Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 17 (844) z dnia 10.06.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Uczestnictwo w wycieczce sfinansowanej ze środków ZFŚS nie stanowi podstawy wymiaru składek ZUS - decyzja oddziału ZUS
Gdy wycieczka dla pracowników (oraz ich małżonków) zostanie sfinansowana w całości ze środków ZFŚS i udział w niej zostanie zagwarantowany ww. osobom w ramach powszechnej (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Opublikowano rozporządzenie zwalniające z obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu dla niektórych pojazdów
W Dzienniku Ustaw z 30 maja 2014 r., pod poz. 709, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 maja 2014 r. w sprawie przypadków, w (...)
str. 5
2.
Nowe wzory formularzy stosowanych w sprawach celnych
W Dzienniku Ustaw z 23 maja 2014 r., pod poz. 673, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 maja 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie (...)
str. 6
3.
Planowane zmiany w zakresie opodatkowania usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych
Zasadą jest, że w przypadku świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami (np. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej - dalej: dla konsumentów) miejscem (...)
str. 6
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Prezenty dla pracowników odchodzących na emeryturę
Nie jest rzadkością, że pracownik odchodzący na emeryturę otrzymuje od pracodawcy prezent rzeczowy, sfinansowany ze środków obrotowych, jako nagrodę za dotychczasową pracę. Przekazanie takiego prezentu (...)
str. 8
1.1.
Przychód u emeryta (przyszłego emeryta)
Niewątpliwie pracownik odchodzący na emeryturę, który otrzymuje od pracodawcy pożegnalny prezent, uzyskuje korzyść majątkową. To z kolei wiąże się z powstaniem u niego przychodu. Nie (...)
str. 8
1.2.
Składki ZUS od prezentu rzeczowego dla emeryta
W przepisach regulujących zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne brak jest regulacji, które nakazywałyby wyłączyć z oskładkowania wartość prezentu rzeczowego wręczanego osobie odchodzącej na emeryturę. (...)
str. 9
1.3.
Obowiązek wykazania VAT należnego
Obowiązek podatkowy w zakresie VAT powstaje m.in. w przypadku odpłatnej dostawy towarów, za którą uważa się również nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego (...)
str. 10
1.4.
Prezenty dla emerytów a koszty uzyskania przychodów pracodawcy
Wydatki na prezenty dla pracowników odchodzących na emeryturę nie zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP czy (...)
str. 12
1.5.
Ewidencja księgowa
Operacje związane z zakupem i wydaniem prezentów pracownikom odchodzącym na emeryturę mogą zostać ujęte w księgach rachunkowych pracodawcy np. w następujący sposób (na przykładzie sytuacji, (...)
str. 12
2.
Formy przekazania przez wspólnika towarów spółce z o.o. - skutki podatkowe
Spółka z o.o. oraz jej wspólnik to w aspekcie prawnym i podatkowym dwa odrębne podmioty. Nie ma przeszkód, aby przedsiębiorca, który prowadzi indywidualną działalność gospodarczą (...)
str. 13
2.1.
Sprzedaż towarów spółce z o.o. przez jej wspólnika
Skutki w VAT Gdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą dokona sprzedaży towaru handlowego na rzecz spółki z o.o., której jest wspólnikiem, to zasadniczo sprzedaż taką rozlicza w ten sam sposób, jak (...)
str. 13
2.2.
Aport towarów przedsiębiorcy do spółki z o.o.
Rozliczenie dla celów VAT Gdy przedmiotem aportu są pojedyncze składniki majątku (a nie przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część), wówczas aport taki traktuje się dla celów (...)
str. 15
2.3.
Nieodpłatne przekazanie towarów handlowych spółce z o.o.
VAT należny Za odpłatną dostawę towarów, podlegająca opodatkowaniu VAT, uważa się także m.in.: przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w (...)
str. 18
IV.
PODATEK VAT
1.
Rozliczanie VAT od samochodów
1.1. Darowizna samochodu wykupionego z leasingu Użytkuję samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego. W najbliższym czasie wykupię go z leasingu (faktura będzie na firmę). (...)
str. 20
2.
Odliczenie VAT od zakupów dokonanych od nieuczciwego kontrahenta - postanowienie TSUE
Nie można odmówić podatnikowi prawa do odliczenia VAT tylko dlatego, że kontrahent, od którego kupił on towary (usługi), dopuścił się nieprawidłowości - chyba że na (...)
str. 26
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług ochrony mienia
Świadczymy usługi ochrony mienia. Faktury wystawiamy co miesiąc, 10-go za dany miesiąc. Termin zapłaty - 7 dni od wystawienia faktury. Zamierzamy zmienić sposób fakturowania i (...)
str. 28
3.2.
Czy zawsze trzeba wystawiać faktury zaliczkowe?
Kontrahent dokonał zapłaty 100% zaliczki za zamówiony towar. Towar został wysłany w dniu następnym i w tym dniu wystawiliśmy też fakturę dokumentującą dokonaną dostawę, podając (...)
str. 29
3.3.
Premia otrzymana w ramach umowy franczyzowej a VAT
Według umowy z franczyzodawcą, za spełnianie określonych standardów i właściwe dbanie o wizerunek firmy otrzymamy przelewem premię pieniężną. W całości przeznaczymy ją na premie dla (...)
str. 30
3.4.
Zakup i sprzedaż towaru w ramach odwrotnego obciążenia
1) Kupujemy towary, które opodatkowane są w ramach odwrotnego obciążenia. Dokonujemy ich obróbki i sprzedajemy. Cena zawiera zarówno wartość towaru, jak i usługi (towaru i (...)
str. 30
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Moment ujęcia w kosztach uzyskania przychodów zaległego podatku od nieruchomości oraz podatku rolnego - wyrok NSA
Wykorzystanie rezerwy na podatek od nieruchomości nie stanowi podstawy do ujęcia w kosztach podatkowych zaległego podatku od nieruchomości. (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 kwietnia (...)
str. 34
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Kiedy należy rozliczyć w kosztach podatkowych faktury korygujące zakupy towarów/usług?
Czy faktury korygujące koszty uzyskania przychodów powinny zmniejszać koszty uzyskania przychodów wstecz, czy na bieżąco? Według organów podatkowych, faktura korygująca powinna zawsze zmniejszać/zwiększać koszty uzyskania (...)
str. 36
2.2.
Jednostki powiązane - czy powstanie obowiązek dokumentowania transakcji?
Osoba prowadząca działalność gospodarczą jest jednocześnie udziałowcem i prezesem w spółce z o.o., w której posiada 50% udziału. Obie jednostki są podmiotami krajowymi. Następuje wzajemne fakturowanie usług doradczych, usług najmu (...)
str. 38
2.3.
Podatek u źródła - usługi reklamowe i bilety lotnicze
Czy w związku z niżej wymienionymi usługami spółka z o.o. ma obowiązek odprowadzania zryczałtowanego podatku dochodowego, tzn. podatku u źródła w odniesieniu do: reklamy w gazecie branżowej na terenie Niemiec, reklamy (tzn. stoisko (...)
str. 39
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Odsetki od kredytu nie stanowią kosztów przy zbyciu nieruchomości - wyrok NSA
Odsetki od kredytu na zakup nieruchomości nie mogą być kosztem uzyskania przychodu przy sprzedaży dokonywanej poza działalnością gospodarczą. (wyrok NSA z 7 marca 2014 r., (...)
str. 41
2.
Przychody z pracy twórczej mogą być rozliczane w ramach działalności gospodarczej - odpowiedź na interpelację poselską
Przepisy ustawy o PDOF nie wykluczają możliwości osiągania przez twórców przychodów z majątkowych praw autorskich, w tym z tytułu odpłatnego zbycia tych praw, w ramach (...)
str. 42
3.
Otrzymany zwrot VAT w związku z wniesieniem aportu jest przychodem - interpretacja indywidualna
VAT należny z tytułu wniesienia aportu do spółki kapitałowej, zwracany wnoszącemu przez spółkę otrzymującą aport, stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby (...)
str. 43
4.
Interpretacje ogólne Ministra Finansów
4.1.
Kwalifikacja przychodów do odpowiedniego źródła przychodów
Przepisy ustawy o PDOF dopuszczają możliwość opodatkowania niektórych przychodów w ramach działalności gospodarczej, pomimo, że zostały one wymienione w katalogu przychodów z działalności wykonywanej osobiście. (...)
str. 44
4.2.
Wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu może jednak korzystać ze zwolnienia z PIT
Wynagrodzenie otrzymane za ustanowienie służebności przesyłu może być zwolnione z PIT na mocy art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o PDOF (na warunkach wskazanych (...)
str. 46
5.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
5.1.
Moment powstania przychodu z usług ciągłych oraz moment ujęcia kosztów przez nabywcę tych usług
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług konfekcjonowania oraz pakowania towarów. Z podatku dochodowego rozliczam się na podstawie zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. (...)
str. 47
5.2.
Przychód z tytułu wniesienia aportu do spółki kapitałowej
Przedsiębiorca wniósł aport w postaci maszyny do nowo powstałej spółki z o.o. Wartość nominalna otrzymanych w zamian za wkład udziałów jest niższa od wartości rynkowej przedmiotu aportu. W jakiej wysokości ustalić przychód (...)
str. 50
5.3.
Skutki podatkowe sprzedaży lokalu przy prowadzeniu działalności gospodarczej opodatkowanej kartą podatkową
Ponad 6 lat temu kupiłam lokal użytkowy (zakład fryzjerski), w którym prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną kartą podatkową. Obecnie lokal ten zamierzam sprzedać. Czy od sprzedaży będę musiała (...)
str. 51
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Nabycie samochodu w trakcie roku - podatek od środków transportowych
W sierpniu i wrześniu br. zamierzamy kupić samochody ciężarowe. Od kiedy należy płacić podatek od środków transportowych? Obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych powstaje (...)
str. 53
2.
Decyzja o rozbiórce - podatek od nieruchomości
Nadzór budowlany wydał decyzję o rozbiórce budynku gospodarczego. Czy możemy w związku z tym zaprzestać płacenia podatku od nieruchomości? Zgodnie z art. 6 ust. 4 (...)
str. 54
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Czy zestaw telefoniczny do samochodu jest ulepszeniem?
Użytkujemy samochód ciężarowy na podstawie umowy leasingu finansowego - bilansowo, a operacyjnego - podatkowo. Obecnie w pojeździe zainstalowano samochodowy zestaw telefoniczny za łączną kwotę netto (...)
str. 54
2.
Zakup dodatkowego modułu do użytkowanego oprogramowania
Do programu komputerowego zakupiono nowy moduł umożliwiający wykonywanie dodatkowych funkcji. Czy wydatek taki należy potraktować jako ulepszenie obecnie użytkowanego oprogramowania, zwiększając jego wartość początkową, czy (...)
str. 55
3.
Likwidacja niewykorzystywanych budynków i budowli stanowiących środki trwałe
Firma posiada na stanie środków trwałych budowle i budynek, które nie są i nigdy już nie będą wykorzystywane w prowadzonej działalności. Koszt rozbiórki przewyższa wartość (...)
str. 56
4.
Jak ustalić wartość początkową nieruchomości nabytej przed denominacją złotego, a wprowadzonej obecnie do firmy? - interpretacja indywidualna
Wyrażenie ceny nabycia nieruchomości w złotych sprzed denominacji nie wyklucza możliwości ustalenia jej ceny nabycia. W konsekwencji nie wystąpi możliwość ustalenia wartości początkowej nieruchomości według (...)
str. 58
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Praca na część etatu na urlopie rodzicielskim nie zwalnia z opłaty składek na FP i FGŚP
Zatrudniona w mojej firmie pracownica (na pełny etat), obecnie przebywająca na dodatkowym urlopie macierzyńskim, będzie korzystała z urlopu rodzicielskiego. Przy czym urlop rodzicielski zamierza łączyć z pracą u mnie na pół etatu (...)
str. 60
2.
Rozliczenia z ZUS przedsiębiorcy przebywającego na urlopie macierzyńskim
Przekazuję za każdy miesiąc do ZUS komplet dokumentów rozliczeniowych za siebie i zatrudnionych w mojej firmie pracowników, tj. ZUS DRA i ZUS RCA (podlegam ubezpieczeniu (...)
str. 62
3.
Kto powinien uregulować niedopłatę składek powstałą w wyniku błędu zleceniobiorcy?
Otrzymaliśmy pismo od naszego byłego zleceniobiorcy informujące, że w roku, w którym świadczył on dla nas pracę (2007), pomylił się i podał nieprawidłową wysokość wynagrodzenia (...)
str. 63
4.
Kiedy przysługuje świadczenie rehabilitacyjne i jak ustala się jego wysokość?
Prawo do świadczenia Świadczenie rehabilitacyjne pozwala uprawnionemu kontynuować leczenie lub rehabilitację po wyczerpaniu okresu płatności zasiłku chorobowego, zapewniając mu jednocześnie zabezpieczenie finansowe do dnia zakończenia (...)
str. 63
5.
Prawo do zasiłków i podstawa ich wymiaru, gdy pracodawca nie opłaca składek
Od dwóch miesięcy zalegamy z opłatą składek na ubezpieczenia społeczne pracowników, natomiast wynagrodzenia za pracę wypłacamy w formie zaliczki. Czy pracownicy mają prawo do zasiłków, a jeśli tak, to w jaki sposób ustalić podstawę (...)
str. 65
X.
PRAWO PRACY
1.
Odprawa przy zwolnieniach grupowych i indywidualnych
Zatrudniamy 23 osoby, ale w najbliższym czasie zamierzamy zwolnić za wypowiedzeniem 5 pracowników. Z uwagi na stan zatrudnienia, podlegamy ustawie o zwolnieniach grupowych. Czy w (...)
str. 66
2.
Rozwiązanie umowy o pracę po zakończeniu okresu zasiłkowego
Pracownikowi kończy się okres zasiłkowy w dniu 15 czerwca 2014 r. Złożył już dokumenty o przyznanie renty z tytułu niezdolności pracy, lekarz orzecznik stwierdził, że (...)
str. 67
3.
Udzielenie urlopu niepełnoetatowcowi pracującemu w nierównomiernym rozkładzie czasie pracy
Zatrudniliśmy w firmie pracownika na czas nieokreślony w wymiarze 3/5 etatu. Ma on staż pracy wynoszący ponad 10 lat. Świadczy pracę zgodnie z harmonogramem tylko w wyznaczonych dniach i godzinach (nieregularny rozkład), (...)
str. 69
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Kto może prowadzić księgi w spółce z o.o.?
Czy udziałowiec spółki z o.o., niezatrudniony w spółce na umowę o pracę, ani na umowę zlecenia, może prowadzić księgi rachunkowe spółki? Czy jest odpowiedzialny za obliczenie podatków? Spółki z o.o., jako kapitałowe (...)
str. 70
2.
Przyłącze energetyczne i wodno-kanalizacyjne do nowo wybudowanego budynku biurowego
Nasza spółka z o.o. wybudowała nowy budynek biurowy. Przy tej budowie musieliśmy doprowadzić prąd ze słupa (przyłącze energetyczne) oraz wodę i kanalizację z ulicy (przyłącze wodno-kanalizacyjne). Jak należy zaksięgować (...)
str. 71
3.
Rozliczenie strat bilansowych w spółkach powiązanych kapitałowo
W umowie spółki komandytowej zapisano, że jedynym wspólnikiem uczestniczącym w stratach jest spółka z o.o. Czy w księgach spółki komandytowej obciążenie stratą sp. z o.o. (...)
str. 72
4.
Pozostawienie wycenionych na dzień bilansowy zobowiązań do następnej wyceny bilansowej
Spółka na koniec roku księguje różnice kursowe od pożyczek zwiększając lub zmniejszając ich wartość w korespondencji z przychodami lub kosztami finansowymi. W następnym roku zapis (...)
str. 73
5.
Dywidendy otrzymane w związku z posiadaniem akcji innej spółki
Jak w spółce z o.o. zaksięgować otrzymanie dywidendy w sytuacji, gdy krajowa spółka wypłacająca potrąciła zryczałtowany podatek dochodowy (nie spełniamy warunków do zwolnienia z podatku), a na nasze konto wpłynęła kwota netto? (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.