Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 16 (771) z dnia 01.06.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Interpretacja ogólna Ministra Finansów w sprawie opodatkowania dochodów akcjonariuszy spółek komandytowo-akcyjnych
Minister Finansów w wydanej na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej interpretacji ogólnej nr DD5/033/1/12/KSM/DD-125 z 11 maja 2012 r., w celu zapewnienia jednolitego (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Opublikowano Konwencję między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Arabii Saudyjskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania
W Dzienniku Ustaw z 11 maja 2012 r., pod poz. 502, opublikowano Konwencję między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Arabii Saudyjskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (...)
str. 7
2.
Podatek od wydobycia niektórych kopalin
2.1. Średnia cena tony miedzi oraz kilograma srebra za kwiecień 2012 r. W Monitorze Polskim z 10 maja 2012 r., pod poz. 275, opublikowano obwieszczenie (...)
str. 7
3.
Zmiana wysokości stawki odsetek od zaległości podatkowych
W Monitorze Polskim z 21 maja 2012 r., pod poz. 319, opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 15 maja 2012 r. w sprawie stawki odsetek (...)
str. 8
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Opodatkowanie przychodu ze sprzedaży znaku towarowego
Prowadząc samodzielną działalność gospodarczą, opracowałem we własnym zakresie znak towarowy (graficzny), który zarejestrowałem w urzędzie patentowym. Znak ten zamierzam sprzedać spółce z o.o., której jestem (...)
str. 8
1.1.
Źródło przychodów w świetle ustawy o PDOF
Przychody ze sprzedaży prawa ochronnego do znaku towarowego wytworzonego przez podatnika we własnym zakresie zalicza się do przychodów z praw majątkowych, o których mowa w (...)
str. 8
1.2.
Pobór zaliczki na podatek i zeznanie roczne
W związku z zakwalifikowaniem omawianego przychodu do przychodów z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 ustawy (...)
str. 9
1.3.
Sprzedaż znaku towarowego a VAT
Czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług zostały wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT i jest to m.in. odpłatne świadczenie usług na (...)
str. 10
1.4.
Jak spółka z o.o. powinna potraktować wydatki na nabycie prawa ochronnego do znaku towarowego?
Wydatki na nabyte od udziałowca prawo ochronne do znaku towarowego spółka będzie traktowała na gruncie przepisów ustawy o PDOP tak samo, jak gdyby nabyła to (...)
str. 11
2.1.
Zasady umarzania (sprzedaży udziałów) wynikające z K.s.h.
Procedura umorzenia Udziały w spółce z o.o. mogą być umarzane po wpisie spółki do rejestru i pod warunkiem, że umowa spółki przewiduje taką możliwość. Umorzenie (...)
str. 12
2.2.
Sprzedaż udziałów w świetle ustaw o podatku dochodowym
U wspólnika spółki z o.o. będącego osobą prawną przychód z odpłatnego zbycia udziałów jest rozliczany razem z innymi przychodami osiąganymi z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. (...)
str. 15
2.3.
Umorzenie udziałów
Umorzenie dobrowolne Od 1 stycznia 2011 r., na skutek nowelizacji obu ustaw o podatku dochodowym, przychód z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w celu ich dobrowolnego (...)
str. 17
IV.
PODATEK VAT
1.
Aport know-how podlega opodatkowaniu VAT analogicznie jak odpłatna usługa - wyrok NSA
Wniesienie przez komandytariusza aportu do spółki komandytowej w postaci know-how jest czynnością opodatkowaną. Wnoszący aport występuje tu bowiem w roli podatnika (nawet jeżeli nie prowadzi (...)
str. 19
2.
Z wyjaśnień organów podatkowych
2.1.
Towary uprzednio nabyte na cele prywatne i następnie przekazane na potrzeby prowadzonej działalności a prawo do odliczenia VAT
Podatnik może odzyskać część lub całość VAT od towaru kupionego początkowo do celów prywatnych i przekazanego następnie do celów indywidualnej działalności gospodarczej na zasadach analogicznych (...)
str. 21
2.2.
Faktury przesłane w formie papierowej można przechowywać w wersji elektronicznej
Podatnik może przechowywać faktury w wersji elektronicznej, nawet gdy wysłane one były do kontrahentów w wersji papierowej. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z (...)
str. 22
2.3.
Prawo do zastosowania stawki 0% przy dostawie wewnątrzwspólnotowej
Aby podatnik mógł zastosować stawkę 0% dla dostawy wewnątrzwspólnotowej, nie musi posiadać wszystkich dokumentów wymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy o VAT. (interpretacja indywidualna (...)
str. 23
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Kiedy podatnik ma obowiązek korekty VAT w przypadku wystąpienia niedoboru towarów?
Jestem podatnikiem VAT. W wyniku przeprowadzonej inwentaryzacji stwierdzono niedobór towarów w magazynie. Czy w związku z tym mam obowiązek korekty VAT naliczonego odliczonego przy nabyciu tych towarów? Podatnik (...)
str. 24
3.2.
Jak opodatkować VAT sprzedaż towaru używanego dla kontrahenta unijnego?
Sprzedajemy używane samochody, które kupujemy od osób prywatnych (sprzedaż w systemie marży). Czy jeżeli nabywcami są podatnicy z innego kraju Unii możemy do sprzedaży zastosować (...)
str. 26
3.3.
Czy nadpłata zaliczona na poczet przyszłych dostaw podlega opodatkowaniu VAT?
Jesteśmy hurtownią spożywczą. Zdarza się, że kontrahenci dokonują zapłaty za towar w wysokości nieznacznie większej niż kwota, na jaką opiewała faktura. Kwoty te - po uzgodnieniu (...)
str. 28
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Podatek u źródła od czynszu za wynajem urządzenia przemysłowego (kotłowni kontenerowej) - wyrok NSA
Na potrzeby umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, pojęciu "urządzenie przemysłowe" należy nadać takie znaczenie, jakie ma ono w języku potocznym. W tym kontekście kotłownie kontenerowe (...)
str. 29
2.
Wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów - wydatki na spłatę pożyczek (kredytów)
Zasadą jest, że wydatki na spłatę pożyczki (kredytu) są obojętne podatkowo, tj. spłata pożyczki (kredytu) nie stanowi dla pożyczkobiorcy (kredytobiorcy) kosztów uzyskania przychodów, tak jak (...)
str. 30
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Wynagrodzenie za pracę wspólnika spółki z o.o. a koszty uzyskania przychodów
Spółka z o.o. liczy dwóch wspólników. Jeden z nich jest w związku małżeńskim z prezesem zarządu. Czy wspólnik ten może być zatrudniony w spółce na umowę o pracę? Czy będą przysługiwały (...)
str. 32
3.2.
Otrzymane dofinansowanie na udział w targach a zwolnienie z podatku
Czy otrzymanie przez spółkę z o.o. z urzędu marszałkowskiego dofinansowania na udział w targach branżowych, w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (Priorytet I "Konkurencyjność przedsiębiorstw", działanie 1.5 "Promocja regionalnej (...)
str. 35
3.3.
Jak rozliczać wydatki na poczęstunek w jednostkach realizujących cele społecznie użyteczne?
Jako samorządowa instytucja kultury dokonywaliśmy zakupów artykułów spożywczych na imprezy kulturalne (koncerty, spektakle, przedstawienia) z przeznaczeniem na drobny poczęstunek dla artystów występujących w naszej instytucji. Wydatki te, (...)
str. 36
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Przekształcenie spółki jawnej w spółkę komandytowo-akcyjną - skutki w podatku dochodowym
Przekształcenie spółki jawnej w spółkę komandytowo-akcyjną dokonane w trybie przewidzianym w art. 551-570 i art. 581-584 Kodeksu spółek handlowych (K.s.h.) - nie spowoduje powstania po (...)
str. 39
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Opodatkowanie wynagrodzenia prokurenta
Nasza spółka z o.o. zamierza powołać prokurenta. Na jakich zasadach będzie opodatkowane wynagrodzenie wypłacane tej osobie? Jakie obowiązki będą ciążyć na spółce w tym zakresie? (...)
str. 43
2.2.
Przeniesienie składników majątku z działalności samodzielnej do spółki cywilnej
Razem z żoną i dwiema córkami prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Jednocześnie prowadzę samodzielną działalność gospodarczą, na potrzeby której posiadam kilka samochodów ujętych w ewidencji środków trwałych. (...)
str. 44
2.3.
Zatrudnienie obywatela Ukrainy do pracy na terytorium Polski
Nasza firma zamierza zatrudnić na podstawie umowy o pracę obywatela Ukrainy. Jakich w związku z tym powinniśmy dopełnić formalności? Na jakich zasadach powinniśmy rozliczać podatek dochodowy i składki ZUS (...)
str. 46
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Wspólny budynek, różne stawki - podatek od nieruchomości
Budynek stanowi własność trzech osób fizycznych. Na drodze sądowej dokonano podziału pomieszczeń tego budynku w ten sposób, że każdy ze współwłaścicieli otrzymał wydzieloną i oznaczoną (...)
str. 48
2.
Podwyższanie kapitału zakładowego a PCC
Jednostka (gmina będąca 100% udziałowcem w spółce) w latach ubiegłych (2008 r.) podjęła uchwałę o obniżeniu kapitału zakładowego w celu pokrycia straty finansowej. W tym (...)
str. 50
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Amortyzacja budynku wzniesionego na cudzym gruncie
Na potrzeby prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej zamierzam wybudować halę na działce będącej własnością mojego ojca. Czy wydatki poniesione na wybudowanie tej hali mogę zaliczyć (...)
str. 52
2.
Koszty przemieszczenia środków trwałych w związku z prowadzoną inwestycją
Ze względu na rozpoczęcie budowy hali produkcyjnej podjęto decyzję o demontażu i przewiezieniu w inne miejsce części środków trwałych. W nowym miejscu będą one nadal (...)
str. 53
3.
Wydłużenie okresu amortyzacji poprzez obniżenie stawki amortyzacyjnej
W wyniku prac związanych z weryfikacją stawek amortyzacyjnych okazało się, że pierwotnie ustalając jedną ze stawek, niewłaściwie przyjęto okres użytkowania środka trwałego. Będzie on wydłużony (...)
str. 54
4.
Korekta wartości początkowej środka trwałego oraz kosztów uzyskania przychodów w związku z nieprawidłową kwalifikacją odsetek od kredytu
Zakup środka trwałego sfinansowano kredytem. Pierwszą ratę kredytu zapłacono przed oddaniem środka trwałego do używania. Zapłacone odsetki zamiast do wartości początkowej środka trwałego zostały zaliczone (...)
str. 56
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Zgłoszenie męża zleceniobiorcy do ubezpieczenia zdrowotnego
Zatrudniłam na podstawie umowy zlecenia osobę i zgłosiłam ją z tego tytułu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS. Zleceniobiorca chce, abym dodatkowo zgłosiła (...)
str. 57
2.
Składki i podatek za chorego pracownika
Na koniec maja br. wypłaciłem pracownikowi wynagrodzenie za wykonaną pracę w tym miesiącu oraz wynagrodzenie za czas choroby. W jaki sposób od kwoty tych wypłat (...)
str. 57
3.
Zwolnienie ze składek na FP i FGŚP za pracownika, który ukończył 60 lat
Pracownik w dniu 5 maja br. ukończył 60 lat. Czy od wynagrodzenia należnego za maj br., lecz wypłaconego temu pracownikowi na początku czerwca br., powinnam (...)
str. 60
4.
Uwzględnianie przepisów płacowych przy obliczaniu wynagrodzenia chorobowego
Czy przy obliczaniu wynagrodzenia chorobowego powinniśmy stosować przepisy wewnątrzzakładowe dotyczące zasad wypłaty poszczególnych składników wynagrodzenia? Tak. Jeśli w przepisach wewnątrzzakładowych uregulowano zasady wypłaty poszczególnych składników (...)
str. 60
5.
Premie wlicza się do podstawy wymiaru zasiłków w proporcjach odpowiednich do okresu ich wypłaty
W jaki sposób wliczać do podstawy wymiaru zasiłków premie, które są wypłacane za okresy kwartalne i roczne? Czy przy obliczaniu wysokości zasiłków uwzględniać nagrody wypłacone (...)
str. 62
X.
PRAWO PRACY
1.
Wymierzenie kary porządkowej za wystąpienie niedoboru kasowego
Pracownik zatrudniony przy obsłudze kasy fiskalnej odnotował jednego dnia wystąpienie niedoboru w kasie. Pracodawca ukarał go za to karą pieniężną. Pracownik nie zgadza się z (...)
str. 63
2.
Skrócenie okresu wypowiedzenia jednostronnie lub za porozumieniem stron
Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Pracownik ten znalazł ofertę nowej pracy i zależy mu na maksymalnym skróceniu wypowiedzenia. Jednak w przypadku (...)
str. 64
3.
Rekompensata za podróż służbową odbywaną w święto
Wysłaliśmy pracownika w zagraniczną podróż służbową w celu wzięcia udziału w tygodniowym szkoleniu. Tydzień ten przypadł na okres świąt 1 i 3 maja br. Czy (...)
str. 65
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Ewidencja księgowa transakcji opłaconych kartą płatniczą
Kartą płatniczą jest karta identyfikująca wydawcę i upoważnionego posiadacza, uprawniająca do wypłaty gotówki lub dokonywania zapłaty, a w przypadku karty wydanej przez bank lub instytucję (...)
str. 66
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Lokata w walucie obcej a różnice kursowe
Czy obowiązujące od 1 stycznia 2012 r. przepisy dotyczące wyceny wpływu i rozchodu waluty z rachunku walutowego według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień przeprowadzenia operacji mają zastosowanie (...)
str. 69
2.2.
Rabat w księgach rachunkowych przy ewidencji obrotu za pomocą kasy fiskalnej
Prowadzimy aptekę i obrót ewidencjonujemy za pomocą kasy fiskalnej. Stałym klientom udzielamy czasami rabatów (bonifikat) polegających na obniżeniu ostatecznej ceny do zapłaty. Bonifikata uwidoczniona jest na paragonie (...)
str. 71
2.3.
Ewidencja we wspólnotach mieszkaniowych
W oparciu o jakie przepisy należy prowadzić ewidencję księgową wspólnoty mieszkaniowej (nieprowadzącej działalności gospodarczej) oraz jak powinny przebiegać księgowania zarówno kosztów, jak i przychodów, oraz operacje związane (...)
str. 72
2.4.
Kwalifikacja kosztów usług reklamy oraz podatku od nieruchomości w księgach rachunkowych dewelopera
Jako spółka z o.o. prowadzimy działalność deweloperską. W jaki sposób należy kwalifikować takie koszty jak: 1) usługi reklamowe, 2) podatek od nieruchomości oraz opłaty z tytułu wieczystego (...)
str. 74
2.5.
Uzyskanie certyfikatu księgowego przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą
Prowadzę księgi rachunkowe w ramach wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej. Obecnie kończę studia podyplomowe z rachunkowości w szkole wyższej uprawnionej do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych. Czy będę (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.