Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 27 (890) z dnia 20.09.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Dojazdy pracowników do/z pracy firmowym samochodem jako realizacja celów osobistych pracowników - wyrok NSA
Dla celów VAT, dojazd pracownika do/z pracy nie ma związku z działalnością gospodarczą pracodawcy. Pracownik ma się stawić w miejscu pracy o określonej godzinie i (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Opublikowano zmiany w ustawach o PIT i CIT
W Dzienniku Ustaw z 31 sierpnia 2015 r., pod poz. 1259, opublikowano ustawę z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o listach zastawnych (...)
str. 5
2.
Nieruchomości stanowiące własność gminy zwolnione z podatku od nieruchomości
W Dzienniku Ustaw z dnia 1 września 2015 r., pod poz. 1283, opublikowano ustawę z dnia 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o podatkach (...)
str. 6
3.
Nowelizacja ustawy o rachunkowości opublikowana
W Dzienniku Ustaw z 8 września 2015 r., pod poz. 1333, opublikowano ustawę z dnia 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz (...)
str. 6
4.
Projekty rozporządzeń dotyczące rozliczania VAT przez komorników
Jak stanowi art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych (...)
str. 7
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Najem mieszkania udostępnianego nieodpłatnie pracownikom - aspekt podatkowy i ewidencja księgowa
W praktyce podmioty gospodarcze ponoszą różnego rodzaju wydatki związane z zatrudnianymi pracownikami. Niekiedy zapewniają im nieodpłatnie noclegi, w hotelach, prywatnych kwaterach czy w wynajętych w (...)
str. 8
1.1.
Czy u pracownika powstaje przychód?
Noclegi dla pracowników mobilnych i oddelegowanych Wielokrotnie na łamach naszego czasopisma wspominaliśmy o wątpliwościach związanych z ustalaniem przychodu z tytułu zapewnienia nieodpłatnie noclegu pracownikom wykonującym (...)
str. 8
1.2.
Czynsz za najem mieszkania dla pracowników a koszty uzyskania przychodów pracodawcy
Wydatki na najem mieszkania dla pracowników nie zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP. To oznacza, że (...)
str. 10
1.3.
Nieodpłatne udostępnienie mieszkania pracownikom a obowiązek wykazania VAT należnego
Jak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze (...)
str. 11
1.4.
Najem mieszkania w ewidencji księgowej
Czynsz, ponoszony w związku z najmem mieszkania dla pracowników, na potrzeby realizacji powierzonych im obowiązków służbowych, należy do kosztów działalności operacyjnej jednostki. Faktura/rachunek za najem (...)
str. 12
2.
Korzystanie przez członka zarządu z samochodu służbowego - skutki w podatkach dochodowych, VAT i w ewidencji księgowej
W spółce z o.o. użytkujemy samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Nie został on zgłoszony na druku VAT-26. Prezes zarządu spółki (pełniący swoją funkcję (...)
str. 13
2.1.
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Przychody prezesa zarządu spółki z o.o. Na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody uzyskane z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu spółki z (...)
str. 14
2.2.
Wydatki na zakup paliwa a koszty uzyskania przychodów spółki z o.o.
Wydatki związane z eksploatacją samochodu osobowego używanego na podstawie umowy leasingu operacyjnego należy rozpatrywać przez pryzmat ogólnej definicji kosztów podatkowych, sformułowanej w art. 15 ust. (...)
str. 15
2.3.
Rozliczenie VAT, gdy samochód służbowy służy również celom osobistym członków zarządu
Co do zasady, od wydatków na samochody osobowe podatnicy mogą odliczać 50% kwoty VAT wykazanej w fakturze. Przyjmuje się bowiem, że takie samochody mogą być (...)
str. 16
2.4.
Ewidencja księgowa faktury za zakup paliwa do samochodu służbowego wykorzystywanego do celów służbowych i prywatnych prezesa
Faktura za zakup paliwa do samochodu, używanego zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych prezesa spółki, może zostać zaksięgowana np.: a) wartość netto faktury wraz (...)
str. 17
3.
Korekta faktury w związku ze zmianą waluty - rozliczenie VAT oraz CIT i ewidencja księgowa
Kilka miesięcy temu spółka z o.o. wystawiła na rzecz kontrahenta krajowego faktury w złotych: jedna została wystawiona w dniu wydania towaru, a druga - przed (...)
str. 18
3.1.
Rozliczenie dla celów VAT
Przypadki, kiedy wystawia się fakturę korygującą, zostały określone w art. 106j ustawy o VAT. Choć nie wskazano tam sytuacji, gdy strony zmieniają walutę, w której (...)
str. 18
3.2.
Rozliczenie dla celów podatku dochodowego
Dla celów podatku dochodowego w pierwszej kolejności należy stwierdzić, że za datę powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą uważa się generalnie dzień wydania rzeczy, zbycia (...)
str. 19
3.3.
Ujęcie w księgach rachunkowych
Uważamy, że podobnie omawianą sytuację, w kwestii przychodu, można rozliczyć dla celów ustawy o rachunkowości. Dla celów bilansowych pierwotna faktura dokumentująca np. sprzedaż towarów handlowych (...)
str. 21
IV.
PODATEK VAT
1.
Otrzymanie/zapłacenie zaliczki na poczet transakcji rozliczanej w ramach tzw. "odwrotnego obciążenia" - od 1 lipca 2015 r.
Co do zasady, podatek należny od sprzedaży towaru rozlicza sprzedawca. Jeżeli jednak w obrocie krajowym przedmiotem dostawy są towary wymienione w załączniku nr 11 do (...)
str. 21
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Skanowanie faktur papierowych w celu ich przechowywania w formie elektronicznej a zachowanie prawa do odliczenia VAT
Otrzymujemy faktury w formie papierowej i w tej formie je przechowujemy. Zamierzamy jednak zmienić sposób archiwizowania faktur na elektroniczny. Czy jeżeli będziemy skanować faktury zakupowe (...)
str. 26
2.2.
Zmiany konstrukcyjne w pojeździe, dla którego przeprowadzono dodatkowe badanie techniczne - sposób rozliczania VAT
W działalności gospodarczej wykorzystujemy samochód, od wydatków na który odliczamy 100% kwoty VAT (w związku z przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego). W sierpniu br. w pojeździe (...)
str. 27
3.
Wybrane wyjaśnienia organów podatkowych
3.1.
Przeznaczenie samochodu prywatnego na cele firmowe a odliczenie VAT od jego zakupu
Jeżeli samochód został kupiony do majątku prywatnego, to nawet jeżeli w okresie późniejszym podatnik włączy go do działalności gospodarczej (zaliczy do środków trwałych), nie ma (...)
str. 29
3.2.
Korekta zawyżonej stawki VAT
Podatnik, który do sprzedaży udokumentowanej paragonem fiskalnym zastosował zawyżoną stawkę VAT, a nie dokonuje zwrotu nadwyżki VAT klientom, nie może skorygować swojego rozliczenia (tj. nie (...)
str. 30
3.3.
Ulga na zakup kasy rejestrującej, która została zgłoszona jako rezerwowa
Podatnik, który skorzystał z ulgi na zakup kasy rejestrującej, a w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania zaprzestał używania tej kasy, musi dokonać zwrotu (...)
str. 31
4.
Stawka VAT na sprzedaż gruntu o przeznaczeniu mieszanym - wyrok WSA
Jeżeli tyko część gruntu może być przeznaczona pod zabudowę (pozostała część musi pozostać w użytkowaniu rolniczym), to wniesienie aportem tego gruntu w części podlega opodatkowaniu (...)
str. 32
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Wydatki związane z wypłatą dywidendy oraz z wypełnianiem obowiązków ustawowych spółki a koszty uzyskania przychodów - wyrok NSA
Wydatki związane z wypłatą dywidendy (np. koszty opłat bankowych za dokonanie przelewu z tytułu dywidendy, za przelew zryczałtowanego podatku dochodowego od dywidendy, koszty opłat pocztowych (...)
str. 33
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Moment ujęcia w kosztach podatkowych premii uznaniowej
Spółka wypłaca swoim pracownikom premie miesięczne. Premie te mają charakter uznaniowy. O tym, kto z pracowników premię tę otrzyma i w jakiej wysokości, decyduje kierownik (...)
str. 35
2.2.
Wydatki w podróży udokumentowane zapłatą z karty kredytowej - możliwość zaliczenia w koszty
Pracownik spółki z o.o. przebywał służbowo za granicą i tam opłacił służbową kartą kredytową swój nocleg w hotelu. Niestety nie dostał faktury. Czy na podstawie (...)
str. 37
2.3.
Odsetki za nieterminową zapłatę podatku od nieruchomości i opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu a koszty uzyskania przychodów
Nasza spółka zapłaciła zaległy podatek od nieruchomości oraz zaległą opłatę za wieczyste użytkowanie gruntu. Czy odsetki za zwłokę w zapłacie ww. podatku i opłaty może (...)
str. 38
2.4.
100% zaliczka na poczet przyszłej dostawy towarów a przychód
Otrzymaliśmy zaliczkę na poczet dostaw towarów, które jesteśmy zobowiązani zrealizować, zgodnie z zawartą umową, w następnych miesiącach. Otrzymane zaliczki obejmują 100% ceny ww. towarów. Czy (...)
str. 40
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Nie zawsze w wyniku sprzedaży środka trwałego powstanie przychód z działalności gospodarczej
Jeżeli wprowadzony do ewidencji środków trwałych grunt nie był wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, to jego sprzedaż nie będzie stanowić przychodu z tej działalności. (...)
str. 42
2.
Polisa ubezpieczeniowa od utraty dochodu a koszt podatkowy - wyrok WSA
Ubezpieczenie od utraty dochodu nie ma związku z działalnością gospodarczą. Składka na ww. ubezpieczenie nie może zatem być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. (wyrok WSA (...)
str. 43
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Sprzedaż samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej, niezaliczonego do środków trwałych
W jednoosobowej działalności gospodarczej wykorzystuję swój własny samochód osobowy. Nie jest on zaliczony do środków trwałych. Wydatki na ten pojazd zaliczam do kosztów podatkowych z (...)
str. 44
3.2.
Kiedy można prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów wyłącznie w formie elektronicznej?
Zamierzam rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej - będę prowadziła podatkową księgę przychodów i rozchodów za pomocą programu komputerowego. Czy będę musiała dodatkowo zapisy dokonane w tym (...)
str. 46
3.3.
Koszty opinii prawnej w sprawach sporów z pracownikami
Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Kilku moich pracowników wystąpiło wobec mnie z różnymi roszczeniami. W związku z tym zamówiłem opinię prawną w tym zakresie w kancelarii (...)
str. 47
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Remont dokonany przed wprowadzeniem środka trwałego do ewidencji podlega rozliczeniu poprzez odpisy amortyzacyjne
Wydatki poniesione na remont i modernizację budynku przed przyjęciem do używania w celu jego przystosowania do potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej należy rozliczyć jako nakłady na jego wytworzenie, (...)
str. 48
2.
Ulepszenie środka trwałego sfinansowanego z dotacji
Od kilku lat spółka z o.o. amortyzuje środek trwały sfinansowany w 50% dotacją. W związku z tym połowa odpisów amortyzacyjnych wyłączana jest z kosztów uzyskania (...)
str. 50
3.
System monitoringu zainstalowany w budynku na etapie jego budowy
Oddajemy do używania duży obiekt, w którym zainstalowano system monitoringowy. W skład systemu wchodzą: kamery, szafa dystrybucyjna, dwa centra monitoringowe (w tym monitor, klawiatura systemowa (...)
str. 52
4.
Błąd w naliczeniu amortyzacji niestanowiącej kosztów uzyskania przychodów
Od kilku lat spółka z o.o. eksploatuje i amortyzuje środek trwały w części sfinansowany dotacją. Dotacja korzystała ze zwolnienia od podatku dochodowego, a część odpisów (...)
str. 53
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Nieusprawiedliwiona nieobecność pracownika w drukach ZUS
Pracownik we wrześniu 2015 r. przez dwa dni był nieobecny w pracy. Pierwszym dniem jego nieobecności był 11 września (piątek), a drugim 14 września (poniedziałek). Nieobecności tej nie (...)
str. 54
2.
Błąd w imieniu pracownika podany w zgłoszeniu ZUS ZUA
Dwa miesiące temu zgłosiłam pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS (na druku ZUS ZUA). Obecnie zauważyłam, iż w dokumencie tym popełniłam błąd (...)
str. 55
3.
Składki ZUS z tytułu zawarcia nieodpłatnej umowy zlecenia
Od kilku lat samodzielnie prowadzę działalność gospodarczą. Zamierzam zawrzeć z żoną (z którą prowadzę wspólne gospodarstwo domowe) nieodpłatną umowę zlecenia. Czy taka umowa będzie powodować (...)
str. 56
4.
Nagrody dla członków zarządu rejonowego związku spółek wodnych bez obciążeń składkowych
Członkowie zarządu i komisji rewizyjnej rejonowego związku spółek wodnych wybierani są na walnym zgromadzeniu. Z osobami tymi nie są zawierane żadne umowy. W roku bieżącym (...)
str. 57
5.
Okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego
Pracownik jest zatrudniony u dwóch pracodawców na 1/2 etatu u każdego z nich. We wrześniu br. był przez 5 dni niezdolny do pracy z powodu (...)
str. 58
6.
Nabycie prawa do dodatku nie zawsze podwyższy podstawę wymiaru zasiłku
Pracownik nieprzerwanie niezdolny do pracy z powodu choroby trwającej od końca sierpnia br., od 1 września nabył prawo do dodatku za staż pracy. Dodatek, zgodnie (...)
str. 59
IX.
PRAWO PRACY
1.
Równoważny system czasu pracy a święto przypadające w sobotę
W zakładzie pracy obowiązuje równoważny system czasu pracy rozliczany w okresie miesięcznym. Pracujemy we wszystkie dni tygodnia, poza niedzielą, przy zachowaniu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. (...)
str. 60
2.
Premia uznaniowa w podstawie wynagrodzenia i dodatku za nadgodziny
1) W regulaminie wynagradzania mamy zapis o premii uznaniowej. Jej przyznanie zależy od wyników pracy danego pracownika, możliwości finansowych spółki i ogólnej oceny zachowania pracownika. (...)
str. 61
3.
Informacja o normach czasu pracy i urlopie dla niepełnoetatowca
Firma od 1 października br. będzie zatrudniała na 1/2 etatu pracownika, który będzie wykonywał pracę po 4 godziny na dobę przez 5 dni w tygodniu, (...)
str. 63
4.
Nagroda jubileuszowa w firmie pozabudżetowej - decydują przepisy zakładowe
W regulaminie wynagradzania znajduje się zapis, że pracownikom po przepracowaniu 5 lat w zakładzie przysługuje nagroda jubileuszowa w wysokości 100% podstawy wymiaru (za 10 lat (...)
str. 64
5.
Wynagrodzenie urlopowe przy wypłacie wynagrodzenia do 10-tego dnia następnego miesiąca
W regulaminie wynagradzania mamy zapis, że wynagrodzenia dla pracowników produkcyjnych wypłacane są w terminie do 10-tego dnia następnego miesiąca kalendarzowego. Czy w takiej sytuacji do (...)
str. 65
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Ewidencja w księgach rachunkowych kosztów reklamy
W związku z prowadzoną działalnością ponosimy koszty reklamy naszych produktów m.in. na stronach internetowych. Uczestniczymy w targach branżowych. Ponadto zakupujemy katalogi reklamujące naszą ofertę. Jak ewidencjonować takie koszty (...)
str. 66
2.
Koszt obsługi procedur importowych przez agencję celną a cena nabycia importowanych towarów
W ramach zakupów towarów z importu ponosimy fakturowane przez agencję koszty obsługi celnej (odprawa celna importowa, opłaty lotniskowe, handling). Całość tych kosztów traktujemy jako koszty (...)
str. 68
3.
Sprzedaż gruntu przekształconego z prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz związany z tym zwrot bonifikaty
Sprzedaliśmy grunt, którego tytuł własności został nabyty w wyniku przekształcenia prawa wieczystego użytkowania gruntu. Przed przekształceniem dokonywaliśmy odpisów amortyzacyjnych dla celów bilansowych. Na moment przekształcenia (...)
str. 69
4.
Ewidencja kosztów usług windykacyjnych
Spółka zleca firmie windykacyjnej odzyskanie wierzytelności od swoich kontrahentów, dokonując przelewu powierniczego. Dług odzyskiwany jest razem z odsetkami. Jak zaksięgować fakturę dotyczącą wynagrodzenia za usługi (...)
str. 71
5.
Przerób zewnętrzny własnych półproduktów
Wydajemy kontrahentowi własny półprodukt. Zostaje on poddany określonym procesom i wraca do nas jako produkt gotowy. Płacimy za wykonaną usługę, produkt przyjmujemy na magazyn, skąd (...)
str. 73
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.