Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 16 (807) z dnia 01.06.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Zaliczenie nadpłaty (zwrotu) podatku na zaległości podatkowe - interpretacja ogólna Ministra Finansów
Nadpłata (zwrot) podatku nie powinna być zaliczana na poczet zaległości podatkowych wynikających z decyzji nieostatecznych, którym nie nadano rygoru natychmiastowej wykonalności. Takie zaliczenie może być (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Podatkowa księga i ewidencje prowadzone przez ryczałtowców - zmiany w rozporządzeniach Ministra Finansów
1.1. Zmiany w zakresie prowadzenia księgi przychodów i rozchodów W Dzienniku Ustaw z 10 maja 2013 r., pod poz. 551, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 kwietnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie (...)
str. 5
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Rozliczenie skonta udzielonego do sprzedaży wewnątrzwspólnotowej
Podatnicy mogą stosować różne formy zachęcenia klientów do dokonania zakupów towarów (usług) lub zapłaty w określonym terminie. Jedną z nich jest udzielanie skonta. Zgodnie z (...)
str. 9
1.1.
Udzielenie skonta - skutki w VAT
W przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, (...)
str. 9
1.2.
Korekta przychodu podatkowego w związku z udzielonym skontem
W przeciwieństwie do przepisów ustawy o VAT, w ustawach o podatku dochodowym brak jest szczególnych regulacji, które odnosiłyby się do ustalania przychodu z tytułu WDT. (...)
str. 10
1.3.
Ewidencja księgowa
Jak wcześniej wspomnieliśmy, skonto to zmniejszenie ceny towaru, rodzaj rabatu przyznawanego nabywcy. Udzielenie skonta zmniejsza zatem u sprzedawcy przychód ze sprzedaży. Wynika to z art. (...)
str. 12
2.
Nagroda rzeczowa otrzymana przez przedsiębiorcę od kontrahenta i przeznaczona na cele firmowe - aspekt podatkowy i bilansowy
Jako osoba fizyczna prowadzę samodzielną działalność gospodarczą, od której opłacam liniowy podatek dochodowy. Moja firma otrzymała od kontrahenta nagrodę rzeczową za udział w promocji jego (...)
str. 14
IV.
PODATEK VAT
1.
Zwolnienie z VAT usług ubezpieczeniowych refakturowanych w ramach świadczenia usług leasingu - skutki w zakresie korekty podatku naliczonego u leasingobiorcy
W związku z wyrokiem TSUE, dotyczącym możliwości refakturowania usług ubezpieczenia w ramach leasingu, podatnicy (leasingobiorcy) obecnie otrzymują faktury korygujące wystawiane przez leasingodawcę do faktur wystawionych (...)
str. 19
2.
Wniosek o zwrot części wydatków mieszkaniowych muszą podpisać oboje małżonkowie - interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej
Pomimo, że między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa, wniosek o zwrot części wydatków mieszkaniowych muszą podpisać oboje małżonkowie, nawet jeżeli składają odrębne wnioski VZM-1. (interpretacja indywidualna (...)
str. 21
3.
Sprzedawca może skorygować VAT należny, pomimo że nabywca nie przyjął korekty faktury - wyrok WSA
Jeżeli kontrahent otrzyma korektę faktury, ale ją odeśle, pozostawiając ją bez księgowania, sprzedawca (wystawca tej korekty) może obniżyć podstawę opodatkowania VAT. (wyrok WSA w Gorzowie (...)
str. 22
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Czy w spisie z natury trzeba wykazać ulepszoną nieruchomość, przy zakupie której VAT nie wystąpił?
Kilka lat temu spółka cywilna kupiła nieruchomość zabudowaną. Do transakcji kontrahent zastosował zwolnienie z VAT. Budynek był ulepszany, a nakłady przekroczyły 15.000 zł i 30% (...)
str. 23
4.2.
Usługi holowania i naprawy pojazdu poza terytorium kraju - opodatkowanie VAT
Nasz pracownik pojechał samochodem firmowym w podróż służbową do Niemiec. Podczas tej podróży zepsuł się samochód. Poniósł on koszty jego holowania i naprawy, co zostało (...)
str. 24
4.3.
Kiedy do sprzedaży komputerów można zastosować stawkę 0%?
Sprzedajemy komputery dla szkół. Jakie muszą być spełnione warunki, aby sprzedaż mogła być opodatkowana stawką 0%? Co do zasady, stawka VAT na sprzedaż komputerów wynosi (...)
str. 25
4.4.
Dostawa przedmiotów kolekcjonerskich dla kontrahentów zagranicznych
Osoba fizyczna w ramach działalności gospodarczej prowadzi przez internet sprzedaż przedmiotów kolekcjonerskich opodatkowanych w oparciu o art. 120 ust. 4 i 5 ustawy o VAT. (...)
str. 27
4.5.
Nieodpłatna wymiana książek w miejscu prowadzonej przez podatnika VAT działalności gospodarczej
W sklepie prowadzę nieodpłatną wymianę starych książek, urząd skarbowy nakazał mi naliczyć podatek VAT od wykonywanej usługi. Od jakiej kwoty mam naliczyć VAT, jeżeli nie (...)
str. 29
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Kolejne zmiany w przepisach ustaw podatkowych - regulacje dotyczące zagranicznych spółek kontrolowanych
W pierwszych dniach maja na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został kolejny rządowy projekt zmian w przepisach ustawy o PDOP oraz ustawy o PDOF. (...)
str. 30
2.
Przekazanie dywidendy w formie rzeczowej jest dla spółki przekazującej obojętne podatkowo - wyrok NSA
Podatkowe skutki wypłaty dywidendy w formie niepieniężnej są dla spółki wypłacającej takie same jak w przypadku dywidendy pieniężnej. Zatem przeniesienie prawa własności nieruchomości (lub rzeczy (...)
str. 32
3.
Zatrzymana kaucja gwarancyjna a obowiązek korygowania kosztów uzyskania przychodów - interpretacja indywidualna
Gdy podatnik zatrzyma część wynagrodzenia dla wykonawcy tytułem kaucji gwarancyjnej, należy uznać, że część zobowiązania odpowiadająca kwocie zatrzymanej kaucji została zapłacona. W odniesieniu do tej (...)
str. 33
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Kiedy ująć w kosztach bilansowych i podatkowych faktury korygujące koszty, dotyczące poprzedniego roku?
W bieżącym roku otrzymaliśmy faktury korygujące koszty, zaksięgowane w 2012 r. Czy faktury te można ująć w księgach rachunkowych bieżącego roku i kiedy uwzględnić je (...)
str. 35
4.2.
Niedostateczna kapitalizacja w przypadku zmiany wierzyciela
W 2011 r. Spółka z o.o. zaciągnęła w banku kredyt na okres 5 lat. Umowa kredytu przewidywała możliwość jego spłaty przed upływem tego terminu. Aktualny (...)
str. 36
4.3.
Wykup przedmiotu leasingu przed terminem
W 2011 r. Spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego maszyny na okres prawie 3 lat (okres wynoszący 40% normatywnego okresu amortyzacji tej maszyny). Umowa w chwili (...)
str. 38
4.4.
Wydatki na zakup biletu lotniczego w kosztach podatnika
Ze środków spółki opłacony został bilet lotniczy za osobę z innej firmy. Osoba ta miała zwrócić spółce ww. opłatę, ale tego nie zrobiła. W związku (...)
str. 39
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Impreza integracyjna a przychód pracownika z tytułu nieodpłatnych świadczeń - najnowsze wyroki NSA
Nieodpłatne świadczenie na rzecz pracowników, w sytuacji kiedy nie można ustalić, którzy pracownicy i w jakim zakresie z niego korzystali, nie powoduje powstania przychodu u (...)
str. 40
2.
Rozliczenie podatkowe, gdy wspólnik wynajmuje spółce cywilnej nieruchomość - interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej
Czynsz za najem nieruchomości, płacony przez spółkę jednemu z jej wspólników, stanowi koszt uzyskania przychodów wszystkich wspólników, proporcjonalnie do ich udziałów w zysku spółki. Jednocześnie (...)
str. 42
3.
Zasiłek chorobowy wypłacony po śmierci ubezpieczonego a PIT - wyrok NSA
Świadczenie z tytułu zasiłku chorobowego, wypłacone osobom uprawnionym po śmierci ubezpieczonego, stanowi dla tych osób przychód z praw majątkowych, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. (wyrok NSA z 14 (...)
str. 43
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Moment ujęcia zwrotu towarów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Jak powinniśmy księgować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zwrot sprzedanych towarów handlowych lub zakupionych materiałów podstawowych, w przypadku gdy następuje on w innym okresie (...)
str. 44
4.2.
Świadczenia dla pracownika, który podnosi kwalifikacje z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą
Nasz pracownik rozpoczął naukę na studiach z inicjatywy pracodawcy. W umowie, którą zawarliśmy z tym pracownikiem, zobowiązaliśmy się zwracać mu m.in. koszty przejazdu na zajęcia akademickie jego prywatnym (...)
str. 47
4.3.
Czy w informacji PIT-11 należy wykazać dochody pracownika oddelegowanego do pracy za granicą, które w Polsce są zwolnione z opodatkowania?
Nasza firma oddelegowała pracowników do Niemiec (na podstawie aneksów do umów o pracę). Wynagrodzenia, które wypłacamy tym pracownikom, są opodatkowane w Niemczech. Jeden z oddelegowanych przez nas pracowników (...)
str. 50
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Przekształcenie spółki kapitałowej w osobową a PCC
Zamierzamy przekształcić spółkę z o.o. w spółkę komandytowo-akcyjną. W wyniku przekształcenia kapitał zakładowy w spółce komandytowo-akcyjnej nie ulegnie zwiększeniu w porównaniu do spółki z o.o. (...)
str. 52
2.
PCC od pożyczki udzielonej przez urząd marszałkowski
Urząd marszałkowski udzielił teatrowi oprocentowanej pożyczki. Czy teatr musi zapłacić z tego tytułu podatek od czynności cywilnoprawnych? Czynność ta (pożyczka, odsetki) podlega zwolnieniu od podatku VAT (...)
str. 53
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Podatkowe skutki cesji umów leasingowych dokonanych przed i po 1 stycznia 2013 r. - wyrok NSA
Przed dniem 1 stycznia 2013 r. ustawy o podatku dochodowym nie przewidywały możliwości zmiany korzystającego w trakcie trwania umowy leasingu. Dlatego po dokonaniu takiej zmiany należało zbadać, czy (...)
str. 54
2.
Likwidacja środka trwałego a koszty uzyskania przychodów
Przez utratę przydatności gospodarczej środków trwałych należy rozumieć nie tylko ich fizyczne zużycie, np. w wyniku długotrwałej eksploatacji, lecz także brak opłacalności dalszego ich wykorzystania. (...)
str. 56
3.
Środki trwałe lub wyposażenie nabyte przed rozpoczęciem działalności gospodarczej
Czy komputer nabyty przed rozpoczęciem działalności gospodarczej może być wprowadzony do firmy jako środek trwały lub jako wyposażenie? Czy w takim przypadku podstawą ustalenia wartości (...)
str. 57
4.
Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Jako bezrobotny otrzymałem z urzędu pracy środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Z funduszy tych zakupiłem środki trwałe oraz wyposażenie. Jak rozliczać takie nabycia dla celów (...)
str. 58
5.
Sezonowe używanie środka trwałego a zmiana stawki amortyzacyjnej
Posiadamy grupę maszyn i urządzeń, które są użytkowane jedynie w sezonie letnim (czerwiec-wrzesień). Czy stosując amortyzację sezonową, naliczaną w okresie sezonu co miesiąc, można dokonać w jednym roku obniżenia, (...)
str. 60
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
ZUS od wypłaconego pracownikowi wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy
Rozwiązałem z pracownikiem umowę o pracę (za dwutygodniowym wypowiedzeniem) i wyrejestrowałem go z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS. Pracownik, nie zgadzając się z (...)
str. 61
2.
Nie ma kary za nieprzekazanie w terminie dokumentów rozliczeniowych
Samodzielnie prowadzę działalność gospodarczą. Wszelkich rozliczeń z ZUS-em dokonuję w terminie do 10. dnia każdego miesiąca. Termin przekazania dokumentów rozliczeniowych za kwiecień 2013 r. w (...)
str. 63
3.
Zapis w regulaminie premiowania a ustalanie podstawy wymiaru zasiłków
W regulaminie premiowania został zamieszczony zapis, w myśl którego pracownicy są uprawnieni do premii w wysokości 20% płacy zasadniczej. Premia nie przysługuje za okresy niezdolności (...)
str. 64
4.
Obliczanie wysokości zasiłku w razie kilkugodzinnej niepłatnej przepustki
Czy przy obliczaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków należy uzupełniać wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik korzystał z kilkugodzinnej przepustki, za którą nie otrzymał (...)
str. 65
X.
PRAWO PRACY
1.
Zapewnienie posiłku przy krótkiej delegacji a wysokość diety
Nasi pracownicy często odbywają podróże służbowe trwające w przedziale od 8 do 12 godzin, nabywając z tego tytułu prawo do 1/2 diety. Jak wyliczyć aktualnie (...)
str. 66
2.
Szczególna ochrona społecznego inspektora pracy po przejściu zakładu pracy na nowego pracodawcę
W lutym 2013 r. przejęliśmy inny zakład pracy razem z jego pracownikami, na zasadzie art. 231 K.p. W maju br. wypowiedzieliśmy umowę o pracę jednemu z tych pracowników. W poprzednim zakładzie pracy pełnił (...)
str. 67
3.
Dokonywanie potrąceń w przypadku dwóch wypłat w ciągu miesiąca
Na początku czerwca br., w związku z zamknięciem okresu rozliczeniowego dłuższego niż miesiąc, wypłacimy niektórym pracownikom dodatki z przekroczenia normy średniotygodniowej. Ponadto, na koniec miesiąca nastąpi wypłata wynagrodzenia (...)
str. 68
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Ogłaszanie sprawozdania finansowego spółdzielni
Sprawozdanie finansowe naszej spółdzielni mieszkaniowej podlega obowiązkowi badania w trybie ustawy o rachunkowości. Zatwierdzone sprawozdanie za 2012 r. składamy zgodnie z art. 69 ww. ustawy do KRS. Czy jesteśmy zobowiązani (...)
str. 69
2.
Przejście na księgi rachunkowe w trakcie roku obrotowego
Nasz firma rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W chwili obecnej firma rozpoczyna projekt, który ze względu na skomplikowanie wymagałby prowadzenia pełnej księgowości. Czy (...)
str. 70
3.
Dowód księgowy stanowiący podstawę zapisów w księgach rachunkowych
Prowadzimy działalność wydawniczą. Druk zlecamy firmie zewnętrznej, która wystawia nam, za wykonaną usługę, notę księgową (stanowiącą wezwanie do zapłaty), z wyszczególnieniem wartości usługi netto, brutto oraz (...)
str. 71
4.
Rachunkowość w jednostkach nieprowadzących działalności gospodarczej
Jesteśmy fundacją, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Czy mamy obowiązek stosowania postanowień rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla jednostek nieprowadzących działalności gospodarczej, czy też ustawy (...)
str. 72
5.
Umorzenie dzierżawionych środków trwałych
Jesteśmy stowarzyszeniem i posiadamy osobowość prawną. Działamy na podstawie statutu. W latach 90 otrzymaliśmy od Skarbu Państwa grunt i budynki, które były umarzane kapitałowo (Wn (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.