Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 24 (815) z dnia 20.08.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Różnice kursowe od niezapłaconych zobowiązań a wartość początkowa środka trwałego - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Dla celów bilansowych wartość początkową środka trwałego korygują różnice kursowe od zobowiązań (również niezapłaconych), ustalone przez podatnika na dzień przyjęcia środka trwałego do używania. Nasze (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Od 23 sierpnia 2013 r. wchodzą w życie nowe przepisy z zakresu czasu pracy
W Dzienniku Ustaw z dnia 8 sierpnia 2013 r., pod poz. 896, opublikowano ustawę z dnia 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych. Przewiduje ona (...)
str. 5
2.
Ogłoszono jednolity tekst rozporządzenia MPiPS w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne
W Dzienniku Ustaw z 2 sierpnia 2013 r., pod poz. 878, opublikowano obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 marca 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki (...)
str. 6
3.
Zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
W tym samym Dzienniku Ustaw (z 2 sierpnia 2013 r.), pod poz. 879, opublikowano ustawę z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o (...)
str. 6
4.
Zmiany w ustawie Kodeks postępowania cywilnego
W Dzienniku Ustaw z 2 sierpnia 2013 r., pod poz. 880, opublikowano ustawę z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego. Nowelizacją tą zmieniono m.in. brzmienie art. 165 (...)
str. 6
5.
Opublikowano ustawę o gospodarce opakowaniami
W Dzienniku Ustaw z 6 sierpnia 2013 r., pod poz. 888, opublikowano ustawę z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. (...)
str. 7
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Skutki w VAT
Powstanie niedoboru może się wiązać z koniecznością skorygowania VAT naliczonego, odliczonego od zakupu towaru, którego niedobór stwierdzono. Prawo do odliczenia VAT od nabycia towarów przysługuje (...)
str. 7
1.2.
Koszty uzyskania przychodów
W ustawach o podatku dochodowym brak jest regulacji, które odnosiłyby się do kwestii związanych z ujmowaniem w kosztach uzyskania przychodów strat w towarach lub materiałach (...)
str. 10
1.3.
Ewidencja księgowa niedoboru
Ujawnienie niedoboru ujmuje się na stronie Wn konta 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Rozliczenie niedoborów), a drugostronnie na odpowiednim koncie składnika majątku, np. 31 "Materiały", (...)
str. 11
2.
Nagroda przekazana w ramach sprzedaży premiowej - rozliczenie podatkowe
Sprzedaż premiowa jest jedną z form działań marketingowych, mających na celu pozyskanie nowych klientów lub utrzymanie dotychczasowych. Polega ona na uatrakcyjnieniu oferty poprzez wydanie kupującemu (...)
str. 12
2.1.
Przychód u otrzymującego nagrodę (premię)
Zasadniczo osoba otrzymująca nagrodę (prezent) uzyskuje przychód, przy czym w niektórych przypadkach przychód ten korzysta ze zwolnienia od podatku. Wolna od podatku jest m.in. wartość (...)
str. 12
2.2.
Koszty uzyskania przychodów u przekazującego nagrodę
Wydatki na nabycie towarów przekazywanych następnie klientom (kontrahentom) w ramach sprzedaży premiowej nie są wydatkami na reprezentację, wyłączonymi z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. (...)
str. 14
2.3.
VAT należny od przekazanej nieodpłatnie nagrody
Opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towaru (świadczenie usług) na terytorium kraju. Niektóre czynności, które w istocie nie stanowią odpłatnej dostawy towaru, dla celów VAT traktowane są (...)
str. 15
IV.
PODATEK VAT
1.
Wybrane orzecznictwo WSA
1.1.
Prawo do odliczenia VAT z faktury wystawionej na przyszłych wspólników spółki cywilnej
Spółka cywilna może odliczyć VAT z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed rejestracją spółki, wystawionych na dane wspólników. (wyrok WSA we Wrocławiu z 11 kwietnia 2013 (...)
str. 16
1.2.
Prawo do odliczenia (zwrotu) VAT, gdy polski oddział firmy zagranicznej nie wykonał czynności opodatkowanych w Polsce
Polski oddział firmy zagranicznej, zarejestrowany na potrzeby VAT w Polsce, może wykazać w deklaracji VAT naliczony, jeżeli wydatki mają związek z czynnościami opodatkowanymi świadczonymi przez (...)
str. 18
2.
Wybrane wyjaśnienia organów podatkowych
2.1.
Przy udzielaniu skonta nie zawsze trzeba wystawiać fakturę korygującą
Jeżeli sprzedawca ma zapewnienie od kontrahenta o zapłacie należności w określonym terminie uprawniającym do skonta, może uwzględnić skonto już w momencie sprzedaży towaru (usługi). W (...)
str. 20
2.2.
Zbycie należności a korekta VAT w związku z ulgą na złe długi
Jeżeli podatnik skorzystał z ulgi na złe długi i skorygował VAT należny, zbycie tej wierzytelności powoduje konieczność dokonania "powrotnej" korekty VAT. Korekcie podlega cały wcześniej (...)
str. 21
2.3.
Sprzedaż towarów nabytych w spadku po przedsiębiorcy
Osoba, która otrzymała w spadku towary, nie musi rozliczać VAT od ich sprzedaży, jeżeli nie prowadzi ona i nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej. (interpretacja indywidualna (...)
str. 22
3.
Przekazanie wspólnikowi majątku likwidowanej spółki - skutki w VAT
Rozwiązanie spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej W przypadku przekazywania majątku wspólnikowi likwidowanej spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej (jawnej, komandytowej, itp.), skutki (...)
str. 23
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Termin wystawienia faktury za dostawy realizowane w trakcie całego miesiąca
Na podstawie umowy z kontrahentem dostarczamy codzienne posiłki. Rozliczenia dokonujemy w trybie miesięcznym. Czy faktury możemy wystawiać w ciągu 7 dni od zakończenia danego miesiąca? (...)
str. 25
4.2.
Kiedy należy rozpoznać obowiązek podatkowy z tytułu importu usług?
W ramach prowadzonej działalności spółka korzysta z usług doradczych świadczonych przez niemieckiego podatnika VAT nieposiadającego w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności. Czy spółka (...)
str. 26
4.3.
Opodatkowanie na zasadzie marży, gdy podatnik prowadzi również sprzedaż opodatkowaną na zasadach ogólnych
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Zamierzam rozszerzyć działalność gospodarczą i handlować używanymi maszynami rolniczymi. Czy sprzedaż tych maszyn będę mógł opodatkowywać na zasadzie marży, skoro inną (...)
str. 27
4.4.
Oddanie budynku do użytkowania po rezygnacji ze zwolnienia z VAT
Jestem podatnikiem VAT zwolnionym (ze względu na obroty). Zamierzam jednak z tego zwolnienia zrezygnować. Obecnie buduję budynek, który będzie oddany do użytkowania po rezygnacji ze (...)
str. 29
4.5.
Kara za niewydanie przedmiotu przewłaszczenia
Spółka udziela pożyczek na działalność gospodarczą. Często przedmiotem zabezpieczenia jest majątek (np. nieruchomości) pożyczkobiorcy. Wobec niewywiązania się dłużnika z umowy pożyczki przedmiot przewłaszczenia powinien być (...)
str. 31
4.6.
Stawka VAT na usługi telewizji kablowej
Jaką stawką VAT opodatkowane są obecnie usługi umożliwiające odbiór programów telewizyjnych? Generalnie usługi polegające na umożliwieniu odbioru programów telewizyjnych opodatkowane są według stawki 8%. Od (...)
str. 32
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Opłaty za parkingi i autostrady rozlicza się w kosztach podatkowych w ramach "kilometrówki" - wyrok NSA
Opłaty za autostrady i parkingi, ponoszone w związku z podróżą służbową pracownika, mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów tylko w ramach limitu tzw. "kilometrówki" (...)
str. 33
2.
Uprawdopodobnienie i udokumentowanie nieściągalności należności na podstawie wydruku obwieszczenia zamieszczonego w MSiG - interpretacje organu podatkowego
Za uprawdopodobnienie nieściągalności należności można uznać wydruk zamieszczonego w Monitorze Sądowym i Gospodarczym obwieszczenia o postawieniu dłużnika w stan upadłości. Odpis aktualizujący taką należność może (...)
str. 35
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Jak ustalić koszty uzyskania przychodów przy sprzedaży samochodu o wartości początkowej powyżej 20.000 euro?
Sprzedaliśmy firmowy samochód osobowy, którego wartość początkowa przekraczała 20.000 euro. Jak ustalić koszty podatkowe z tytułu tej sprzedaży? Zasady określania kosztów uzyskania przychodów w przypadku (...)
str. 36
3.2.
Podatek dochodowy od otrzymanego prezentu
Od naszego operatora otrzymaliśmy w prezencie dodatkowy telefon, razem z informacją o jego cenie. Wiemy, że musimy odprowadzić podatek dochodowy. Czy wystąpią jakieś koszty uzyskania (...)
str. 37
3.3.
Wydatki na pogrzeb pracownika a koszty uzyskania przychodów
W związku ze śmiercią naszego pracownika ponieśliśmy wydatki na zamieszczenie w prasie nekrologu. Zorganizowaliśmy również skromny poczęstunek dla gości (nie dla rodziny pracownika), obejmujący kawę, (...)
str. 38
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Wybrane wyjaśnienia organów podatkowych
1.1.
Wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu nie korzysta ze zwolnienia z PIT
Otrzymane wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o PDOF. Podlega (...)
str. 39
1.2.
Odstąpienie od zwrotu opłaty za pobyt dzieci w rodzinach zastępczych a powstanie przychodu
Odstąpienie od żądania od rodziców biologicznych zwrotu opłaty za pobyt dzieci w rodzinach zastępczych nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. (interpretacja indywidualna Ministra Finansów (...)
str. 41
1.3.
Kurs do przeliczenia kwoty ulgi odsetkowej
Jeżeli podatnik zapłacił odsetki od kredytu mieszkaniowego w walucie obcej, w celu ustalenia kwoty tzw. "ulgi odsetkowej", odsetki te powinien przeliczyć według średniego kursu NBP (...)
str. 43
1.4.
Zakup towaru ze zniżką a powstanie przychodu podatkowego
Zakup książki ze zniżką - w ramach umowy wydawniczej - nie powoduje powstania przychodu podatkowego. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 23 maja (...)
str. 44
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Rozliczenie kosztów pośrednich dotyczących roku poprzedniego
W 2012 r. w kosztach podatkowych nie ujęliśmy niektórych faktur związanych z naprawami infrastruktury (koszty pokrywał ubezpieczyciel). Czy koszty te możemy ująć w rachunku podatkowym (...)
str. 44
2.2.
Odszkodowanie za grunty wywłaszczone
Posiadany przeze mnie grunt został wywłaszczony na potrzeby związane z modernizacją linii kolejowej. W związku z tym otrzymam od PKP odszkodowanie za przejęcie praw do (...)
str. 46
2.3.
Sprzedaż mieszkania poniżej jego ceny zakupu
W 2009 r. kupiłem mieszkanie na cele mieszkaniowe. Prowadzę działalność gospodarczą, ale mieszkanie to nigdy w tej działalności nie było wykorzystywane. Obecnie zamierzam je sprzedać, ale za cenę (...)
str. 48
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Budowla ulepszona a podatek od nieruchomości
Jeżeli w lipcu 2013 r. ulepszyliśmy budowlę, to od kiedy musimy płacić wyższy podatek od nieruchomości? W przedmiotowej sprawie musimy się odwołać do podstawy opodatkowania (...)
str. 50
2.
Zakup gruntu - zwolnienie od podatku rolnego
Spółka posiada gospodarstwo rolne o pow. 30 ha, z tym że 10 ha stanowią nieużytki. Czy w przypadku zakupu 80 ha użytków rolnych można będzie (...)
str. 50
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Zmiana przeznaczenia budynku w trakcie budowy z mieszkalnego na gospodarczy - ustalenie wartości początkowej
Wartość początkową budowanego środka trwałego ustala się na podstawie zgromadzonych dokumentów potwierdzających poniesione wydatki albo w przypadku ich braku na podstawie wyceny biegłego. Nie jest (...)
str. 51
2.
Amortyzacja oraz ustalenie wartości początkowej otrzymanych aportem praw ochronnych na znaki towarowe
Podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych od praw ochronnych na znak towarowy nabytych w drodze aportu stanowi ich wartość określona na dzień wniesienia wkładu, nie wyższa jednak (...)
str. 52
3.
Wartość początkowa środka trwałego sfinansowanego kredytem
Spółka podpisała u dealera umowę kredytu na zakup samochodu osobowego. W tym samym dniu odebrała samochód, dokonała jego przeglądu, zarejestrowała oraz oddała do użytkowania. Dealer (...)
str. 54
4.
Rabat do ceny zakupu uzyskany po rozpoczęciu amortyzacji środka trwałego
Posiadamy środek trwały zakupiony i amortyzowany od grudnia 2012 r. W lipcu 2013 r. dostałam rabat na jego zakup. Czy zmniejszoną amortyzację mam liczyć od (...)
str. 55
5.
Wymiana starych, zużytych okien i drzwi na nowe jest remontem
W budynku użytkowym będącym naszą własnością (w 100% umorzonym) wymieniliśmy skorodowane, metalowe okna i drzwi na nowe, plastikowe. Czy wydatki dotyczące tych prac można zaliczyć (...)
str. 56
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Kto finansuje dobrowolne składki za zleceniobiorcę?
Zawarłam umowę zlecenia z osobą i zgłosiłam ją z tego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego w ZUS. Dodatkowo zawarłam z nią kolejne dwie takie umowy. Przy czym praca na (...)
str. 57
2.
W ZUS DRA nie wykazuje się zapłaconych odsetek za zwłokę
Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą i opłacam z tego tytułu za siebie oraz zatrudnione w firmie osoby wszystkie składki ubezpieczeniowe do ZUS. Otrzymałem pismo (...)
str. 58
3.
Formalności związane z założeniem spółki z o.o.
Jesteśmy "świeżo upieczonymi" wspólnikami wieloosobowej spółki z o.o. Nasze pytanie dotyczy składania pierwszych oświadczeń i rejestracji; mamy już: wpis do KRS, decyzję o nadaniu NIP, (...)
str. 59
4.
Przeliczenie podstawy wymiaru zasiłku w związku z zakończeniem wypłaty dodatku
Do 31 lipca 2013 r. przyznaliśmy dodatek funkcyjny pracownicy pełniącej zastępstwo kierownika działu. W czerwcu br. pracownica stała się niezdolna do pracy z powodu długotrwałej (...)
str. 60
5.
Nieprawidłowo wystawione zaświadczenie lekarskie nie służy do wypłaty zasiłku
Pracownik dostarczył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA obejmujące okres 5 dni poprzedzających datę badania. Zaświadczenie to wystawił lekarz rodzinny. Czy powinniśmy wypłacić zasiłek chorobowy za cały (...)
str. 61
X.
PRAWO PRACY
1.
Warunki ujawniania danych osobowych pracowników
1) Konsultując z organizacją związkową zamiar wypowiedzenia umowy pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim, pracodawca załączył do pisma kserokopię tego zwolnienia. Pracownik nie wyraził wcześniej na (...)
str. 62
2.
Zwolnienie okolicznościowe z tytułu urodzenia dziecka dla pracownicy - matki
Dwóch naszych pracowników zwróciło się z wnioskiem o udzielenie urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka. Jeden z wniosków pochodził od ojca dziecka, a drugi (dotyczący (...)
str. 63
3.
Wypłata "trzynastki" za 2012 r. dla pracowników korzystających z urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego
Jesteśmy jednostką należącą do samorządowej sfery budżetowej i wypłacamy naszym pracownikom tzw. "trzynastki". W ubiegłym roku kilka naszych pracownic nie nabyło prawa do tego świadczenia (...)
str. 64
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Decyzja ustalająca zaległość w podatku VAT za zamknięty rok obrotowy - ujęcie w księgach rachunkowych
W rezultacie kontroli skarbowej w spółce z o.o. wydana została decyzja ustalająca zobowiązanie w podatku VAT. Kwota zaległości podatkowej wraz z odsetkami jest istotna. Sprawozdanie finansowe za kontrolowany rok obrotowy (...)
str. 66
2.
Prawo wieczystego użytkowania gruntu w księgach rachunkowych gminy
Czy w sytuacji, gdy gmina jest użytkownikiem wieczystym gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa, powinniśmy wykazywać w aktywach bilansu prawo wieczystego użytkowania gruntu przyjętego w wartości (...)
str. 67
3.
Zwrot VAT na poczet zobowiązań z tytułu podatku dochodowego w księgach rachunkowych urzędu skarbowego
Podatnik (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą) rozlicza się z podatku VAT i PIT w różnych urzędach skarbowych. 10 maja 2013 r., wraz z deklaracją VAT-7 za kwiecień 2013 r., zostało złożone (...)
str. 69
4.
Połączenie spółek rozliczone metodą łączenia udziałów
Planowane jest połączenie dwóch spółek z o.o. (A i B), przy czym ma nastąpić przeniesienie majątku spółki zależnej B na spółkę A, a 100% właścicielem spółki A zarówno przed, (...)
str. 70
5.
Prowadzenie obsługi kadrowo-płacowej a uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg
Czy osoba, która ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa pracy oraz posiada ukończony kurs kadrowo-płacowy, może założyć własną, jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na outsourcingu kadr i płac? (...)
str. 71
6.
Relacja z dyżuru telefonicznego
6.1.
Wniesienie aportem udziałów w innej spółce kapitałowej
Posiadamy udziały w spółce z o.o., które chcemy wnieść aportem do innej spółki z o.o. Jak należy zaksięgować taką operację w naszych księgach rachunkowych, przy założeniu, że wartość nominalna (...)
str. 72
6.2.
Konsekwencje niezatwierdzenia sprawozdania finansowego za ubiegły rok
Nasi wspólnicy (sp. z o.o.) zwlekają z zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za rok ubiegły. Czy w związku z tym narażają się na jakieś sankcje z tego tytułu? Ustawa o rachunkowości określa, iż (...)
str. 73
6.3.
Likwidacja podmiotu a obowiązek przechowywania dokumentów księgowych
Nasza spółka zostanie zlikwidowana. Kto i jak długo powinien przechowywać naszą dokumentację księgową? Ustawa o rachunkowości w rozdziale 8 "Ochrona danych" określa zasady przechowywania dowodów księgowych, dokumentów inwentaryzacyjnych, (...)
str. 73
6.4.
Wypłata dywidendy powiększona o środki zgromadzone na kapitale zapasowym
Jak zaksięgować wypłatę dywidendy z wypracowanego zysku sp. z o.o. powiększoną o środki zaewidencjonowane na kapitale zapasowym i czy pobrać z tego tytułu podatek dochodowy? Kwota przeznaczona do podziału między (...)
str. 74
6.5.
Błędnie ustalony wynik finansowy za 2012 r.
W księgach rachunkowych 2012 r. nie uwzględniono kilku faktur kosztowych, które zwiększyłyby poniesioną stratę. Jak dokonać korekty w księgach rachunkowych, mając na uwadze, że sprawozdanie finansowe za 2012 r. (...)
str. 74
6.6.
Koszty egzekwowania należności dochodzonej na drodze sądowej
Ponieważ dłużnik zwlekał z zapłatą naszej należności, skierowaliśmy sprawę do sądu. Jak księgować ponoszone w związku z tym koszty? Na razie nie zamierzamy tworzyć odpisu aktualizującego. Jeśli jednostka (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.