Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 2 (793) z dnia 10.01.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Samochody osobowe (pojazdy samochodowe) w 2013 i 2014 r.
W Dzienniku Ustaw z 24 grudnia 2012 r., pod poz. 1456, opublikowano ustawę z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej. Ustawa ta wprowadziła m.in. zmiany (...)
str. 4
2.
Zmiany w rozporządzeniu w sprawie VAT
W Dzienniku Ustaw z 28 grudnia 2012 r., pod poz. 1485, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie (...)
str. 5
3.
Wzór zawiadomienia o skorzystaniu z ulgi na złe długi
W Dzienniku Ustaw z 21 grudnia 2012 r., pod poz. 1451, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 grudnia 2012 r. w sprawie wzoru zawiadomienia (...)
str. 7
4.
Obowiązujące od 1 stycznia 2013 r. przepisy o przeciwdziałaniu tzw. zatorom płatniczym - w zakresie podatku dochodowego
Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2013 r. obowiązują w ustawach o podatku dochodowym przepisy (art. 15b ustawy o PDOP i art. 24d ustawy o PDOF, (...)
str. 7
II.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Premie pieniężne w świetle ustawy o VAT
Na gruncie ustawy o VAT, sprawa opodatkowania premii pieniężnych od lat wzbudzała kontrowersje, o czym wielokrotnie informowaliśmy na łamach naszego czasopisma. Obecnie nie powinno już (...)
str. 8
1.2.
Przyznanie/otrzymanie premii pieniężnej uznanej za rabat - skutki w podatku dochodowym
Uznanie premii pieniężnej z tytułu osiągnięcia przez nabywcę wymaganego poziomu zakupów lub terminowego regulowania zobowiązań za rabat oznacza, że podmiot przyznający premię jest zobowiązany skorygować (...)
str. 9
1.3.
Ewidencja księgowa przyznania/otrzymania premii pieniężnej
Także w ustawie o rachunkowości nie określono momentu korygowania przychodów oraz kosztów, np. na skutek przyznania premii pieniężnej będącej rabatem. Należy zatem przyjąć ogólne zasady (...)
str. 10
2.1.
Refakturowanie usług - ustalenie terminu powstania obowiązku podatkowego w VAT
Refakturowanie to "przerzucenie" kosztów na podmiot, który faktycznie z usługi korzysta. Przy refakturowaniu przyjmuje się pewną fikcję, a mianowicie, że podatnik kupił i sam wyświadczył (...)
str. 12
2.2.
Moment powstania przychodu - przychody i koszty podatkowe
W ustawach o podatku dochodowym brak jest przepisów, które by te kwestie wprost regulowały. Moment powstania przychodu z tytułu refaktury należy zatem ustalać z uwzględnieniem (...)
str. 13
2.3.
Ewidencja księgowa
Również ustawa o rachunkowości nie reguluje kwestii związanych z rozliczaniem refakturowanych usług. Naszym zdaniem, dla celów bilansowych koszty oraz przychody związane z refakturowaniem usług powinny (...)
str. 15
III.
PODATEK VAT
1.
Nowe prawo w 2013 r. - zmiany w zakresie fakturowania, jakie obowiązują od 1 stycznia 2013 r.
Jak informowaliśmy w poprzednim numerze Biuletynu Informacyjnego, z dniem 1 stycznia 2013 r. znowelizowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie (...)
str. 15
2.
Rozliczenie VAT od zakupu paliwa, gdy zapłaty dokonano kartą paliwową
Firmy transportowe (a także inne podmioty) bardzo często dokonują zakupu paliwa na podstawie kart paliwowych. Umożliwia to zakup bezgotówkowy, co jest bardzo wygodne. Kierowcy nie (...)
str. 20
3.
Rozliczanie VAT metodą kasową w 2013 r. - w pytaniach Czytelników
Na wstępie przypomnijmy, że mali podatnicy mogą rozliczać VAT według zasad ogólnych lub według metody kasowej. W 2013 r. małym podatnikiem jest ten podatnik, u (...)
str. 22
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Jak dokumentować transakcje, do których dotychczas wystawiane były faktury wewnętrzne?
W 2012 r. w celu udokumentowania importu usług, WNT, itp., a także nieodpłatnego przekazania towaru, wystawialiśmy faktury wewnętrzne. Czy w 2013 r. nadal możemy takie (...)
str. 26
4.2.
Można odliczyć VAT od zakupu artykułów spożywczych zakupionych na spotkania służbowe
Podczas spotkań służbowych podajemy pracownikom kawę lub herbatę. Czy od zakupu ww. produktów spożywczych możemy odliczyć VAT? Czy zużycie tych napojów należy opodatkować? Jeżeli podatnik (...)
str. 27
4.3.
Opodatkowanie usług sportowych i rekreacyjnych
Czy wszystkie usługi sportowe lub rekreacyjne podlegają opodatkowaniu według stawki 8%? Obniżoną - do 8% - stawkę VAT można stosować tylko do usług sportowych i (...)
str. 28
4.4.
Jak ustalić "wartość sprzedaży" przy określaniu limitów dla celów VAT?
Czy przy ustalaniu limitu zwolnienia podmiotowego z VAT lub statusu małego podatnika należy uwzględnić termin powstania obowiązku podatkowego? Zwolnienie podmiotowe z VAT Zasadą jest, że (...)
str. 29
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Ważne terminy dla osób prawnych przypadające w styczniu 2013 r.
Zakończenie "starego" roku podatkowego oraz rozpoczęcie "nowego" nakłada na podatników obowiązek złożenia różnego rodzaju oświadczeń, zawiadomień czy zeznań podatkowych. W niniejszym artykule przypomnimy najważniejsze terminy, (...)
str. 31
1.1.
Obowiązki związane z zakończeniem roku podatkowego
Osoby prawne (których rok podatkowy jest taki sam jak kalendarzowy) są zobowiązane złożyć w terminie do 31 stycznia 2013 r. (czwartek) następujące roczne zeznania podatkowe: (...)
str. 31
1.2.
Oświadczenia i zawiadomienia składane na początku nowego roku podatkowego
21 stycznia 2013 r. (poniedziałek) upływa termin złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenia (na piśmie) o korzystaniu ze zwolnienia z obowiązku wpłacania miesięcznych zaliczek na (...)
str. 33
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Regały magazynowe przekazywane kontrahentom nieodpłatnie
Celem lepszej ekspozycji towarów przekazujemy bezpłatnie na podstawie umowy najmu odbiorcom naszych produktów regały magazynowe, zawierające logo naszej firmy, z adnotacją, że będą przeznaczone tylko (...)
str. 34
2.2.
Czy podatek od wartości dodanej jest kosztem uzyskania przychodów?
Spółka otrzymuje faktury za zakup paliwa na terytorium innych państw, faktury za hotel oraz paragony dotyczące opłat za przejazdy autostradami. Dokumenty te są wystawione wraz (...)
str. 36
3.
str. 37
3.1.
Zaliczkowe uregulowanie zobowiązania w walucie obcej
Spółka zakupiła od kontrahenta zagranicznego towary. Zgodnie z umową, zanim towar dotarł do Spółki, kontrahentowi tytułem zapłaty za towar przekazaliśmy dwie równe zaliczki w walucie (...)
str. 37
3.2.
Różnice kursowe od własnych środków pieniężnych
Spółka ustala różnice kursowe metodą podatkową. Według jakiego kursu powinna wycenić rozchód waluty z rachunku walutowego (zapłata zobowiązania)? Czy może to być kurs historyczny? Czy (...)
str. 38
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Ważne terminy dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych w styczniu 2013 r.
 Wybór formy opodatkowania przychodów (dochodów) na 2013 r. Podatnicy, którzy zamierzają rozliczać podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z działalności gospodarczej na dotychczasowych zasadach, nie (...)
str. 41
2.
Bezpłatny dowóz pracowników do pracy - w świetle wyjaśnień organów podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych
W myśl przepisów ustawy o PDOF, warunkiem koniecznym do rozpoznania przychodu jest faktyczne otrzymanie nieodpłatnego świadczenia przez podatnika. O powstaniu przychodu podatkowego po stronie pracownika, (...)
str. 43
2.1.
Przychód pracownika w rozumieniu ustawy o PDOF
Zgodnie z dyspozycją art. 12 ust. 1 ustawy o PDOF, za przychody ze stosunku pracy uważa się m.in. świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również (...)
str. 43
2.2.
Stanowisko organów podatkowych
W ocenie organów podatkowych, już sama możliwość skorzystania z oferowanego przez pracodawcę bezpłatnego transportu do pracy (jak i z powrotem) powoduje u pracownika przysporzenie w (...)
str. 44
2.3.
Korzystne orzeczenia sądów administracyjnych
Z powyższym stanowiskiem organów podatkowych nie zgadzają się ostatnio sądy administracyjne. Przykładowo - NSA w wyroku z 11 kwietnia 2012 r. (sygn. akt II FSK (...)
str. 45
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Zwrot kosztów przejazdu pracownika na szkolenie
Zgodnie z obowiązującym w naszej firmie zarządzeniem wewnętrznym, pracownik skierowany na szkolenie otrzymuje świadczenie w postaci "pokrycia kosztów przejazdu na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na terenie kraju (...)
str. 46
3.2.
Opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
W hurtowni wykonuję usługi fakturowania, przyjmowania i wydawania towarów oraz obsługę klientów. Założyłam w tym zakresie działalność gospodarczą. Czy od tego rodzaju usług mogę opłacać podatek w formie ryczałtu (...)
str. 48
3.3.
Opodatkowanie świadczeń z ZFŚS
Nasza firma wynajmuje raz w tygodniu (na półtorej godziny) salę gimnastyczną, z której może korzystać każdy z naszych pracowników. Wynajęcie tej sali finansujemy ze środków (...)
str. 50
VI.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Części budowli spółdzielni mieszkaniowej a podatek od nieruchomości
Czy drogi wewnętrzne i parkingi wybudowane na gruncie spółdzielni mieszkaniowej, służące głównie mieszkańcom, a tylko w niewielkim stopniu najemcom spółdzielczych lokali użytkowych, są zwolnione z (...)
str. 52
2.
Podatek od nieruchomości - ile deklaracji?
Spółka jest właścicielem wielu obiektów budowlanych i gruntów na terenie gminy. Czy w takiej sytuacji musi składać jedną deklarację na podatek od nieruchomości na wszystkie (...)
str. 53
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Bez zapłaty zobowiązania odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie mogą być kosztem uzyskania przychodów
Ustawa z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz. U. z 30 listopada 2012 r., poz. 1342) wprowadziła zmiany (...)
str. 54
2.
Otrzymanie dotacji a obowiązek korekty kosztów uzyskania przychodów - interpretacja izby skarbowej
Jeśli podatnik dokonywał odpisów amortyzacyjnych od całej wartości początkowej środka trwałego, to dotacja otrzymana na jego zakup po rozpoczęciu amortyzacji powoduje, że należy skorygować odpisy (...)
str. 56
3.
Korekta odpisów amortyzacyjnych w związku z przyjęciem zawyżonej stawki amortyzacyjnej
Podczas weryfikacji tabeli amortyzacyjnej w odniesieniu do kilku środków trwałych stwierdzono stosowanie zawyżonej stawki amortyzacyjnej. Jak naprawić taki błąd - czy konieczna jest korekta zeznań (...)
str. 57
4.
Koszt założenia firmowej strony internetowej
Czy wydatki na założenie firmowej strony internetowej zawierającej m.in. informacje o naszej ofercie i działalności (adres, telefon) stanowią wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji? Wydatki (...)
str. 58
5.
Przystosowanie wynajętych pomieszczeń na potrzeby firmy
Wynajęliśmy pomieszczenia biurowe w nowo wybudowanym budynku. W celu przystosowania pomieszczeń zakupiono żaluzje na okna, wykładziny oraz termę do podgrzewania wody, którą podłączono do istniejącej (...)
str. 59
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Do końca stycznia br. należy przekazać do ZUS informację ZUS IWA za 2012 r.
W terminie do 31 stycznia 2013 r. niektórzy płatnicy zobowiązani są przekazać do ZUS informację o danych do ustalenia składki wypadkowej (formularz - ZUS IWA) (...)
str. 60
2.
Wliczanie do podstawy wymiaru zasiłku wynagrodzenia za miesiąc, w którym pracownik korzystał z urlopu i chorował
W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi za 10 dni grudnia 2012 r., należy uwzględnić m.in. wynagrodzenie za lipiec 2012 r., w którym pracownik przez (...)
str. 62
3.
Wynagrodzenie chorobowe tylko za wykorzystane dni zaświadczenia lekarskiego
Pracownik otrzymał zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy na okres 10 dni. Pomimo tego nie zaprzestał świadczenia pracy i przepracował jeszcze 4 dni. Nieobecność (...)
str. 64
IX.
PRAWO PRACY
1.
Obniżenie wynagrodzenia w drodze aneksu a prawo do dodatku wyrównawczego
Zatrudniamy kilkadziesiąt osób i podlegamy ustawie o zwolnieniach grupowych. Pracownikowi, który znajduje się w ochronnym wieku przedemerytalnym, zmniejszyliśmy wynagrodzenie w drodze porozumienia stron. Czy w (...)
str. 65
2.
Wysokość ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy
Z końcem stycznia 2013 r. odchodzi na emeryturę jeden z naszych pracowników. Jest on zatrudniony na 1/2 etatu i ma niewykorzystany urlop z 2012 i (...)
str. 66
3.
Niewykorzystane środki po rezygnacji z ZFŚS
Dopełniając wszystkich formalności, zrezygnowaliśmy z tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz wypłacania świadczeń urlopowych. Co należy zrobić w tej sytuacji z niewykorzystanymi środkami Funduszu zgromadzonymi (...)
str. 67
4.
Likwidacja oddziału firmy a zwolnienie pracownicy w ciąży
Na podstawie umowy zawartej na czas nieokreślony zatrudniamy pracownicę, która jest w ciąży i aktualnie przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy możemy ją zwolnić z powodu likwidacji oddziału, w którym (...)
str. 68
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Uproszczenia zasad rachunkowości dla małych stowarzyszeń - odpowiedź Ministerstwa Finansów na interpelację poselską
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 10010 w sprawie prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań finansowych przez stowarzyszenia, w dniu 22 listopada 2012 (...)
str. 69
2.
Kursy walut stosowane przy otrzymaniu kredytu w walucie obcej
Nasza spółka z o.o. posiada rachunek walutowy, na który w 2010 roku wpłynął kredyt udzielony w walucie obcej, w tej samej, w której prowadzony jest rachunek walutowy. Zgodnie z obowiązującymi wówczas (...)
str. 70
3.
Rozliczanie kosztów reklamy
Jesteśmy spółką z o.o. zajmującą się działalnością produkcyjną. Zamówiliśmy reklamę internetową naszych produktów, która będzie się ukazywać w okresie grudzień 2012 r. - listopad 2013 r. Fakturę za cały (...)
str. 71
4.
Rozliczenia międzyokresowe przychodów w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym
Otrzymaliśmy z budżetu Unii Europejskiej (funduszy strukturalnych) zwrot 40% kosztów z tytułu zakupu środków trwałych. Środek trwały będzie amortyzowany 7 lat. W posiadanym przez nas zakładowym planie kont (...)
str. 72
5.
Koszty ugody sądowej
Na podstawie umowy długoterminowej, spółka ochroniarska świadczyła usługi ochrony mienia dla naszego przedsiębiorstwa. Jednak nasza spółka wypowiedziała umowę ochrony mienia i obciążyła firmę ochroniarską notą obciążeniową (...)
str. 74
6.
Ewidencja i prezentacja refundacji kosztów zatrudnienia lekarzy rezydentów
Prowadzimy działalność w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Jak ująć w księgach rachunkowych i wykazać w sprawozdaniu finansowym naszego zakładu otrzymane z Ministerstwa Zdrowia (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.