Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 18 (809) z dnia 20.06.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Administrowanie środkami ZFŚS jest poza VAT - interpretacja ogólna Ministra Finansów
Dokonywanie zakupów ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, w celu ich udostępnienia osobom uprawnionym do korzystania z Funduszu, jest poza VAT. (interpretacja ogólna Ministra Finansów (...)
str. 4
II.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Wspólność majątkowa małżonków
Kwestie związane z małżeńskim ustrojem majątkowym regulują przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.). W przepisach tych określono m.in., że z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje z mocy ustawy wspólność (...)
str. 5
1.2.
Skutki w podatku dochodowym
Przychód podatkowy u małżonków W pierwszej kolejności stwierdzić należy, że gdy firma, prowadzona dotychczas przez jednego z małżonków, zostanie przekazana drugiemu małżonkowi, a składniki majątkowe (...)
str. 5
1.3.
Przekazanie firmy małżonkowi a VAT
Dla celów VAT małżonkowie traktowani są jak "zwykli" podatnicy, a dokonywane między nimi transakcje podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Z art. 6 pkt 1 ustawy (...)
str. 8
2.
Podatki i składki ZUS u rozpoczynających działalność gospodarczą
Osoba fizyczna rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej zobowiązana jest zarejestrować tę działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej (CEIDG). W tym celu wypełnia formularz CEIDG-1, (...)
str. 9
2.1.
Skala podatkowa
W przypadku opodatkowania według skali podatkowej nie ma znaczenia ani rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej, ani jej rozmiar. Formę tę mogą stosować wszyscy. Podatnicy opodatkowani według (...)
str. 10
2.2.
Podatek liniowy
Podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej mogą wybrać opodatkowanie podatkiem liniowym, wynoszącym 19% podstawy obliczenia podatku. Z tej formy opodatkowania mogą korzystać podatnicy prowadzący działalność gospodarczą (...)
str. 11
2.3.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest uproszczoną formą płacenia podatku dochodowego. Opodatkowaniu ryczałtem podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, a także przychody (...)
str. 12
2.4.
Karta podatkowa
Zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą opłacać podatnicy prowadzący rodzaje działalności gospodarczej, ściśle określone w art. 23 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, np. (...)
str. 14
2.5.
Rozpoczęcie działalności gospodarczej a VAT
Rejestracja na potrzeby rozliczania VAT Podatnicy nie muszą obowiązkowo rozliczać VAT. Mogą bowiem korzystać ze zwolnienia podmiotowego (zwolnienie ze względu na stosunkowo niewielkie obroty). Dla (...)
str. 15
2.6.
Formalności związane ze zgłoszeniem własnej firmy w ZUS
Czynności związane ze zgłoszeniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej dokonuje za płatnika składek CEIDG. Można by sądzić, że dzięki temu nie musi on składać w ZUS (...)
str. 17
III.
PODATEK VAT
1.
Czy limity prezentów o małej wartości to kwoty netto, czy brutto?
Co do zasady, nieodpłatne przekazanie towaru, przy nabyciu którego podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do odliczenia VAT, jest opodatkowane (art. 7 ust. (...)
str. 20
2.
VAT od usług transportowych i budowlanych można rozliczyć w miesiącu wystawienia faktury - wyrok TSUE
W przypadku świadczenia usług transportowych (a także spedycyjnych czy budowlanych) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. (...)
str. 22
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Zaliczka na zakup samochodu osobowego
Firma wpłaciła zaliczkę na zakup samochodu osobowego. Wpłata ta została potwierdzona fakturą zaliczkową. Czy podatek naliczony w wyżej wymienionej fakturze podlega odliczeniu w całości, czy (...)
str. 23
3.2.
Czy każdą sprzedaż należy ewidencjonować w kasie fiskalnej?
Firma posiada m.in. stację diagnostyczną, warsztat samochodowy i sklep z częściami samochodowymi. Czasami sprzedaż dokumentowana jest fakturą. Poza tym wydzierżawiamy pomieszczenia dla firm (w tym (...)
str. 24
3.3.
Sprzedaż gruntu na rzecz podmiotu, który wybudował na nim budynek
Wybudowaliśmy budynek na cudzym gruncie. Obecnie zamierzamy nabyć grunt, na którym budynek ten jest posadowiony. Czy w takim przypadku należy uznać, że przedmiotem zakupu będzie (...)
str. 27
3.4.
Opodatkowanie usług dodatkowych związanych z organizacją szkolenia
Organizujemy szkolenia. Czy zapewniając uczestnikom tego szkolenia dodatkowe atrakcje (wyjście na koncert, mecz czy do opery), ich wartość powinniśmy wliczyć do ceny usługi szkoleniowej i (...)
str. 28
3.5.
Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej do działalności opodatkowanej i zwolnionej z VAT
W 2012 r. kupiliśmy budynek biurowo-warsztatowy wraz z gruntem. Od zakupu odliczyliśmy cały VAT. Następnie budynek został wydzierżawiony (zastosowano stawkę 23%). Wydzierżawiono też grunt (stawka (...)
str. 29
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Wydatki na związki zawodowe nie stanowią kosztów podatkowych - wyrok NSA
Wydatki, ponoszone przez pracodawcę na udostępnienie pomieszczeń i urządzeń technicznych związkom zawodowym, nie mają związku z przychodem pracodawcy, służą bowiem wyłącznie działalności organizacji związkowych, a (...)
str. 32
2.
Czynsz za najem samochodu osobowego nie jest wydatkiem rozliczanym w ramach "kilometrówki" - wyrok WSA
Koszty używania samochodu osobowego to koszty jego eksploatacji związane z ilością przejechanych kilometrów. Takim kosztem nie jest czynsz za wynajem samochodu, który jest wydatkiem ponoszonym (...)
str. 33
3.
Korekta kosztów w związku z niezapłaceniem zobowiązań w przypadku połączenia spółek - interpretacja indywidualna
Przepisy dotyczące korekt kosztów w związku z niezapłaceniem zobowiązań nie mają zastosowania do zobowiązań łączących się spółek, ponieważ wygasają one na dzień ich połączenia. (interpretacja (...)
str. 35
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Spłata odsetek z tytułu pożyczki udzielonej przez udziałowca
Spółka z o.o. podpisała umowę pożyczki z głównym udziałowcem na kwotę przekraczającą trzykrotność kapitału zakładowego, posiadającym 95% udziałów w spółce z o.o. Odsetki zostaną wypłacone (...)
str. 36
4.2.
Transport towarów to koszt bezpośredni, czy pośredni?
Spółka z o.o. prowadzi hurtową sprzedaż materiałów budowlanych. Zakup towarów księguje na koncie 330 według ich cen zakupu i w koszty zalicza dopiero w momencie (...)
str. 38
4.3.
Aport przedsiębiorstwa a ujemna wartość firmy w podatku dochodowym
W artykule "Nabycie przedsiębiorstwa przez spółkę: (ujemna) wartość firmy czy agio - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów" (Biuletyn Informacyjny nr 13 z dnia 1.05.2013 r.) przedstawiliście Państwo stanowisko Ministerstwa Finansów, w myśl (...)
str. 40
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Rozliczenie straty przez wspólników spółki osobowej - wyrok NSA
Wspólnicy spółki osobowej (tu: spółki komandytowej) powinni przypisywać przychody i koszty w takiej proporcji, w jakiej mają prawo do udziału w zysku. Taki podział przychodów (...)
str. 42
2.
Wybrane wyjaśnienia Ministra Finansów
2.1.
Środki unijne przekazane pracownikom a zwolnienie od podatku
Dochód pracownika zatrudnionego w celu realizacji zadań finansowanych ze środków unijnych nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego. (interpretacja indywidualna Ministra Finansów z 9 kwietnia (...)
str. 43
2.2.
Opodatkowanie umorzonych dłużnikowi należności alimentacyjnych
Umorzone dłużnikowi alimentacyjnemu należności z tytułu wypłaconych zaliczek alimentacyjnych lub świadczeń z funduszu alimentacyjnego są zwolnione od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 (...)
str. 42
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Zaliczka na podatek dochodowy od diety wypłacanej uczestnikowi zebrania przedstawicieli banku spółdzielczego, który jest jednocześnie pracownikiem tego banku
Bank Spółdzielczy jest spółdzielnią. Raz do roku odbywa się zebranie przedstawicieli, którego uczestnicy są wybierani spośród członków banku na zebraniach grup członkowskich. Za udział w zebraniu (...)
str. 45
3.2.
Wycofanie nieruchomości ze spółki cywilnej
Czy wycofanie nieruchomości gruntowej wraz z budynkiem z majątku spółki jawnej i przeniesienie tej nieruchomości do majątku osobistego wspólników, tytułem zapłaty udziału w zyskach, spowoduje (...)
str. 47
3.3.
Odliczenie dobrowolnej składki zdrowotnej od ryczałtu opłacanego z tytułu najmu prywatnego
Podatnik wynajmuje lokale w ramach najmu prywatnego (nie prowadzi działalności gospodarczej). Przychód z tego tytułu opodatkowuje ryczałtem ewidencjonowanym. Podatnik wystąpił do NFZ o objęcie dobrowolnym (...)
str. 48
3.4.
Wynagrodzenie z tytułu przeniesienia własności gruntu na jego samoistnego posiadacza a podatek dochodowy od osób fizycznych
Spółka jawna wybudowała budynki na gruncie stanowiącym współwłasność w częściach ułamkowych jej wspólników i prokurentów. Budynki te są wykorzystywane na potrzeby prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej. Zgodnie (...)
str. 50
VI.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Remont czy ulepszenie - wyrok WSA
W ramach jednej inwestycji mogą być dokonywane zarówno prace odtworzeniowe (remontowe), jak i prace o charakterze ulepszeniowym. W przypadkach wątpliwych co do prawidłowej kwalifikacji poniesionego (...)
str. 52
2.
Podatnik może obniżać stawki amortyzacyjne do dowolnego poziomu - interpretacja indywidualna
Wysokość obniżenia stawki dla danego środka trwałego jest dowolna, wobec czego podatnik ma prawo obniżyć stawkę amortyzacyjną również do poziomu 0,1%. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby (...)
str. 53
3.
Wpływ kosztów kredytu na wartość początkową środka trwałego
W celu zakupu środków trwałych zaciągnęliśmy kredyt. Jako zabezpieczenia jego spłaty bank zażądał zawarcia wraz z jednoczesną cesją (na bank) polis na życie oraz na nabyte środki (...)
str. 55
4.
Ustalenie wartości początkowej środka trwałego po kilku latach jego eksploatacji
Spółka z o.o. poniosła nakłady na budowę środka trwałego. Jednak pomimo zakończenia budowy i rozpoczęcia jego używania (10 lat temu) obiekt nie został przyjęty na (...)
str. 56
VII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
30 czerwca br. upływa termin przekazania do ZUS dokumentów wyrejestrowujących
Od 1 stycznia 2013 r. roku weszła w życie ustawa z dnia 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze (...)
str. 57
2.
Składki ZUS od poczęstunku z okazji jubileuszu spółki
Każdego roku w pierwszy dzień roboczy lipca obchodzimy jubileusz powstania naszej spółki. Z okazji tego zakładowego święta zapewniamy wszystkim zatrudnionym w firmie pracownikom poczęstunek. Taki (...)
str. 58
3.
Zwrot kwoty zasiłku pobranego przez pracownika niewłaściwie wykorzystującego zwolnienie lekarskie od pracy
Pracownik w okresie dwumiesięcznej niezdolności do pracy z powodu choroby wykonywał pracę na podstawie umowy zlecenia w innej firmie. Nie przeprowadzaliśmy kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia (...)
str. 59
4.
Ustalanie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych w razie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy
W jednym z miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy pracownik był przez kilka dni nieobecny w pracy z przyczyn nieusprawiedliwionych. Czy należy uzupełnić wynagrodzenie za (...)
str. 60
VIII.
PRAWO PRACY
1.
Badania lekarskie kierowców zawodowych
1) Jakim badaniom podlegają kierowcy samochodów ciężarowych oraz co jaki czas powinni je odbywać? Z pytania wynika, że chodzi tu o kierowców samochodów o dopuszczalnej (...)
str. 61
2.
Czy wyjazd do SPA może być sfinansowany ze środków ZFŚS?
Pracownik złożył wniosek o zwrot kosztów jednodniowego pobytu w SPA, do którego dołączył stosowny rachunek. Czy taki wydatek może być sfinansowany ze środków utworzonego w (...)
str. 62
3.
Jak długo przechowywać firmowe dokumenty płacowe i osobowe?
Moja firma zatrudnia kilkunastu pracowników. Jako pracodawca prowadzę dokumentację osób zatrudnionych. Jak długo muszę przechowywać akta osobowe i listy płac? Czy muszę przechowywać listy obecności? (...)
str. 63
IX.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Przychód z tytułu najmu - ujęcie dla celów podatkowych oraz ewidencyjnych
W maju br. wystawiliśmy fakturę za najem za 3 miesiące z góry (czerwiec-sierpień) z terminem płatności do końca maja br. Jak w związku z tym rozliczyć przychód dla celów podatku (...)
str. 65
2.
Samochód ciężarowy nabyty na podstawie umowy leasingu bilansowo finansowego, a podatkowo operacyjnego
Jesteśmy sp. z o.o. Prosimy o przedstawienie skutków podatkowych oraz bilansowych dotyczących umowy leasingu samochodu ciężarowego, który dla celów bilansowych traktowany jest jako leasing finansowy, (...)
str. 66
3.1.
Publikacja sprawozdania SPZOZ
Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej (szpitalem), który składa do KRS swoje roczne sprawozdania finansowe wraz z opinią biegłego rewidenta i odpisem uchwały organu zatwierdzającego (...)
str. 70
3.2.
Składanie sprawozdań finansowych po przekształceniu NZOZ w spółkę z o.o.
Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, nasz NZOZ został przekształcony w spółkę z o.o. Do KRS wpisano nas 19.06.2012 r., a działalność jako spółka rozpoczęliśmy (...)
str. 71
4.
Roszczenie o wynagrodzenie z tytułu przeniesienia własności nieruchomości gruntowej
Spółka jawna posiada w swojej ewidencji działki będące własnością ułamkową jej właścicieli i prokurentów. Na tych nieruchomościach spółka wzniosła budynki, w których prowadzona jest działalność gospodarcza spółki. Zgodnie (...)
str. 72
5.
Ewidencja lokali z wyodrębnioną własnością
Jak księgowo postępować z mieszkaniami wyodrębnionymi? Czy powinno się księgować na konto pozabilansowe? Jak wyksięgować ze środków trwałych lokale i grunty? Co z umorzeniami? W przypadku przeniesienia własności lokalu, (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.