Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 27 (854) z dnia 20.09.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Przychody z udostępnienia powierzchni na stronie internetowej należy kwalifikować do przychodów z najmu prywatnego - interpretacja ogólna Ministra Finansów
W art. 10 ust. 1 ustawy o PDOF zawarty jest katalog źródeł przychodów. Zaliczenie przychodów do określonego źródła ma ogromne znaczenie, gdyż od tego zależy (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Opublikowano zmiany w VAT i w Ordynacji podatkowej
W Dzienniku Ustaw z 3 września 2014 r., pod poz. 1171, opublikowano ustawę z dnia 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Ordynacja podatkowa. Ustawa ta wprowadza (...)
str. 4
2.
"Nowe" zasady rozliczania ulgi na dzieci - projekt zmian w PIT
W dniu 8 września 2014 r. Ministerstwo Finansów przekazało do uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy (...)
str. 8
3.
Ogłoszono jednolity tekst rozporządzenia w sprawie m.in. sposobu określania dochodów w drodze oszacowania
W Dzienniku Ustaw z 3 września 2014 r., pod poz. 1176, opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 26 czerwca 2014 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego (...)
str. 9
4.
Ogłoszono jednolity tekst rozporządzenia w sprawie m.in. sposobu i trybu określania dochodów osób prawnych w drodze oszacowania
W Dzienniku Ustaw z 4 września 2014 r., pod poz. 1186, opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 26 czerwca 2014 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego (...)
str. 9
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Przekształcenie spółki jawnej - wymogi K.s.h.
Systemowe zasady przekształceń spółek handlowych regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 ze (...)
str. 10
1.2.
Przekształcenie spółki jawnej - w świetle ustawy o rachunkowości
Przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. - z punktu widzenia zasad rachunkowości - traktowane jest jako zmiana formy prawnej. Zgodnie z art. 12 ust. (...)
str. 11
1.3.
Skutki w VAT
W przypadku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej (np. spółki jawnej) w spółkę z o.o., "nowa" spółka (spółka z o.o.) wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej spółki. Tak (...)
str. 12
1.4.
Rozliczenie dla celów podatku dochodowego
Amortyzacja w podmiocie powstałym z przekształcenia Jak pisaliśmy w pierwszej części niniejszego artykułu, spółce z o.o., powstałej w wyniku przekształcenia spółki jawnej, przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej, a wspólnicy spółki (...)
str. 13
2.1.
Rozliczenie VAT
Definicja eksportu i termin powstania obowiązku podatkowego W świetle przepisów ustawy o VAT, przez eksport rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej (...)
str. 16
2.2.
Wykazanie przychodu podatkowego
W przypadku eksportu towarów przychód podatkowy ustala się według zasady ogólnej. Powstaje on zatem w dniu wydania rzeczy, nie później niż w dniu: 1) wystawienia (...)
str. 21
2.3.
Ujęcie eksportu towarów w księgach rachunkowych
W księgach rachunkowych przychody z tytułu eksportu towarów można ujmować na koncie 73-0 "Sprzedaż towarów" lub 70-0 "Sprzedaż produktów", w analityce - eksport towarów. Jeżeli (...)
str. 22
IV.
PODATEK VAT
1.
Udzielenie skonta a rozliczenie VAT u sprzedawcy i nabywcy - w wyjaśnieniach organów podatkowych
Ustawa o VAT nie posługuje się pojęciem "skonta", ale w praktyce pojęcie to jest używane dla określenia rabatu, który przysługuje nabywcy za dokonanie zapłaty w (...)
str. 22
2.
Kwoty należne za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu a VAT - wyrok NSA
Kwoty wypłacone za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu, choć w umowie nazwane karą umowną lub odszkodowaniem, stanowią zapłatę za wykonaną usługę. Podlegają zatem opodatkowaniu VAT, jako (...)
str. 26
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Obowiązek ewidencjonowania w kasie rejestrującej zaliczek otrzymanych na rachunek bankowy
Świadczę usługi dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Sprzedaż ewidencjonuję w kasie fiskalnej. Na poczet przyszłych usług otrzymuję zaliczki - wpływają one na rachunek bankowy. Czy te zaliczki (...)
str. 28
3.2.
Dostawa nieruchomości - możliwość zastosowania zwolnienia w przypadku ponoszenia nakładów modernizacyjnych
Spółka zakupiła w 2000 r. budynek. Do 2012 r. spółka samodzielnie prowadziła w nim działalność. W 2012 r. budynek ten został wynajęty innemu podmiotowi. Przez (...)
str. 29
3.3.
Wystawienie faktury korygującej w związku z brakiem zapłaty
Wykonaliśmy usługę dla kontrahenta (usługa opiekuńcza). Wystawiliśmy fakturę. Klient nie zapłacił twierdząc, że nie przyjmuje usługi. Wystawiliśmy więc fakturę korygującą do "zera". Czy wystawienie takiej (...)
str. 30
3.4.
Transport towarów otrzymanych nieodpłatnie a import usług
Spółka otrzymała od kontrahenta unijnego nieodpłatnie metki (do wszycia do produktów z logo tego kontrahenta, produkty szyjemy z naszych tkanin i sprzedajemy je, rozpoznając WDT). (...)
str. 31
3.5.
Opodatkowanie dostawy wewnątrzwspólnotowej i związanych z nią kosztów transportu
Dokonujemy dostaw wewnątrzwspólnotowych. Towar wysyłamy wynajętym transportem. Koszty transportu rozliczamy i fakturujemy odrębnie (zgodnie z otrzymaną interpretacją indywidualną). Jak rozliczyć VAT i podatek dochodowy, gdy (...)
str. 32
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Zapłata zobowiązania przez podmiot trzeci zwalnia z obowiązku korekty kosztów uzyskania przychodów - wyrok WSA
Każdy sposób uregulowania kwoty wynikającej z faktury, zarówno przez podatnika, jak i podmiot trzeci (w warunkach dozwolonych prawem), przed terminem wskazanym w przepisach o przeciwdziałaniu (...)
str. 35
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Nierozliczona przez pracownika zaliczka
Na należność wynikającą z pobranej, a nierozliczonej przez byłego pracownika zaliczki, w 2010 r. spółka otrzymała prawomocne orzeczenie sądu. Utworzyliśmy odpis aktualizujący należność, niezaliczony do (...)
str. 37
2.2.
Składki na ubezpieczenie na życie dla pracowników a koszty uzyskania przychodów pracodawcy
Spółka wykupiła ubezpieczenie na życie dla pracowników, powiązane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, w celu jak największego związania tych osób z pracodawcą. Czy składki na ww. (...)
str. 39
2.3.
Wydatki na remont motocykla a koszt uzyskania przychodów
W wyniku kolizji rozbity został motocykl będący w spółce z o.o. środkiem trwałym. Sprawcą był inny kierujący, w związku z czym spółka otrzymała odszkodowanie z (...)
str. 40
2.4.
Udokumentowanie nieściągalności należności postanowieniem o umorzeniu postępowania egzekucyjnego a koszty uzyskania przychodów
Spółka posiada niezapłaconą należność, na którą utworzyła w poprzednich latach odpis aktualizujący, który zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów w kwocie netto (należność była wcześniej zaliczona (...)
str. 41
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Wybrane wyjaśnienia organów podatkowych
1.1.
Księgi rachunkowe nieobowiązkowe dla prowadzących działy specjalne produkcji rolnej
Przekroczenie limitu przychodów w kwocie 1.200.000 euro nie zobowiązuje przedsiębiorcy prowadzącego działy specjalne produkcji rolnej do przejścia na księgi rachunkowe. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej (...)
str. 43
1.2.
Usługi świadczone na rzecz spółki cywilnej przez jej wspólnika a koszty podatkowe u tego wspólnika
Jeżeli wspólnik spółki cywilnej świadczy na rzecz tej spółki usługi w ramach indywidualnej działalności gospodarczej, wartość tych usług może być kosztem podatkowym u tego wspólnika (...)
str. 44
1.3.
Dojazdy do pracy własnym samochodem a prawo do uwzględnienia w PIT kosztów faktycznie poniesionych
Jeżeli podatnik dojeżdża do pracy własnym samochodem, w zeznaniu rocznym nie będzie mógł uwzględnić kosztów faktycznie poniesionych na te dojazdy. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej (...)
str. 45
1.4.
Ustalenie dochodu ze sprzedaży prywatnej nieruchomości, gdy podatnik otrzymał zwrot VAT za materiały budowlane w związku z jej budową
Jeżeli w związku z budową czy remontem prywatnej nieruchomości podatnik uzyskał zwrot VAT za materiały budowlane, to ustalając wysokość kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży tej nieruchomości powinien (...)
str. 46
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Przychody ze sprzedaży udziałów w spółce jawnej
Jak rozliczyć podatkowo przychody ze sprzedaży udziałów w spółce jawnej? Czy jest to przychód z działalności gospodarczej? Nie, to nie jest przychód z działalności gospodarczej. Przychód uzyskany przez osobę fizyczną z tytułu (...)
str. 48
2.2.
Nota potwierdzająca otrzymanie rabatu pośredniego - ujęcie w księdze przychodów i rozchodów
Kupujemy towary handlowe w hurtowni. Za zrealizowane zakupy otrzymujemy rabat od producenta (podmiotu, który sprzedał ten towar wcześniej hurtowni). Rabat ten potwierdzany jest notą rabatową. (...)
str. 49
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Spółka cywilna wynajmująca pomieszczenia od gminy - kiedy płacić podatek od nieruchomości?
Spółka cywilna wynajęła od gminy pomieszczenia, w których będzie prowadzić zakład mechaniczny. Czy podatek od nieruchomości mamy płacić co miesiąc, czy też czekać na decyzję (...)
str. 51
2.
Nabycie gospodarstwa rolnego przez przedsiębiorcę a PCC
Spółka nabyła 2 ha użytków rolnych, które nie będą jednak w najbliższym czasie rolniczo wykorzystywane. Czy w tym przypadku przysługuje jej zwolnienie od podatku od (...)
str. 52
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Nieodliczony VAT przy nabyciu samochodu osobowego a wartość początkowa środka trwałego
Zakupiliśmy samochód osobowy i zaliczyliśmy go do środków trwałych. Ponieważ nie prowadzimy dla celów VAT ewidencji przebiegu pojazdu, przysługuje nam 50% odliczenie VAT naliczonego. Czy (...)
str. 53
2.
Ulepszenie środka trwałego zamortyzowanego jednorazowo
Jesteśmy małym podatnikiem. W związku z tym w pierwszej połowie roku dokonaliśmy jednorazowej amortyzacji środka trwałego o wartości początkowej przekraczającej 3.500 zł. Obecnie ponieśliśmy wydatki (...)
str. 54
3.
Ustalenie wartości początkowej samochodu nabytego pierwotnie do celów prywatnych - wyrok NSA
Nabycie kompletnego i zdatnego do użycia środka trwałego uzasadnia przyjęcie jego wartości początkowej zgodnie z ceną nabycia. Nie jest zatem uzasadnione ustalanie tej wartości na (...)
str. 55
4.
Garaż nabyty w celu przechowywania samochodu osobowego zaliczonego do środków trwałych - interpretacja indywidualna
Garaż nabyty w celu przechowywania samochodu zaliczonego do środków trwałych, pomimo jego lokalizacji w miejscu zamieszkania podatnika, może stanowić środek trwały. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby (...)
str. 57
5.
Stawka amortyzacyjna przy uproszczonej metodzie ustalania wartości początkowej
Zamierzam wprowadzić do działalności gospodarczej część budynku mieszkalnego. Jego wartość początkowa zostanie ustalona według metody uproszczonej. Jaką stawkę należy przyjąć do amortyzacji? Czy można ustalić ją indywidualnie? Zastosowanie (...)
str. 57
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Składka zdrowotna od każdej prowadzonej firmy
Prowadzę własną działalność gospodarczą (jako osoba fizyczna). Dodatkowo jestem wspólnikiem spółki cywilnej i jawnej. Czy w tej sytuacji mam opłacać składki społeczne od jednej działalności, natomiast składkę na ubezpieczenie (...)
str. 58
2.
Składki ZUS od umowy zlecenia zawartej z emerytem
Prowadzę działalność gospodarczą. Od września 2014 r. zatrudniłem na podstawie umowy zlecenia osobę mającą ustalone prawo do emerytury. Stanowi ona dla niej jedyne zatrudnienie. W (...)
str. 60
3.
Podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego po długotrwałej chorobie i świadczeniu rehabilitacyjnym
Pracownik wrócił do pracy po wykorzystaniu okresu zasiłkowego i dwóch miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego. Po kilku dniach złożył wniosek o zasiłek z tytułu konieczności sprawowania osobistej (...)
str. 61
4.
Zasiłek chorobowy i macierzyński po rozwiązaniu jednej z umów o pracę
Pracownica jest zatrudniona u dwóch pracodawców, z tym że u jednego z nich na czas określony (zastępstwo) do 30 września 2014 r. Pod koniec sierpnia (...)
str. 62
X.
PRAWO PRACY
1.
Wysokość i prawo do odprawy rentowej po świadczeniu rehabilitacyjnym
Pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby przez okres zasiłkowy wynoszący 182 dni oraz przez 3 miesiące pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Po upływie tych okresów ZUS uznał go (...)
str. 63
2.
Wyznaczanie niedzieli wolnej od pracy w placówce handlowej
Nasza firma to placówka handlowa, która niedługo zacznie funkcjonować we wszystkie dni tygodnia. W jaki sposób powinniśmy ustalić w harmonogramie niedziele wolne od pracy dla pracowników naszej placówki? Czy za pracę (...)
str. 64
3.
Prawo do wynagrodzenia w razie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy
W najbliższym czasie pracodawca zamierza wypowiedzieć umowę o pracę dwóm pracownikom, ze zwolnieniem z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. W przypadku jednego pracownika zwolnienie (...)
str. 66
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Inwentaryzacja należności
Jesteśmy jednostką handlową. Nasz rok obrotowy skończył się 31.08.2014 r. Chodzi nam o inwentaryzację należności, a mianowicie czy prawidłowo postąpiliśmy, wysyłając zapytanie o potwierdzenie salda 31.07.2014 r., czy też powinno (...)
str. 67
2.
Ujęcie kosztów podwykonawców
Produkujemy maszyny specjalistyczne dla przemysłu spożywczego. Maszyny sprzedajemy wraz z ich zainstalowaniem u klienta. Z reguły instalację wykonują pracownicy naszej firmy, ale czasami do takiej instalacji wykorzystujemy firmę zewnętrzną, (...)
str. 68
3.
Remont dachu rozliczany w czasie
Nasza spółka z o.o. wyremontowała dach na budynku biurowym. Koszt tego remontu był wysoki. Wiemy, że koszty remontu są zaliczane do kosztów bieżącego okresu. Czy w związku z tym powinniśmy rozliczać koszt (...)
str. 70
4.
Odpisywanie wartości zakupionych materiałów i towarów bezpośrednio w koszty a zaliczka na podatek dochodowy
Osoba fizyczna prowadząca księgi rachunkowe zakupione materiały i towary odnosi w koszty w dniu ich zakupu. Czy na potrzeby ustalenia zaliczki na podatek dochodowy należy co miesiąc sporządzać (...)
str. 71
5.
Ewidencja księgowa zaliczek wpłaconych i otrzymanych na poczet przyszłych dostaw
Jak księgować zaliczki (przedpłaty) otrzymane od kontrahentów i wpłacone na poczet przyszłych dostaw towarów i świadczenia usług? Zaliczki otrzymane na poczet przyszłych dostaw i świadczeń stanowią zobowiązanie wobec wpłacającego. W ewidencji księgowej (...)
str. 73
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.