Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 28 (891) z dnia 01.10.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Sprzedaż samochodu a konieczność złożenia aktualizacji informacji VAT-26 - niekorzystne stanowisko WSA
Jeżeli samochód został zgłoszony na druku VAT-26 jako wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą, to jego sprzedaż zobowiązuje do złożenia aktualizacji informacji VAT-26. (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Opublikowano rozporządzenie określające minimalne wynagrodzenie za pracę w 2016 r.
W Dzienniku Ustaw z 14 września 2015 r., pod poz. 1385, opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 września 2015 r. w sprawie wysokości minimalnego (...)
str. 5
2.
Zmiany w INTRASTAT
W Dzienniku Ustaw z 16 września 2015 r., pod poz. 1409, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 sierpnia 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie (...)
str. 6
3.
"Nowy" wzór formularza wpłaty na rachunek urzędu celnego
W Dzienniku Ustaw z 17 września 2015 r., pod poz. 1411, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z 11 września 2015 r. w sprawie wzoru formularza wpłaty (...)
str. 6
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Samochód firmowy wykorzystywany nieodpłatnie do celów prywatnych pracowników - rozliczenie podatkowe, składki ZUS i ewidencja księgowa
Obecnie nie należy do rzadkości sytuacja, w której samochód służbowy jest wykorzystywany nie tylko do celów służbowych, ale także do innych celów, np. prywatnych przedsiębiorców, (...)
str. 6
1.1.
Samochód używany nieodpłatnie przez pracownika a VAT należny
Generalnie użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż jego działalność gospodarcza, w tym m.in. do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w (...)
str. 6
1.2.
Przychód pracownika z tytułu nieodpłatnego używania firmowego samochodu
Do przychodów pracownika ze stosunku pracy zalicza się nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale także m.in. świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, czy też wartość innych nieodpłatnych (...)
str. 7
1.3.
Składki ZUS od przychodu z nieodpłatnego używania samochodu służbowego
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o PDOF, uzyskiwany przez pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Niekiedy (...)
str. 9
1.4.
Koszty uzyskania przychodów pracodawcy
Zgodnie z zasadą ogólną, do kosztów uzyskania przychodów zalicza się takie wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, (...)
str. 10
1.5.
Ewidencja księgowa
Przychód, jaki pracownik uzyskuje w związku z używaniem samochodu służbowego do celów prywatnych, nie jest ujmowany w księgach rachunkowych pracodawcy na koncie kosztów. Ale kwota (...)
str. 12
2.
Odszkodowania i kary umowne - VAT, podatki dochodowe i ewidencja księgowa
W praktyce podmiotów gospodarczych niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w których są one zobowiązane do zapłaty odszkodowań/kar umownych, związanych z różnego rodzaju uchybieniami w realizacji dostaw (...)
str. 13
2.1.
Czy kary umowne ujmować w podstawie opodatkowania VAT?
Opodatkowaniu VAT podlega zasadniczo odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Generalnie odszkodowania czy kary umowne związane z wadami towarów i usług (...)
str. 13
2.2.
Kary umowne a przychód i koszt podatkowy (w CIT i PIT)
Przychód z tytułu otrzymania kary umownej/odszkodowania Otrzymanie środków pieniężnych z tytułu kar umownych czy odszkodowań związanych ogólnie mówiąc z wadami towarów i usług wiąże się (...)
str. 15
2.3.
Ewidencja księgowa kary umownej/odszkodowania
Na gruncie ustawy o rachunkowości, otrzymaną karę umowną (odszkodowanie) wykazuje się po stronie pozostałych przychodów operacyjnych. Z kolei jednostka zobowiązana do zapłaty kary umownej (odszkodowania) (...)
str. 17
IV.
PODATEK VAT
1.
Wybrane orzeczenia sądów administracyjnych dotyczące VAT
1.1.
Skorygowanie "pustej" faktury nie zawsze możliwe
"Pustą" fakturę można skorygować, pod warunkiem jednak, że rozliczeniami podatnika nie zainteresował się jeszcze organ kontrolny. (wyrok NSA z 18 czerwca 2015 r., sygn. akt I FSK 635/14) (...)
str. 19
1.2.
Moment wykonania usługi budowlanej dla celów VAT
O momencie wykonania usługi budowlanej decyduje faktyczne zakończenie prac budowlanych, a nie sporządzenie, czy podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego. (wyrok WSA w Krakowie z 24 czerwca 2015 (...)
str. 20
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu a VAT
W działalności gospodarczej wykorzystuję samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Od wydatków na ten pojazd odliczam 50% kwoty VAT. Zamierzam wykupić ten samochód z (...)
str. 21
2.2.
Rezygnacja z prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu - skutki w VAT
W działalności opodatkowanej wykorzystujemy samochód, od wydatków na który odliczamy 100% kwoty VAT (są spełnione warunki do takiego odliczenia - m.in. powadzimy ewidencję przebiegu pojazdu). (...)
str. 23
2.3.
Rozliczenie dostaw udokumentowanych zbiorczą fakturą
Sprzedajemy towary innym przedsiębiorcom krajowym. Dotychczas każdą dostawę dokumentowaliśmy odrębną fakturą, ale chcemy zmienić sposób dokumentowania i wystawiać zbiorcze faktury na koniec każdego miesiąca. Czy (...)
str. 26
2.4.
Termin odliczenia VAT z duplikatu faktury
Kupiłem towar - ponieważ nie mam faktury, wystąpiłem do sprzedawcy o wystawienie duplikatu. Taki dokument otrzymałem. Kiedy mogę odliczyć VAT z tego duplikatu, skoro od (...)
str. 29
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Wybrane wyjaśnienia organów podatkowych
1.1.
Wydatki związane z organizacją imprezy integracyjnej dla pracowników i osób im towarzyszących a koszty uzyskania przychodów
Wydatki na organizację imprezy integracyjnej w części przypadającej na pracowników i członków ich rodzin mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast wydatki w części (...)
str. 31
1.2.
Możliwość ujęcia w kosztach podatkowych straty ze zbycia przedawnionej wierzytelności
W przypadku sprzedaży wierzytelności, które uległy przedawnieniu, podatnik nie będzie uprawniony do rozpoznania jako kosztu uzyskania przychodów straty ze sprzedaży tych wierzytelności. (interpretacja indywidualna Dyrektora (...)
str. 33
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Otrzymanie zwrotu nadpłaconego podatku od nieruchomości - skutki w podatku dochodowym
Otrzymaliśmy informację, że w poprzednim roku spółka z o.o. uiściła podatek od nieruchomości (stanowiącej jej własność) w wyższej kwocie niż należało. Kwotę tego podatku spółka (...)
str. 35
2.2.
Czy zaliczka na wydatki komornicze jest kosztem uzyskania przychodu?
Spółka ma problemy z egzekwowaniem należności od niektórych odbiorców, w związku z czym kieruje sporo spraw na drogę postępowania sądowego, a w dalszej kolejności do (...)
str. 37
2.3.
Jak przeliczyć na złote i ubruttowić przychód podmiotu zagranicznego?
Firma węgierska (osoba prawna) wystawiła nam (spółka z o.o.) fakturę za usługę księgową na Węgrzech. Pomimo naszej prośby nie otrzymaliśmy od nich aktualnego certyfikatu rezydencji. (...)
str. 39
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Opodatkowanie przychodów z udostępnienia miejsca na stronie internetowej - wyjaśnienie Ministra Finansów
Przychody z udostępnienia miejsca na stronie internetowej uzyskiwane poza działalnością gospodarczą należy kwalifikować do przychodów z tzw. najmu prywatnego. (interpretacja indywidualna Ministra Finansów z 19 (...)
str. 41
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Poczęstunki i posiłki podczas spotkań biznesowych a koszty podatkowe
Specyfika działalności naszej firmy powoduje, iż często odbywamy spotkania z kontrahentami (obecnymi i potencjalnymi). Podczas tych spotkań podejmujemy gości poczęstunkiem. Najczęściej ma to miejsce w siedzibie firmy - (...)
str. 42
2.2.
Usługi świadczone pomiędzy powiązanymi ze sobą spółkami jawnymi
W dwóch spółkach jawnych wspólnikami są te same osoby fizyczne. Jedna ze spółek świadczy na rzecz drugiej różnego rodzaju usługi. Zapłata za nie dokonywana jest (...)
str. 45
2.3.
Wniesienie aportu do spółki z o.o. - skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych
Prowadzę indywidualnie działalność gospodarczą, a podatek dochodowy rozliczam na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Zamierzam wnieść aportem do spółki z o.o. m.in. grunt, samochód, maszyny (...)
str. 47
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Rozliczenie częściowej likwidacji środka trwałego
Wyburzenie części budynku należy uznać za odłączenie jego części składowej, a to skutkuje koniecznością zmniejszenia dotychczasowej wartości początkowej. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (...)
str. 48
2.
Otrzymanie dotacji po rozpoczęciu amortyzacji środka trwałego
Na wytworzenie oraz zakup środków trwałych przyznano nam dotację. Środki trwałe zostały jednak wprowadzone do ewidencji i rozpoczęto dokonywanie odpisów amortyzacyjnych jeszcze przed jej otrzymaniem. (...)
str. 49
3.
Modernizacja środka trwałego niewprowadzonego do ewidencji
Jednostka kilkanaście lat temu nabyła grunt (wraz z drogą dojazdową) będący w użytkowaniu wieczystym, na którym obecnie realizowana jest budowa obiektów biurowo-magazynowych. Warunkiem oddania nowo (...)
str. 52
4.
Obiekty pomocnicze dotyczące budynku dwufunkcyjnego
W jednym budynku prowadzimy sklep oraz warsztat samochodowy. Budynek jest ogrodzony, a plac wokół budynku wyłożony kostką. Czy budynek, utwardzony plac oraz ogrodzenie należy traktować (...)
str. 53
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2016 r. - skutki w składkach
Wzrost wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2016 r. ma swoje odzwierciedlenie m.in. w składkach ZUS. Zwiększenie bowiem kwoty minimalnej płacy automatycznie podwyższy podstawę wymiaru (...)
str. 55
1.1.
Składki za zatrudnionych pracowników
Od 1 stycznia 2016 r. dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wzrośnie do kwoty 1.850 zł (obecnie wynosi (...)
str. 55
1.2.
Ulgowa podstawa wymiaru składek społecznych przedsiębiorcy
Konsekwencją podwyższenia od 2016 r. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę będzie też wzrost najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców opłacających te składki (...)
str. 55
1.3.
Podstawa wymiaru składek pracowników na urlopie wychowawczym
Kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę ma też wpływ na naliczanie składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe za niektóre osoby przebywające na urlopie wychowawczym. Wzrost od 1 stycznia (...)
str. 56
1.4.
Składka na Fundusz Pracy
Ustalenie wyższej kwoty minimalnej płacy ma też istotne znaczenie dla ustalenia płatnikom składek obowiązku opłacania za zatrudnione osoby składki na Fundusz Pracy. Obowiązek opłacania składki (...)
str. 56
2.
Wykonywanie umowy zlecenia przez studenta zatrudnionego na etacie
W styczniu br. zawarłam umowę o pracę z 24-letnim studentem. Zgłosiłam go z tego tytułu do ubezpieczeń społecznych (wszystkich ryzyk) i ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS. (...)
str. 56
3.
Zasiłek chorobowy dla prowadzącego działalność pozarolniczą
Przedsiębiorca od początku roku prowadzi działalność gospodarczą, podlegając z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu (wcześniej był zatrudniony na podstawie umowy o pracę). (...)
str. 57
4.
Wyższa podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownika rozpoczynającego drugi rok pracy
Pracownik, zatrudniony od 1 września ubiegłego roku w pełnym wymiarze czasu pracy, przedłożył zwolnienie lekarskie obejmujące przełom sierpnia i września br. W jaki sposób należało (...)
str. 59
IX.
PRAWO PRACY
1.
Zatrudnienie na podstawie umów na czas określony po zmianie przepisów
1) W pierwszym kwartale przyszłego roku zamierzamy przeprowadzić w firmie redukcję etatów. Nastąpi to prawdopodobnie po zmianie przepisów o zatrudnianiu na czas określony, które przewidują (...)
str. 60
2.
Przyznanie świadczeń szkoleniowych dla dokształcającego się pracownika
Nasz pracownik od października br. rozpoczyna uzupełniające studia magisterskie. Zamierzamy dofinansować mu koszty dojazdów na uczelnię i zakwaterowania na czas sesji, ale nie chcemy brać (...)
str. 61
3.
Przekazanie urlopu macierzyńskiego drugiemu rodzicowi po 2 stycznia 2016 r.
Zatrudniamy pracownicę w ciąży, której termin porodu ustalono ma marzec 2016 r. Zależy nam, aby ta pracownica po porodzie jak najszybciej wróciła do pracy. Czy (...)
str. 63
4.
Rozwiązanie umowy z pracownikiem przechodzącym ze świadczenia przedemerytalnego na emeryturę
W październiku 2015 r. pracownik pobierający świadczenie przedemerytalne nabędzie prawo do emerytury, w związku z czym muszę rozwiązać z nim umowę o pracę, żeby otrzymał (...)
str. 65
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Jakie zmiany wprowadziła ostatnia nowelizacja ustawy o rachunkowości?
W poprzednim numerze Biuletynu Informacyjnego (nr 27) informowaliśmy, że w Dzienniku Ustaw z 8 września 2015 r., pod poz. 1333, opublikowano ustawę z dnia 23 (...)
str. 66
1.1.
Nowe uproszczone zasady sprawozdawczości finansowej dla "małych" jednostek
Zgodnie z nowo dodanym art. 3 ust. 1c-1e ustawy o rachunkowości, jednostkami małymi mogą być: spółki osobowe i kapitałowe oraz inne osoby prawne, oddziały przedsiębiorców (...)
str. 66
1.2.
Inne uproszczenia dla małych jednostek
Nowelizacja wprowadziła również uproszczenia dla innych małych jednostek, które nie sporządzają sprawozdań finansowych jako małe jednostki, ale za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły co najmniej (...)
str. 67
1.3.
Pozostałe najważniejsze zmiany
Przepis ustawy o rachunkowości Wprowadzona zmiana art. 2 ust. 5 Ewidencja przychodów i kosztów dla małych organizacji pozarządowych Wprowadzono możliwość prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i (...)
str. 68
2.
Umorzenie odsetek za zwłokę w zapłacie należności
W związku z brakiem zapłaty należności naliczyliśmy naszemu kontrahentowi odsetki za zwłokę, które ujęliśmy w przychodach finansowych. W wyniku monitów dłużnik uregulował należność, nie zapłacił (...)
str. 70
3.
Zysk za 2014 r. przeznaczony na pokrycie strat 2015 r.
Spółka z o.o. w roku 2014 osiągnęła zysk, który postanowiła przeznaczyć na pokrycie straty roku następnego, czyli 2015 r. Jakich należy dokonać księgowań związanych z (...)
str. 72
4.
Koszty emisji obligacji
Spółka z o.o. postanowiła wyemitować obligacje. Obligacje będą ośmioletnie. Emisja obligacji generuje dodatkowe koszty związane z przygotowaniem dokumentacji emisyjnej przez biuro prawne oraz koszty notarialne. (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.