Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 28 (783) z dnia 01.10.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Operacje na rachunku walutowym wycenia się według średniego kursu NBP - kolejny wyrok NSA
Do wyceny wpływu i rozchodu waluty obcej z rachunku walutowego, gdy nie dochodzi do faktycznej wymiany waluty, należy stosować średnie kursy NBP z ostatniego dnia (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
W 2013 r. zmiana wysokości podstawy wymiaru składek dla początkującego przedsiębiorcy
W Dzienniku Ustaw z 17 września 2012 r., pod poz. 1026 opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 września 2012 r. w sprawie wysokości minimalnego (...)
str. 5
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Rozliczenie VAT
Podatnik (pracownik), który podczas podróży służbowej ponosi określone wydatki (zakup paliwa, przejazdy autostradą, hotel, wynajem samochodu, naprawa pojazdu, usługi gastronomiczne), musi ustalić, czy zakup ten (...)
str. 6
1.2.
Jaki kurs waluty zastosować do przeliczenia na złote zaliczki i kosztów zagranicznej podróży służbowej?
Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote po kursie średnim NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Wynika to z art. (...)
str. 8
1.3.
W jaki sposób wyliczyć diety za krajowe odcinki zagranicznej podróży służbowej?
Pracownikowi wysłanemu w zagraniczną podróż służbową przysługują diety oraz zwrot kosztów: przejazdów i dojazdów, noclegów oraz innych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb. (...)
str. 9
1.4.
Zasada rekompensaty za pracę nadliczbową w czasie zagranicznej podróży służbowej
Rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych, która miała miejsce w trakcie zagranicznej podróży służbowej, powinna opierać się o regulacje polskiego prawa pracy. Nie ma w (...)
str. 10
2.1.
Towary przekazywane udziałowcom w formie dywidendy rzeczowej
Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Również niektóre przekazania nieodpłatne są traktowane (...)
str. 11
2.2.
Dywidenda w formie niepieniężnej - skutki w CIT w spółce wypłacającej
Czy w spółce wypłacającej powstanie przychód? W orzecznictwie sądów administracyjnych prezentowany jest praktycznie jednolicie pogląd, iż w przypadku wypłaty przez spółkę kapitałową dywidendy w formie (...)
str. 13
2.3.
Ewidencja księgowa operacji związanych z wypłatą dywidendy rzeczowej
W ustawie o rachunkowości brak jest regulacji odnoszących się do sposobu rozliczenia w księgach rachunkowych operacji związanych z dywidendą przekazaną wspólnikom (udziałowcom/akcjonariuszom) w formie rzeczowej. (...)
str. 17
IV.
PODATEK VAT
1.
Wybrane orzecznictwo
1.1.
Rozliczanie VAT od premii pieniężnych po uchwale NSA
Jak już informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, NSA w uchwale z 25 czerwca 2012 r., sygn. akt I FPS 2/12, w składzie siedmiu sędziów uznał, (...)
str. 18
1.2.
Dokumenty potwierdzające dokonanie WDT - wyrok NSA
Aby zastosować stawkę 0% dla dostawy wewnątrzwspólnotowej, podatnik musi posiadać dowody, że towar dotarł do nabywcy w innym kraju Unii. Dowód zapłaty i oświadczenie klienta (...)
str. 21
2.
Czy w 2013 r. będą zmiany w zakresie rozliczania VAT od zakupu, używania i sprzedaży samochodów?
Ograniczenia w odliczaniu VAT od zakupu (najmu, leasingu, itp.) samochodów osobowych i paliwa do ich napędu - bez zmian Obecnie obowiązujące regulacje w zakresie odliczania (...)
str. 22
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Czy można dokonywać sprzedaży, gdy zepsuje się kasa fiskalna?
Dokonujemy dostaw towarów i świadczymy usługi dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Sprzedaż ewidencjonujemy za pomocą kasy rejestrującej. Czy w przypadku awarii tej kasy musimy (...)
str. 25
3.2.
Przekazanie składnika majątku między dwoma spółkami
Wspólnikami spółki jawnej jest małżeństwo i ich syn. Na potrzeby tej spółki wykorzystywany jest samochód, przy nabyciu którego przysługiwało prawo do odliczenia całego VAT. Samochód (...)
str. 25
3.3.
Czy brak w systemie VIES aktywnego numeru VAT UE kontrahenta oznacza konieczność opodatkowania sprzedaży według stawki krajowej?
Dokonaliśmy sprzedaży towaru dla kontrahenta unijnego, który podał dla tej transakcji swój numer VAT UE. Ponieważ w dniu sprzedaży numer ten w systemie VIES był (...)
str. 27
3.4.
Dodatkowe prace wykonane w związku ze zmianą umowy przez inwestora
Jesteśmy firmą budowlaną. Wykonujemy remont budynku biurowego. Zakres robót był ściśle określony w umowie. W trakcie wykonywania usługi inwestor zmienił jej zakres, w związku z (...)
str. 28
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Przekazanie wspólnikowi majątku likwidowanej spółki a powstanie przychodu w spółce - wyrok WSA
Zgodnie z art. 286 Kodeksu spółek handlowych, wspólnicy stają się wierzycielami spółki z tytułu kwoty likwidacyjnej. Wspólnikowi przysługuje roszczenie o wypłatę pozostałej po zaspokojeniu wierzycieli (...)
str. 29
2.
Odpisywanie przedawnionych należności
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wierzytelności odpisanych jako przedawnione - art. 16 ust. 1 pkt 20 ustawy o PDOP. Na podstawie tego przepisu, (...)
str. 30
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Korekta odpisu aktualizującego
Jeden z naszych większych dłużników, na rzecz którego wykonaliśmy szereg usług jeszcze w 2010 r., w 2011 r. postawiony został w stan likwidacji. Na należności od tego dłużnika utworzyliśmy odpisy aktualizujące (...)
str. 32
3.2.
Uproszczona forma wpłaty zaliczek przy połączeniu spółek
Spółka z o.o. (spółka A) ustala zaliczki w uproszczonej formie (1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w poprzednim roku). Z dniem 1 stycznia 2013 r. planowane jest połączenie przez przejęcie (...)
str. 33
3.3.
Zapłata z góry a przychody przyszłych okresów
Spółka zajmuje się odbiorem odpadów od osób fizycznych. Zgodnie z podpisywanymi umowami, usługa rozliczana jest miesięcznie - do 15. dnia miesiąca za dany miesiąc. Jednakże, mimo (...)
str. 34
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Odszkodowanie wypłacone byłemu pracownikowi jako przychód ze stosunku pracy - wyrok NSA
Odszkodowanie wypłacone byłemu pracownikowi za pozostawanie bez zatrudnienia po rozwiązaniu umowy o pracę stanowi przychód tego pracownika ze stosunku pracy, a do obliczenia, poboru i (...)
str. 36
2.
Minister Finansów wyjaśnił
2.1.
Ustalenie zaliczki za grudzień (IV kwartał) u podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów
U podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, dochodem z działalności gospodarczej, stanowiącym podstawę obliczenia zaliczki na podatek dochodowy, jest różnica pomiędzy wynikającym z tej (...)
str. 37
2.2.
Sposób wypełniania obowiązków płatnika przez pracodawców, gdy w danym miesiącu pracownik nie uzyskał żadnych dochodów w formie pieniężnej
Jeżeli płatnik nie ma możliwości poboru podatku od przekazanego pracownikowi świadczenia w naturze (gdyż w danym miesiącu pracownik nie uzyskał żadnego dochodu w formie pieniężnej), (...)
str. 38
3.
Udział w imprezie integracyjnej powoduje powstanie przychodu u pracownika
Jeżeli pracownik uczestniczy w imprezie integracyjnej, uzyskuje on przychód, który podlega opodatkowaniu PIT. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 17 lipca 2012 r., (...)
str. 39
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Paragon niefiskalny za przejazd autostradą jako koszt uzyskania przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Czy paragon niefiskalny wystawiony przez zarządcę drogi za przejazd płatną autostradą stanowi koszt uzyskania przychodu podlegający ujęciu w PKPiR? Opłata jest uiszczona przy bramkach w (...)
str. 41
4.2.
Opodatkowanie i oskładkowanie wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia nieprzekraczającej kwoty 200 zł
We wrześniu br. zawarliśmy umowę zlecenia, określając wynagrodzenie na kwotę 200 zł. Wykonawca zlecenia jest osobą zatrudnioną w innej firmie na umowę o pracę. Jak (...)
str. 42
4.3.
Postanowienie o nieściągalności części wierzytelności a możliwość uznania całej wierzytelności za nieściągalną
Prowadzimy działalność usługową. Mamy dłużnika, który zalega z płatnością dwóch faktur dotyczących tego samego zlecenia. Czy uzyskanie (od komornika) postanowienia o nieściągalności jednej z tych (...)
str. 43
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Kiedy budynek podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości?
Posiadam obiekt budowlany zakwalifikowany w ewidencji gruntów i budynków jako budynek. Posiada on dach, fundament i ściany z trzech stron. Czy powinien być opodatkowany podatkiem (...)
str. 45
2.
Kiedy dom pomocy społecznej jest zwolniony z wpłat na PFRON?
Dom pomocy społecznej osiąga stan zatrudnienia powyżej 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Niestety zwolniły się dwie osoby, które posiadały orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. (...)
str. 46
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Przyłączenie "starego" monitora do nowego komputera
Kupiliśmy komputery, do których chcemy przyłączyć monitory ze starych zestawów przeznaczonych do sprzedaży lub likwidacji. Tak utworzone zestawy chcemy amortyzować. Jak ustalić ich wartość początkową? (...)
str. 47
2.
Wymiana podłogi - remont czy ulepszenie?
Czy wymianę podłogi w budynku biurowym należy kwalifikować do kosztów remontu, czy ulepszenia obiektu? Jak rozliczyć koszty wywozu odpadów i gruzu powstałych w wyniku prowadzonych (...)
str. 48
3.
Zakup i amortyzacja nieruchomości
Nabyliśmy nieruchomość, w skład której wchodzi budynek, grunt własny oraz grunty w użytkowaniu wieczystym. Jak ująć w ewidencji księgowej taki zakup i jak go amortyzować? (...)
str. 49
4.
Kurs euro do wyliczenia ograniczenia kosztów z tytułu amortyzacji samochodu osobowego
Czy do przeliczenia ograniczenia 20.000 euro stosowanego przy amortyzacji samochodu osobowego należy przyjąć kurs z dnia wpisu samochodu do ewidencji środków trwałych? Nie. Przeliczenia kwoty (...)
str. 50
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Spłata zaległości z tytułu składek ZUS w ramach układu ratalnego
Przez pewien czas z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej nie opłacałem składek ubezpieczeniowych i z tego powodu posiadam w ZUS spore zaległości. Zamierzam wystąpić z wnioskiem (...)
str. 51
2.
Składki na fundusze pozaubezpieczeniowe za zatrudnionego zleceniobiorcę
Zatrudniliśmy na podstawie umowy zlecenia osobę. Zleceniobiorca poinformował nas, że jest również zatrudniony na umowę zlecenia w innej firmie i tam są opłacane za niego (...)
str. 53
3.
Po zatrudnieniu żony i syna przedsiębiorca za każdy miesiąc składa dokumenty w ZUS
Do tej pory samodzielnie prowadziłem działalność gospodarczą i opłacałem z tego tytułu co miesiąc składki ZUS. Natomiast dokumenty ubezpieczeniowe przekazywałem tylko raz w roku. Od (...)
str. 53
4.
Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego po wykorzystaniu okresu zasiłkowego
Pracownik po 182 dniach nieprzerwanej niezdolności do pracy z powodu choroby przedłożył zaświadczenie lekarskie na 30 dni z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w (...)
str. 54
X.
PRAWO PRACY
1.
Badania wstępne i szkolenie bhp na to samo stanowisko pracy przy zmianie pracodawcy
Do końca września 2012 r. byłam zatrudniona u jednego pracodawcy, a od 1 października br. podjęłam pracę w nowej firmie, na takim samym stanowisku pracy (...)
str. 55
2.
Jak postąpić, jeśli pracownik odmówił przyjęcia wypowiedzenia umowy o pracę?
1) Pracownica otrzymała dwutygodniowe wypowiedzenie umowy o pracę, które wręczyło jej dwoje kierowników. Oświadczenie o wypowiedzeniu zostało odczytane pracownicy, ale ta odmówiła jego przyjęcia oraz (...)
str. 56
3.
Potrącenia niealimentacyjne z wynagrodzenia za pracę
Do wynagrodzenia pracownika została skierowana egzekucja komornicza na poczet niezapłaconego kredytu bankowego. Jak dokonać potrącenia należności objętej zajściem i do jakiej wysokości? Z wynagrodzenia za (...)
str. 58
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Wycena składników majątkowych w wartości godziwej
Ustawa o rachunkowości w art. 28 ust. 6 definiuje wartość godziwą jako kwotę, za jaką dany składnik aktywów mógłby zostać wymieniony, a zobowiązanie uregulowane na (...)
str. 60
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Strata netto w przypadku likwidacji spółki z o.o.
Spółka z o.o. została postawiona w stan likwidacji. Kapitał zakładowy wynosi 5.000 złotych. Spółka wykazuje nierozliczoną stratę netto z lat ubiegłych i roku bieżącego. Czy należy obowiązkowo pokryć stratę (...)
str. 63
2.2.
Rozliczenie kosztów ubezpieczenia OC w związku ze sprzedażą samochodu
W marcu br. sprzedaliśmy samochód. Składki OC dotyczące 2012 r. zostały odniesione w koszty na początku tego roku, przy czym nie opłacono trzeciej i czwartej raty, które figurują jako (...)
str. 65
2.3.
Sprzedaż pracownikom i obcym osobom używanych i zbędnych środków trwałych
Nasza firma (podatnik VAT) postanowiła sprzedać osobom fizycznym (pracownikom oraz osobom spoza firmy) używane środki trwałe (komputery, monitory, laptopy). Jak udokumentować oraz rozliczyć dla celów (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.