Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 13 (840) z dnia 01.05.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Obowiązki rejestracyjne/ewidencyjne związane z używaniem samochodów w działalności gospodarczej od 1 kwietnia 2014 r.
Na temat rozliczania VAT od wydatków na pojazdy samochodowe pisaliśmy szczegółowo w kilku ostatnich numerach Biuletynu Informacyjnego. Zamieszczaliśmy również odpowiedzi na liczne pytania Czytelników dotyczące tego (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Zwolnienie z akcyzy alkoholu etylowego wykorzystywanego do produkcji - interpretacja ogólna Ministra Finansów
W Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 11 kwietnia 2014 r., pod poz. 16, opublikowano interpretację ogólną Ministra Finansów z 8 kwietnia 2014 r., nr AG3/033/26/2013/FLL/6 (...)
str. 8
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Zakup przedsiębiorstwa - wybrane zagadnienia
Podmioty gospodarcze mogą nabywać różnego rodzaju składniki majątku (np. samochody, urządzenia, towary, materiały), mogą również kupić całe przedsiębiorstwo. W artykule tym odniesiemy się do wybranych (...)
str. 8
1.1.
Definicja przedsiębiorstwa w świetle Kodeksu cywilnego
Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności: oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),   (...)
str. 8
1.2.
Odpowiedzialność nabywcy przedsiębiorstwa
Nabywca przedsiębiorstwa jest odpowiedzialny solidarnie ze zbywcą za jego zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, chyba że w chwili nabycia nie wiedział o tych zobowiązaniach, mimo zachowania należytej staranności. (...)
str. 9
1.3.
Amortyzacja podatkowa środków trwałych (wartości niematerialnych i prawnych) nabytych w ramach zakupu przedsiębiorstwa
Zakup przedsiębiorstwa wiąże się zazwyczaj z nabyciem środków trwałych (lub wartości niematerialnych i prawnych). Wartości początkowe takich składników majątku ustala się w oparciu o regulacje (...)
str. 10
1.4.
Ewidencja księgowa
Poszczególne składniki aktywów i pasywów wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa mogą być ujęte w księgach rachunkowych nabywcy w wartości godziwej. Ich ewidencja księgowa może przebiegać np. w następujący sposób: 1. (...)
str. 12
2.1.
Moment dokonania korekty VAT
Korekta VAT należnego - u sprzedawcy Zasady korygowania VAT należnego określa obowiązujący od 1 stycznia br. art. 29a ust. 13-16 ustawy o VAT. Z przepisów (...)
str. 15
2.2.
Skutki w podatku dochodowym
Od dłuższego już czasu trwa spór o to, kiedy należy korygować przychody oraz koszty ich uzyskania w związku z wystawionymi/otrzymanymi fakturami korygującymi. Jest to konsekwencją (...)
str. 17
2.3.
Ewidencja księgowa
Także w ustawie o rachunkowości brak jest regulacji, które wprost wskazywałyby, w jaki sposób jednostki powinny ujmować w księgach rachunkowych faktury korygujące przychody lub koszty. W kwestii korygowania przychodów należy (...)
str. 19
IV.
PODATEK VAT
1.
Wykonanie trwałej zabudowy wnękowej nie zawsze opodatkowane jest preferencyjną stawką VAT - interpretacja ogólna Ministra Finansów
Określając, czy do zabudowy meblowej montowanej w budynku/lokalu mieszkalnym może mieć zastosowanie obniżona stawka VAT (obecnie 8%), należy przede wszystkim badać stopień konstrukcyjnego połączenia komponentów (...)
str. 21
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Zakup samochodu w kwietniu z przedpłatą w marcu
Firma kupuje samochód osobowy. W marcu dokonała przedpłaty i otrzymała fakturę. Zapłata za samochód (i odbiór) nastąpiła już po 1 kwietnia, po wejściu w życie (...)
str. 23
2.2.
Wynajem samochodu osobowego a prawo do odliczenia VAT z faktur leasingowych
W 2013 r. zawarliśmy umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego. Samochód ten podnajęliśmy innemu podmiotowi (uzyskaliśmy na to zgodę leasingodawcy). Czy mogliśmy (i nadal możemy) odliczać (...)
str. 24
2.3.
Jaki kurs zastosować do przeliczenia wartości zlecenia wyrażonej w walucie obcej, gdy faktura jest wystawiana w PLN?
Zlecenie za wykonaną usługę transportową jest określone w euro, ale faktura jest wystawiana w PLN i w tej walucie też jest regulowana należność. Jaki kurs (...)
str. 26
2.4.
Rozliczenie faktur korygujących wystawionych do sprzedaży, od której VAT rozlicza nabywca
Sprzedajemy towary w ramach odwrotnego obciążenia (VAT rozlicza nabywca). Czasami do dokonanych dostaw wystawiane są faktury korygujące (w związku z brakami w dostawie, pomyłkami w (...)
str. 28
2.5.
Sprzedaż towaru poza UE dla kontrahenta mającego polski numer VAT-UE
Sprzedajemy i wysyłamy towar dla kontrahenta spoza Unii, natomiast fakturę musimy wystawić na tego samego kontrahenta, ale posiadającego polski numer VAT. Jaką zastosować stawkę VAT (...)
str. 29
2.6.
Zasady powstawania obowiązku podatkowego oraz wystawiania faktur w przypadku usług o charakterze ciągłym
Czy poprawnie wystawiona jest faktura dotycząca usługi ciągłej (okres rozliczeniowy to miesiąc kalendarzowy) za usługi wykonane w marcu 2014 r., jeśli faktura została wystawiona 10.02.2014 (...)
str. 30
3.
Opodatkowanie sprzedaży gruntu, na którym znajduje się budynek przeznaczony do wyburzenia - wyrok NSA
Jeżeli na gruncie znajdują się budowle lub budynki, sprzedaż tego gruntu należy potraktować jako dostawę gruntu zabudowanego. Fakt, że nabywca zamierza wyburzyć znajdujące się na (...)
str. 31
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Wypłata dywidendy niepieniężnej nie stanowi przychodu w spółce wypłacającej - wyrok WSA
Wypłata dywidendy niepieniężnej w formie przeniesienia prawa własności udziałów posiadanych w innej spółce nie powoduje powstania przychodu w spółce wypłacającej dywidendę. Skutki wypłaty dywidendy w tej formie są identyczne (...)
str. 32
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Samochód firmowy wykorzystywany do celów mieszanych a ryczałt za jazdy lokalne
Spółka posiada samochody osobowe, stanowiące środki trwałe. Samochody te od 1 kwietnia br. są dla celów VAT uznawane za wykorzystywane zarówno dla celów służbowych, jak (...)
str. 34
2.2.
Różnice kursowe związane z otrzymaniem zapłaty/uregulowaniem zobowiązania
Na rachunek walutowy spółki wpływają zapłaty za faktury w walucie obcej. Również z rachunku walutowego spółka reguluje zobowiązania w walucie obcej. Jak obliczyć różnice kursowe związane z ww. operacjami? (...)
str. 35
2.3.
Odsetki od debetu a koszty uzyskania przychodu
Przez jakiś czas spółka miała ujemne saldo na rachunku bankowym i bank naliczył nam odsetki. Czy odsetki takie są kosztem uzyskania przychodów? Wystąpienie ujemnego salda (...)
str. 38
2.4.
Korekta kosztów w spółce komandytowo-akcyjnej
W spółce komandytowo-akcyjnej wspólnikami są zarówno osoby fizyczne, jak i osoba prawna. Na podstawie przepisów dotyczących korekty kosztów związanych z niezapłaconymi fakturami, w grudniu 2013 (...)
str. 38
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Zbycie nieruchomości niewprowadzonej do ewidencji środków trwałych - uchwała NSA z uzasadnieniem
Nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, które nie były ujęte w ewidencji (...)
str. 39
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Wycena rozchodu waluty z rachunku bankowego
Po jakim kursie przeliczać rozchód waluty obcej z tytułu zapłaty zobowiązań, kosztów bankowych i wypłat środków na potrzeby własne, jeżeli wypłaty te dokonywane są z rachunku walutowego? Zaznaczam, (...)
str. 41
2.2.
Spis z natury na koniec każdego miesiąca a dochód stanowiący podstawę obliczania zaliczek na podatek dochodowy
Prowadzimy działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi. Podatek dochodowy rozliczamy na podstawie zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Z własnej inicjatywy sporządzamy na koniec każdego miesiąca spis (...)
str. 43
2.3.
Zmiana przeznaczenia towarów handlowych - ujęcie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Nasza firma prowadzi działalność handlową, a z podatku dochodowego rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W jaki sposób powinniśmy księgować wartość towarów (...)
str. 45
2.4.
Jak opodatkować przychody z najmu?
Prowadzę działalność jako osoba fizyczna. Wynajęłam na 1 dzień swoje mieszkanie do reklamy (na moje nazwisko, nie działalność). Czy mogę z tytułu tej umowy najmu zapłacić (...)
str. 47
2.5.
Opodatkowanie wypłaty udziałów po zmarłym członku banku spółdzielczego
Bank spółdzielczy ma dokonać wypłaty udziałów po zmarłym członku tego banku, osobie wskazanej w deklaracji. Czy dokonując takiej wypłaty bank powinien pobrać zaliczkę na podatek (...)
str. 49
2.6.
Jak rozliczać diety z tytułu zagranicznej podróży służbowej przedsiębiorcy?
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług transportowych - głównie poza granicami kraju. Jak powinienem rozliczać diety w sytuacji, gdy przez miesiąc, a nieraz (...)
str. 50
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Zmiana właściciela nieruchomości a zwolnienie wprowadzone uchwałą rady gminy
Podatnik jako osoba fizyczna jest właścicielem gruntu, na którym jego brat wybudował budynek (oddany do używania w 2013 r.), który jest przeznaczony na działalność gospodarczą. (...)
str. 51
2.
Ogrodzenie ZPChr - zwolnienie od podatku od nieruchomości
Zakład Pracy Chronionej korzysta ze zwolnienia od podatku od nieruchomości. Zamierzamy obecnie wybudować ogrodzenie budynku, w którym pracują niepełnosprawni. Czy budowla ta również będzie zwolniona (...)
str. 51
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Ustalenie wartości początkowej nieruchomości nabytej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej - wyrok NSA
Możliwość ustalenia wartości początkowej środka trwałego na podstawie wyceny dokonanej przez biegłego odnosi się do takich sytuacji, gdy nabycie danego składnika majątkowego czy też jego (...)
str. 52
2.
Obowiązek korekty kosztów uzyskania przychodów z tytułu amortyzacji środka trwałego zakupionego na raty - interpretacja indywidualna
Korekty kosztów uzyskania przychodów należy dokonać w sytuacji, gdy suma zapłaconych rat dotycząca nabycia środka trwałego jest niższa od sumy dokonanych od niego odpisów amortyzacyjnych. (...)
str. 53
3.
Przyspieszona amortyzacja samochodu osobowego
Czy intensywny sposób wykorzystania samochodu osobowego uprawnia do zwiększonego odpisu amortyzacyjnego? Czy zastosowanie współczynnika podwyższającego możliwe jest wyłącznie od początku jego amortyzacji? Odpis amortyzacyjny samochodu (...)
str. 55
4.
Zakup oprogramowania wraz z usługą serwisową
Nabyliśmy program graficzny za kwotę przekraczającą 3.500 zł. Na fakturze odrębnie wyszczególniono roczną usługę serwisową. Czy wydatek na tę usługę zwiększy wartość początkową programu, czy też (...)
str. 56
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Wypłata wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia a rozliczenie składek ZUS
Osoba zatrudniona na umowę zlecenia otrzymała wynagrodzenie z tytułu tej umowy omyłkowo w niższej wysokości netto, niż faktycznie miało zostać wypłacone. Wynagrodzenie w niższej wartości (...)
str. 57
2.
FP i FGŚP za pracownicę powracającą z urlopu macierzyńskiego
Zatrudniona w naszej firmie pracownica przebywała do 3 kwietnia 2014 r. na dodatkowym urlopie macierzyńskim. Od 4 do 30 kwietnia br. korzysta z przysługującego jej (...)
str. 58
3.
Jakie oświadczenia od zleceniobiorcy?
Chcemy podpisać umowę zlecenia z osobą, która obecnie nigdzie nie pracuje. Czy powinniśmy zażądać od niej złożenia jakichś oświadczeń dla celów ubezpieczeń w ZUS? Tak. Zleceniobiorca ten (...)
str. 59
4.
Złożenie wniosku o zasiłek macierzyński z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej
Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej od dwóch lat podlegam ubezpieczeniom społecznym (w tym chorobowemu) i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Lekarz wyznaczył mi przewidywany termin porodu na początek (...)
str. 60
5.
Wynagrodzenie z umowy zlecenia a podstawa wymiaru zasiłku chorobowego
Czy wynagrodzenie uzyskane przez pracownika z umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą powinno być uwzględnione w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku, jeśli umowa ta (...)
str. 62
X.
PRAWO PRACY
1.
Odprawa i okres wypowiedzenia w razie przerwy w zatrudnieniu
Zakład podlega pod ustawę o zwolnieniach grupowych. Będzie zwalniał pracowników z powodu redukcji etatów. Jeden z pracowników był zatrudniony od 10 grudnia 2007 r. do 31 grudnia 2011 r. oraz (...)
str. 63
2.
Rozszerzenie katalogu prac wykonywanych w niedziele i święta
Jesteśmy biurem doradczo-projektowym. Odbiorcami naszej pracy, którą przesyłamy drogą elektroniczną, są kontrahenci ze Stanów Zjednoczonych i z Francji. Czy po zmianie przepisów o pracach, których wykonywanie możliwe jest (...)
str. 64
3.
Jak ustalić przerwy w pracy kierowcy?
Kierowców w mojej firmie, obsługującej teren kilku województw (samochody do 3,5 tony), obowiązuje system przerywanego czasu pracy z jedną, 5-godzinną przerwą. Czy poza tą przerwą (...)
str. 65
4.
Wyznaczanie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę
W zakładzie obowiązują 4-miesięczne okresy rozliczeniowe, a dniami wolnymi z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy są soboty. Z ustalonego przez pracodawcę rozkładu czasu pracy wynika, (...)
str. 66
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Osoby uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg
Posiadam certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Czy wystarczy, że jako udziałowiec spółki posiadam certyfikat, aby spółka mogła świadczyć takie usługi? Jeżeli nie, to czy (...)
str. 68
2.
Ewidencja księgowa operacji gospodarczych oddziału spółki
Spółka z o.o. prowadząca działalność handlową posiada centralę i magazyn główny w Polsce, zaś oddział i magazyn pomocniczy w Niemczech. Oddział rozlicza się w Niemczech jako samodzielna jednostka i prowadzi własną księgowość. (...)
str. 69
3.
Nagrody rzeczowe za punkty
Nasze spółka z o.o. uczestniczy w programie, w którym otrzymujemy punkty za zakupy. Za ww. punkty dostajemy nagrody rzeczowe; wartość nagród zależy od liczby nazbieranych punktów. Jak księgować (...)
str. 72
4.
Rozliczanie w księgach rachunkowych wydatków na rebranding
Nasza spółka z o.o. poniosła w 2013 roku wydatki na rebranding. Poniesione wydatki stanowią prawie 8% sumy bilansowej i ponad 70% wyniku finansowego spółki. Nakłady te wiązały się (...)
str. 73
5.
Ujemne kapitały własne w uczelni niepublicznej
Jesteśmy uczelnią niepubliczną, posiadającą osobowość prawną, działającą na podstawie ustawy o szkolnictwie wyższym oraz statutu. Za bieżący i poprzedni rok obrotowy ponieśliśmy stratę. Ponieważ poniesione straty są (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.