Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 16 (879) z dnia 01.06.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Zmiany w stosowaniu ulgi na złe długi od 1 lipca 2015 r.
Ustawa o VAT nie posługuje się pojęciem "ulga na złe długi". W praktyce jednak przyjęło się używanie tego określenia do regulacji zawartych w art. 89a (...)
str. 4
2.
Stanowisko Ministerstwa Finansów w sprawie ujęcia udziałów objętych w zamian za aport
Na stronie internetowej Krajowej Izby Biegłych Rewidentów opublikowano pismo Ministra Finansów z 20 stycznia 2015 r., nr DR1/502/336-1/DBX/2014 skierowane do Komisji Nadzoru Finansowego, w którym (...)
str. 6
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Czy limit zwolnienia z VAT ulegnie zmianie?
Jak wynika z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie (...)
str. 7
2.
Opublikowano ustawę o ratyfikacji umowy między Polską a USA w sprawie poprawy i wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych i wdrożenia FATCA
W Dzienniku Ustaw z 18 maja 2015 r., pod poz. 686, opublikowano ustawę z dnia 20 marca 2015 r. o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej (...)
str. 8
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Należności przysługujące z tytułu podróży służbowych
Wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowych, krajowych i zagranicznych reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia (...)
str. 9
1.2.
Kiedy powstaje przychód u pracownika?
Zasadniczo należności z tytułu podróży służbowej (krajowej czy zagranicznej) stanowią dla pracownika przychód ze stosunku pracy. Jednak na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 (...)
str. 11
1.3.
Jakie wydatki pracodawca zaliczy do kosztów uzyskania?
Generalnie wydatki związane z podróżami służbowymi pracowników należą do wydatków poniesionych w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i nie ma przeszkód, (...)
str. 11
1.4.
Jak ująć rozliczenie delegacji w księgach rachunkowych?
Wydatki z tytułu podróży służbowych pracowników, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, zaliczane są do kosztów działalności operacyjnej jednostki. Wydatki te mogą być ujmowane np. na (...)
str. 15
2.
Należności od dłużnika w upadłości - aspekt podatkowy i ewidencja księgowa
Może się zdarzyć, że podmiot gospodarczy posiada niezapłaconą należność od kontrahenta, w stosunku do którego sąd ogłosił upadłość. Może to być upadłość z możliwością zawarcia (...)
str. 16
2.1.
Uprawdopodobnienie i udokumentowanie nieściągalności należności
Uprawdopodobnienie nieściągalności należności - ujęcie w kosztach podatkowych odpisu aktualizującego należność Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 26a ustawy o PDOP oraz art. 23 (...)
str. 16
2.2.
Skorzystanie z ulgi na złe długi
Dla celów VAT brak zapłaty należności przez dłużnika może upoważniać wierzyciela do skorygowania kwoty VAT należnego w ramach tzw. ulgi na złe długi. Zasady skorzystania (...)
str. 19
2.3.
Ewidencja księgowa
Dla celów bilansowych postawienie dłużnika w stan upadłości jest przesłanką do dokonania odpisu aktualizującego na należność od tego dłużnika. Jak bowiem wynika z art. 35b (...)
str. 20
IV.
PODATEK VAT
1.
Przeliczanie na PLN kwot wyrażonych w walucie obcej - wyrok WSA
Jeżeli przed wykonaniem usługi i otrzymaniem zapłaty kontrahent zagraniczny wystawił fakturę w walucie obcej, do przeliczenia na PLN podstawy opodatkowania importu usług nabywca powinien zastosować (...)
str. 21
2.
Kiedy trzeba składać aktualizację informacji VAT-26?
Co do zasady, od wydatków na samochody osobowe i inne pojazdy podatnicy mogą odliczać 100% kwoty VAT, jeżeli pojazdy te służą wyłącznie celom firmowym. Rzeczywisty (...)
str. 23
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Przekazanie bonów towarowych w ramach promocji firmy
Organizujemy imprezę lokalną, na której będzie pokazana nasza reklama. Wybrane losowo osoby (potencjalni przyszli nasi klienci), które kupią bilet wstępu, otrzymają bon uprawniający do otrzymania (...)
str. 25
3.2.
Rozliczenia pomiędzy uczestnikami konsorcjum
Czy wzajemne rozliczenie zysków lub strat pomiędzy uczestnikami konsorcjów powinno być opodatkowane VAT i dokumentowane fakturą, czy też nie stanowi ono świadczenia usług w rozumieniu (...)
str. 27
3.3.
Usługi najmu turystycznego świadczone dla osób prywatnych a obowiązek stosowania kasy rejestrującej
Zamierzam wynajmować pokoje (domki letniskowe) turystom. Czy usługi te będą musiały być ewidencjonowane w kasie rejestrującej, a jeżeli tak - czy od razu będę musiał (...)
str. 28
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Wydatki związane z dzierżawionymi samochodami osobowymi a koszty uzyskania przychodów - interpretacja organu podatkowego
Czynsz za dzierżawę samochodów osobowych, powierzonych pracownikom firmy i wykorzystywanych do celów prowadzonej działalności gospodarczej, może być kosztem uzyskania przychodów w pełnej wysokości. Natomiast wydatki (...)
str. 31
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Składki ZUS w części finansowanej przez pracownika zapłacone z opóźnieniem a koszty podatkowe pracodawcy
Spółka z o.o. wypłaca swoim pracownikom wynagrodzenia za dany miesiąc na koniec miesiąca. Wynagrodzenia za kwiecień br. spółka wypłaciła pracownikom na koniec kwietnia, jednak składki (...)
str. 32
2.2.
Zobowiązanie niesłusznie spisane w poprzednim roku jako przedawnione - podatki i ewidencja księgowa
Na dzień bilansowy 31.12.2014 r. spółka z o.o. spisała nieuregulowane zobowiązania (które uznała za przedawnione) w pozostałe przychody operacyjne (do opodatkowania) Wn "Rozrachunki z dostawcami", Ma "Pozostałe przychody operacyjne" (...)
str. 34
2.3.
Stosowanie przepisów o niedostatecznej kapitalizacji w przypadku oddziału osoby zagranicznej
Spółka niemiecka (GmbH) posiada w Polsce oddział, za pośrednictwem którego prowadzona jest działalność usługowa i dystrybucyjna tej spółki. Spółka zamierza w 2015 r. zaciągnąć od (...)
str. 37
2.4.
Odsetki i różnice kursowe od kredytu zaciągniętego na wypłatę dywidendy
Jedynym wspólnikiem spółki z o.o. jest podmiot zagraniczny. Zgromadzenie wspólników spółki podjęło uchwałę o wypłacie na rzecz udziałowca dywidendy za 2014 r. Dywidenda zostanie wspólnikowi (...)
str. 39
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
1.1.
Materiały reklamowe z logo firmy - moment zaliczenia w koszty i VAT należny
Firma zakupiła materiał reklamowy - bezprzewodowe ładowarki do telefonów komórkowych oraz mini narzędzia wielofunkcyjne. Cena ich zakupu przekracza 10 zł, ale nie przekracza 100 zł. (...)
str. 41
1.2.
Opodatkowanie nagrody uzyskanej przez przedsiębiorcę w konkursie
Prowadzę samodzielną działalność gospodarczą w zakresie usług fryzjerskich. Ostatnio brałam udział w konkursie fryzjerskim, w którym uzyskałam nagrodę pieniężną (800 zł). W jaki sposób powinna (...)
str. 43
1.3.
Uregulowanie zobowiązania wobec wspólnoty mieszkaniowej poprzez wykonanie prac porządkowych
Część członków naszej wspólnoty mieszkaniowej ma zaległości w opłatach na koszty zarządu. Niektórzy z nich wyrażają gotowość odpracowania tych zobowiązań poprzez wykonanie prac porządkowych na rzecz wspólnoty. (...)
str. 45
1.4.
Sfinansowanie pracownikom wysłanym w podróż służbową szczepień ochronnych i lekarstw przeciw chorobom tropikalnym
Nasza firma wysyła pracowników w podróż służbową do krajów azjatyckich. W krajach tych występuje realne i poważne ryzyko zachorowalności na choroby tropikalne, spowodowane działaniem szkodliwych (...)
str. 47
1.5.
Leasing lokalu użytkowego
Podatnik chce wziąć w leasing operacyjny lokal użytkowy. Czy raty leasingowe w całości będzie mógł wpisywać w koszty - prowadzi książkę przychodów i rozchodów - (...)
str. 49
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Tylko zrealizowane różnice kursowe naliczone do dnia oddania środka trwałego do używania zwiększają jego wartość początkową
Podatnik, który wybrał metodę ustalania różnic kursowych w oparciu o art. 15a ustawy o PDOP, przy ustalaniu wartości początkowej środków trwałych nalicza wyłącznie zrealizowane różnice (...)
str. 50
2.
Rozliczenie opłaty wstępnej przy leasingu operacyjnym - podatkowo, a finansowym - bilansowo - wyrok NSA
Opłata wstępna przy leasingu operacyjnym - podatkowo, a finansowym - bilansowo podlega zaliczeniu do kosztu uzyskania przychodu w dniu jej ujęcia (pierwszego wpisania) w księgach (...)
str. 52
3.
Przerwa w wykorzystaniu maszyny amortyzowanej sezonowo
Czy zasada, iż od środków trwałych amortyzowanych sezonowo dokonuje się odpisów w okresie ich wykorzystania oznacza, że w przypadku braku ich użycia w danym miesiącu (...)
str. 53
4.
Wartość początkowa samochodu nabytego na współwłasność przekazanego następnie do działalności współmałżonka
Na współwłasność z ojcem nabyłem używany samochód osobowy o wartości nieprzekraczającej 20.000 euro. Następnie przekazałem go żonie (posiadamy wspólność majątkową) do celów prowadzonej przez nią (...)
str. 54
5.
Ujawnienie ulepszenia środka trwałego dokonanego w latach ubiegłych
Podczas prac bilansowych ujawniono ulepszenie środka trwałego (budynku), które nie zwiększyło jego wartości początkowej. Nakłady te zostały rozliczone jako remont i jednorazowo obciążyły koszty okresu, (...)
str. 56
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Od kiedy płacić wyższe składki po upływie 2-letniej ulgi w ich opłacie?
Dnia 9 maja br. minęły 2 lata jak rozpoczęłam prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Przez ten czas opłacałam składki na ubezpieczenia społeczne od ulgowej podstawy wymiaru. (...)
str. 58
2.
Po wypłacie zasiłku nie można skorygować zawyżonej podstawy wymiaru składek
Z racji prowadzonej działalności gospodarczej opłacam wszystkie składki ubezpieczeniowe do ZUS (w tym dobrowolną chorobową) na ogólnych zasadach obowiązujących przedsiębiorców. Do końca ubiegłego roku opłacałam (...)
str. 60
3.
Złożenie wniosku emerytalnego w ZUS - dobra wola, czy obowiązek pracodawcy?
Pracownik wystąpił do nas z prośbą o przygotowanie wniosku emerytalnego i złożenie go w ZUS. Czy mamy taki obowiązek? Nadmieniam, że zatrudniamy tylko 5 pracowników. (...)
str. 61
4.
Bez składek ZUS od wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu spółki
Osoba, na podstawie powołania (na mocy uchwały zgromadzenia wspólników), będzie pełnić w naszej spółce funkcję członka zarządu. W każdym miesiącu za udział w posiedzeniach organów (...)
str. 62
5.
Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy za okres odpowiadający okresowi urlopu ojcowskiego
Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą może skorzystać z urlopu ojcowskiego oraz czy otrzyma w tym czasie zasiłek macierzyński? Ojciec dziecka, prowadzący działalność gospodarczą, nie może (...)
str. 63
6.
Ustalenie podstawy wymiaru świadczenia chorobowego po zmianie jego rodzaju
Pracownik w marcu br. przez 5 dni sprawował opiekę nad chorą żoną i otrzymał za ten okres zasiłek opiekuńczy. W połowie maja 2015 r. przedłożył (...)
str. 64
IX.
PRAWO PRACY
1.
Informacja w świadectwie pracy o korzystaniu z urlopów i przyczynie rozwiązania umowy
1) Wypowiedzieliśmy umowę o pracę pracownikowi, który w trakcie zatrudnienia w naszym zakładzie korzystał z podstawowego urlopu macierzyńskiego (po jego przejęciu od matki dziecka), bezpłatnego (...)
str. 65
2.
Urlop krótszy niż 14 dni - czy wypłacać wczasy pod gruszą?
Pracownik wystąpił z wnioskiem o wypłacenie tzw. wczasów pod gruszą. Czy musimy uwzględnić wspomniany wniosek, jeżeli osoba ta przebywała na urlopie wypoczynkowym przez okres krótszy (...)
str. 67
3.
Wydanie z akt osobowych oryginałów świadectw pracy
Pracownik zażądał od nas wydania oryginałów świadectw pracy z poprzednich firm, które znajdują się w jego aktach osobowych. Czy mamy taki obowiązek? Tak. Pracodawca powinien (...)
str. 67
4.
Powierzenie obowiązków bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy
Zatrudniamy 24 osoby. Byliśmy przeświadczeni, że nie mamy obowiązku zatrudniać specjalisty do spraw bhp, ale po kontroli ze strony państwowej inspekcji pracy zarzucono nam, że (...)
str. 68
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Prowadzenie ksiąg rachunkowych firmy osoby fizycznej a spółki jawnej
Czy jest jakaś zasadnicza różnica w prowadzeniu ksiąg rachunkowych jednostki prowadzonej przez osobę fizyczną, a spółki jawnej? Przepisy ustawy o rachunkowości w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych mają charakter generalny (...)
str. 69
2.
Czy faktura pro forma może stanowić podstawę zapisu w księgach rachunkowych?
Otrzymaliśmy od kontrahenta fakturę pro forma, na podstawie której wpłaciliśmy temu kontrahentowi zaliczkę na poczet zakupu towarów w przyszłym miesiącu. Czy faktura pro forma może zostać (...)
str. 71
3.
Zysk spółki komandytowej przeznaczony na kapitał zapasowy a ewidencja księgowa
Spółka komandytowa wypracowała w poprzednim roku zysk, który częściowo został przeznaczony na wypłaty dla wspólników, a częściowo na kapitał zapasowy tej spółki. Jak ująć w księgach rachunkowych spółki (...)
str. 72
4.
Obowiązek ogłoszenia sprawozdania finansowego firmy osoby fizycznej w Monitorze Sądowym i Gospodarczym
Jako osoba fizyczna prowadzę księgi rachunkowe. Sprawozdanie finansowe za 2014 r. podlegało obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta. Czy w związku z tym sprawozdanie takie powinno (...)
str. 73
5.
Wpływ podatku odroczonego na wynik finansowy oraz jego prezentacja w rachunku zysków i strat oraz bilansie
Jako spółka z o.o., której sprawozdanie finansowe podlega badaniu przez biegłego rewidenta, ustalamy odroczony podatek dochodowy. Czy prezentując go w rachunku zysków i strat jako (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.