Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 27 (818) z dnia 20.09.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Moment skorygowania przychodów na skutek zwrotów towarów - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
W Biuletynie Informacyjnym już wielokrotnie pisaliśmy, iż zdaniem organów podatkowych - a także Ministerstwa Finansów - korektę przychodów z tytułu upustów, rabatów, zwrotów towarów należy (...)
str. 4
2.
Rozliczenie sprzedaży środka trwałego sfinansowanego dotacją - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
W Biuletynie Informacyjnym nr 22 z 1 sierpnia 2013 r., w opracowaniu pt. "Koszty uzyskania przychodu ze sprzedaży środka trwałego sfinansowanego dotacją - kolejna niekorzystna (...)
str. 5
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Jednolity tekst ustawy Kodeks spółek handlowych
W Dzienniku Ustaw z 6 września 2013 r., pod poz. 1030, opublikowano obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 kwietnia 2013 r. w sprawie (...)
str. 6
2.
Zmiany w VAT opublikowane
W Dzienniku Ustaw z 5 września 2013 r., pod poz. 1027, opublikowano ustawę z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od (...)
str. 6
3.
Banki nie zaliczą do kosztów uzyskania przychodów "nowej" opłaty ostrożnościowej
W Dzienniku Ustaw z 3 września 2013 r., pod poz. 1012, opublikowano ustawę z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu (...)
str. 7
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Inwestycje w obcych środkach trwałych - podatkowe zasady rozliczania i ewidencja księgowa
Przedsiębiorcy często używają do celów prowadzonej działalności gospodarczej rzeczowych składników majątkowych stanowiących własność innych podmiotów. Prawną podstawą do tego jest na ogół umowa dzierżawy, najmu (...)
str. 7
1.1.
Pojęcie inwestycji w obcym środku trwałym
Przepisy art. 22a ust. 2 pkt 1 ustawy o PDOF oraz art. 16a ust. 2 pkt 1 ustawy o PDOP stanowią, że amortyzacji podlegają również (...)
str. 7
1.2.
Amortyzacja i ulepszenie inwestycji w obcym środku trwałym
Odpisów amortyzacyjnych od inwestycji w obcych środkach trwałych można dokonywać z zastosowaniem indywidualnej stawki amortyzacyjnej. Zgodnie z art. 22j ust. 4 ustawy o PDOF i (...)
str. 8
1.3.
Nabycie przez inwestora środka trwałego, w którym dokonano inwestycji
Jeżeli podatnik nabędzie własność obcego środka trwałego, w którym uprzednio dokonał nakładów inwestycyjnych, pojawia się pytanie o podatkowe "losy" niezamortyzowanej części wartości początkowej inwestycji. W (...)
str. 10
1.4.
Odliczenie VAT od wydatków poniesionych na obcy środek trwały
Podatnik ma prawo do odliczenia VAT od wydatków poniesionych w związku z przystosowaniem obcego środka trwałego do własnych potrzeb na zasadach ogólnych, czyli gdy istnieje (...)
str. 10
1.5.
Ujęcie w księgach rachunkowych
Ustawa o rachunkowości wśród składników majątkowych zaliczanych do środków trwałych - po spełnieniu warunków określonych w art. 3 ust. 1 pkt 15 - wymienia ulepszenia (...)
str. 11
2.
Zakup usługi gastronomicznej - ujęcie podatkowe i ewidencja księgowa
Nie ma chyba podmiotu gospodarczego, który nie ponosiłby wydatków na zakup usług gastronomicznych. Poczęstunek może być serwowany np. kontrahentom w trakcie spotkań biznesowych, pracownikom w (...)
str. 13
2.1.
VAT od zakupu usługi gastronomicznej
Zasadniczo podatnicy mogą odliczyć VAT od zakupu towarów i usług w takim zakresie, w jakim te towary lub usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. (...)
str. 13
2.2.
Koszty uzyskania przychodów
Kwalifikowanie wydatków na zakup usług gastronomicznych do kosztów podatkowych uzależnione jest od celu, jakiemu zakupione usługi mają służyć. Poczęstunek dla kontrahentów (potencjalnych kontrahentów) Gdy podatnik (...)
str. 14
2.3.
Ewidencja księgowa
Dla celów bilansowych wydatki na zakup usług gastronomicznych podlegają zaliczeniu do kosztów działalności jednostki, niezależnie od tego, czy wydatki te mają charakter wydatków na reprezentację, (...)
str. 17
IV.
PODATEK VAT
1.
Jaka stawka VAT do sprzedaży gruntu, na którym znajduje się budynek przeznaczony do rozbiórki - wyrok WSA
Jeżeli już w momencie sprzedaży budynek przeznaczony jest do rozbiórki, sprzedaż tę należy potraktować jako sprzedaż gruntu niezabudowanego i opodatkować, stosując stawkę 23%. (wyrok WSA (...)
str. 18
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Zakup samochodu na wynajem a prawo do odliczenia VAT
Zamierzamy kupić samochód osobowy, który przeznaczony będzie wyłącznie na wynajem. Czy od takiego zakupu będę miała prawo odliczyć cały VAT? Tak. Podatnik będzie mógł odliczyć (...)
str. 20
2.2.
Braki w ewidencji działalności gospodarczej i ich wpływ na VAT
W 2013 r. stwierdziliśmy brak kodu PKD w ewidencji naszej działalności. Błąd ten został wychwycony i niezwłocznie dopisano brakujący kod. Czy firmie grożą jakieś sankcje (...)
str. 21
2.3.
Odliczenie VAT od zakupu paliwa do maszyn budowlanych
Czy można odliczać podatek VAT z faktur dokumentujących nabycie paliwa do koparki, mikrokoparki, spycharki i ładowarki, wykorzystywanych w działalności gospodarczej podatnika? W myśl podstawowej zasady (...)
str. 22
2.4.
Sprzedaż lokalu nabytego bez VAT
Podatnik w 2009 r. nabył lokal użytkowy w budynku wybudowanym ok. 1900 roku (sprzedaż była zwolniona z VAT). Przed zakupem lokalu podatnik wynajmował ten lokal (...)
str. 23
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Wybrane zagadnienia związane z udzieleniem spółce z o.o. pożyczki przez jednego z jej wspólników
Na temat podatkowych (i bilansowych) skutków otrzymania pożyczki przez spółkę z o.o. od jej wspólnika pisaliśmy w Biuletynie Informacyjnym nr 19 z 1 lipca 2013 (...)
str. 26
2.
Wydatki związane z rozwiązaniem nieopłacalnej umowy - w kosztach podatkowych - wyrok NSA
Wydatki na usługi doradcze, poniesione w celu wynegocjowania jak najkorzystniejszych warunków rozwiązania umowy najmu, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (...)
str. 28
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Koszty naprawy sprzętu otrzymanego do używania od gminy
Spółka z o.o. (udział gminy 100%) użytkuje zamiatarkę otrzymaną od gminy na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego. Mimo, że nie posiada jej w ewidencji środków trwałych (ewidencja (...)
str. 30
3.2.
Opłaty związane z przekazaniem dywidendy wspólnikowi a koszty uzyskania przychodów spółki wypłacającej dywidendę
Spółka z o.o. wypłaciła dywidendy swoim udziałowcom, zgodnie z uchwałą o podziale zysku. W związku z tym, poniosła koszty przelewów bankowych oraz opłat za przekazy (...)
str. 31
3.3.
Rozliczenie sprzedaży własnej należności
Czy spółka z o.o., dokonując sprzedaży własnej wierzytelności, ma prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty na tej transakcji ustalonej przy uwzględnieniu wartości należności z (...)
str. 33
4.
Relacja z dyżuru telefonicznego
4.1.
Poczęstunek podawany podczas posiedzeń zgromadzenia wspólników
Czy wydatki na zakup kawy, herbaty czy ciastek podawanych podczas posiedzeń zgromadzenia wspólników może stanowić koszt uzyskania przychodów? Co do zasady, nie zalicza się do (...)
str. 34
4.2.
Wycena wpływu i rozchodu waluty obcej na rachunek walutowy jednostki
Według jakich kursów należy dokonywać wyceny walut wpływających (spłaty należności) i rozchodowanych (zapłata zobowiązań) z własnego rachunku walutowego? Czy dopuszczalne jest zastosowanie wyceny rozchodu po kursie, po (...)
str. 34
4.3.
Spisanie w koszty należności od kontrahenta zagranicznego
Posiadamy przeterminowaną należność od unijnego kontrahenta. Ponieważ z posiadanych informacji wynika, że ewentualne koszty procesowe i egzekucyjne byłyby bardzo wysokie, chcemy należność tę odpisać w koszty. Czy jest (...)
str. 35
4.4.
Otrzymanie kary umownej a moment uzyskania przychodu
Wystawiliśmy kontrahentowi notę obciążeniową z tytułu kary umownej. Czy przychód z tego tytułu należy wykazać dopiero w momencie otrzymania zapłaty od kontrahenta? Za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej (...)
str. 35
4.5.
Likwidacja towarów handlowych nienadających się do sprzedaży
Hurtownia spożywcza posiada towary handlowe, które ze względu na powstałe uszkodzenia opakowań nie nadają się już do sprzedaży. Czy likwidacja takich towarów uprawnia do zaliczenia (...)
str. 36
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Prowadzenie działalności w kilku formach a oświadczenie o wyborze ryczałtu jako sposobu opodatkowania - wyrok NSA
Podatnik, przystępując do spółki cywilnej, z której przychody zamierza opodatkowywać w formie ryczałtu ewidencjonowanego, powinien złożyć oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania, nawet jeżeli prowadzi (...)
str. 36
2.
Ulga na dzieci, gdy rodzice nie mogą się porozumieć, kto jaką kwotę odlicza - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Jeżeli oboje rodzice sprawują opiekę nad dzieckiem i spełniają warunki do ulgi na dzieci, to w razie zgodnych oświadczeń woli obojga rodziców, każdemu z rodziców (...)
str. 38
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Niezapłacone zobowiązania - jak korygować koszty?
1) Zakup na raty a obowiązek korekty kosztów uzyskania przychodów Dla potrzeb prowadzonej działalności zakupiłem na raty telefon, którego wartość jest niższa od 1.500 zł. Całą kwotę (...)
str. 40
3.2.
Wygrane w zawodach zorganizowanych przez pracodawcę podczas pikniku rodzinnego
Podczas pikniku dla pracowników i ich rodzin pracodawca zorganizuje zawody sportowe. Czy wygrana pracownika lub jego dziecka w tych zawodach, której wartość nie przekroczy 760 (...)
str. 45
3.3.
Odszkodowanie za okres wypowiedzenia a obowiązek poboru zaliczki na podatek
Pracownik rozwiązał z zakładem pracy umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony z uwagi na ciągłe niewypłacanie przez pracodawcę w terminie wynagrodzenia za pracę. W kwietniu 2013 r. zakład pracy wypłacił (...)
str. 48
3.4.
Odsetki od niezapłaconych w terminie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych
Prowadzę działalność gospodarczą. Zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych za pierwsze miesiące 2012 r. zapłaciłam w obowiązującym terminie. Natomiast zaliczki na podatek za pozostałe (...)
str. 49
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Środek trwały przekazany kontrahentowi w celu umożliwienia sprzedaży własnych produktów - interpretacja indywidualna
Odpisy amortyzacyjne od środka trwałego przekazanego kontrahentowi w celu umożliwienia sprzedaży własnych produktów są kosztem uzyskania przychodu. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z (...)
str. 51
2.
Częściowa likwidacja budowli w celu zwolnienia miejsca pod rozbudowę innego środka trwałego
Celem przeprowadzenia rozbudowy hali produkcyjnej konieczny jest demontaż części stanowiącego budowlę placu manewrowego. Czy należy w związku z tym skorygować wartość początkową tego placu oraz jakich dokonać (...)
str. 51
3.
Partycypowanie najemcy w kosztach wymiany pieca
Prowadzimy działalność w formie spółki z o.o. Nasza spółka wynajmuje część domu od osoby prywatnej na prowadzenie działalności gospodarczej. Całość nieruchomości ogrzewana jest przy użyciu (...)
str. 54
4.
Wykup i amortyzacja przedmiotu leasingu dla celów podatkowych i bilansowych
Posiadamy pojazd w leasingu podatkowo - operacyjnym, a bilansowo - finansowym. W najbliższym czasie dokonamy jego wykupu. Jak rozliczyć taki wykup dla celów podatkowych oraz (...)
str. 56
5.
Zmiana kwalifikacji zdarzenia gospodarczego - inwestycji na remont środka trwałego
W grudniu 2012 r. zakończyliśmy remont chodnika i schodów prowadzących do dzierżawionego budynku. Prace te zostały uznane za inwestycje w obcy środek trwały i wprowadzone (...)
str. 58
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Składki ZUS za księgową na etacie i na zleceniu też w księgowości
Osoba jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę w spółce Y na stanowisku księgowej. Z tego tytułu otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w kwocie wyższej od minimalnego. (...)
str. 59
2.
Przejęcie przez nowego pracodawcę zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP
W dniu 1 września br. przejąłem na podstawie art. 231 Kodeksu pracy pracowników innej firmy. Poprzedni pracodawca za dwie pracownice po ich powrocie z urlopu macierzyńskiego nie opłacał (...)
str. 61
3.
W podstawie wymiaru zasiłków uwzględnia się wynagrodzenia wypłacone za miesiące poprzedzające chorobę
1) W regulaminie wynagradzania mamy zapis, zgodnie z którym wynagrodzenie za dany miesiąc wypłacamy pracownikom 10 dnia następnego miesiąca kalendarzowego. W związku z tym przy (...)
str. 62
4.
Zasiłek chorobowy po świadczeniu rehabilitacyjnym
Pracownik, po wykorzystaniu okresu zasiłkowego, przez 4 miesiące przebywał na świadczeniu rehabilitacyjnym. Wystąpił z wnioskiem o przedłużenie świadczenia, jednakże podczas badania lekarz orzecznik ZUS nie (...)
str. 63
IX.
PRAWO PRACY
1.
Wypowiedzenie umowy terminowej niezawierającej klauzuli
W naszym zakładzie przeprowadzamy zwolnienia w oparciu o ustawę o zwolnieniach grupowych. Większość pracowników objętych tymi zwolnieniami posiada umowy na czas określony, jednak kilka z tych umów nie zawiera klauzuli (...)
str. 64
2.
Pracodawca musi respektować wyrok przywracający pracownika do pracy
Wyrokiem sądowym pracownik został przywrócony do pracy. W międzyczasie na jego miejsce przyjęliśmy jednak inną osobę. Czy w tej sytuacji musimy wykonać wyrok sądu, czy (...)
str. 65
3.
Odpowiedzialność pracownika za szkodę w samochodzie służbowym
Pracownik parkował służbowy samochód pod swoim blokiem. W nocy nieznani sprawcy powybijali w nim szyby. Czy możemy dochodzić od tej osoby kosztów naprawy auta? Jeżeli (...)
str. 66
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Koszty danego miesiąca zafakturowane w miesiącu następnym
Jeżeli dostaliśmy fakturę kosztową z lipca, która dotyczy zamkniętego miesiąca - czerwca, to czy powinniśmy skorygować wynik bilansowy czerwca, czy też ujmujemy tę fakturę w księgach rachunkowych (...)
str. 67
2.
Odpisywanie materiałów, towarów i wyrobów bezpośrednio w koszty a inwentaryzacja dla celów bilansowych i podatkowych
Nasza spółka z o.o. zakupione towary odnosi bezpośrednio w koszty, uznając je jednocześnie za koszty uzyskania przychodów. Czy za wystarczające można uznać ich spisanie wraz z korektą kosztów (...)
str. 68
3.
Dotacja od organu założycielskiego na rozbudowę zakładu opieki zdrowotnej
W kwietniu br. nasz szpital (funkcjonujący w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej) rozpoczął rozbudowę zakładu, polegającą na dobudowie powierzchni. Rozbudowę finansujemy w 60% z własnych środków, a 40% dołoży (...)
str. 69
4.
Wypłata zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy spółki z o.o. za 2013 r.
Sprawozdanie finansowe spółki z o.o. za 2012 r. zostało zatwierdzone. Obecnie zarząd spółki zamierza podjąć decyzję o wypłacie zaliczki na poczet dywidendy za 2013 r. (...)
str. 71
5.
Ewidencja księgowa sprzedaży zagranicznej - eksportu i WDT
Jesteśmy jednostką handlową sporadycznie dokonującą sprzedaży zagranicznych (zarówno w krajach UE, jak i poza Unią). Czy w przypadku, gdy czasowo nie posiadamy dokumentów potwierdzających wywóz (...)
str. 73
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.