Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 12 (839) z dnia 20.04.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia zasady rozliczania VAT od wydatków na samochody
Na stronie Ministerstwa Finansów (www.finanse.mf.gov.pl) zamieszczono broszurę informacyjną pt. "Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi". Ponieważ na temat rozliczania VAT od (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Zaniechanie poboru podatku od niektórych dochodów podatników CIT
W Dzienniku Ustaw z 27 marca 2014 r., pod poz. 404, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 marca 2014 r. w sprawie zaniechania poboru (...)
str. 7
2.
Ogłoszono jednolity tekst rozporządzenia w sprawie zwrotu VAT dla podróżnych - TAX-FREE
W Dzienniku Ustaw z 2 kwietnia 2014 r., pod poz. 426, opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 7 lutego 2014 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego (...)
str. 8
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Zasady odliczania VAT od samochodów osobowych od 1 kwietnia br.
Od 1 kwietnia br. dla celów VAT uznaje się zasadniczo, że każdy samochód osobowy jest wykorzystywany zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych. Od nabycia (...)
str. 8
1.2.
Koszty uzyskania przychodów
Wprowadzenie powyższych regulacji w zakresie odliczania VAT od wydatków związanych z samochodami spowodowało wiele wątpliwości, jak zmiany te wpłyną na podatek dochodowy. Wątpliwości wzbudza m.in. (...)
str. 9
1.3.
Czy u pracownika powstaje przychód z nieodpłatnych świadczeń?
Jak wcześniej wspomnieliśmy, przyjęcie, że dla celów VAT samochód osobowy jest używany zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych (z powodu braku ewidencji przebiegu pojazdu) (...)
str. 11
1.4.
Ewidencja księgowa VAT naliczonego, niepodlegającego odliczeniu
Gdy podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT z faktury dokumentującej zakup paliwa do samochodu osobowego (np. gdy samochód jest wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych, (...)
str. 12
2.1.
Rozliczenie dla celów VAT
Dla celów VAT wycofanie składnika majątku z firmy i przekazanie go na cele prywatne jest generalnie uważane za dostawę towarów, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo (...)
str. 13
2.2.
Skutki w podatku dochodowym
Na gruncie podatku dochodowego przekazanie środka trwałego na cele prywatne nie skutkuje powstaniem przychodu z działalności gospodarczej. Przedsiębiorca nie uzyskuje tu bowiem żadnego przysporzenia majątkowego. Następuje (...)
str. 16
2.3.
Ewidencja księgowa
Wycofanie środka trwałego z działalności wiąże się z koniecznością wyksięgowania go z ewidencji, gdyż nie spełnia on definicji aktywów (nie spowoduje w przyszłości wpływu do (...)
str. 18
IV.
PODATEK VAT
1.
Rozliczanie VAT od wydatków na samochody w świetle zmian przepisów - w pytaniach Czytelników
1) Posiadamy samochody typu van, dla których przeprowadzono dodatkowe badanie techniczne. Czy dla takich pojazdów konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu, aby zachować prawo do (...)
str. 19
2.
Opodatkowanie zaliczek otrzymanych na poczet sprzedaży towarów objętych odwrotnym obciążeniem - interpretacja indywidualna
Jeżeli podatnik otrzymał zaliczkę na poczet dostawy towaru i ją opodatkował, a dostawa została zrealizowana po zmianie przepisów, które nakazują do dostawy zastosować mechanizm odwrotnego (...)
str. 25
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Korekta VAT odliczonego od zakupu środka trwałego w związku z rozpoczęciem wykonywania czynności zwolnionych z VAT
Dotychczas wykonywaliśmy wyłącznie czynności opodatkowane, a od lutego br. wykonujemy również czynności zwolnione z VAT. Czy musimy skorygować VAT, który odliczyliśmy w 2012 r. od (...)
str. 27
3.2.
W jakiej sytuacji dostawa towarów może być uznana za WDT?
Nasza spółka zamierza kupić od dostawcy z Włoch, będącego podatnikiem, tkaninę. Tkanina będzie przemieszczona z Włoch do Polski. Rozpoznamy WNT. Nabytą tkaninę chcemy sprzedać kontrahentowi (...)
str. 28
3.3.
Wskaźnik proporcji w związku z udzieloną pożyczką, gdy jedyną czynnością było udzielenie tej pożyczki
Spółka powstała w 2013 r. Do dnia dzisiejszego nie dokonała żadnej czynności opodatkowanej. W 2014 r. spółka udzieliła jednej pożyczki udziałowcowi spółki z terminem spłaty (...)
str. 30
3.4.
Zasady stosowania 8% stawki VAT w przypadku usług świadczonych w budynkach mieszkalnych
Podatnik produkuje i montuje drzwi w budynkach mieszkalnych. Dość często powierzchnia użytkowa budynków mieszkalnych jednorodzinnych przekracza 300 m2. W sytuacji, kiedy zamówiono wytworzenie i montaż (...)
str. 31
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Certyfikat rezydencji jest ważny do czasu zmiany statusu podatkowego kontrahenta - wyrok NSA
Jeśli w treści certyfikatu rezydencji nie wskazano okresu jego ważności, to taki certyfikat zachowuje swoją aktualność tak długo, jak długo nie ulegnie zmianie potwierdzony w (...)
str. 31
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Jak przy niedostatecznej kapitalizacji obliczyć odsetki niestanowiące kosztu?
Spółka z o.o. od udziałowca, który ma 60% jej udziałów, otrzymała dwie pożyczki: jedną w dniu 01.02.2014 r. na kwotę 40.000 zł i drugą - 10.02.2014 r. na kwotę 5.000 zł. Aktualnie (...)
str. 33
2.2.
Wypłata należności za usługi doradcze podmiotu zagranicznego
Spółka opłaciła faktury za usługi doradcze/konsultingowe otrzymane w 2013 r. z Wielkiej Brytanii. Uzyskaliśmy od brytyjskiego kontrahenta jego certyfikat rezydencji podatkowej. Czy w związku z tym powstał w 2013 r. obowiązek pobrania (...)
str. 35
2.3.
Zwrot nieprawidłowo wydatkowanych środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
ZUS w trakcie kontroli zakwestionował wydatkowanie środków z ZFŚS. Bony świąteczne zostały przekazane osobom uprawnionym w jednakowej wysokości. Zakład pracy nie odwołał się od decyzji (...)
str. 37
2.4.
Wydatki ponoszone przez rejonowy związek spółek wodnych - skutki w podatku dochodowym
Rejonowy związek spółek wodnych wypłaca diety oraz raz w roku nagrody osobom pełniącym funkcje członków zarządu i członków komisji rewizyjnej. Raz w roku odbywa się (...)
str. 38
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Z wyjaśnień organów podatkowych
1.1.
Podatkowe skutki wniesienia aportu w postaci przedsiębiorstwa
W momencie wniesienia aportem przedsiębiorstwa do spółki z o.o. i objęcia w zamian udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym tej spółki, po stronie wnoszącego wystąpi przychód z kapitałów pieniężnych, zwolniony z opodatkowania. (interpretacja (...)
str. 40
1.2.
Kiedy wynagrodzenie do 200 zł można opodatkować podatkiem zryczałtowanym?
Dla sposobu opodatkowania danej należności zryczałtowanym podatkiem dochodowym istotne znaczenie ma kwota wynikająca z umowy lub z danego tytułu prawnego (czyli m.in. powołania, uchwały, zlecenia (...)
str. 41
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Dwie wypłaty w tym samym miesiącu a obniżenie składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości zaliczki na podatek dochodowy pracownika
Pracownik, którego zatrudniamy na część etatu, w tym samym miesiącu otrzymał w różnych terminach dwie wypłaty. Najpierw wypłaciliśmy mu wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę. Naliczona od tego wynagrodzenia (...)
str. 42
2.2.
Opłata poniesiona przez pracodawcę za wydanie zezwolenia na pracę w Polsce a przychód podatkowy cudzoziemca
Nasza spółka zatrudnia (na podstawie umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych) obywateli Ukrainy i Mołdawii. W związku z tym spółka występuje do Wojewódzkiego Urzędu Pracy (...)
str. 44
2.3.
Wycieczki dla członków banku spółdzielczego sfinansowane z własnego funduszu społeczno-kulturalnego
W banku spółdzielczym tworzony jest z podziału nadwyżki bilansowej fundusz społeczno-kulturalny przeznaczony m.in. na finansowanie celów społeczno-kulturalnych na rzecz członków banku. Z tych środków bank finansuje wycieczki, z których (...)
str. 46
3.
Kiedy wymiana udziałów może być zwolniona z opodatkowania? - wyrok NSA
Nie podlega opodatkowaniu wniesienie aportem udziałów w innej spółce, o ile w wyniku takiej operacji spółka (otrzymująca aport) nabywa bezwzględną większość praw głosu. Nabycie bezwzględnej (...)
str. 48
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Wygaśnięcie umowy użyczenia a rozliczenie nakładów na inwestycję w obcym środku trwałym - wyrok NSA
Likwidacja inwestycji w obcym środku trwałym następuje na skutek wykreślenia jej z ewidencji i wyzbycia się. Przy czym przez wyzbycie można także rozumieć pozostawienie inwestycji (...)
str. 49
2.
Likwidacja oraz nabycie środka trwałego sfinansowane odszkodowaniem
W grudniu 2013 r. w wyniku huraganu została całkowicie zniszczona reklama (neon) znajdująca się na dachu naszego budynku biurowego. Reklama stanowiła środek trwały. Ubezpieczyciel uznał (...)
str. 50
3.
Regały sklepowe - środek trwały czy bezpośredni koszt?
Zakupiliśmy regały sklepowe, których pojedyncza wartość nie przekracza 3.500 zł, lecz w komplecie jest znacznie wyższa od tej kwoty. Czy należy ustalać wartość każdego regału (...)
str. 52
4.
Współczynniki podwyższające albo indywidualna stawka przy amortyzacji hali produkcyjnej
Nabyliśmy używaną halę produkcyjną. Jaką maksymalną stawkę można zastosować do jej amortyzacji? Budynki, w tym hale produkcyjne używane w warunkach pogorszonych lub złych można amortyzować (...)
str. 53
5.
Nakłady poniesione na wybudowanie przyłączy do mediów - interpretacja indywidualna
Wydatki na wykonanie przyłączy umożliwiających podłączenie do sieci wodno-energetycznych nie stanowią oddzielnych środków trwałych, lecz podlegają zaliczeniu bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. (interpretacja indywidualna Dyrektora (...)
str. 54
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Dnia 30 kwietnia 2014 r. upływa termin na sprawdzenie rozliczeń w ZUS za 2013 r.
Płatnik składek ma obowiązek dokonać weryfikacji poprawności danych w przekazanych do ZUS imiennych raportach miesięcznych dotyczących danego roku kalendarzowego, nie później niż w terminie do (...)
str. 55
2.
Etat, prowadzenie działalności i wykonywanie umowy zlecenia - jakie składki do ZUS?
Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę i z tego tytułu otrzymuję miesięcznie wynagrodzenie w kwocie 1.225 zł. Dodatkowo prowadzę działalność gospodarczą, z tytułu której opłacam wszystkie obowiązkowe składki do ZUS (...)
str. 56
3.
Wypłata zasiłku na podstawie zaświadczenia lekarskiego wystawionego po dniu przeprowadzenia badania
Czy możemy wypłacać zasiłek chorobowy na podstawie zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA, w którym okres niezdolności do pracy rozpoczyna się później lub wcześniej niż dzień wystawienia (...)
str. 57
IX.
PRAWO PRACY
1.
Udzielenie urlopu ojcowskiego w wymiarze krótszym niż 2 tygodnie - opinia MPiPS
Zgodnie z art. 1823 § 1 Kodeksu pracy, pracownik - ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż: do ukończenia przez (...)
str. 58
2.
Prawo do ryczałtu za nocleg w kabinie samochodu
Zatrudniamy kierowców w transporcie międzynarodowym. Znaczną część ich wynagrodzenia stanowią ryczałty za nocleg w kabinie samochodu. W ostatnim czasie spotkaliśmy się z opiniami, że ryczałt (...)
str. 59
3.
Miejsce pracy a diety dla kierowcy w transporcie międzynarodowym
1) Chcę zatrudnić kierowcę pojazdu ciężarowego (TIR), który będzie jeździł po terenie Polski, Niemiec, Czech i innych krajów europejskich. Czy w umowie o pracę, jako miejsce pracy, mogę wpisać (...)
str. 61
4.
Umowa zlecenia a wynagrodzenie chorobowe
Podpisaliśmy umowę zlecenia z osobą w wieku około 50 lat. Czy będzie jej przysługiwało wynagrodzenie chorobowe, a jeśli tak, to po jakim czasie? Zleceniobiorcy nie (...)
str. 62
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Ewidencja księgowa faktoringu niepełnego (z regresem)
Nasza spółka z o.o. podpisała z bankiem umowę na świadczenie usług faktoringowych z regresem (faktoring niepełny). W jaki sposób prawidłowo ująć w księgach rachunkowych i wykazać w bilansie taką umowę? Wątpliwość wynika (...)
str. 63
2.
Stosowanie planu kont głównego udziałowca
Jesteśmy polską spółką z o.o., w której głównym udziałowcem jest firma amerykańska. Czy możemy wprowadzić ich plan kont, czy też musimy opracować swoje konta w oparciu o jakiś wzorcowy (...)
str. 65
3.
Zakup praw do emisji CO2
Na pokrycie emisji dwutlenku węgla do środowiska nasza spółka z o.o. otrzymała uprawnienia do takiej emisji. W związku ze zmniejszeniem ilości uprawnień spółka zmuszona będzie je zakupić. (...)
str. 65
4.
Podział zysku w spółce komandytowej
Jak zaksięgować w spółce komandytowej zysk przypadający komplementariuszowi - spółce z o.o.? W spółce z o.o. zysk cały rok dodawany był pozabilansowo i płacony był podatek. W spółce komandytowej zysk brutto (...)
str. 66
5.
Wycena akcji na dzień bilansowy
Nasza spółka akcyjna objęła akcje spółki X na mocy umowy z dnia 07.10.2013 r., przy czym wartość nominalna 1 akcji = 1,00 zł, zaś cena emisyjna 1 akcji = 5,00 zł. (...)
str. 68
6.
Zakup zasadzonych choinek
Spółka z o.o. zajmuje się uprawą choinek. Posiada nasadzenie na własnych działkach. Choinki traktowane są jako wyroby gotowe. Zarząd zamierza kupić choinki, które są zasadzone na (...)
str. 70
7.
Dyżur telefoniczny z rachunkowości
7.1.
Prezentacja w bilansie ulgi na złe długi
Z ulgi na złe długi korzystamy zarówno jako wierzyciel i jako dłużnik, księgując skorygowany VAT na konto zespołu 2. Jak wykazać taki VAT w sprawozdaniu finansowym? Czy inaczej (...)
str. 72
7.2.
Zmiana klasyfikacji leasingu w związku z wystąpieniem obowiązku badania sprawozdania finansowego
Na podstawie sprawozdania za 2013 r. ustaliliśmy, że następne roczne sprawozdanie finansowe naszej spółki będzie podlegało obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta. Czy w związku z tym należy dokonać (...)
str. 72
7.3.
Należności dochodzone na drodze sądowej
W jakich przypadkach należy przeksięgować przeterminowaną należność do należności dochodzonych na drodze sądowej? Czy należności takie należy objąć odpisem aktualizującym? Jak ewidencjonować koszty sądowe i ewentualne obciążenie (...)
str. 73
7.4.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego ustalone w kolejnym roku
W sprawozdaniu finansowym za 2013 r. wykazaliśmy aktywa z tytułu podatku odroczonego. Jak należy ująć takie aktywa w księgach rachunkowych kolejnego roku? W księgach rachunkowych aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, (...)
str. 74
7.5.
Podwyższenie kapitału zakładowego i rejestracja w KRS na przełomie lat
Udziałowcy sp. z o.o. w grudniu 2013 r. wnieśli wkłady pieniężne na podwyższenie kapitału zakładowego. Jednak rejestracja podwyższenia nastąpi dopiero w roku 2014. Jak wykazać takie wpłaty w księgach rachunkowych (...)
str. 74
7.6.
Globalny odpis aktualizujący
Jesteśmy firmą, w której znaczną grupę odbiorców stanowią osoby fizyczne. Czy dokonując na dzień bilansowy aktualizacji należności można dokonać łącznego odpisu aktualizującego w ramach szacunku ustalonego np. (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.