Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 12 (875) z dnia 20.04.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Nowe obowiązki dotyczące składania sprawozdań finansowych do KRS od 2015 r.
Sąd rejestrowy prowadzi kontrolę terminowości składania sprawozdań finansowych i innych dokumentów przekazywanych wraz z nimi do akt rejestrowych. Kierownik sekretariatu, w oparciu o dane uzyskane (...)
str. 4
2.
Otrzymany rabat powinien zmniejszać koszty podatkowe na bieżąco, a nie wstecz - wyrok NSA
Wartość otrzymanych rabatów z tytułu określonej wielkości zakupów powinna korygować koszty uzyskania przychodów na bieżąco, bez konieczności cofania się do okresu rozliczeniowego, w którym pierwotnie (...)
str. 6
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Zmiany w PIT wprowadzone ustawą o odnawialnych źródłach energii
W Dzienniku Ustaw z 3 kwietnia 2015 r., pod poz. 478, opublikowano ustawę z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii. Ustawa ta (...)
str. 8
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Zakup towaru przez internet od podatnika z kraju UE - rozliczenie podatkowe i ujęcie bilansowe
Kupiliśmy towar od kontrahenta unijnego za pośrednictwem sklepu internetowego. Otrzymaliśmy fakturę z kwotą podatku (stawka podatku - 20%). Jak rozliczyć taką fakturę? Zaznaczam, że faktura (...)
str. 9
1.1.
VAT naliczony i należny
Kiedy występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru? Wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT) to nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub (...)
str. 9
1.2.
Zakup towaru od kontrahenta zagranicznego w kosztach podatkowych
Wydatki na zakup towarów od kontrahentów unijnych (także dokonywane przez internet) ujmowane są w kosztach podatkowych na tych samych zasadach, co zakupy krajowe. Jeżeli zatem (...)
str. 11
1.3.
Ujęcie w księgach rachunkowych
Dla celów bilansowych koszty wyrażone w walucie obcej przelicza się po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego dzień przeprowadzenia operacji (art. 30 ust. 2 pkt (...)
str. 12
2.
Należność z tytułu sprzedaży ustalona w złotówkach a otrzymanie zaliczki w walucie obcej - rozliczenie podatkowe i ewidencja księgowa
Spółka z o.o. zawarła z kontrahentem krajowym umowę na sprzedaż towaru handlowego, w której określono należność w złotówkach. Ustalono jednocześnie, że część zapłaty zostanie dokonana w złotówkach, a część w euro (strony (...)
str. 13
3.
Towary przekazywane nieodpłatnie w celu ich promocji - VAT, PIT, CIT i ewidencja księgowa
W praktyce przedsiębiorcy często przekazują nieodpłatnie towary w celu ich promocji. Otrzymanie takiego towaru umożliwia nabywcy przetestowanie (sprawdzenie) towaru. W tym artykule przedstawiamy skutki podatkowe (...)
str. 18
3.1.
Nieodpłatne przekazanie towaru jako czynność opodatkowana VAT
Dla celów VAT nieodpłatne przekazanie towaru jest generalnie traktowane analogicznie jak sprzedaż - jest to zatem czynność opodatkowana VAT, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub (...)
str. 18
3.2.
Przychód u osób otrzymujących nieodpłatnie prezent
Na gruncie podatku dochodowego, skutki otrzymania prezentu od organizatora akcji promocyjnej (reklamowej) są uzależnione m.in. od tego, jaki podmiot otrzymuje prezent, tj. czy jest to (...)
str. 21
3.3.
Koszty uzyskania przychodów u przekazującego - organizatora akcji promocyjnej
Co do zasady, wydatki ponoszone na towary przekazywane klientom w celu ich promocji wykazują związek z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika (tu: organizatora akcji promocyjnej). Przekazane (...)
str. 23
3.4.
Ewidencja księgowa
Na gruncie ustawy o rachunkowości, wydatki na zakup towarów, które będą nieodpłatnie przekazywane klientom (potencjalnym klientom) w związku z promocją/reklamą firmy, należą do kosztów działalności operacyjnej jednostki. Wydatki (...)
str. 24
IV.
PODATEK VAT
1.
Wybrane orzeczenia NSA dotyczące VAT
1.1.
Skutki podatkowe wystawienia faktury na podmiot inny, niż ten, który zakupił towar
Jeżeli podatnik wystawi fakturę na inny podmiot niż ten, który kupił towar (usługę), musi zapłacić VAT dwa razy: raz - od faktycznej transakcji, a drugi (...)
str. 25
1.2.
Serwowanie napoi jako usługa dodatkowa związana z zakwaterowaniem
Serwis kawy i herbaty nie jest elementem usługi zakwaterowania (hotelowej), gdyż nie jest niezbędny do wykonania usługi głównej. Taki serwis powinien więc być opodatkowany odrębnie, (...)
str. 26
1.3.
Zastosowanie zwolnienia z VAT do sprzedaży nieruchomości, która była odpłatnie udostępniana innym podmiotom
Odpłatne udostępnienie budynku czy budowli wywołuje te same skutki w VAT, co jego wynajem. Może zatem decydować o dacie pierwszego zasiedlenia, a co za tym (...)
str. 27
2.
Określenie nazwy towaru na paragonie fiskalnym - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Nazwa towaru (usługi) wskazana na paragonie fiskalnym powinna być na tyle szczegółowa, aby możliwa była identyfikacja towaru (usługi). Zamieszczenie nazwy grupowania towaru - zamiast szczegółowej (...)
str. 28
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Ustalenie momentu otrzymania faktury przesłanej drogą elektroniczną
Otrzymujemy faktury w formie elektronicznej. Jak ustalać termin otrzymania tych faktur (i termin odliczenia z nich VAT), tj. czy istotna jest data otrzymania wiadomości e-mail (...)
str. 30
3.2.
Odliczenie podatku naliczonego w przypadku otrzymania faktury korygującej dokumentującej skonto
Nabyliśmy towar w lutym br. i w tym samym miesiącu otrzymaliśmy fakturę. 2 marca br. spełniliśmy warunki do skonta (zapłata w umówionym terminie). Po zapłacie (...)
str. 31
3.3.
Refakturowanie usług na pracowników a kasa fiskalna
Podpisaliśmy umowę z korporacją taksówkową na obsługę przejazdów służbowych naszych pracowników. Za takie przejazdy na koniec miesiąca otrzymujemy fakturę. Jeżeli w tej fakturze są również (...)
str. 32
3.4.
Miejsce świadczenia kompleksowej usługi konferencyjnej organizowanej w Polsce
Polska spółka (biuro podróży) organizuje konferencję w Polsce dla uczestników spoza Polski. W skład usługi będzie wchodził pakiet konferencyjny oraz usługi organizacji wycieczki w Polsce (...)
str. 33
3.5.
Opodatkowanie usług hotelowych i usług dodatkowych
Prowadzimy hotel i restaurację. Klienci organizują u nas różne szkolenia i konferencje. W takim przypadku odrębnie wyceniamy nocleg, posiłki i wynajem sali i każdą z (...)
str. 35
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
1.1.
Bezgotówkowe rozliczenie szkody komunikacyjnej na przełomie roku
Samochód służbowy spółki z o.o. (objęty ubezpieczeniem AC) uczestniczył w kolizji, której winnym był kierowca innego samochodu. Samochód został naprawiony bezgotówkowo z OC sprawcy kolizji. (...)
str. 36
1.2.
Podatkowe skutki uzyskania zwrotu wpłaconej składki ubezpieczeniowej
Spółka z o.o. sprzedała samochód, który posiadał ubezpieczenie zarówno OC, jak i AC. Od ubezpieczyciela otrzymaliśmy zwrot niewykorzystanej składki ubezpieczeniowej. Czy otrzymany zwrot spółka powinna (...)
str. 37
1.3.
Zwolnienie w podatku dochodowym dla Rodzinnego Ogrodu Działkowego
Rodzinny Ogród Działkowy wynajmuje odpłatnie Dom Działkowca. Dochód z najmu wykorzystywany jest na działalność statutową (ochrona środowiska). Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOP, wolne od podatku (...)
str. 38
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Wybrane interpretacje organów podatkowych
1.1.
Ujęcie zakupu paliwa za granicą w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Wydatki na zakup paliwa poniesione za granicą należy ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów na podstawie paragonu fiskalnego (odpowiednio uzupełnionego), a nie na podstawie (...)
str. 39
1.2.
Odszkodowanie za firmowy składnik majątku otrzymane po zakończeniu działalności a przychód
Kwota odszkodowania za zniszczenie budynku wykorzystywanego wcześniej w działalności gospodarczej, otrzymana po zakończeniu tej działalności, jest zwolniona od podatku dochodowego. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej (...)
str. 40
1.3.
Kiedy darowizna opodatkowana jest PIT, a kiedy podatkiem od spadków i darowizn?
Darowizna znaków towarowych opodatkowana jest podatkiem dochodowym (a nie podatkiem od spadków i darowizn), przy czym jeżeli dokonywana jest między członkami najbliższej rodziny, darowizna ta (...)
str. 41
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Samochód służbowy udostępniany odpłatnie osobie niebędącej pracownikiem
Spółka udostępnia samochód służbowy (środek trwały) do celów prywatnych członkom zarządu pełniącym swoją funkcję na podstawie powołania (nie zawarto z nimi żadnej umowy o pracę ani umowy (...)
str. 42
2.2.
Brak ewidencji przebiegu pojazdu używania samochodu do celów prywatnych a przychód w PIT i VAT należny
Posiadamy samochody służbowe, które są wykorzystywane wyłącznie do celów firmowych (pracownicy dysponują nimi tylko w czasie pracy). Dla celów VAT nie prowadzimy ewidencji przebiegu pojazdu. Czy (...)
str. 44
2.3.
Przychody należne u syndyka prowadzącego działalność gospodarczą
Wykonuję działalność gospodarczą, której przedmiotem jest prowadzenie postępowań upadłościowych, naprawczych i układowych na zlecenie sądu. Mam wątpliwości, kiedy - jako syndyk - powinienem rozpoznać przychód (...)
str. 45
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Ulga inwestycyjna w podatku rolnym a pomoc publiczna
Czy ulga inwestycyjna w podatku rolnym jest w 2015 r. pomocą de minimis? Podatnikowi podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na: 1) (...)
str. 49
2.
Obrót kwalifikowanym materiałem siewnym - podatek od nieruchomości
Od 1 marca 2015 roku podatnik wynajął część budynku innemu podmiotowi - osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą - na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu (...)
str. 50
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Wydatki na remont środków trwałych nie muszą być tak samo rozliczane dla celów podatkowych i bilansowych - wyrok NSA
Wydatki na remont środków trwałych należy zaliczać do kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich poniesienia, czyli z dniem ich ujęcia w ewidencji księgowej. Dla celów (...)
str. 51
2.
Amortyzacja środka trwałego nabytego na kredyt zabezpieczony przewłaszczeniem
Zakupiliśmy środek trwały sfinansowany kredytem. Bank zapłacił bezpośrednio dostawcy ustanawiając przewłaszczenie na zabezpieczenie naszej spłaty. Jak ustalić jego wartość początkową? Czy amortyzacja takiego środka trwałego (...)
str. 53
3.
Konsekwencje zakupu środka trwałego od nieuprawnionego podmiotu - interpretacja organu podatkowego
Odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej środka trwałego nabytego od nieuprawnionego podmiotu nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów. W konsekwencji podatnik, który dokonywał takiej amortyzacji, (...)
str. 55
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Stanowisko ZUS w sprawie wyliczenia podstawy wymiaru składek od przychodu z tytułu używania samochodu służbowego do celów prywatnych
Od 1 stycznia 2015 r., stosownie do art. 12 ust. 2a-2c ustawy o PDOF, wysokość przychodu z tytułu udostępnienia pracownikom służbowych samochodów do celów prywatnych (...)
str. 57
2..
ZUS zmienił zdanie w sprawie opłacania składek na FP za zleceniobiorców
W Biuletynie Informacyjnym nr 10 z 1 kwietnia 2015 r., w artykule pt. "Składka na FP za zleceniobiorców - komunikat i zmiana stanowiska ZUS" poinformowaliśmy (...)
str. 58
3.
Świadczenia dla wspólnika spółki cywilnej będącego na urlopie ojcowskim
Wysłałam do ZUS osobne deklaracje rozliczeniowe - ZUS DRA za wspólników spółki cywilnej. W styczniu 2015 r. jeden z nich przebywał 2 tygodnie na urlopie (...)
str. 58
4.
Zasiłek za czas choroby przypadającej na przełomie dwóch tytułów do ubezpieczeń
Pracownik był zatrudniony na czas określony do 31 marca 2015 r. Przed rozwiązaniem umowy o pracę została zawarta z nim umowa zlecenia, z terminem rozpoczęcia (...)
str. 59
5.
Prawo do zasiłku opiekuńczego jednocześnie dla obojga rodziców
Pracownik przedłożył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA z tytułu opieki nad chorym dzieckiem w wieku 5 lat. Jego żona w tym samym czasie korzysta ze zwolnienia (...)
str. 60
X.
PRAWO PRACY
1.
Ustalanie nadgodzin w nietypowych sytuacjach
1) Pracownicy są zatrudnieni w normach podstawowych, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 800 do 1600. Ponieważ kilku pracowników dojeżdża do pracy z innej (...)
str. 61
2.
Stawiennictwo do pracy chorego pracownika w celu przerwania okresu zasiłkowego
Nasz pracownik chorował przez prawie cały okres zasiłkowy. W ostatnim tygodniu tego okresu stawił się do pracy, jednak nie został do niej dopuszczony przez lekarza (...)
str. 63
3.
Stałe miesięczne wynagrodzenie pracownika niepełnoetatowego zatrudnionego w trakcie miesiąca
Od 10 kwietnia 2015 r. zatrudniliśmy pracownika na 3/4 etatu. Wykonuje on pracę po 6 godzin na dobę w podstawowej organizacji czasu pracy od poniedziałku (...)
str. 64
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Jakie dokumenty oraz elementy sprawozdania finansowego za 2014 r. należy złożyć do KRS, a jakie do urzędu skarbowego?
» Dokumenty składane do KRS Termin złożenia: 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego (jednak nie później niż do 15 lipca 2015 r.) Kierownik jednostki (...)
str. 66
2.
Odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia należności
Otrzymaliśmy od ubezpieczyciela odszkodowanie (zgodnie z umową ubezpieczenia należności - w wysokości 80%) z tytułu ubezpieczenia należności. Jak ująć takie zdarzenie w księgach rachunkowych oraz czy spółka uzyska z tego (...)
str. 68
3.
Stowarzyszenie prowadzące działalność gospodarczą a jednostka mikro
Jesteśmy niedużym stowarzyszeniem, które jest organizacją pozarządową, posiadającą status organizacji pożytku publicznego. Oprócz działalności statutowej prowadzimy w niewielkim zakresie działalność gospodarczą. Czy możemy mieć w takiej sytuacji (...)
str. 69
4.
Odsetki od lokat bankowych naliczone w trakcie roku oraz przy wycenie bilansowej
W 2014 r. założyliśmy lokatę bankową. Odsetki dopisywane są w okresach kwartalnych. Jak księgować je w trakcie roku i czy naliczać je na dzień bilansowy? (...)
str. 70
5.
Koszty rozliczane w czasie a zakończenie danego rodzaju działalności
Firma prowadziła wydobycie piasku na dzierżawionym terenie. Nakłady poniesione przed rozpoczęciem wydobycia rozliczane były za pośrednictwem konta 64. Dzierżawca pod koniec 2014 r. zerwał umowę i w związku (...)
str. 72
6.
Pierwsze sprawozdanie finansowe spółki z o.o. w organizacji
W grudniu 2014 r. została podpisana umowa spółki z o.o. Do końca ubiegłego roku nie wniesiono wkładów na pokrycie kapitału zakładowego spółki. Jedyne wydatki spółki dotyczyły zakupu materiałów (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.