Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 2 (757) z dnia 10.01.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Ważne terminy w styczniu 2012 r. dla podatników i płatników
1.1. Terminy dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych W związku z zakończeniem "starego" roku podatkowego i rozpoczęciem "nowego", podatnicy zobowiązani są do złożenia różnego (...)
str. 4
2.
Co trzeba wiedzieć rozliczając składki ZUS od 1 stycznia 2012 r.?
Przywykliśmy już do tego, że początek każdego roku niesie ze sobą zmiany w obowiązujących przepisach. Z początkiem roku 2012 nastąpiły one również w składkach ZUS. (...)
str. 9
II.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Koszty całodziennego wyżywienia pracowników odbywających podróże służbowe, przekraczające limit diety - podatki dochodowe, składki ZUS, ewidencja księgowa
Problem ten jest kontrowersyjny i wymaga szerszego komentarza z uwzględnieniem aktualnych (i niestety zróżnicowanych) interpretacji organów podatkowych.
str. 11
1.1.
Zakres zwolnienia od podatku dochodowego i składek ZUS
Wolne od podatku dochodowego oraz wyłączone z podstawy wymiaru składek ZUS są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika - do wysokości określonej (...)
str. 11
1.2.
Należności przysługujące pracownikom odbywającym podróż służbową
Zasady przyznawania należności z tytułu odbywania podróży służbowej pracownikom sfery budżetowej zostały uregulowane w ww. rozporządzeniach Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia (...)
str. 11
1.3.
Zróżnicowane stanowisko organów podatkowych
W świetle przedstawionych wyżej uregulowań z zakresu prawa pracy oraz prawa podatkowego, organy podatkowe w ostatnich latach prezentowały pogląd, że koszty całodziennego wyżywienia pracowników odbywających (...)
str. 12
1.4.
Stanowisko redakcji
Brak jednolitego i konsekwentnego stanowiska w interpretacjach, które w imieniu Ministra Finansów wydają Dyrektorzy Izb Skarbowych w odniesieniu do bardzo podobnych stanów faktycznych, jest zjawiskiem (...)
str. 13
1.5.
Koszt uzyskania przychodów u pracodawcy
Czy wydatki na całodzienne wyżywienie dla pracowników w podróży służbowej stanowią koszt uzyskania przychodów u pracodawcy w całości, czy tylko do wysokości diety? Zasadniczo koszty (...)
str. 14
2.
Duplikat faktury - rozliczenie podatkowe i bilansowe
W przypadku zaginięcia, a także zniszczenia faktur wystawiane są ich duplikaty. Jak je rozliczać dla celów podatkowych oraz ujmować w ewidencji księgowej piszemy w tym (...)
str. 15
2.1.
Odliczanie VAT z duplikatu faktury
Regulacje w zakresie wystawiania duplikatów faktur zawiera § 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur (Dz. U. (...)
str. 15
2.2.
Moment rozliczenia duplikatu dla celów podatku dochodowego
Podobnie jak dla celów VAT, również dla podatku dochodowego istotne jest, czy duplikat wystawiany jest przed zaliczeniem wynikających z niego kosztów do kosztów uzyskania przychodów, (...)
str. 16
2.3.
Ewidencja księgowa
W księgach rachunkowych wydatki dokumentowane duplikatem faktury podlegają ewidencji na ogólnych zasadach. W zasadzie można stwierdzić, że ewidencja ta jest identyczna do sposobu księgowania faktur (...)
str. 18
3.
Przekazanie kontrahentowi środka trwałego w ramach umowy wzajemnej
1) Spółka przekazała nieodpłatnie kontrahentowi kontenery. Służą one do zbierania odpadów, które spółka następnie kupuje od tego kontrahenta. Czy spółka, udostępniając ww. kontenery, powinna wykazać (...)
str. 20
III.
PODATEK VAT
1.
Wybrane orzecznictwo
1.1.
Sposób korekty VAT należnego zależy od przyczyny wystawienia faktury korygującej - wyrok WSA
Jeżeli podatnik wystawia fakturę korygującą "in plus" na skutek dodatkowego porozumienia między stronami, które nastąpiło już po wystawieniu faktury pierwotnej, nie trzeba korygować deklaracji, w (...)
str. 22
1.2.
Udzielenie pożyczki przez przedsiębiorcę - VAT czy PCC? - wyrok WSA
Udzielając pożyczki - nawet jednorazowej - ze środków zgromadzonych w toku prowadzonej działalności gospodarczej, pożyczkodawca działa w roli podatnika VAT i czynność ta nie podlega (...)
str. 24
2.
Kiedy od zakupu samochodu osobowego można odliczyć cały VAT?
Odliczenie VAT od zakupu samochodu osobowego - zasada ogólna Generalnie przy zakupie samochodu osobowego przysługuje prawo do odliczenia VAT w wysokości 60% kwoty podatku wykazanej (...)
str. 25
3.
Przekazanie prezentu kontrahentowi unijnemu - jak rozliczyć VAT?
Kontrahentom unijnym wydajemy drobne prezenty (długopisy, pióra, itp.). Transakcje te opodatkowujemy jak WDT. Czy ww. przekazania należy udokumentować fakturą wewnętrzną? Czy należy je również wykazywać (...)
str. 28
4.
Jeszcze można skorzystać z ulgi na złe długi z faktur z 2009 r.
W praktyce gospodarczej bardzo często zdarza się, że kontrahenci nie płacą za zakupione towary czy usługi. Trudno się przed takimi sytuacjami ustrzec. Podatnik może jednak (...)
str. 30
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Uchwała NSA w składzie siedmiu sędziów w sprawie ujmowania w kosztach podatkowych odsetek od kredytu zaciągniętego na wypłatę dywidendy
Odsetki oraz inne wydatki związane z kredytem zaciągniętym przez spółkę na wypłatę dywidendy należnej jej udziałowcom nie stanowią kosztów uzyskania przychodów tej spółki. Tak uznał (...)
str. 38
2.
Wynagrodzenia należne za grudzień 2011 r., a wypłacone w styczniu 2012 r. - moment ujęcia w kosztach
W styczniu 2012 r. spółka wypłaciła swoim pracownikom wynagrodzenia należne za grudzień ubiegłego roku. W którym roku wynagrodzenia te może zaliczyć do kosztów podatkowych i (...)
str. 39
3.
Relacja z dyżuru telefonicznego
3.1.
Umorzenie pożyczki udzielonej pracownikowi ze środków obrotowych
Ze środków obrotowych spółka udzieliła swoim pracownikom oprocentowane pożyczki. Czy w sytuacji, gdy spółka pożyczki te umorzy (wraz z odsetkami), będzie mogła ich wartość zaliczyć (...)
str. 36
3.2.
Opłata za odbiór odholowanego pojazdu nie jest kosztem podatkowym
Pracownik spółki pozostawił samochód służbowy w niedozwolonym miejscu i pojazd ten został odholowany na parking strzeżony straży miejskiej. Czy opłata za odbiór samochodu może zostać (...)
str. 37
3.3.
Niezafakturowanie usługi rozliczanej w okresach miesięcznych - kiedy skorygować przychód?
Spółka świadczy usługi, które zgodnie z umową rozliczane są w miesięcznych okresach rozliczeniowych. Okazało się, że w ciągu trzech ostatnich lat kilka razy nie wystawiła (...)
str. 37
3.4.
Wydatki na obiad z kontrahentem w restauracji
Zapraszamy naszych kontrahentów na obiady do restauracji, przy czym spotkania te mają charakter roboczy i nie świadczą o okazałości czy wystawności firmy. Czy wydatki te (...)
str. 37
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Zwrot pracownikowi kosztów używania własnego pojazdu do celów służbowych - wyrok WSA
Zwrot pracownikowi kosztów związanych z używaniem w jazdach lokalnych prywatnego samochodu na potrzeby zakładu pracy jest przychodem ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu. (wyrok WSA (...)
str. 38
2.
Bilety na przejazdy komunikacją miejską dla pracowników (właściciela firmy) - opodatkowanie podatkiem dochodowym i składki ZUS
2.1. Podatek dochodowy pracownika Na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, każde przysporzenie majątkowe uzyskane przez pracownika od pracodawcy w związku z zawartą (...)
str. 39
3.
Czy zwrot wydatków poniesionych przez pracownika w podróży służbowej na opłaty parkingowe podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym i oskładkowaniu do ZUS?
Pracownik naszej firmy odbył podróż służbową własnym samochodem. W trakcie tej podróży poniósł opłaty za parkowanie, które zostały udokumentowane biletami parkingowymi. Czy zwrócone pracownikowi koszty (...)
str. 43
4.
Czy informacje PIT-11 można przesyłać pracownikom drogą elektroniczną?
Zamierzamy przekazać pracownikom informację PIT-11 za pośrednictwem poczty elektronicznej. Informacja ta będzie opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym. Czy taka forma przekazania ww. informacji jest dozwolona? Płatnicy, (...)
str. 45
VI.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Stan zatrudnienia a wpłaty na PFRON
Czy ustalając stan zatrudnienia na potrzeby obowiązku wniesienia wpłat na PFRON wylicza się go w przeliczeniu na pełne etaty, czy w osobach? Pracodawcy, u których (...)
str. 46
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Fizyczna likwidacja nie dotyczy dokumentacji technicznej spisanej jako zaniechana inwestycja - Minister Finansów zmienił interpretację indywidualną
Konieczność fizycznej likwidacji nie dotyczy dokumentacji technicznej związanej z zaniechaną inwestycją. (interpretacja indywidualna Ministra Finansów z 14 października 2011 r., nr DD6/033-13/2010/MDA/PK-1605/2009) Koszty zaniechanych inwestycji (...)
str. 47
2.
Niezamortyzowana wartość likwidowanego środka trwałego nie zwiększa wartości początkowej "nowego" obiektu
Nieumorzona wartość likwidowanego środka trwałego w związku z budową nowego zaliczana jest do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast wydatki na fizyczną likwidację (wyburzenie) dotychczasowych obiektów zwiększają (...)
str. 48
3.
Wydatki na zakup dodatkowej gwarancji serwisowej a wartość początkowa środka trwałego
Spółka kupiła drukarkę, a dodatkowo dokupiła rozszerzoną 3-letnią gwarancję serwisową na ten sprzęt. Czy wydatki na gwarancję zwiększają wartość początkową środka trwałego, a jeśli nie, (...)
str. 49
VIII.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY
1.
Sankcje karne skarbowe za niepłacenie podatków
Firma wszystkie deklaracje podatkowe składa w terminie. Czasami jednak, w okresach problemów finansowych związanych z niewypłacalnością kontrahentów, zalega z zapłatą podatków. Uiszcza je po terminie (...)
str. 50
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Składka na Fundusz Pracy od wynagrodzenia za grudzień 2011 r.
Kilku naszych pracowników jest wynagradzanych według minimalnej stawki. Czy od wypłaconego im w styczniu br. wynagrodzenia należnego za grudzień 2011 r. w kwocie 1.386 zł (...)
str. 53
2.
Do 31 stycznia br. trzeba złożyć ZUS IWA za 2011 r.
Niektórzy płatnicy składek mają obowiązek przesłać do ZUS informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe za poprzedni rok kalendarzowy. Przekazuje się ją na (...)
str. 53
3.
Od 1 stycznia 2012 r. podwyższenie najniższej podstawy wymiaru zasiłków
Pracodawca wypłacający zasiłki przysługujące za okres od 1 stycznia 2012 r. powinien je obliczać od kwoty nie niższej niż najniższa podstawa wymiaru obowiązująca w 2012 (...)
str. 54
X.
PRAWO PRACY
1.
Wykorzystanie zaległego wypoczynku za 2011 r.
Na początku roku sprawdziliśmy w firmie stan wykorzystania urlopów za 2011 r. i ustaliliśmy, że pracownicy mają dużo urlopowych zaległości. Czy zaległy urlop za ubiegły (...)
str. 55
2.
Studia podyplomowe bez prawa do urlopu szkoleniowego
Zatrudniamy pracownika, który od października 2011 r. podjął studia podyplomowe. Podpisaliśmy z nim umowę szkoleniową. Pracownik nie wykorzystał jeszcze ani jednego dnia urlopu szkoleniowego. Czy (...)
str. 57
3.
Ustalanie nagrody jubileuszowej u pracodawcy pozabudżetowego
Pracownik jest zatrudniony w firmie prywatnej, w której przysługują nagrody jubileuszowe wypłacane co 5 lat. Przyznaje się je wyłącznie na podstawie stażu pracy w tym (...)
str. 58
4.
Świadectwo pracy po zakończeniu umowy bezterminowej
Zatrudniliśmy pracownika na okres próbny, od 1 kwietnia do 30 czerwca 2011 r., a następnie od 1 lipca 2011 r. na podstawie umowy na czas (...)
str. 59
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Czy przedsiębiorca może nabyć praktykę w księgowości we własnej firmie?
Wiele osób zastanawia się, czy prowadząc własną działalność gospodarczą - zarówno jako osoba fizyczna, czy też wspólnik spółki osobowej, i wykonując w związku z tym czynności związane ze (...)
str. 60
2.
Wykazywanie dopłat w sprawozdaniu finansowym spółki z o.o.
W której pozycji bilansu należy wykazać uchwalone, lecz niewniesione dopłaty? Zagadnienie dopłat w spółce z o.o. regulują przepisy art. 177-179 Kodeksu spółek handlowych (K.s.h.). Stanowią (...)
str. 61
3.
Odpisy aktualizujące należności od dłużnika w upadłości
Jesteśmy spółką z o.o., która posiada należności (zakwalifikowane jako krótkoterminowe) od dłużnika postawionego w stan upadłości. W związku z tym, że kwota tych należności jest (...)
str. 63
4.
Relacja z dyżuru telefonicznego
4.1.
Czy zapasy obce prezentować w bilansie?
Na koniec roku posiadaliśmy w naszym magazynie materiały powierzone nam przez naszych kontrahentów, które są wykorzystywane do produkcji zamówionych przez nich usług. Czy te materiały (...)
str. 64
4.2.
Spisanie na dzień bilansowy przedawnionej należności
Posiadamy przedawnioną należność z tytułu dostaw i usług. Kiedy należy ją odpisać w koszty? Należności figurujące w księgach rachunkowych wycenia się na dzień bilansowy w (...)
str. 64
4.3.
Wycena bilansowa gotówki w kasie walutowej
Od 2011 r. posiadamy kasę walutową w euro. Czy na dzień bilansowy mieliśmy obowiązek dokonać wyceny tej waluty, tak jak to robimy z rozrachunkami w (...)
str. 65
4.4.
Wartości niematerialne i prawne w bilansie otwarcia - po przejściu na księgi rachunkowe
Czy w związku z przejściem od 1 stycznia 2012 r. z księgi podatkowej na księgi rachunkowe, w bilansie otwarcia powinniśmy wykazać wartości niematerialne i prawne (...)
str. 65
4.5.
Ujęcie w rachunku zysków i strat wyniku ze zbycia udziałów
Jak ująć w rachunku zysków i strat wynik ze zbycia krótkoterminowych udziałów zaliczonych do inwestycji? Co do zasady, w rachunku zysków i strat - niezależnie (...)
str. 66
4.6.
Rachunek przepływów pieniężnych a uproszczone sprawozdanie finansowe
Czy mamy obowiązek sporządzić rachunek przepływów pieniężnych, jeśli sprawozdanie finansowe za 2011 r. sporządzimy w formie uproszczonej? Możliwość sporządzenia sprawozdania finansowego w uproszczonej formie w (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.