Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.116 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 32 (751) z dnia 10.11.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Zaliczki na podatek dochodowy i składki ZUS opłacane za wspólników spółki osobowej z firmowego konta
Wspólnicy spółki jawnej zlecili działowi księgowości opłacanie zaliczek na podatek dochodowy oraz ich własnych składek ZUS (na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i na Fundusz Pracy) bezpośrednio (...)
str. 4
1.1.
Podatek dochodowy wspólników spółki jawnej
Na wstępie konieczne jest przypomnienie, że spółka jawna nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Podatnikami są natomiast poszczególni jej wspólnicy, spośród których każdy ma obowiązek indywidualnego (...)
str. 4
1.2.
Składki ZUS wspólników spółki jawnej
Wspólnicy spółki jawnej podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu - jako osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Mają też obowiązek opłacania za siebie składek na (...)
str. 4
1.3.
Kwestia opłacania zaliczek na podatek i składek ZUS za wspólników z firmowego konta spółki jawnej
Naszym zdaniem, w świetle obowiązujących przepisów nie ma przeszkód, aby wspólnicy spółki jawnej (o ile nie wyklucza tego umowa spółki) podjęli decyzję, że zaliczki na (...)
str. 5
1.4.
Zaliczki na podatek dochodowy i składki ZUS w ewidencji księgowej
W spółkach osobowych (a także w przedsiębiorstwie osoby fizycznej) ewidencję rozrachunków ze wspólnikami prowadzi się na koncie 24 "Pozostałe rozrachunki" - w analityce "Rozrachunki ze (...)
str. 6
2.1.
Rozliczanie wewnątrzwspólnotowego nabycia w świetle przepisów o VAT
Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów - dalej WNT - rozumie się odpłatne nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy przemieszczane są (...)
str. 8
2.2.
Wycena faktury i ustalanie różnic kursowych dla celów podatku dochodowego
Faktury otrzymane od kontrahenta, dokumentujące WNT, przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Za (...)
str. 10
2.3.
WNT w księgach rachunkowych
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów powinno być potwierdzone fakturą, która wyraża zobowiązanie wobec dostawcy. Stanowi ona podstawę do zarachowania tego zobowiązania w księgach rachunkowych, zapisem: - Wn (...)
str. 11
3.
Faktury na przełomie miesiąca - rozliczenia podatkowe i ewidencja księgowa
W obrocie gospodarczym często występują sytuacje, gdy faktura dokumentująca dostawę towaru czy wykonanie usługi wpływa do jednostki z opóźnieniem. O tym, jak należy rozliczać takie (...)
str. 13
3.1.
Faktura otrzymana z opóźnieniem a prawo do odliczenia VAT
Prawo do odliczenia VAT naliczonego przysługuje w zakresie, w jakim zakupiony towar lub usługa są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Tak wynika z art. 86 (...)
str. 13
3.2.
Rozliczenie kosztów dla celów podatku dochodowego
W ustawach o podatku dochodowym rozróżnia się koszty bezpośrednio związane z przychodami oraz inne niż bezpośrednio związane z przychodami, zwane potocznie kosztami pośrednimi. Dla celów (...)
str. 14
3.3.
Ujęcie w księgach rachunkowych i w podatkowej księdze
• Prowadzący księgi rachunkowe Także dla celów bilansowych faktury otrzymane po zamknięciu ksiąg za dany miesiąc będą ujęte w kosztach następnego miesiąca. W niektórych przypadkach, (...)
str. 14
II.
PODATEK VAT
1.
Refakturowanie mediów związanych z usługą najmu
Do naszej redakcji wciąż napływają pytania w sprawie zastosowania prawidłowej stawki VAT przy refakturowaniu mediów związanych z usługą najmu. Przypomnijmy, że jeszcze do niedawna refakturowanie (...)
str. 16
2.
Budowa domu na sprzedaż a rozliczenie podatkowe
Jako spółka z o.o., na gruncie będącym naszą własnością, budujemy dom dla osoby prywatnej. Zgodnie z umową, rozliczenie nastąpi po wykonaniu pewnego etapu robót, co (...)
str. 17
3.
Upoważnienie do podpisywania faktur VAT RR
Prowadzimy skup produktów rolnych od rolników ryczałtowych. Czy możemy upoważnić osobę niebędącą naszym pracownikiem do podpisywania faktur VAT RR w naszym imieniu? Jeżeli tak - (...)
str. 20
4.
Rozliczenie VAT od materiałów wydawanych w ramach usługi szkoleniowej
Prowadzę kursy prawa jazdy kategorii B. W cenie zawarte są materiały szkoleniowe (zestawy ćwiczeń). Czy wydanie tych materiałów podlega VAT? Jak wynika z art. 43 (...)
str. 21
5.
Zakup od kontrahenta unijnego towaru niepotwierdzonego fakturą
W sierpniu br. otrzymaliśmy towar handlowy od kontrahenta unijnego. Do dnia dzisiejszego kontrahent nie wystawił jednak faktury. Kiedy rozliczyć VAT od tego zakupu? Jak ująć (...)
str. 21
6.
Rozliczanie VAT przez wspólnoty mieszkaniowe
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl) dostępna jest broszura informacyjna dotycząca rozliczania VAT przez wspólnoty mieszkaniowe. Obszernie omówiono tam konsekwencje podatkowe związane z wydaną niedawno (...)
str. 22
7.
Czynności wykonywane przez adwokata a VAT
Czy kwotę zasądzoną przez sąd dla adwokata za czynności wykonywane w postępowaniu sądowym należy uznać za kwotę brutto, czy netto? Na wstępie przypomnijmy, że konieczność (...)
str. 24
8.
Usługa na nieruchomości położonej w innym kraju wykonana dla podatnika z Polski
Jako podwykonawca polskiej spółki wykonuję usługi budowlane na nieruchomości położonej w Niemczech. Z jaką stawką VAT powinienem wystawiać faktury za te usługi dla podatnika z (...)
str. 25
9.
Odszkodowanie za zbycie działek rolnych w drodze wywłaszczenia
Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT. Poza tym posiadam gospodarstwo rolne, które wydzierżawiam synowi na cele rolnicze (najem prywatny). W związku z budową (...)
str. 25
III.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Dzień poniesienia kosztu - kontrowersyjny wyrok NSA
Dzień poniesienia kosztu to dzień wpisania wydatku do ksiąg rachunkowych na podstawie faktury. Nie ma podstaw do uznania za dzień poniesienia kosztu dnia, w którym (...)
str. 28
2.
Straty z tytułu likwidacji bezwartościowych towarów
W ewidencji księgowej spółki figurują towary, które nie spełniają definicji aktywów. Już w momencie zakupu nie nadawały się one do sprzedaży ze względu na złą (...)
str. 29
3.
Zwolnienie z opodatkowania dochodów stowarzyszenia
Przedmiotem działalności stowarzyszenia będzie stworzenie drużyny, która będzie startowała w wyścigach samochodowych. Źródłem finansowania będą umowy sponsorskie. Czy dochody, które będą przeznaczane na cele statutowe (start (...)
str. 31
4.
Roczne opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu dotyczące lat ubiegłych
1) W bieżącym roku wyrokiem sądowym podwyższono spółce z o.o. opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu za lata ubiegłe. Powstałą w ten sposób niedopłatę spółka zapłaciła we wrześniu. (...)
str. 32
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Podatkowe skutki korekty podstawy wymiaru składek ZUS za lata ubiegłe
Kontrola ZUS wykazała, że nasza firma bezpodstawnie zawarła z kilkoma osobami umowy o dzieło, zamiast umów zlecenia. Ponadto stwierdzono, że za niektórych pracowników niepotrzebnie odprowadzaliśmy (...)
str. 34
2.
Faktury za media dotyczące przyszłych okresów - ujęcie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Otrzymałem jednocześnie kilka faktur za gaz (data wystawienia - wrzesień br.). Czy mogłem te faktury zaliczyć w koszty września, pomimo że dotyczą one przyszłych okresów (...)
str. 36
3.
Zaliczki na podatek od dochodów otrzymywanych z zagranicy za pracę wykonywaną w Polsce
Pracownik czeskiej spółki, która nie posiada siedziby w Polsce, został oddelegowany do pracy na terytorium Polski. Z tego tytułu czeski pracodawca wypłaca tej osobie wynagrodzenie i diety w CZK, (...)
str. 36
4.
Podatkowa księga przychodów i rozchodów w spółce jawnej
Spółka prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jak ująć w takiej ewidencji kapitał spółki wpłacony przez wspólników gotówką? Czy konieczne jest w takim przypadku prowadzenie (...)
str. 39
5.
Z wyjaśnień organów podatkowych
5.1.
Data ujęcia zakupu towarów handlowych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
W przypadku, gdy zakupiony towar handlowy otrzymano w miesiącu następnym po miesiącu wystawienia faktury, wydatek powinien być ujęty w księdze przychodów i rozchodów w miesiącu, (...)
str. 41
5.2.
Darowizna przedsiębiorstwa na rzecz wspólników spółki cywilnej
Darowizna przedsiębiorstwa na rzecz podatników prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej nie podlega przepisom ustawy o PDOF. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (...)
str. 42
5.3.
Niezasadnie pobrana zaliczka od świadczeń na rzecz pracowników
Jeżeli płatnik nienależnie pobrał zaliczki od wypłaconych pracownikom świadczeń, zamiast zastosować zwolnienie od podatku, wówczas zwolnienie to uwzględni dopiero w rocznej informacji PIT-11 (PIT-40). (interpretacja (...)
str. 43
5.4.
Opodatkowanie nagrody wygranej w konkursie, gdy przy zakupie organizator konkursu uzyskał rabat
Podstawą opodatkowania przychodu z nieodpłatnych świadczeń, np. nagrody rzeczowej wygranej w konkursie, jest cena rynkowa, czyli cena zakupu tej nagrody, po uwzględnieniu wszystkich rabatów i (...)
str. 43
V.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Podatek od nieruchomości od ulepszonej budowli
Czy do podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości budowli związanych z działalnością gospodarczą podatnika, spółka z o.o. powinna doliczać wartość ulepszeń dokonanych w tych środkach trwałych (...)
str. 44
2.
Samochód zarejestrowany za granicą a podatek od środków transportowych
Sprowadziłem z zagranicy uszkodzony samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Był on już zarejestrowany w obcym państwie. Obecnie remontuję go i zamierzam (...)
str. 45
VI.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Wydatki na zakup budynku wyburzanego w związku z realizowaną inwestycją budowlaną
Wydatki na zakup budynków/budowli (niestanowiących środków trwałych), nabytych wraz z gruntem, na którym powstanie nowy budynek (środek trwały), i wyburzanych w związku z tą budową, (...)
str. 45
2.
Wydatki na przebudowę zjazdu z drogi publicznej - inwestycja w obcym środku trwałym czy koszt pośredni?
Spółka zamierza wybudować budynek (halę magazynową), który będzie w przyszłości jej środkiem trwałym. W celu umożliwienia dojazdu do tego budynku ponosi nakłady na przebudowę zjazdu (...)
str. 47
3.
Zakup środka trwałego przez spółkę jawną od jednego z jej wspólników
1) Spółka zamierza kupić od wspólnika używany samochód osobowy, który ponad pół roku temu sprzedała jako towar wspólnikowi na jego cele prywatne (spółka handluje używanymi (...)
str. 48
VII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Oskładkowanie wynagrodzenia za nadgodziny oddelegowanego pracownika
Pracownik został oddelegowany do pracy za granicę. Jako podstawę naliczenia składek ZUS przyjmuję kwotę 3.359 zł. A co z wypłacanym mu wynagrodzeniem za godziny nadliczbowe, (...)
str. 50
2.
Ustalenie podstawy wymiaru składek ZUS dla chorego pracownika
Pracownik jest zatrudniony od 1 stycznia 2011 r. Ze stosunku pracy uzyskuje stałe miesięczne wynagrodzenie. We wrześniu przez 13 dni przebywał na opiece i przez (...)
str. 51
3.
Podwójne ubezpieczenie zdrowotne a zasiłek macierzyński
Z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz bycia wspólnikiem w spółce jawnej płacę składkę na podwójne ubezpieczenie zdrowotne. Czy w razie ciąży będę miała wypłacany (...)
str. 52
4.
Premia o charakterze zadaniowo-uznaniowym w podstawie wymiaru zasiłków
Wypłacamy pracownikom miesięczną premię zadaniowo-uznaniową, której wysokość stanowi iloczyn stawki miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego pracownika za czas efektywnie przepracowany i ustalony procent wysokości premii za dany (...)
str. 53
5.
Nie każdy sposób rozwiązania stosunku pracy uprawnia do świadczenia przedemerytalnego
1) Czy do przyznania świadczenia przedemerytalnego, oprócz spełnienia warunków dotyczących wieku, odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego oraz pobierania zasiłku dla bezrobotnych przez określony czas, wystarczy sam fakt (...)
str. 54
VIII.
PRAWO PRACY
1.
Zatrudnienie członka rodziny wspólnika w spółce jawnej
Jeden ze wspólników spółki jawnej chce zatrudnić swoją matkę bez umowy o pracę. Czy jest dopuszczalne bezumowne pomaganie przez taką osobę przy prowadzeniu działalności gospodarczej (...)
str. 55
2.
Przeciwwskazania do wykonywania pracy nie powodują rozwiązania umowy
Jeden z naszych wieloletnich pracowników po około czteromiesięcznym zwolnieniu chorobowym nie otrzymał od lekarza medycyny pracy zgody na pracę na dotychczasowym stanowisku. Ponieważ nie mieliśmy (...)
str. 56
3.
Powierzenie innej pracy na przełomie lat kalendarzowych
Od listopada br. skierowaliśmy pracownika do wykonywania innej pracy, na podstawie art. 42 § 4 K.p. Inna praca (w zastępstwie urlopowanego pracownika) ma być wykonywana (...)
str. 57
4.
Dyżur nie może naruszać prawa do odpoczynku
Z uwagi na charakter prowadzonej działalności często zlecam pracownikom pełnienie dyżuru w domu, pod telefonem. Czy czas takiego dyżuru należy wliczać do czasu pracy i (...)
str. 59
IX.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Księgowanie składek ZUS za lata ubiegłe naliczonych w wyniku kontroli ZUS
W wyniku kontroli ZUS, przeprowadzonej we wrześniu tego roku w naszej spółce z o.o., umowy o dzieło zostały przekształcone w umowy zlecenia i naliczono składki, które należy odprowadzić do ZUS. Kontrola (...)
str. 60
2.
Wycena operacji na rachunku walutowym
W jaki sposób zaewidencjonować oraz wycenić operację sprzedaży towarów dla kontrahenta zagranicznego, wpływ należności za tę sprzedaż na rachunek walutowy oraz przekazanie waluty na rachunek złotówkowy? (...)
str. 61
3.
Rozliczenie kosztów zagranicznej podróży służbowej
W jaki sposób przeliczyć oraz zaewidencjonować koszty z tytułu zagranicznej podróży służbowej, jeśli pracownik nie pobrał na ten cel zaliczki? Na pokrycie kosztów podróży służbowej pracownikowi (...)
str. 63
4.
Przekwalifikowanie środka trwałego do inwestycji
Nasza spółka z o.o. nabyła w 2010 roku nieruchomość z gruntem i wprowadziła ją do ksiąg rachunkowych jako środek trwały. Obecnie środek ten nie jest wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej (...)
str. 64
5.
Karnety sportowe dla pracowników
W jaki sposób zaewidencjonować zakup oraz przekazanie pracownikom karnetów sportowych, jeśli część kosztów pokrywa pracownik (potrącenie z wynagrodzenia), a pozostałą kwotę pracodawca? Czy wydatek na zakup karnetów (...)
str. 67
6.
Jakim dokumentem potwierdzać przyjęcie towarów do magazynu?
Obecnie do każdej faktury zakupu towaru handlowego drukowany i przypinamy jest dokument Pz - Przyjęcie zewnętrzne. Czy można zrezygnować z poszczególnych dokumentów Pz i zastąpić je okresowym wydrukiem dotyczącym (...)
str. 70
7.
Otrzymanie darowizny w postaci środków pieniężnych
W jaki sposób ująć w księgach rachunkowych darowiznę środków pieniężnych przekazaną z rachunku prywatnego matki na rachunek działalności gospodarczej syna? Kwota ta następnie została wykorzystana jako zapłata (...)
str. 72
8.
Dotacje w spółce wodnej
Jesteśmy spółką wodną i w bieżącym roku otrzymujemy dotacje od wojewody: 1) na sfinansowanie w 2011 roku robót konserwacyjnych urządzeń melioracji wodnych szczegółowych (jest to nasza podstawowa działalność), (...)
str. 72
9.
Prezentacja dopłat do materiału siewnego
Jesteśmy spółką z o.o. prowadzącą jedynie działalność rolniczą. Pytanie nasze dotyczy dopłat w rolnictwie do materiału siewnego - gdzie je prezentować w rachunku zysków i strat, czy w części A - (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.