Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 19 (882) z dnia 01.07.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Zasady odliczania VAT od zakupu paliwa od 1 lipca - komunikat Ministerstwa Finansów
Ministerstwo Finansów zamieściło na stronie internetowej komunikat na temat odliczania podatku VAT od paliw przeznaczonych do samochodów osobowych oraz niektórych pojazdów samochodowych wykorzystywanych do celów (...)
str. 4
II.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Opłaty za przejazd zagranicznymi autostradami - podatki i ewidencja księgowa
W praktyce pracownicy i pracodawcy firm w związku z różnego rodzaju transportem za granicą odbywają różnego rodzaju podróże samochodami, własnymi lub cudzymi, w związku z (...)
str. 5
1.1.
Rozliczenie opłat za zagraniczne autostrady przez podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów
Kwestia prawidłowego udokumentowania poniesionych wydatków Aby określony wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, to musi on spełniać przesłanki wskazane w ogólnej definicji kosztów (...)
str. 5
1.2.
Opłaty za przejazdy zagranicznymi autostradami u podatników prowadzących księgi rachunkowe
Także u podatników prowadzących księgi rachunkowe wydatki na opłaty za przejazdy zagranicznymi autostradami, odbywanymi na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej przez przedsiębiorców, pracowników, wspólników, itd., mogą (...)
str. 7
1.3.
Czy przejazdy zagranicznymi autostradami należy dla celów VAT rozliczyć jako import usług?
Przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy (...)
str. 9
2.
Użyczenie nieruchomości - VAT, CIT, ewidencja księgowa
Podatnicy bardzo często udostępniają innym podmiotom swoje środki trwałe. Udostępnienie to może mieć charakter odpłatny (umowa najmu, dzierżawy) lub nieodpłatny (umowa użyczenia). W tym artykule (...)
str. 10
2.1.
Rozliczenie VAT
W przypadku umowy najmu, także umowy użyczenia istnieją wątpliwości, dotyczące podatkowego rozliczenia mediów, za które obciąża właściciel obiektu. Sporne jest bowiem, czy media stanowią świadczenie (...)
str. 11
2.2.
Skutki w podatku dochodowym u użyczającego
Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Jeżeli umowa nie (...)
str. 15
2.3.
Ewidencja księgowa
W sytuacji, gdy jednostka udostępni - w ramach umowy użyczenia - część budynku stanowiącego środek trwały, to nie ma podstaw do wyłączania z kosztów bilansowych (...)
str. 19
III.
PODATEK VAT
1.
Dokonanie jednorazowej sprzedaży nie czyni ze sprzedawcy podatnika VAT - wyrok WSA
Jeżeli sprzedaż miała charakter jednorazowy i incydentalny, sprzedawca nie powinien być uznany za "podatnika VAT". Taka sprzedaż powinna być potraktowana jako sprzedaż prywatnego majątku. Dotyczy (...)
str. 20
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Sprzedaż w ramach odwrotnego obciążenia a uzyskanie od nabywcy oświadczenia, że jest podatnikiem
Sprzedajemy złom. Sprzedaż powinna być rozliczona w ramach tzw. odwrotnego obciążenia (VAT powinien rozliczyć nabywca). Czy aby sprzedać złom "bez VAT", powinniśmy uzyskać od klienta (...)
str. 21
2.2.
Sprzedaż środków trwałych przez podatnika zwolnionego z VAT
Jesteśmy biblioteką publiczną. Chcemy sprzedać drukarki (środki trwałe), które zakupiliśmy z własnych wypracowanych środków finansowych. Obecna wartość drukarek to około 100 zł. Czy możemy wystawić (...)
str. 23
2.3.
Numer rejestracyjny pojazdu na fakturze
Podatnik posiada kilka samochodów ciężarowych i koparki. Zakupione paliwo wlewa do własnych zbiorników. Czy na fakturach dokumentujących ww. zakupy muszą być numery rejestracyjne pojazdów, aby (...)
str. 24
2.4.
Sprzedaż i dzierżawa gruntów rolnych a VAT
Rolnik (czynny podatnik VAT) sprzedał działkę rolną z zabudowaniami. Ponieważ przedmiotem sprzedaży był teren inny, niż budowlany, sprzedaż była zwolniona z VAT. Czy sprzedaż tę (...)
str. 24
2.5.
Zakup/sprzedaż towaru w ramach transakcji trójstronnej - wykazanie w deklaracji VAT i w informacji podsumowującej
Jak wykazywać w deklaracji VAT i w informacji podsumowującej zakupy/dostawy dokonane w ramach uproszczonej transakcji trójstronnej, jeżeli czasami jesteśmy drugim, a czasem trzecim podmiotem w (...)
str. 26
2.6.
Kiedy do dostawy wewnątrzwspólnotowej można zastosować stawkę 0%?
Zamierzam sprzedać towar podatnikowi z innego kraju UE (WDT). W jaki sposób potwierdzić, czy kontrahent jest zarejestrowany na potrzeby rozliczania transakcji unijnych? Czy potwierdzeniem wywozu (...)
str. 29
3.
TSUE rozstrzygnie, jak opodatkować usługi likwidacji szkód ubezpieczeniowych
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT, zwolnione z VAT są usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług (...)
str. 31
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Moment potrącenia kosztów bezpośrednio związanych z przychodami poniesionych po sporządzeniu sprawozdania finansowego - Minister Finansów zmienił interpretację organu podatkowego
Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego, są potrącalne w roku (...)
str. 33
2.
Świadczenia urlopowe wypłacone przez pracodawców, którzy zrezygnowali z tworzenia ZFŚS, są kosztem podatkowym - odpowiedź Ministra Finansów na interpelację poselską
Wydatki na świadczenia urlopowe, wypłacane przez pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, którzy zrezygnowali z tworzenia ZFŚS, mogą zostać zaliczone (...)
str. 35
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Podatkowe rozliczenie zakupu wyposażenia na plac zabaw w zakładowym obiekcie socjalnym
Spółka z o.o. posiada zakładowy obiekt socjalny - ośrodek wypoczynkowy nad morzem, z którego korzystają tylko nasi pracownicy z rodzinami, emeryci oraz renciści. Zakupiliśmy do (...)
str. 36
3.2.
Wystawienie weksla własnego przed upływem terminów określonych w przepisach o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym a obowiązek korekty kosztów podatkowych
Spółka z o.o. zamierza "płacić" za faktury z tytułu zakupu towarów i usług poprzez wystawianie weksli własnych. Wręczenie takiego weksla kontrahentowi spowoduje uregulowanie (wygaśnięcie) zobowiązania (...)
str. 38
3.3.
Odszkodowanie otrzymane przez wspólnotę mieszkaniową a zwolnienie z podatku dochodowego
Wspólnota mieszkaniowa nie prowadzi działalności gospodarczej, a źródłem jej przychodów są głównie zaliczki na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością, wnoszone przez właścicieli lokali mieszkalnych - członków wspólnoty. (...)
str. 40
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Sprzedaż samochodu wykupionego po zakończeniu leasingu operacyjnego - Minister Finansów zmienił stanowisko organów podatkowych
Skoro samochód osobowy nabyty po zakończeniu leasingu operacyjnego (wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej) nie był wykorzystywany na cele prowadzonej działalności i nie został wprowadzony (...)
str. 42
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Odsetki od pożyczek udzielonych spółce przez jej wspólników - skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych
Dwaj wspólnicy spółki z o.o. (posiadający udziały po 50% każdy) udzielili tej spółce pożyczek. Następnie spółka z o.o. przekształciła się w spółkę komandytową, w której (...)
str. 44
2.2.
Potrącenie kosztów uzyskania przychodów i kwoty wolnej od podatku u pracownika zatrudnionego przez kilku pracodawców
Nasza firma na pełen etat zatrudnia pracownika, który jednocześnie jest zatrudniony w dwóch innych firmach (w każdej z nich na 1/8 etatu). Jego miejsce zamieszkania jest położone poza (...)
str. 46
2.3.
Obowiązkowe ubezpieczenie OC opłacone przez pracodawcę za pracownika
Spółdzielnia mieszkaniowa zarządza m.in. obcymi wspólnotami mieszkaniowymi. Prezes zarządu spółdzielni (zatrudniony na podstawie umowy o pracę) jest licencjonowanym zarządcą nieruchomości i z tego tytułu musi (...)
str. 49
VI.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Wydatki na paliwo ujmowane w limicie kilometrówki muszą uwzględniać faktyczne zużycie
Do kosztów uzyskania przychodów nie można automatycznie zaliczyć kwoty wyliczonej w ramach limitu, bez wykazania rzeczywistego poniesienia wydatków na paliwo zużywane do samochodów przedsiębiorcy niewprowadzonych (...)
str. 50
2.
Środki trwałe dofinansowane dotacją w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Otrzymaliśmy dotację, w wysokości 50%, do zakupu środka trwałego z funduszy unijnych. Czy do podatkowej księgi przychodów i rozchodów należy wpisywać amortyzację stanowiąca koszty uzyskania (...)
str. 52
3.
Wymiana uszkodzonego monitora w zestawie komputerowym
W jednym z amortyzowanych zestawów komputerowych awarii uległ monitor. Czy wydatek na jego wymianę można odnieść bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, czy może rozliczyć jako (...)
str. 53
4.
Amortyzacja składników majątku przeznaczonych do wynajmu
Zamierzamy rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na wynajmie urządzeń i maszyn budowlanych. Czy zakupione składniki majątku mogą być uznane za nasze środki trwałe? Czy możemy (...)
str. 54
5.
Jednorazowy odpis amortyzacyjny nie może być stosowany do nieruchomości
W lutym br. rozpoczęliśmy prowadzenie działalności gospodarczej. Obecnie nabyliśmy budynek wraz z gruntem z przeznaczeniem na tę działalność. Czy od wartości początkowej budynku możemy dokonać (...)
str. 55
VII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Samochód używany do celów prywatnych a składka ZUS od wartości paliwa
Czy wartość paliwa stanowiąca przychód pracownika z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych podlega oskładkowaniu? Stosownie do art. 18 ust. 1 ustawy z dnia (...)
str. 57
2.
Oskładkowanie świadczeń wypłaconych pracownikom pracującym w terenie
Prowadzę działalność gospodarczą na obszarze kilku dużych miast. Wobec tego moi pracownicy (przedstawiciele handlowi) stale świadczą swoją pracę na obszarze tych miast (jest on ściśle (...)
str. 58
3.
Zgłoszenie zleceniobiorcy do dobrowolnych ubezpieczeń
Z tytułu zawartej umowy zlecenia zgłosiłam zleceniobiorcę tylko do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego (jest on zatrudniony w innej firmie na etacie z odpowiednią wysokością oskładkowanego miesięcznego (...)
str. 59
4.
Umowa na zastępstwo zawarta z własnym pracownikiem
Jedna z zatrudnionych w naszej firmie pracownic przebywa na zwolnieniu lekarskim z powodu niezdolności do pracy przypadającej na okres ciąży. Z uwagi na dłuższą nieobecność (...)
str. 60
5.
Prawo do zasiłku opiekuńczego, gdy jedno z rodziców jest bezrobotne
Pracownik złożył wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku 4 lat. W oświadczeniu ZUS Z-15 wpisał, (...)
str. 61
6.
Obliczanie zasiłku chorobowego w razie wypłaty premii z opóźnieniem
W jaki sposób obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeśli premia miesięczna za miesiąc poprzedzający powstanie niezdolności do pracy zostanie wypłacona już po dokonaniu wypłaty zasiłku? (...)
str. 63
VIII.
PRAWO PRACY
1.
Rozwiązanie umowy z przyczyn ekonomicznych dotyczących pracodawcy
1) Spółka prowadzi działalność, w ramach której obsługuje kilka zakładów, m.in. zakład budowlany, wodociągów, pogrzebowy. Każdy zakład jest rozliczany oddzielnie pod względem wyników finansowych. Jeden (...)
str. 64
2.
Choroba pracownika podstawą zmiany rozkładu czasu pracy
Firma zatrudnia poniżej 20 pracowników wykonujących pracę w systemie zmianowym. Ostatnio jeden pracownik poważnie się rozchorował, co zdezorganizowało pracę. W związku z tym trzeba było (...)
str. 66
3.
Wpływ zmiany etatu w trakcie roku kalendarzowego na wymiar urlopu wypoczynkowego
W roku bieżącym pracownikowi został zwiększony wymiar czasu pracy - z połówki etatu na pełen. Jak ustalić wymiar przysługującego tej osobie urlopu wypoczynkowego, jeżeli jej (...)
str. 67
IX.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Odpisy aktualizujące zapasy
Jesteśmy firmą produkcyjną. Na koniec 2014 r. mieliśmy niesprzedane zapasy produktów i został stworzony odpis aktualizujący. Czy postąpiliśmy słusznie? Natomiast w tym roku zapas produktów został sprzedany. Co (...)
str. 68
2.
Korekta sprzedaży roku 2014 dokonana w związku z reklamacją usługi
W wyniku reklamacji usługi wykonanej w grudniu 2014 r. dokonaliśmy obniżenia jej ceny wraz z wystawieniem faktury korygującej. Jak ująć taką korektę w księgach rachunkowych w sytuacji, gdy sprawozdanie finansowe zostało (...)
str. 70
3.
Sprawozdanie spółki z o.o. w upadłości likwidacyjnej
Nasza spółka z o.o. ma zostać postawiona w stan upadłości (likwidacyjnej). Będziemy musieli sporządzić sprawozdanie finansowe na dzień poprzedzający ogłoszenie upadłości. Czy możliwe jest sporządzenie uproszczonego sprawozdania (...)
str. 72
4.
Inwentaryzacja - nadwyżki towarów
Podczas inwentaryzacji magazynu ustalono zarówno ilościowe, jak i wartościowe nadwyżki towarów (prowadzimy hurtownię). W jaki sposób powinniśmy postąpić z tymi nadwyżkami, czy od magazyniera należałoby zażądać stosownego wyjaśnienia (...)
str. 73
5.
Sprawozdanie zarządu jednostki mikro
Nasza spółka z o.o. rozważa przyjęcie statusu jednostki mikro. W związku z tym mamy pytanie, czy przygotowując sprawozdanie finansowe będziemy mogli nie sporządzać zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym, (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.