Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 13 (804) z dnia 01.05.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Nabycie przedsiębiorstwa przez spółkę: (ujemna) wartość firmy czy agio - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Wydawnictwo nasze zwróciło się z zapytaniem do Ministerstwa Finansów, czy w przypadku otrzymania przedsiębiorstwa w formie aportu, którego wartość rynkowa jest wyższa od wartości nominalnej wydanych udziałów, powstaje (...)
str. 4
2.
Rozliczanie podróży służbowej - wyjaśnienia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej
Rozliczanie krajowych odcinków zagranicznej podróży służbowej Zgodnie z obowiązującym od 1 marca br. rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w (...)
str. 7
II.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Podatkowy aspekt niektórych zdarzeń powstałych po dniu bilansowym
W ustawach o podatku dochodowym oraz w ustawie o VAT nie występuje termin "dzień bilansowy". Jest to pojęcie funkcjonujące dla celów bilansowych i oznacza ono (...)
str. 9
1.1.
Faktura sprzedaży wystawiona po zakończeniu roku
Przychód u sprzedawcy W ustawach o podatku dochodowym brak jest szczególnych regulacji, które odnosiłyby się do sytuacji, w której wydanie towaru/wykonanie usługi ma miejsce w innym roku podatkowym niż wystawienie (...)
str. 9
1.2.
Faktury korygujące dotyczące poprzedniego roku
Korekta przychodu Przepisy ustaw o podatku dochodowym nie zawierają regulacji, które wskazywałyby, w jaki sposób należy dokonywać korekt przychodów. Obecnie wśród organów podatkowych oraz sądów (...)
str. 12
1.3.
VAT naliczony dotyczący zakupów z poprzedniego roku
W ustawie o VAT nie określono szczególnych przepisów, które wskazywałyby na sposób odliczania VAT naliczonego od zakupów dokonanych w poprzednim roku. Prawo do odliczenia VAT (...)
str. 14
2.
Wydatki na pożegnanie pracowników odchodzących na emeryturę, sfinansowane ze środków obrotowych pracodawcy - aspekt podatkowy i ewidencja księgowa
Pracownikowi odchodzącemu na emeryturę pracodawcy często wręczają drobny upominek, niekiedy organizują także imprezy pożegnalne (wraz z częścią rozrywkową), które finansowane są ze środków obrotowych pracodawcy. (...)
str. 14
2.1.
Przychód u pracownika odchodzącego na emeryturę
Upominek dla emeryta Pracownik odchodzący na emeryturę, który otrzymuje od pracodawcy upominek, uzyskuje korzyść majątkową, czyli uzyskuje przychód. Niekiedy przychód ten może być jednak zwolniony (...)
str. 14
2.2.
Koszty uzyskania przychodów u pracodawcy
W ustawach o podatku dochodowym brak jest regulacji, które nakazywałyby wyłączać z kosztów uzyskania przychodów wydatki na prezenty dla pracowników odchodzących na emeryturę. Wydatki te (...)
str. 16
2.3.
VAT należny od świadczeń dla emerytów
VAT od przekazanych prezentów Opodatkowaniu VAT podlega m.in. dostawa towarów, za którą uważa się także nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, m.in. (...)
str. 17
2.4.
Ewidencja księgowa
Czynności związane z przekazaniem prezentów i zorganizowaniem imprezy pożegnalnej dla pracownika odchodzącego na emeryturę mogą być ujęte w księgach rachunkowych w następujący sposób: 1. Zaksięgowanie (...)
str. 18
III.
PODATEK VAT
1.
Od zakupu samochodu demonstracyjnego można odliczyć cały VAT - wyrok NSA
Od zakupu samochodu demonstracyjnego przysługuje prawo do odliczenia całego podatku naliczonego. (wyrok NSA z 17 stycznia 2013 r., sygn. akt I FSK 317/12) Spółka (dealer (...)
str. 19
2.
Nie będzie zmian w zwolnieniu z VAT przy darowiźnie żywności - odpowiedź na interpelację poselską
Zwolniona z VAT jest darowizna produktów spożywczych dokonywana przez producentów na rzecz organizacji pożytku publicznego z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej. Nie planuje się rozszerzenia (...)
str. 20
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Jak naprawić błąd dokonania sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej?
Sprzedaliśmy samochód osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Wystawiliśmy fakturę, ale nie zaewidencjonowaliśmy sprzedaży w kasie fiskalnej. Jak naprawić ten błąd? Zaznaczam, że kasę stosujemy od kilku (...)
str. 21
3.2.
Odliczanie VAT od nakładów na modernizację nieruchomości
Osoba fizyczna prowadząca podatkową księgę przychodów i rozchodów nabyła lokal użytkowy, który będzie wykorzystywany na potrzeby firmy. Lokal będzie modernizowany. W którym momencie nabyty lokal (...)
str. 22
3.3.
Zakup usługi transportowej od kontrahenta zagranicznego
Otrzymaliśmy fakturę od kontrahenta unijnego za zakup usługi transportowej. Fakturę wystawiono 26 stycznia br., a usługa była zakończona 25 stycznia br. (data rozładunku towaru). Jaki (...)
str. 23
3.4.
Ustalenie obowiązku podatkowego przy usługach budowlanych
Usługę budowlaną zakończono 15 lutego br. i w tym dniu wystawiono fakturę z terminem płatności - 25 luty br. Zapłatę otrzymano 11 marca br. Kiedy (...)
str. 24
3.5.
Odliczenie VAT od wydatków poniesionych przed rejestracją na potrzeby VAT
Od 2008 r. buduję budynek, który ma służyć opodatkowanej działalności gospodarczej (restauracja wraz z pokojami gościnnymi). Działalność tę zarejestrowałem jednak dopiero w 2012 r., a (...)
str. 25
3.6.
Zakup towaru od rolnika ryczałtowego - warunki odliczenia VAT
Rozpoczynam działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT. Będę kupował towary od rolników ryczałtowych i dokumentował je fakturami VAT RR. Czy będę mógł odliczyć VAT z (...)
str. 28
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Nie będzie uchwały NSA w sprawie kosztów reprezentacji
Wydatki na reprezentację, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów (w tym alkoholowych) nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, co wprost wynika z (...)
str. 29
2.
Wydatki na zakup biletu lotniczego dla udziałowca będącego członkiem zarządu a koszty uzyskania przychodów spółki - wyrok NSA
Wydatki na zakup biletu lotniczego oraz opłaty lotniskowe, ponoszone w związku z podróżami udziałowca - członka zarządu (niebędącego pracownikiem ani zleceniobiorcą spółki), podejmowanymi w celu (...)
str. 30
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Określanie w złotych podatku należnego od podmiotu zagranicznego
Jak ustalić wysokość podatku dochodowego, który mam potrącić i odprowadzić do US z tytułu usług doradczych, świadczonych przez nierezydenta, od którego nie otrzymałam certyfikatu rezydencji? Mam przykładowo (...)
str. 31
3.2.
Czy odsetki bankowe debetowe są kosztem podatkowym?
Firma posiada rachunek, na którym nie ma dostępnych środków pieniężnych. Bank potrąca odsetki debetowe, które zwiększają debet konta. Czy te odsetki są podatkowym kosztem? Następnie (...)
str. 33
3.3.
Umorzenie postępowania egzekucyjnego ze względu na bezczynność wierzyciela a dokonany uprzednio odpis aktualizujący należność
W poprzednim roku spółka dokonała odpisu aktualizującego należność i zaliczyła go do kosztów uzyskania przychodów (w kwocie netto). W kwietniu 2013 r. otrzymała postanowienie o (...)
str. 34
3.4.
Dofinansowanie prywatnej szkoły wyższej
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należąca do jednej osoby fizycznej jest założycielem wyższej uczelni niepublicznej. Zgodnie ze statutem, założyciel może wspomagać finansowo uczelnię. Szkoła ma problemy z płynnością (...)
str. 36
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Opodatkowanie świadczeń z ZFŚS dla dzieci pracowników (byłych pracowników) - odpowiedź na interpelację poselską
Organy podatkowe zazwyczaj przyjmują, że przy ustalaniu przychodu pracownika w związku z uczestnictwem w imprezie kulturalno-oświatowej, pracodawca powinien podzielić łączną kwotę wydatków na zorganizowanie tej (...)
str. 37
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Obowiązek korekty kosztów wynikających z niezapłaconych faktur od kontrahentów zagranicznych
Nasza firma dokonuje zakupu towarów od kontrahentów zagranicznych (UE). Często płacimy za nie dopiero po 2-3 miesiącach, podczas gdy na fakturze jest 2-tygodniowy termin płatności. (...)
str. 39
2.2.
Ujęcie faktur korygujących w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Prowadzę działalność gospodarczą, a podatek dochodowy rozliczam na podstawie zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Czy faktury korygujące z tytułu zwrotu towarów lub udzielonych rabatów, wystawione w następnym roku (...)
str. 40
2.3.
Ustalanie dochodu z uwzględnieniem różnic remanentowych a obowiązek korekty kosztów z tytułu niezapłaconych faktur
Od 1 stycznia 2013 r. mamy obowiązek wyksięgować z kosztów uzyskania przychodów faktury, których nie zapłaciliśmy w terminach określonych w art. 24d ustawy o PDOF. Prowadzimy podatkową księgę przychodów i rozchodów, a miesięczne (...)
str. 43
2.4.
Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
Ponad dwadzieścia lat temu wybudowałam budynek użytkowy, który do chwili obecnej jest wykorzystywany w prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej (jako środek trwały). Działalność ta jest opodatkowana (...)
str. 44
VI.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Trwałe odłączenie nie dotyczy wymiany części składowej lub peryferyjnej - wyrok NSA
W przypadku wymiany części składowej lub peryferyjnej spowodowanej ich zniszczeniem na skutek działania czynników niezależnych od podatnika (kradzież, czynniki atmosferyczne, działanie sił natury itp.), nie (...)
str. 47
2.1.
Indywidualnie ustalona stawka amortyzacyjna przy nabyciu samochodu demonstracyjnego
Jeżeli przed dniem zakupu samochód osobowy był używany przez poprzedniego właściciela przez okres co najmniej 6 miesięcy, to podatnik może do celów amortyzacji zastosować indywidualną (...)
str. 48
2.2.
Jednorazowe zaliczenie do kosztów wydatku na nabycie samochodu
Jeżeli podatnik ustali dla zakupionego na potrzeby prowadzonej działalności samochodu okres jego użytkowania krótszy niż rok i nie zaliczy tego samochodu do środków trwałych - (...)
str. 49
3.
Rozliczenie podatkowe i bilansowe ulgi na zakup kasy rejestrującej
W związku z obowiązkiem zakupu kasy rejestrującej chcemy skorzystać z ulgi na jej zakup. Jak zakup kasy oraz ulgę rozliczyć w kosztach podatkowych oraz w (...)
str. 50
4.
Bilansowe rozliczenie dotacji na zakup środka trwałego a przychód podatkowy
Ponieważ odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, których zakup został pokryty dotacją, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, mamy wątpliwość, czy stopniowe zmniejszenie rozliczeń międzyokresowych (równolegle do (...)
str. 52
5.
Moment usunięcia likwidowanego środka trwałego z ewidencji analitycznej środków trwałych
Do kont zespołu "0" (środki trwałe) prowadzimy elektronicznie ewidencję analityczną w postaci: księgi inwentarzowej, kart inwentarzowych, tabeli amortyzacyjnej. Jeżeli postawienie w stan likwidacji i fizyczna (...)
str. 53
6.
Nieruchomość niewprowadzona do ewidencji środków trwałych a koszty rozbudowy i eksploatacji
Osoba fizyczna zakupiła budynek, który chce wykorzystywać do prowadzenia działalności gospodarczej, ale rezygnuje z wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych. Czy nakłady na jego rozbudowę (...)
str. 54
VII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Składki ZUS od dodatkowej odprawy dla zwalnianych pracowników
Zamierzamy wypłacić zwalnianym pracownikom naszej spółki odprawy (nie przysługują one na mocy przepisów prawa pracy, wypłata nastąpi na podstawie indywidualnej decyzji pracodawcy). Są związane z (...)
str. 56
2.
Składka na ubezpieczenie wypadkowe dla wspólników spółki jawnej
Spółka jawna za zatrudnionych w niej pracowników opłaca składkę na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 1,47%. Czy taka wysokość stopy procentowej tej składki obowiązuje również wspólników (...)
str. 57
3.
Co z ubezpieczeniem zdrowotnym syna po ukończeniu studiów pierwszego stopnia?
Czy możemy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego, jako członka rodziny, syna pracownika będącego absolwentem studiów pierwszego stopnia? Obrona pracy inżynierskiej miała miejsce w marcu 2013 r., (...)
str. 57
4.
Wpływ podwyżki wynagrodzenia na wysokość świadczeń chorobowych
1) Pracownik stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w miesiącu, od którego przyznano mu podwyżkę wynagrodzenia. Czy do obliczenia wynagrodzenia chorobowego należy przyjąć (...)
str. 58
5.
Zasiłek opiekuńczy w tym samym okresie na chorą żonę lub na zdrowe dziecko
Żona pracownika wymaga, po porodzie, jego osobistej opieki. Czy pracownik powinien złożyć wniosek o zasiłek z tytułu sprawowania opieki nad chorą żoną, czy nad zdrowym (...)
str. 60
VIII.
PRAWO PRACY
1.
Zlecenie nie może zastąpić umowy o pracę
Chcemy podpisać na rok umowę zlecenia z osobą zatrudnioną w innej firmie na pełnym etacie. Zlecone prace wykonywane byłyby w domu zleceniobiorcy w koordynacji z (...)
str. 61
2.
Indywidualny charakter informacji dodatkowej
Zamierzamy zatrudnić pracownika, dla którego jest to pierwsza praca w życiu, na podstawie umowy na okres próbny. Jeżeli czas próbny wypadnie pomyślnie, będziemy kontynuowali zatrudnienie (...)
str. 62
3.
Zasady udzielania zwolnienia na dziecko do lat 14
1) Nasz pracownik ma dwójkę dzieci. W domu znajdują się one pod opieką żony, która obecnie nie pracuje. Czy w takiej sytuacji pracownikowi przysługują dwa (...)
str. 63
4.
Jak zmienić etat przy umowie na czas określony?
Zatrudniamy pracownika na czas określony od 11 sierpnia 2011 r. do 30 września 2013 r. Z dniem 1 czerwca br. chcemy zmienić mu warunki zatrudnienia poprzez zmniejszenie wymiaru (...)
str. 64
IX.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Składanie do urzędu skarbowego sprawozdań finansowych spółek osobowych
Od października 2012 r. jesteśmy spółką komandytową (wspólnikami są tylko osoby fizyczne) przekształconą ze spółki z o.o. Za okres od 1.01.2012 r. do 31.12.2012 r. sporządziliśmy sprawozdanie finansowe, które (...)
str. 66
2.
Moment ujęcia w kosztach podatku od nieruchomości
Jako spółka z o.o. prowadzimy pełną księgowość. Płacimy podatek od nieruchomości w 12 ratach, każda z rat do 15. dnia danego miesiąca. Dotychczas w koszty danego miesiąca księgowaliśmy 1/12 (...)
str. 67
3.
Zakup spółki przez osoby fizyczne
Trzy osoby fizyczne chcą zawiązać spółkę z o.o. Zastanawiają się jednak nad zakupem istniejącej spółki. Jakie skutki w praktyce ma zakup istniejącego podmiotu? Jak należy prowadzić księgi (...)
str. 68
4.
Ewidencja księgowa opakowań zwrotnych
Prowadzimy księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości. Dokonaliśmy zakupu 3.582 sztuk butli gazowych stalowych (11 kg) w cenie jednostkowej 70 zł netto, które napełnia się gazem propan butan (...)
str. 70
5.
Wydatek na odnowienie podpisu elektronicznego - kiedy ująć w kosztach bilansowych?
Spółka w marcu 2013 r. poniosła wydatek na odnowienie podpisu elektronicznego do wysyłania deklaracji ZUS dla jednego z pracowników. Podpis ten jest ważny dwa lata. Czy wydatek na (...)
str. 72
6.
Produkcja filmów reklamowych
Spółka z o.o. zajmuje się produkcją filmów reklamowych. W jaki sposób prawidłowo ujmować w księgach rachunkowych taką działalność? Czy prawidłowe jest zawieszanie kosztów odnośnie danego filmu pod względem (...)
str. 73
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.