji dotycząca "innych rozliczeń międzyokresowych" jest długoterminowa, a która część jest krótkoterminowa. Nasza jednostka (...)
str. 70
4.
Skonto wykazane na fakturze uzależnione od szybszej zapłaty przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów a sposób wyceny przyjmowanych towarów
Nabywamy towary od austriackiego kontrahenta. Na otrzymywanych fakturach określona jest wartość skonta, o jakie będziemy mogli zmniejszyć cenę zakupu przy spełnieniu warunku dokonania płatności w ciągu 30 (...)
str. 71
5.
Ewidencja księgowa przystąpienia do długu
Spółka z o.o. posiada kredyt inwestycyjny w banku, wyrażony w euro. W roku 2015 ma powstać spółka komandytowa, której sp. z o.o. będzie komplementariuszem. Spółka komandytowa przystąpi do długu - (...)
str. 73
6.
Czy roczne sprawozdanie finansowe emitenta obligacji podlega obowiązkowemu badaniu?
Jesteśmy spółką z o.o., która wyemitowała papiery wartościowe - obligacje. Sprawozdanie finansowe naszej spółki, ze względu na osiągane wielkości, nie podlega badaniu przez biegłego rewidenta w trybie (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.