Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 2 (829) z dnia 10.01.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Zmiany w odliczaniu VAT od samochodów - informacja Ministerstwa Finansów
W związku z uzyskaniem zgody Unii Europejskiej na wprowadzenie ograniczeń w odliczaniu VAT od samochodów, Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o VAT i (...)
str. 4
2.
Zmniejszenie wynagrodzenia za czas choroby - stanowisko MPiPS
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zajęło stanowisko w sprawie dotyczącej pomniejszania wynagrodzenia za część miesiąca w razie chorobowej absencji pracownika. Kwestia wątpliwa, która była przedmiotem (...)
str. 5
3.
Przy aporcie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części do spółki osobowej nie powstaje (ujemna) wartość firmy - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Wydawnictwo nasze zwróciło się z zapytaniem do Ministerstwa Finansów, czy przepisy art. 33 ust. 4 oraz art. 44d ustawy o rachunkowości mają zastosowanie w sytuacji (...)
str. 5
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.1.
Opublikowano ustawę przedłużającą stosowanie dotychczasowych stawek VAT
W Dzienniku Ustaw z 20 grudnia 2013 r., pod poz. 1608, opublikowano ustawę z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od (...)
str. 7
1.2.
Opublikowano "nowe" rozporządzenia dotyczące VAT
Rozporządzenie określające miejsce świadczenia niektórych usług i przypadki zwrotu VAT od nabycia (importu) towarów lub usług W Dzienniku Ustaw z 30 grudnia 2013 r., pod (...)
str. 8
1.3.
Zmiany w wykazie towarów do celów poboru VAT w imporcie
W Dzienniku Ustaw z 18 grudnia 2013 r., pod poz. 1589, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 grudnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie (...)
str. 8
2.
Od 1 kwietnia 2014 r. zmiany w dofinansowaniu do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
W Dzienniku Ustaw z 27 grudnia 2013 r., pod poz. 1645, opublikowano ustawę z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku (...)
str. 9
3.
Zmiany w zwolnieniach od akcyzy
W Dzienniku Ustaw z 18 grudnia 2013 r., pod poz. 1580, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 grudnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie (...)
str. 9
4.
Zmiana zasad dokumentowania wniosku o wypłatę zaliczki z FGŚP
W dniu 10 grudnia 2013 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2013 r. (Dz. U. poz. 1484) zmieniające rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 (...)
str. 9
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Kurs waluty obcej dla celów VAT
W świetle przepisów ustawy o VAT, import towarów to ich przywóz z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej. Jest to czynność podlegająca opodatkowaniu VAT, (...)
str. 10
1.2.
Wycena importu towarów na potrzeby podatku dochodowego
Na gruncie ustaw o podatku dochodowym, koszty (w tym przypadku wydatki na zakup importowanych towarów) wyrażone w walutach obcych przelicza się na złote według średniego (...)
str. 11
1.3.
Przeliczenie importu na złote w aspekcie bilansowym
Wyceniając dla celów bilansowych wartość importowanego towaru, określonego na fakturze w walucie obcej, stosuje się regulacje zawarte w art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy (...)
str. 11
2.1.
Zasady wypłaty dywidendy
Wspólnicy spółki z o.o. mają prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Kwota przeznaczona do (...)
str. 14
2.2.
Wypłata dywidendy a przychód podatkowy w spółce wypłacającej
W sytuacji, gdy spółka wypłaca swoim wspólnikom dywidendę w formie pieniężnej, to nie ma wątpliwości, że taka wypłata nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego w spółce (...)
str. 15
2.3.
Skutki w VAT
Wypłata dywidendy pieniężnej nie wywołuje żadnych skutków na gruncie ustawy o VAT. Opodatkowaniu VAT podlega bowiem dostawa towarów lub świadczenie usług. Kryteriów tych nie spełnia (...)
str. 16
2.4.
Ewidencja księgowa
Wypłata dywidendy pieniężnej może zostać ujęta w księgach rachunkowych spółki wypłacającej w następujący sposób: 1. Uchwała o przeznaczeniu zysku na wypłatę dywidendy (PK): - Wn (...)
str. 17
IV.
PODATEK VAT
1.
VAT w 2014 r.
W 2013 r. zasadą było, że obowiązek podatkowy w VAT od transakcji, które powinny być udokumentowane fakturą, powstawał z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak (...)
str. 18
1.1.
Rozliczanie VAT od transakcji, dla których w 2013 r. obowiązywały zasady szczególne, a w 2014 r. stosuje się zasady ogólne
• Usługi transportowe Termin powstania obowiązku podatkowego Do końca 2013 r. obowiązek podatkowy od usług transportowych powstawał z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie (...)
str. 18
1.2.
Rozliczanie VAT od czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty
• Sprzedaż komisowa Termin powstania obowiązku podatkowego Początkowo należy przypomnieć, że wydanie towarów na podstawie umowy komisu między komitentem (pierwotnym sprzedawcą) a komisantem (pośrednikiem) dla (...)
str. 26
2.
Odliczenie VAT od zakupu samochodu osobowego, który następnie jest nabywany w ramach leasingu zwrotnego - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Jeżeli podatnik kupuje samochód osobowy w celu odsprzedaży go firmie leasingowej i następnie nabywa go w ramach tzw. leasingu zwrotnego (w celu wykorzystywania w działalności (...)
str. 30
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Zasady odliczania VAT, jeśli zakupy dotyczą inwestycji, która ma być wykorzystywana do celów firmowych i prywatnych
Podatnik prowadzi gospodarstwo rolne. Jest czynnym podatnikiem VAT. W ramach prowadzonej działalności dokonuje zakupów materiałów budowlanych na cele inwestycyjne. Pozwolenie na budowę dotyczy budynku mieszkalnego (...)
str. 31
3.2.
Jak określić nazwę towaru lub usługi na fakturze?
Kupujemy różne towary lub usługi, które następnie refakturujemy na naszych kontrahentów. Czy w nazwie sprzedawanych towarów (usług) można użyć słowa "refaktura"? Żadne przepisy nie zabraniają (...)
str. 32
3.3.
Wykorzystywanie majątku firmowego do wykonania zlecenia a konieczność wykazania VAT należnego
Biegły sądowy do wykonywania zleceń na rzecz sądów wykorzystuje majątek firmowy (samochody, urządzenia i materiały biurowe, itp.). Czy takie wykorzystywanie ww. składników majątku powoduje konieczność (...)
str. 33
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Definicja samochodu osobowego dla celów podatku dochodowego obowiązująca od 1 stycznia 2014 r.
Do końca grudnia 2013 r. podatnicy CIT (oraz PIT), kwalifikując pojazdy do kategorii samochodów osobowych, stosowali definicję samochodu osobowego zawartą w ustawie z dnia 15 (...)
str. 34
2.
Obowiązki w styczniu 2014 r. podatników CIT płacących w 2013 r. zaliczki uproszczone
Na podstawie art. 25 ust. 6 ustawy o PDOP, podatnicy mogli w 2013 r. wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu rocznym złożonym w roku 2012 za rok 2011. (...)
str. 35
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Czy drobna kwota niezapłaconego zobowiązania powoduje obowiązek korekty kosztów?
Sp. z o.o. posiada niedopłatę zobowiązania w kwocie 10 groszy. Czy po podjęciu decyzji o odpisaniu takiej kwoty wystąpi obowiązek zastosowania przepisów o tzw. zatorach (...)
str. 36
3.2.
Uczestnictwo pracownika w szkoleniu zorganizowanym w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki
Jesteśmy spółką z o.o. o statusie małego przedsiębiorcy. Jeden z naszych pracowników weźmie udział w szkoleniu w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki i ze środków (...)
str. 37
3.3.
Refakturowanie kar umownych
Zapłaciliśmy karę umowną dotyczącą dzierżawy lokalu. Ponieważ kara ta nie miała związku z osiąganymi przez spółkę (z o.o.) przychodami, nie stanowiła kosztów uzyskania przychodów. Obecnie (...)
str. 38
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
1.1.
Odliczenie straty podatkowej w przypadku prowadzenia dwóch firm
Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna na podstawie wpisu do CEIDG. Jednocześnie jestem wspólnikiem w spółce jawnej, która prowadzi inny rodzaj działalności. W obu firmach (...)
str. 39
1.2.
Dotacja otrzymana przez bezrobotnego na podjęcie działalności gospodarczej a zmiana formy opodatkowania podatkiem dochodowym
W 2013 r. rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej i wybrałem opodatkowanie podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. Jednak w 2014 r. chcę przejść na ryczałt od przychodów (...)
str. 41
1.3.
Zwrot kosztów przesyłki towaru może być bez PIT
Sprzedajemy towary przez internet. Zgodnie z regulaminem sklepu internetowego, ponosząc koszty przesyłki towaru, działamy w imieniu i na rzecz klienta, na co klient - akceptując (...)
str. 42
1.4.
Opodatkowanie dywidendy wypłaconej przez słowacką spółkę z o.o.
Prowadzę w Polsce samodzielną działalność gospodarczą, opodatkowaną podatkiem liniowym w wysokości 19% dochodu. Ponadto jestem udziałowcem spółki z o.o. na Słowacji. Spółka ta działa już od czterech lat, (...)
str. 43
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Wpływ dofinansowania do zakupu środka trwałego a obowiązek korekty odpisów amortyzacyjnych - wyrok WSA
Dopiero w miesiącu otrzymania dopłat do zakupu środka trwałego wystąpi obowiązek bieżącego wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów części dokonanych odpisów amortyzacyjnych. (wyrok WSA w Gliwicach (...)
str. 46
2.
Przeniesienie środka trwałego z działalności żony do działalności męża
Żona w swojej działalności wykorzystywała środek trwały - samochód (zarejestrowany na męża i żonę), który obecnie będzie przydatny w działalności męża. Jak dokonać przeniesienia takiego (...)
str. 47
3.
Środki trwałe oraz wyposażenie przejęte w wyniku przekształcenia podmiotu
W wyniku przekształcenia spółki jawnej powstała spółka z o.o. Wyposażenie (odpisane wcześniej w koszty) oraz środki trwałe (w tym całkowicie zamortyzowane) wprowadzono do ksiąg według (...)
str. 49
4.
Ulepszenie składnika majątku niezaliczonego do środków trwałych ze względu na niską wartość
Kilka lat temu zakupiliśmy system monitoringu, lecz ze względu na niską wartość (poniżej 3.500 zł) nie zaliczyliśmy go do środków trwałych. Obecnie dokonujemy jego rozbudowy. (...)
str. 51
5.
Składniki majątku niewprowadzone do ewidencji podatnika
Podatnik (osoba fizyczna) prowadzi działalność gospodarczą, w której na cele tej działalności wykorzystuje pomieszczenie własnego budynku mieszkalnego. Ponadto, na cele prowadzonej działalności podatnik wybudował przed (...)
str. 52
6.
Amortyzacja środka trwałego, którego zakup sfinansowano kredytem
Zakupiliśmy samochód ciężarowy. Sprzedawcy zapłaciliśmy gotówką pozyskaną z zaciągniętego kredytu. Czy w przypadku jednorazowej amortyzacji musimy robić co miesiąc korektę kosztów na podstawie przepisów o (...)
str. 53
VIII.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY
1.
Uprawnienia pracownicze odwołanego członka zarządu - wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku oraz uchwała siedmiu sędziów SN
Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z 4 września 2013 r., sygn. akt III APa 10/13, podkreślił, że prawo pracy modyfikuje sytuację prawną osób zajmujących kierownicze stanowiska, jednak zabieg (...)
str. 54
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Składki za zatrudnionego ucznia, który ukończył 18 lat
Od września 2013 r. zatrudniłem ucznia szkoły zawodowej w celu przygotowania zawodowego. Osobę tę zgłosiłem z tego tytułu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w (...)
str. 56
2.
Umowa o dzieło z pracownikiem na urlopie rodzicielskim
Zatrudniony w firmie pracownik zwrócił się z pisemnym wnioskiem o udzielenie mu urlopu rodzicielskiego w wymiarze 26 tygodni z tytułu sprawowania opieki nad córką. Wskazał (...)
str. 56
3.
Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego po wypadku w drodze do pracy
1) Pracownik uległ wypadkowi w drodze do pracy i z tego tytułu wypłacaliśmy wynagrodzenie, a następnie zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru. Po wyczerpaniu (...)
str. 57
4.
Zwrot zasiłku przez pracownika, który nieprawidłowo wykorzystywał zwolnienie od pracy
Otrzymaliśmy informację, że pracownik chorujący od kilku miesięcy, przez ostatnie dwa miesiące wykonywał pracę na podstawie umowy zlecenia w innej firmie. Czy możemy uznać, że (...)
str. 58
5.
Wypłata wynagrodzenia chorobowego po zakończeniu urlopu bezpłatnego
Pracownik do końca grudnia 2013 r. przebywał na urlopie bezpłatnym. W tym czasie był zatrudniony w innej firmie, na podstawie umowy o pracę zawartej do (...)
str. 59
X.
PRAWO PRACY
1.
Współczynnik do obliczenia ekwiwalentu za zaległy urlop
Na koniec stycznia 2014 r. rozwiąże się umowa o pracę jednego z naszych pracowników. Wypłacimy mu ekwiwalent za niewykorzystany urlop, w większości z roku ubiegłego. (...)
str. 61
2.
Ustalenie końcowego terminu umowy na czas zastępstwa
Zamierzamy zatrudnić pracownika na zastępstwo, na czas pobytu na urlopie macierzyńskim innej pracownicy. Urlop ten ma się zakończyć 27 marca br. Czy w umowie na (...)
str. 61
3.
Planowanie urlopów na początku roku
Zatrudniam kilkudziesięciu pracowników. Czy mam obowiązek sporządzenia planu urlopów, jeżeli w zakładzie funkcjonuje organizacja związkowa? Jakie zasady należy stosować przy ich ustalaniu? Czy pracodawcę obowiązuje określony (...)
str. 63
4.
Urlop wypoczynkowy i normy czasu pracy w systemie zadaniowym
Od 2014 r. jeden z naszych pracowników, poprzednio pracujący w systemie podstawowym, zaczął pracować w ramach systemu zadaniowego. W jaki sposób należy udzielać mu urlopu (...)
str. 64
5.
Czy po wygaśnięciu umowy okresowej przysługuje zasiłek macierzyński z tytułu urlopu ojcowskiego?
W dniu 19 grudnia 2013 r. urodziło się dziecko pracownikowi zatrudnionemu na czas określony od 1 października do 31 grudnia 2013 r., w związku z czym wystąpił do nas z wnioskiem (...)
str. 66
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
str. 67
1.1.
Przedpłata na zakup towaru dokonana na przełomie lat 2013/2014
W dniu 27 grudnia 2013 r. dokonaliśmy zapłaty zaliczki/przedpłaty na poczet nabycia towaru. Sprzedawca fakturę zaliczkową wystawił na początku stycznia 2014 r. Jak zaksięgować dokonaną (...)
str. 67
1.2.
Koszty obsługi kredytu inwestycyjnego - ewidencja księgowa i prezentacja w bilansie
Otrzymaliśmy kredyt na budowę środka trwałego. W momencie przelania środków na rachunek bankowy potrącono opłatę manipulacyjną. Jak rozliczyć i zaksięgować pobraną opłatę i wykazać kredyt (...)
str. 68
2.
Sprawozdanie finansowe spółki komandytowo-akcyjnej przekształconej ze spółki z o.o.
Spółka z o.o. przekształciła się w ciągu 2013 roku w spółkę komandytowo-akcyjną. Pierwszy dzień bilansowy nowej spółki przypadł na dzień 31.12.2013 r., co zostało zapisane (...)
str. 70
3.
Pierwszy rok obrotowy w przypadku rozpoczęcia działalności w pierwszej połowie roku
Umowa spółki z o.o. została zawarta 2 kwietnia 2013 r. W umowie tej zapisano, że rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy i pierwszy rok obrotowy kończy się z upływem 2014 r. Czy (...)
str. 71
4.
Wpływ zagranicznej należności na rachunek walutowy a różnice kursowe
Wystawiliśmy kontrahentowi zagranicznemu fakturę w euro za sprzedane produkty. Zapłatę w euro otrzymaliśmy na nasz rachunek walutowy. Czy w tym przypadku powstały różnice kursowe? Tak, różnice kursowe powstały (...)
str. 72
5.
Ewidencja księgowa rozrachunków z urzędem skarbowym z tytułu VAT
Na jakich kontach w ewidencji księgowej ujmuje się VAT naliczony i VAT należny? Jak powinno następnie przebiegać księgowanie deklaracji VAT? W księgach rachunkowych VAT naliczony, (...)
str. 73
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.