Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 8:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 1 (936) z dnia 01.01.2017
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Jednolitego podatku nie będzie - komunikat Ministerstwa Finansów
Z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl) wynika, że Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął decyzję o zakończeniu prac studyjno-analitycznych związanych z tzw. jednolitym (...)
str. 4
2.
Od 1 stycznia 2017 r. nowe obowiązki w zakresie JPK dla małych i średnich przedsiębiorców
Zgodnie z art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Od 1 stycznia 2017 r. wzrasta limit dla obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych i opodatkowania ryczałtem
Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej Sejmu (www.sejm.gov.pl), w dniu 16 grudnia 2016 r. uchwalono ostateczny tekst ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu (...)
str. 5
2.
Nowelizacja ustawy o VAT opublikowana
W Dzienniku Ustaw z 15 grudnia 2016 r., pod poz. 2024, opublikowano ustawę z dnia 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od (...)
str. 6
3.
Ogłoszono jednolity tekst ustawy o PDOF
W Dzienniku Ustaw z 15 grudnia 2016 r., pod poz. 2032, opublikowano obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 grudnia 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o podatku dochodowym od (...)
str. 6
4.
Umorzone wierzytelności Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - nowe zwolnienie podatkowe
W Dzienniku Ustaw z 16 grudnia 2016 r., pod poz. 2048, opublikowano ustawę z dnia 21 października 2016 r. o zmianie ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz ustawy o podatku dochodowym od osób (...)
str. 6
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Spotkania (imprezy) świąteczne/podsumowujące rok - podatki, składki ZUS i ewidencja księgowa
Okres świąteczny i koniec roku kalendarzowego to nie tylko okazja do wręczenia pracownikom różnego rodzaju świadczeń rzeczowych czy pieniężnych. Z tej okazji pracodawcy organizują również (...)
str. 7
1.1.
Udział w spotkaniu świątecznym a przychód pracownika
Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13 uznał, że za przychód pracownika mogą być uznane tylko te świadczenia, które: (...)
str. 7
1.2.
Czy z tytułu udziału pracownika w imprezie firmowej należy odprowadzić składki ZUS?
Zasadą jest, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika stanowią uzyskane przez niego przychody z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Podobnie jest w (...)
str. 8
1.3.
Impreza świąteczna sfinansowana ze środków obrotowych a VAT
Prawo do odliczenia VAT Zasadą jest, że podatnicy mogą odliczać VAT od nabytych towarów i usług w takim zakresie, w jakim te towary/usługi są wykorzystywane (...)
str. 9
1.4.
Spotkania firmowe a koszty uzyskania przychodów pracodawcy
Zgodnie z zasadą ogólną, do kosztów uzyskania przychodów zalicza się takie wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (...)
str. 11
1.5.
Wydatki na spotkanie firmowe a ewidencja księgowa
Wydatki poniesione przez pracodawcę na organizację spotkania świątecznego (podsumowującego rok, itp.) odnoszone są w ciężar działalności operacyjnej pracodawcy. Faktura dokumentująca te wydatki może zostać ujęta (...)
str. 12
1.6.
Możliwość finansowania spotkań (imprez) firmowych środkami ZFŚS
Zazwyczaj imprezy firmowe są finansowane ze środków obrotowych pracodawcy. Czy imprezy takie mogą być sfinansowane również ze środków ZFŚS? Kwestia ta wzbudza wątpliwości. Wynika to (...)
str. 12
2.1.
Nowy limit zwolnienia z VAT w 2017 r.
Podatnicy uzyskujący niewielkie obroty nie muszą rozliczać VAT - mogą korzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego z VAT. W 2017 r. limit zwolnienia podmiotowego z VAT wzrósł i obecnie (od 1 stycznia (...)
str. 13
2.2.
Korekta VAT w związku ze zmianą przeznaczenia towaru (usługi)
Jeżeli czynny podatnik VAT rezygnuje z rozliczania VAT (wybiera zwolnienie z VAT), musi liczyć się z tym, że może być zobowiązany do skorygowania VAT odliczonego od zakupów dokonanych (...)
str. 15
2.3.
Korekta VAT naliczonego a podatek dochodowy
Rezygnacja z rozliczania VAT i związana z tym korekta (zmniejszenie) podatku naliczonego podlegającego odliczeniu ma swoje skutki również na gruncie podatku dochodowego. Na podstawie art. (...)
str. 16
2.4.
Ewidencja księgowa korekty VAT związanej z rezygnacją z rozliczania VAT
Korekta VAT naliczonego ("in minus"), będąca wynikiem rezygnacji podmiotu gospodarczego z rozliczania VAT, wiąże się w sposób pośredni z działalnością operacyjną jednostki. Kwotę tej korekty (...)
str. 17
IV.
PODATEK VAT
1.
Zmiany w VAT od 2017 r. - towary wrażliwe, odpowiedzialność solidarna nabywcy
Ustawa nowelizująca z 1 grudnia 2016 r. (Dz. U. poz. 2024) wprowadziła szereg zmian w ustawie o VAT - w tym m.in. w katalogu tzw. (...)
str. 18
2.
Centralizacja VAT w jednostkach samorządu terytorialnego - obowiązkowa od 1 stycznia 2017 r.
Jak już informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiaty, województwa) obowiązane są - wraz ze swoimi jednostkami organizacyjnymi - do scentralizowania rozliczeń (...)
str. 21
3.
Zawarcie umowy o zwolnieniu z długu a korekta VAT przez dłużnika - wyrok WSA
W świetle ustawy o VAT, zawarcia - pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem - umowy o zwolnieniu z długu nie należy utożsamiać z uregulowaniem należności w rozumieniu (...)
str. 22
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Rozliczenie faktury korygującej "in minus" - wybrane zagadnienia
Jeżeli po wystawieniu faktury dokonano zwrotu towarów lub stwierdzono pomyłkę (zawyżenie) ceny, podatnik (sprzedawca) wystawia fakturę korygującą "in minus". Faktury korygujące powodują zmiany w rozliczeniu (...)
str. 23
4.2.
Sprzedaż samochodu kontrahentowi z UE
Kupiliśmy samochód demonstracyjny. Obecnie zamierzamy go sprzedać kontrahentowi z Czech. Czy sprzedaż tę należy opodatkować VAT? Sprzedaż samochodu kontrahentowi z innego kraju UE należy opodatkować. (...)
str. 24
4.3.
Dokumentowanie sprzedaży przez podatnika zwolnionego z VAT
Jak powinien dokumentować świadczenie usług podatnik zwolniony z VAT podmiotowo lub przedmiotowo? Podatnik korzystający ze zwolnienia z VAT - zarówno podmiotowego, jak i przedmiotowego - (...)
str. 25
4.4.
Darowizna przedsiębiorstwa a VAT
Czynny podatnik VAT odliczał podatek z tytułu inwestycji, które przeprowadzał w gospodarstwie rolnym. Obecnie chce to gospodarstwo darować synowi. Syn będzie kontynuował działalność rolniczą jako (...)
str. 27
4.5.
Centralizacja rozliczeń VAT - gospodarka nieruchomościami w imieniu Skarbu Państwa
Czy centralizacja rozliczeń VAT powiatu powinna objąć zadania wykonywane przez starostę na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami, w zakresie gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa? Na wstępie (...)
str. 30
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Zwrot nadpłaconych składek ZUS a podatek dochodowy - wyrok WSA
W przypadku otrzymania zwrotu nienależnie opłaconych składek ZUS, zaliczonych uprzednio do kosztów uzyskania przychodów (w części finansowanej przez pracodawcę), spółka powinna skorygować koszty uzyskania przychodów (...)
str. 31
2.
Ceny transferowe - nowe obowiązki sprawozdawcze i informacyjne w 2017 r.
Ustawą z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych (...)
str. 33
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Kserokopia/skan dokumentu a ujęcie wydatku w kosztach uzyskania przychodów
Spółka z o.o. otrzymała od kontrahentów dokumenty kosztowe (faktury, rachunki, noty obciążeniowe, paragony) w postaci kserokopii, skanu lub przesłane faksem. Czy udokumentowane w ten sposób (...)
str. 36
3.2.
Ustalenie przychodu ze sprzedaży akcji posiadanych w innej spółce kapitałowej
Spółka z o.o. posiada akcje innej polskiej spółki kapitałowej, które kupiła za gotówkę. Akcje te spółka zamierza sprzedać. W jakiej wysokości spółka powinna wykazać przychód (...)
str. 37
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Sprzedaż przez wspólnika nieruchomości otrzymanej od spółki - interpretacja Ministra Finansów
W przypadku sprzedaży przez wspólnika nieruchomości (udziału w nieruchomości) uprzednio nabytej w wyniku umorzenia udziałów spółki, kosztem uzyskania przychodu jest nominalna wartość umorzonych udziałów spółki, (...)
str. 39
2.
Sprzedaż żywności przez rolników - zmiany w opodatkowaniu od 1 stycznia 2017 r.
W poprzednim numerze Biuletynu Informacyjnego (nr 36 z 20 grudnia 2016 r.) informowaliśmy o zmianach, jakie do ustawy o PDOF oraz ustawy o zryczałtowanym podatku (...)
str. 40
3.
Regulowanie transakcji za pośrednictwem rachunku bankowego a koszty podatkowe (pytanie z forum internetowego - www.forum.gofin.pl)
Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą (autohandel) i często zdarza się, że kupuje do sprzedaży samochody od osób prywatnych na umowę kupna - sprzedaży, płacąc zawsze gotówką. (...)
str. 42
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Projekty wykonywane w ramach umowy o dzieło a 50% koszty uzyskania przychodów
Czy osoba fizyczna wykonująca w ramach umowy o dzieło projekty architektoniczne może stosować 50% koszty uzyskania przychodów? Czy umowa o dzieło powinna mieć jakieś szczególne (...)
str. 43
4.2.
Sponsoring imprezy charytatywnej - koszty podatkowe
Spółka była sponsorem imprezy charytatywnej (organizacji humanitarnej). W zamian za przekazane środki otrzymała bilety wstępu na tę imprezę. Na udokumentowanie wpłaconej kwoty otrzymała rachunek (bez (...)
str. 44
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Korekta zmieniająca stawki z Wykazu na stawki ustalone indywidualnie - wyrok WSA
Wybrana przez podatnika w prawidłowy sposób metoda amortyzacji nie może być zmieniona w drodze korekty. (wyrok WSA w Opolu z 7 września 2016 r., sygn. (...)
str. 46
2.
Środki trwałe oraz wyposażenie sfinansowane dotacją z urzędu pracy - interpretacja indywidualna
Środki otrzymane przez bezrobotnego na podjęcie działalności gospodarczej, w części przeznaczonej na zakup środka trwałego, nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o PDOF. Jednocześnie (...)
str. 47
3.
Degresywna metoda amortyzacji w kolejnym roku podatkowym
W poprzednim roku rozpoczęliśmy amortyzację maszyny produkcyjnej metodą degresywną. W jaki sposób ustalić wartość, od której w bieżącym roku będziemy dokonywali kolejnych odpisów amortyzacyjnych? Przy (...)
str. 49
4.
Ulepszenie budynku przed oddaniem do używania a indywidualna stawka amortyzacyjna
Firma zakupiła budynek, który będzie wykorzystywany w sezonie od maja do września każdego roku. Jak zakwalifikować prace remontowe wykonywane przed oddaniem budynku do używania? Czy (...)
str. 51
VIII.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY
1.
JPK - odpowiedzi na pytania Czytelników
1.1.
Podatnik zwolniony z VAT a obowiązek przesyłania JPK_VAT
Czy podatnik zwolniony z VAT ma obowiązek przesyłania informacji o ewidencji VAT (JPK_VAT)? Zgodnie z art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej, osoby prawne, jednostki organizacyjne (...)
str. 53
1.2.
JPK przy ręcznym prowadzeniu ewidencji VAT
W 2016 r. księgi podatkowe (w tym ewidencję VAT) prowadziłem ręcznie. Czy w 2017 r. mam obowiązek komputerowego prowadzenia ewidencji VAT i przesyłania jej w (...)
str. 53
1.3.
Czy JPK można przesyłać w kilku plikach?
Czy ze względów technicznych dane w postaci JPK można przesyłać w kilku plikach? Informację o ewidencji VAT w postaci JPK należy obowiązkowo przygotowywać i przesyłać (...)
str. 54
1.4.
Spółka z zagranicznym udziałem a ustalanie statusu na potrzeby JPK
Czy zarejestrowana w Polsce spółka z o.o., której udziałowcem jest spółka zagraniczna, przy ustalaniu statusu na potrzeby JPK, ma brać pod uwagę zatrudnienie oraz parametry (...)
str. 55
2.
Podział spółki kapitałowej i sukcesja a podatek od nieruchomości - odpowiedź na interpelację poselską
Po podziale spółki kapitałowej przez wydzielenie na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, podatek od nieruchomości, do którego zapłaty była zobowiązana spółka dzielona, nie (...)
str. 55
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Ubezpieczenia i składki w ZUS za pracowników w okresie ich I roku pracy w 2017 r.
Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, w tym także podejmująca swoją pierwszą w życiu pracę zawodową, podlega z tego tytułu obligatoryjnie ubezpieczeniom emerytalnemu, (...)
str. 56
2.
Informację ZUS IWA za 2016 r. należy złożyć w ZUS do końca stycznia 2017 r.
Niektórzy płatnicy składek zobowiązani są sporządzić do ZUS informację o danych do ustalenia składki wypadkowej za poprzedni rok kalendarzowy, tj. 2016 r. Przekazują ją na (...)
str. 57
3.
Składki pracownika młodocianego po ukończeniu 18 lat
Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego dnia 1 stycznia 2017 r. ukończył 18 lat. Opłacamy za niego składki ZUS na (...)
str. 58
4.
Nagroda roczna w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego
Pracownik zachorował pod koniec grudnia 2016 r. i niezdolność ta trwa nieprzerwanie do połowy stycznia 2017 r. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymuje on nagrodę roczną, wypłacaną (...)
str. 59
X.
PRAWO PRACY
1.
Tworzenie regulaminu pracy i wynagradzania na nowych zasadach
Jesteśmy firmą zatrudniającą 45 pracowników i tworzymy regulamin pracy i wynagradzania. Czy w 2017 r., w związku ze zmianą przepisów, nadal musimy posiadać te regulaminy? (...)
str. 60
2.
Wystawianie świadectwa pracy na podstawie nowych przepisów
Większość naszych pracowników jest zatrudniona na podstawie umów na czas określony. Czy po zmianie przepisów, od 2017 r. wystawianie świadectwa pracy za okresy zatrudnienia na (...)
str. 62
3.
Ustalanie uprawnień pracowniczych na przełomie roku
1) W zakładzie wynagrodzenia wypłacane są piątego dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Od stycznia 2017 r. obowiązuje wyższe wynagrodzenie minimalne. Część pracowników w zakładzie (...)
str. 63
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Ewidencja księgowa rocznej korekty ZFŚS za 2016 r.
Na koniec każdego roku kalendarzowego pracodawcy tworzący ZFŚS zobowiązani są do skorygowania wysokości funduszu (poprzez jego zmniejszenie lub zwiększenie) w oparciu o faktyczną przeciętną liczbę zatrudnionych. Zakładowy (...)
str. 65
2.
Skutki otrzymania decyzji o nieprawidłowościach w odliczeniu VAT
W wyniku kontroli podatkowej otrzymaliśmy decyzję dotyczącą niesłusznie odliczonego w latach ubiegłych VAT (wartość istotna), od której złożyliśmy odwołanie. Czy w takiej sytuacji należy stworzyć (...)
str. 67
3.
Ewidencja księgowa wypłaty ekwiwalentu za urlop
W 2015 r. jednostka zwolniła pracownika, który pozwał ją do sądu o niewypłacony ekwiwalent za urlop. Obecnie, na mocy wyroku, jednostka wypłaci przedmiotowy ekwiwalent wraz (...)
str. 69
4.
Wyprzedaż towarów po cenach niższych od cen zakupu
Prowadzimy hurtownię sprzętu AGD i zakupione towary ewidencjonujemy ilościowo-wartościowo, w cenach zakupu. Na stanie magazynowym posiadamy towary, na które trudno jest znaleźć nabywców. Towary te (...)
str. 70
5.
Wycena i ewidencja faktur w walucie obcej za zakup środka trwałego
Jednostka zawarła w październiku 2016 r. umowę z kontrahentem unijnym na zakup środka trwałego (maszyny). Zgodnie z tą umową, jednostka wpłaciła zaliczkę. Kontrahent potwierdził otrzymanie (...)
str. 72
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.