Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 26 (853) z dnia 10.09.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Sprzedaż samochodu (środka trwałego) może być opodatkowana na zasadzie marży - czy jest zmiana stanowiska fiskusa?
W stanie prawnym obowiązującym do końca 2013 r. sprzedaż towarów używanych była zwolniona z VAT, jeżeli w stosunku do tych towarów sprzedającemu nie przysługiwało prawo (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Nowelizacja ustawy o rachunkowości opublikowana
W Dzienniku Ustaw z 21 sierpnia 2014 r., pod poz. 1100, opublikowano ustawę z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o rachunkowości. Ustawa (...)
str. 6
2.
Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą zmiany w VAT i w Ordynacji podatkowej
W dniu 28 sierpnia br. Prezydent podpisał ustawę z dnia 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy (...)
str. 6
3.
Opublikowano zmiany w PDOP zwalniające NFZ od podatku
W Dzienniku Ustaw z 28 sierpnia 2014 r., pod poz. 1138, opublikowano ustawę z dnia 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki (...)
str. 7
4.
Nowe zwolnienie od podatku dochodowego przewidzianego dla podmiotów wdrażających instrumenty finansowe
W Dzienniku Ustaw z 29 sierpnia 2014 r., pod poz. 1146, opublikowano ustawę z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie (...)
str. 7
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Wydatki na wynajem autokaru w celu dowozu pracowników do pracy (i z pracy)
W praktyce może mieć miejsce sytuacja, w której firma wynajmuje autokar, celem zapewnienia pracownikom dowozu do pracy i z pracy. Wymaga to odpowiedniego rozliczenia dla (...)
str. 8
1.1.
Przychody pracowników
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PDOF, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego (...)
str. 8
1.2.
Wydatki na autokar jako koszt uzyskania przychodu u pracodawcy
Kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, winien (...)
str. 10
1.3.
Dowóz pracownika na gruncie ustawy o VAT
Na gruncie podatku VAT, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie (...)
str. 10
1.4.
Ewidencja księgowa
Wydatki na zapewnienie pracownikom dojazdów do pracy (i z powrotem) należą do kosztów działalności operacyjnej jednostki - pracodawcy, gdyż wiążą się bezpośrednio z działalnością operacyjną. (...)
str. 11
2.
Wybrane zagadnienia związane z przekazaniem prezentów członkom rady nadzorczej
Może się zdarzać, że osoby wchodzące w skład rady nadzorczej otrzymują różnego rodzaju świadczenia, np. prezenty. Wymaga to odpowiedniego rozliczenia na gruncie VAT, podatku dochodowego, (...)
str. 11
2.1.
Prawo do odliczenia VAT z faktury za zakup prezentów
Ustalając, czy spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej zakup prezentów dla członków rady nadzorczej, należy wziąć pod uwagę zasady ogólne, zgodnie z (...)
str. 12
2.2.
Przychód u otrzymującego prezent
Z art. 11 ust. 1 ustawy o PDOF wynika, że przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne (...)
str. 13
2.3.
Koszty uzyskania przychodów u przekazującego prezent
Zasadniczo wydatek może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów wówczas, gdy celem jego poniesienia było osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów. Ponadto wydatek (...)
str. 14
IV.
PODATEK VAT
1.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia, jak rozliczać VAT przy świadczeniu usług turystyki
W stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2013 r. obowiązek podatkowy od usług turystyki opodatkowanych na zasadzie marży powstawał z chwilą ustalenia marży, nie później jednak niż 15. dnia od dnia wykonania (...)
str. 15
2.
Zasady ewidencjonowania w kasie rejestrującej sprzedaży dokonywanej w imieniu i na rzecz innego podmiotu
Sprzedaż towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych (dalej: osób prywatnych) generalnie powinna być ewidencjonowana w kasie rejestrującej. (...)
str. 19
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Czy do jednej sprzedaży mogą być dwie faktury - elektroniczna i papierowa?
Za otrzymany towar nasi odbiorcy chcą szybko otrzymywać faktury i proszą o wysyłanie ich w pliku pdf na adres e-mailowy. Jednocześnie chcą otrzymywać egzemplarz papierowy (...)
str. 21
3.2.
Bezumowne korzystanie z nieruchomości - skutki podatkowe
W jednym dniu czerwca 2014 r. firma X bezumownie korzystała z nieruchomości gruntowej należącej do lasów państwowych na potrzeby organizacji i przeprowadzenia Rajdu Polski (motocyklowego). (...)
str. 22
3.3.
Najem sprzętu od zagranicznego przedsiębiorcy i jego wykorzystanie do wykonania usługi związanej z nieruchomością
Nasza firma ma siedzibę i prowadzi działalność w Polsce. Jesteśmy zarejestrowani jako podatnik VAT UE. W ramach usługi świadczonej w Austrii pracownicy mieli za zadanie (...)
str. 24
3.4.
Likwidacja punktu sprzedaży detalicznej
Przedsiębiorstwo jako jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej zamierza zlikwidować punkt sprzedaży detalicznej, który nie jest związany z podstawową działalnością gospodarczą firmy. Czy należy dokonać spisu (...)
str. 25
3.5.
Nieruchomości administrowane przez zarządcę a VAT
Dwóch współwłaścicieli wynajmuje nieruchomość. Powołany jest sądowy zarządca, który w ich imieniu wystawia z tytułu najmu faktury VAT (po 50% należnego czynszu na każdego z (...)
str. 26
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Wybrane orzecznictwo
1.1.
Kontrakty wniesione w formie wkładu niepieniężnego - ustalanie kosztów ze sprzedaży tych kontraktów w spółce otrzymującej
Spółka otrzymująca aport ma prawo do wykazania kosztów uzyskania przychodów w momencie realizacji kontraktów terminowych otrzymanych aportem. Z kolei wydatkiem, który spółka poniosła na nabycie (...)
str. 28
1.2.
Opłata przyłączeniowa to koszt podatkowy potrącalny jednorazowo w dacie poniesienia, mimo że dla celów bilansowych jest ujmowana w kosztach w czasie
Opłata przyłączeniowa zaliczana jest do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w dacie poniesienia, nawet gdy dla celów bilansowych jest ona rozliczana w kosztach w czasie (za (...)
str. 30
1.3.
Pełnienie funkcji prezesa zarządu spółki z o.o. bez wynagrodzenia a przychód z nieodpłatnych świadczeń
Gdy prezesem zarządu spółki, pełniącym swoją funkcję bez wynagrodzenia, jest obca osoba (tj. osoba nieposiadająca akcji/udziałów w spółce), wówczas po stronie spółki powstaje przychód z (...)
str. 31
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Uregulowanie zobowiązania w drodze kompensaty "zwalnia" z obowiązku korekty kosztów uzyskania przychodów
Spółka nabywa towary od dostawcy, na rzecz którego jednocześnie świadczy usługi. Wzajemne należności i zobowiązania są kompensowane. Czy "zapłata" zobowiązania w drodze kompensaty może być (...)
str. 33
2.2.
Nieterminowa wypłata dywidendy a przychód z nieodpłatnych świadczeń
W uchwale zgromadzenia wspólników o podziale zysku spółki z o.o. ustalono dzień wypłaty dywidendy. Jednak z powodu braku środków nie dokonano wypłaty w wyznaczonym terminie. Czy w przypadku dokonania wypłaty z opóźnieniem (...)
str. 35
2.3.
Przychód związany ze zwrotem nadpłaconego w latach ubiegłych podatku od nieruchomości
Urząd miasta dokonał zmniejszenia stawek podatku od nieruchomości za lata ubiegłe. Złożyliśmy korektę deklaracji, a nadpłatę w podatku potrącamy z bieżących wpłat. Czy w związku (...)
str. 36
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Korzystanie z usług pośrednika może pozbawić prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej - interpretacja indywidualna
Podatnik świadczący usługi w zakresie wynajmu pokoi gościnnych utraci prawo do opodatkowania w formie karty podatkowej, jeżeli przyjmowanie rezerwacji czy płatności od turystów zleci pośrednikowi. (...)
str. 38
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Paragon za przejazd autostradą a koszty podatkowe i VAT
Świadczę usługi transportowe. Ponoszę wydatki na przejazd autostradą krajową, co jest dokumentowane paragonem fiskalnym. Czy ww. wydatki mogę zaliczać do kosztów podatkowych? Czy z tych paragonów mogę odliczać (...)
str. 39
2.2.
Sprzedaż mieszkania - warunki skorzystania ze zwolnienia z PIT
We wrześniu br. sprzedałam lokal mieszkalny, nabyty w 2010 roku. Czy żeby skorzystać ze zwolnienia od podatku muszę składać oświadczenie o przeznaczeniu przychodów ze sprzedaży (...)
str. 42
2.3.
Wynajem spółce nieruchomości należącej do wspólnika tej spółki a obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej
Jestem jednym z udziałowców polskiej spółki z o.o. (drugim jest moja żona); jestem też jedynym członkiem zarządu tej spółki. Posiadam nieruchomość, którą zamierzam wynająć tej spółce (w ramach (...)
str. 43
2.4.
Prywatny wynajem nieruchomości należącej do majątku małżonków
Zamierzamy z żoną wynająć mieszkanie (własność małżeńska), w którym dotychczas mieszkaliśmy. Czy najem tego mieszkania może być rozliczany w ramach najmu prywatnego, skoro prowadzę indywidualną działalność gospodarczą (stosuję (...)
str. 44
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Budynek niewykorzystywany z powodu niesprawności technicznej
Wyłączenie budynku spod kategorii związanych z prowadzoną działalnością może nastąpić pod warunkiem, że nie nadaje się on (przedmiot opodatkowania) do prowadzenia działalności gospodarczej przez dotychczasowego (...)
str. 46
2.
Korekta VAT naliczonego a podstawa opodatkowania podatkiem od nieruchomości
Spółka płaci od budowli (urządzeń wodno-kanalizacyjnych), będących własnością gminy, podatek od nieruchomości. Podstawą naliczania podatku jest wartość początkowa, którą zwiększył podatek naliczony, nieodliczony podczas budowy. (...)
str. 47
3.
PCC, gdy KRS nie zarejestrował zmian kapitału
Prowadzimy działalność w ramach spółki z o.o. jako zakład energetyki cieplnej. Jedynym udziałowcem spółki jest gmina. W grudniu 2013 r. aktem notarialnym próbowaliśmy dokonać obniżenia (...)
str. 48
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Wniesienie do spółki cywilnej całkowicie zamortyzowanego środka trwałego - interpretacja indywidualna
Wniesiony aportem do spółki cywilnej środek trwały całkowicie zamortyzowany w działalności prowadzonej przez wspólnika nie podlega ponownej amortyzacji. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (...)
str. 49
2.
Zakup maszyny w celu wykonania zlecenia
Zamierzamy (jako sp. akcyjna) zakupić urządzenie o wartości znacznie przekraczającej 3.500 zł, które będzie wykorzystywane przy wykonywaniu zleconych prac. Po zakończeniu robót trwających krócej niż 12 miesięcy urządzenie (...)
str. 51
3.
Zwiększenie intensywności używania środka trwałego amortyzowanego indywidualną stawką amortyzacyjną
Zakupiliśmy używany środek trwały i do jego amortyzacji zastosowaliśmy indywidualną stawkę amortyzacyjną. Czy zwiększenie intensywności jego użytkowania uprawnia do podwyższenia stawki amortyzacyjnej o odpowiedni współczynnik? Przyjęcie indywidualnej stawki amortyzacyjnej (...)
str. 52
4.
Korekta wartości początkowej środka trwałego w związku z rezygnacją z odliczenia VAT
Spółka z o.o. odlicza VAT w proporcji. Jednak przy zakupie komputerów zaliczonych do środków trwałych zrezygnowano z całości odliczenia VAT. Czy nieodliczony VAT powinien zwiększyć (...)
str. 53
5.
Kserokopia dowodu rejestracyjnego jako potwierdzenie używania pojazdu
Podatnik zakupił używany samochód ciężarowy. Czy dla udowodnienia jego dotychczasowego używania dla potrzeb zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej za wystarczającą można uznać kserokopię dowodu rejestracyjnego? Tak. (...)
str. 54
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Ubezpieczenia i składki ZUS za zatrudnioną osobę młodocianą w firmie
Za pracownika młodocianego uważa się osobę, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 16 lat, jest zabronione. Uregulowania (...)
str. 55
2.
Ustalanie okresu zasiłkowego w razie utraty prawa do zasiłku chorobowego
Pracownik od kilku tygodni jest nieprzerwanie niezdolny do pracy z powodu choroby. W wyniku przeprowadzonej kontroli wykorzystywania przez niego zwolnienia lekarskiego ustaliliśmy, że w okresie (...)
str. 58
3.
Wypłata wynagrodzenia chorobowego w razie zmiany etatu w czasie choroby
Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego pracownikowi na przełomie sierpnia i września br., jeśli od 1 września miał rozpocząć pracę w nowym - wyższym (...)
str. 58
X.
PRAWO PRACY
1.
Wymiar urlopu wypoczynkowego po urlopie wychowawczym
1) Pracownica rozpoczęła urlop wychowawczy w dniu 1 stycznia 2014 r. Zgodnie z wnioskiem, został on jej udzielony do końca 2015 r. Prawdopodobnie umowa o pracę zostanie rozwiązana za porozumieniem stron z dniem (...)
str. 59
2.
Ustalanie wynagrodzenia za dni wolne na poszukiwanie pracy
1) Pracownik wynagradzany jest stałą stawką miesięczną w wysokości 4.200 zł i zmienną premią regulaminową. Na koniec września br. upłynie okres wypowiedzenia i jego umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu. Wypowiedzenie zostało (...)
str. 61
3.
Przedawnienie pożyczki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
W 2010 r. zawarliśmy z pracownikiem umowę pożyczki na cele mieszkaniowe ze środków ZFŚS. Spłata pożyczki została ustalona w miesięcznych ratach na okres 5 lat, (...)
str. 62
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Publikacja sprawozdań finansowych banków spółdzielczych - interpelacja poselska
Spółdzielnie, w tym banki spółdzielcze, muszą publikować swoje sprawozdania finansowe w Monitorze Spółdzielczym. W odpowiedzi na interpelację poselską z 30 maja 2014 r., znak: SPS-023-26583/14, (...)
str. 64
2.
Ewidencja faktury dotyczącej poprzedniego miesiąca
Otrzymaliśmy fakturę wystawioną 11.08.2014 r., a dotyczącą kosztów usług wykonanych w lipcu. Czy prawidłowym było ujęcie tej faktury w księgach rachunkowych lipca, czy też powinniśmy byli zaksięgować ją z datą wystawienia, (...)
str. 65
3.
Data sprawozdania finansowego oraz informacji dodatkowej
Czy data pod informacją dodatkową może być inna niż pod bilansem oraz rachunkiem zysków i strat? Chodzi nam o to, czy podpis pod bilansem oraz rachunkiem zysków i strat (...)
str. 66
4.
Spółka z o.o. jako udziałowiec spółki cywilnej
Spółka z o.o. oraz dwie osoby fizyczne są udziałowcami spółki cywilnej. Spółka cywilna prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Na koniec każdego okresu rozliczeniowego ustalany jest dochód poszczególnych wspólników, (...)
str. 67
5.
Dotacja na pokrycie części opłat z tytułu leasingu finansowego
Jesteśmy instytucją kultury, która w ramach umowy leasingu finansowego zamierza pozyskać środek trwały w postaci samochodu. Od naszej jednostki macierzystej otrzymamy dotację na pokrycie opłaty wstępnej oraz całej kwoty (...)
str. 69
6.
Przekazanie zaliczki na konto bankowe
Jesteśmy spółką z o.o. i chcemy przelać kwotę zaliczki (przeznaczonej na zakup materiałów biurowych) na prywatne konto bankowe członka zarządu (zarazem współudziałowca spółki). Rozliczenie zaliczki nastąpi po dokonaniu zakupów w kasie (...)
str. 72
7.
Ewidencja umowy wstępnej sprzedaży nieruchomości
Nasza spółka z o.o. zakupiła w czerwcu br. nieruchomość za kwotę 1.200.000 zł (budynek 1.000.000 zł i grunt 200.000 zł). Zapłaciliśmy tylko zaliczkę 40.000 zł, a na resztę kwoty odroczono nam termin płatności. Następnie we wrześniu (...)
str. 73
8.
Zakup gruntu przez osobę fizyczną na cele prywatne
Osoba fizyczna samodzielnie prowadzi działalność gospodarczą. Prowadzi księgi rachunkowe oraz opłaca podatek liniowy. Właściciel planuje zakup 4 ha gruntów rolnych na cele prywatne - grunty te (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.