Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 21 (704) z dnia 20.07.2010
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Zmiany w zakresie VAT dotyczące wyrobów medycznych
W Dz. U. nr 107 z 17 czerwca 2010 r., pod poz. 679, opublikowano ustawę z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych. Ustawa (...)
str. 4
2.
Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zgłoszenia INTRASTAT
W Dz. U. nr 113 z 25 czerwca 2010 r., pod poz. 749, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 czerwca 2010 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 4
3.
Wnioski o wypłatę zaliczek na poczet należnych świadczeń z FGŚP
W Dz. U. nr 119 z 5 lipca 2010 r., pod poz. 805, opublikowano rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2010 (...)
str. 4
II.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Dofinansowanie do wakacyjnego wypoczynku pracowników i ich rodzin
Pracownicy i ich rodziny, a także "zakładowi" emeryci bądź renciści mogą liczyć na dofinansowanie kosztów swojego wypoczynku. Podstawowym źródłem tego rodzaju dopłat są środki ZFŚS, (...)
str. 6
2.
Dopłaty w spółce z o.o.
Często wraz z zatwierdzeniem sprawozdania finansowego oraz podjęciem uchwały o pokryciu straty w spółkach kapitałowych powstaje konieczność wniesienia dopłat. Niejednokrotnie ich celem jest ratowanie bytu (...)
str. 11
3.
Nagrody dla kontrahentów wręczane podczas spotkań organizowanych przez spółkę
Spółka organizuje dla swoich klientów spotkania (np. pikniki), na których organizowane są konkursy dla uczestników (pracowników kontrahentów, przedsiębiorców), w których otrzymują oni nagrody o wartości (...)
str. 16
III.
PODATEK VAT
1.
VAT w orzecznictwie
1.1.
Brak prawa do odliczenia 100% VAT przy zakupie samochodu osobowego
Podatnik nie ma prawa do pełnego odliczenia VAT przy zakupie samochodu osobowego. Przepis art. 86 ust. 3 ustawy o VAT z 2004 r. w odniesieniu (...)
str. 20
1.2.
Prawo do odliczenia VAT z faktury przesłanej e-mailem
Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupowych otrzymanych e-mailem, wydrukowanych następnie przez nabywcę po ich otrzymaniu w formie papierowej. Tak uznał NSA (...)
str. 20
1.3.
Nieodpłatna dostawa materiałów reklamowych nie podlega VAT
Przekazanie przez podatnika bez wynagrodzenia towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele związane z tym przedsiębiorstwem w świetle art. 7 ust. 2 i 3 ustawy (...)
str. 21
2.
Opodatkowanie sprzedaży ratalnej
Dokonujemy sprzedaży towaru na raty. W którym momencie należy wykazywać obowiązek podatkowy w VAT? Jak ustalić podstawę opodatkowania, jeżeli do każdej raty doliczane są koszty manipulacyjne? Odroczenie (...)
str. 21
3.
Sprzedaż za pośrednictwem Internetu - moment powstania przychodu i obowiązku podatkowego w VAT
Prowadzę księgę przychodów i rozchodów i jestem czynnym podatnikiem VAT. Oferowane towary (obuwie) sprzedaję za pośrednictwem sieci Internet. Zapłata następuje na konto bankowe. Kiedy w takiej sytuacji powstaje (...)
str. 23
4.
Termin rozliczenia WDT
Jestem podatnikiem VAT, rozliczającym się za okresy miesięczne. Fakturę dokumentującą wewnątrzwspólnotową dostawę towaru wystawiono 31 maja br., towar wyjechał 2 czerwca br. W której deklaracji (...)
str. 25
5.
Stawka VAT na sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkiem
Zamierzam sprzedać prawo wieczystego użytkowania gruntu. Na gruncie tym wybudowałem budynek (od poniesionych wydatków odliczałem VAT), który użytkuję na potrzeby działalności gospodarczej. Czy ww. prawo (...)
str. 26
6.
Rozliczenie faktury korygującej "in plus"
Zgodnie z umową, w przypadku gdy kontrahent nie dokona płatności w wyznaczonym terminie, cena za usługę zostaje zwiększona. W tym celu wystawiamy faktury korygujące "in plus". Czy faktury (...)
str. 29
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Usługa reklamy traktowana jako usługa ciągła
Świadczymy usługi reklamy produktów naszego kontrahenta. Umowa zawierana jest na okres jednego roku, w trakcie którego otrzymujemy od niego kwartalne wynagrodzenie. Czy przychód należny z (...)
str. 30
2.
Koszt niewykorzystanego biletu lotniczego
W maju br. spółka poniosła wydatek na bilet lotniczy pracownika, który z przyczyn losowych nie mógł uczestniczyć w zagranicznej podróży służbowej. W jaki sposób ująć (...)
str. 32
3.
Spółka z o.o. jako wspólnik spółki komandytowej
Spółka z o.o. posiada 1/3 udziałów w spółce komandytowej. Czy wynik finansowy spółki komandytowej należy podzielić przez 3 i tak uzyskaną wartość wykazać w CIT, czy może wykazać go (...)
str. 33
4.
Zaliczki na podatek w stowarzyszeniu
Stowarzyszenie prowadzące działalność gospodarczą posiada status organizacji pożytku publicznego i zajmuje się osobami bezdomnymi, alkoholikami (w statucie jest mowa o pomocy w powrocie do społeczeństwa, terapia, pomoc psychologiczna z zapewnieniem (...)
str. 34
5.
Usługa i nieodpłatne przekazanie na rzecz urzędu miasta
Spółka z o.o., wykonująca dla urzędu miasta roboty budowlane (sieci kanalizacji sanitarnej i przepompownie), w celu kontynuacji prac zakupiła od osób fizycznych działkę o pow. 50 m2 oraz prawo (...)
str. 35
6.
Moment ujęcia w kosztach uzyskania przychodów kosztów prac rozwojowych
W 2009 r. spółka poniosła nakłady, które zostały zakwalifikowane jako prace rozwojowe i ujęte na rozliczeniach międzyokresowych kosztów. W 2010 r. poniesiono na ten cel (...)
str. 36
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Forma opodatkowania przychodów z najmu mieszkań stanowiących wspólną własność małżonków
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie najmu lokali użytkowych, opodatkowaną na zasadach ogólnych. Jednocześnie tylko ja rozliczam przychody z "prywatnego" najmu mieszkania, od których opłacam podatek (...)
str. 37
2.
Aport środków trwałych z działalności indywidualnej do spółki cywilnej
Przez kilka lat prowadziłam samodzielną działalność gospodarczą w zakresie nauki jazdy. Po zlikwidowaniu swojej działalności, w tym roku wniosłam środki trwałe (samochody), dotychczas używane w (...)
str. 39
3.
Zagraniczny zakład płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych w Polsce
Czeska firma prowadzi w Polsce budowy. Stosownie do polsko-czeskiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, plac budowy po upływie roku stał się w Polsce zakładem. (...)
str. 41
3.1.
Pojęcie płatnika
Przepisy Ordynacji podatkowej definiują płatnika jako osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, obowiązaną na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i (...)
str. 41
3.2.
Czy zakład zagranicznej firmy jest płatnikiem zaliczek na podatek dochodowy od pracowników?
Z pytania wynika, że czeska firma prowadzi na terytorium Polski budowę, której okres prowadzenia trwa dłużej niż dwanaście miesięcy, począwszy od dnia rozpoczęcia efektywnych prac. (...)
str. 42
3.3.
Obowiązki płatnika zaliczek na podatek dochodowy od pracowników
Zatem, jeżeli w rozpatrywanej sytuacji za pracę na terytorium Polski pracownicy otrzymują przychody, o których mowa w art. 31 ustawy o PDOF (m.in. ze stosunku (...)
str. 43
4.
Zwrot kosztów zastępstwa procesowego i postępowania egzekucyjnego a przychód pracownika
Sąd zasądził na rzecz pracownika, oprócz dochodzonych od pracodawcy należności, również zwrot kosztów zastępstwa procesowego oraz postępowania egzekucyjnego. Czy kwota zwróconych pracownikowi kosztów stanowi dla (...)
str. 43
5.
Weryfikacja prawa podatnika do ulgi rehabilitacyjnej
Jestem osobą niewidomą, posiadam I grupę inwalidzką. W zeznaniu rocznym za 2009 r. skorzystałam z odliczenia wydatków na opłacenie przewodnika osoby niewidomej, w kwocie 2.280 (...)
str. 44
VI.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Korekta deklaracji z urzędu
Podatnik nie wypełnił w sposób kompletny złożonej deklaracji na podatek od środków transportowych na 2010 r. Organ zna brakujące dane z zeznania za 2009 r. (...)
str. 45
2.
Budynek poza przedsiębiorstwem - podatek od nieruchomości
Kupiłem obiekt budowlany niemieszkalny, lecz go nie wykorzystuję i nie mam zamiaru tego robić w najbliższej przyszłości w działalności gospodarczej. Według jakiej stawki powinienem płacić (...)
str. 46
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Sprzedaż środka trwałego otrzymanego w darowiźnie
Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą (podatkowa księga przychodów i rozchodów) otrzymała w drodze darowizny budynek magazynowy, który wprowadziła do ewidencji środków trwałych i amortyzowała. (...)
str. 47
2.
Zwrot nakładów na środek trwały a odpisy amortyzacyjne
Po rozpoczęciu amortyzacji środka trwałego okazało się, że nie spełnia on warunków technicznych zagwarantowanych przez dostawcę. Spółka zawarła z dostawcą porozumienie, w ramach którego poniosła (...)
str. 48
3.
Wiata jako odrębny środek trwały - rozliczenie wydatków na budowę
Spółka cywilna jest w posiadaniu budynku biurowo-produkcyjnego. Wspólnicy postanowili wybudować wiatę o powierzchni ok. 7 m2, która będzie przylegać bezpośrednio do budynku. Nowo powstała wiata (...)
str. 50
VIII.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY
1.
Kiedy zgłosić do sądu wniosek o upadłość?
Jak należny rachunkowo sprawdzać, kiedy spółka musi zgłosić do sądu wniosek o upadłość? Firma ponosi straty bilansowe. Kapitały nie są ujemne, gdyż kapitał założycielski jest (...)
str. 52
IX.
PODATKI I RACHUNKOWOŚĆ OD PODSTAW
1.
Przychody i koszty w działalności deweloperskiej
W jaki sposób rozliczać koszty i przychody w działalności deweloperskiej w ujęciu rachunkowym i podatkowym? Działalność gospodarcza polegająca na budowie i sprzedaży mieszkań (deweloperska) traktowana (...)
str. 54
1.1.
Koszty u dewelopera
Dla celów podatkowych koszty ponoszone w działalności deweloperskiej są rozliczane na zasadach ogólnych, tj. muszą służyć osiągnięciu przychodów albo zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Ponadto (...)
str. 54
1.2.
Przychód dewelopera ze sprzedaży budynków (lokali)
U deweloperów przychód ze sprzedaży domów (mieszkań) powstaje z chwilą podpisania aktu notarialnego. W sytuacji bowiem, gdy przedmiotem sprzedaży są nieruchomości, przeniesienia prawa własności następuje (...)
str. 58
X.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Dokumenty ZUS za zwolnionego pracownika
W czerwcu 2010 r. rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę i wyrejestrowaliśmy go z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS. W lipcu 2010 r. (...)
str. 60
2.
Umowa zlecenia w połączeniu z etatem
1) Na podstawie umowy zlecenia zatrudniam osobę, dla której praca w ramach tej umowy stanowi jedyną pracę. Zgłosiłam zleceniobiorcę do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego (...)
str. 61
3.
Wypłata zasiłku chorobowego po zasiłku macierzyńskim
Czy pracownicy przysługuje prawo do zasiłku chorobowego, jeżeli przed urlopem macierzyńskim wykorzystała pełen okres płatności zasiłku chorobowego i bezpośrednio po tym urlopie ponownie stała się (...)
str. 64
4.
Praca w okresie zwolnienia lekarskiego na chore dziecko
Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie na okres 10 dni z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku 5 lat. W trakcie tego zwolnienia (...)
str. 64
XI.
PRAWO PRACY
1.
Rozwiązanie umowy z pracownikiem w trybie natychmiastowym
1) Zwolniliśmy dyscyplinarnie pracownika z powodu jego nieusprawiedliwionej nieobecności. W treści oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy wskazaliśmy datę rozwiązania stosunku pracy. Pracownik otrzymał dokument pocztą, (...)
str. 66
2.
Zatrudnianie młodocianego w celach zarobkowych
Chcemy zatrudnić młodocianego tylko na kilka miesięcy, nie w celu przygotowania zawodowego, ale zarobkowo. Czy możemy zawrzeć z nim zwyczajną umowę o pracę na czas (...)
str. 68
XII.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Prowadzenie ksiąg rachunkowych przez zakład zagraniczny
Jesteśmy "placem budowy" jednostki z osobowością prawną z państwa UE, uznanym w Polsce za "zagraniczny zakład", w myśl umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W związku (...)
str. 69
2.
Ewidencja zobowiązań umorzonych w wyniku postępowania układowego w księgach rachunkowych jednostki badawczo-rozwojowej
Jesteśmy jednostką badawczo-rozwojową. Zwracamy się z uprzejmą prośbą o wskazanie sposobu ujęcia w księgach rachunkowych naszej jednostki bezwarunkowo umorzonych w wyniku postępowania układowego zobowiązań. Zasady (...)
str. 69
3.
Zapłata należności uznanej uprzednio za nieściągalną
Jak zaksięgować skuteczną windykację naszej należności, która była przez nas uznana za nieściągalną? Czy są to pozostałe przychody operacyjne, czy też zyski nadzwyczajne? Na wstępie (...)
str. 71
4.
Kolejność rozliczania odzyskanej wierzytelności - należność główna czy odsetki?
Komornik ściąga należności od naszych dłużników w małych kwotach. Jak księgować takie częściowe zapłaty? Czy w pierwszej kolejności zaliczać je na poczet należności głównej, czy (...)
str. 72
5.
Dyżur telefoniczny z rachunkowości
5.1.
Wypłata i rozliczenie zaliczek pobranych przez pracowników na bieżące zakupy
Pracownicy działu zaopatrzenia dokonują zakupów na bieżące potrzeby firmy z otrzymanych gotówkowych zaliczek. Jakich zapisów należy dokonać w celu jej wypłaty i zwrotu oraz rozliczenia (...)
str. 73
5.2.
Zakup regału do zakładowego archiwum
Nasza spółka zakupiła regały do zakładowego archiwum. Wartość pojedynczego regału jest niższa niż 3.500 zł, jednak całość wydatku znacznie przekracza tę kwotę. Jak zakwalifikować i (...)
str. 74
5.3.
Materiały w przerobie obcym
Jak należy ewidencjonować oddanie i przyjęcie materiału z przerobu obcego? W wyniku prac podwykonawcy, z powierzonego materiału powstanie nowy, inny produkt. Czy koszty przerobu powinny (...)
str. 75
5.4.
Zmiana miejsca użytkowania środka trwałego
Chcemy dokonać zmiany miejsca użytkowania kilku zestawów komputerowych. Zmiana dotyczyłaby również użytkowników. Jak udokumentować taką operację oraz jakich zapisów dokonać w księgach rachunkowych? W zależności (...)
str. 76
5.5.
Wymiana silnika w samochodzie
W związku z awarią silnika naszego samochodu dostawczego musieliśmy zakupić nowy silnik. Jak potraktować taki wydatek, czy można uznać taką wymianę za remont? Nakłady poniesione (...)
str. 77
5.6.
Grunt nabyty pod inwestycję
W związku z rozwojem działalności planujemy zakup gruntu pod halę produkcyjną. Czy grunt ten do czasu oddania do użytkowania obiektu powinien figurować na koncie 08? (...)
str. 77
5.7.
Pożyczka udzielona przez wspólnika
Jak wygląda ewidencja rozliczenia pożyczki udzielonej spółce z o.o. przez jej wspólnika? Ewidencja rozrachunków ze wspólnikiem z tytułu zaciągniętej przez spółkę pożyczki prowadzona jest na (...)
str. 78
5.8.
Szkody na skutek nawałnicy jako straty nadzwyczajne
Nad naszą miejscowością przeszła nawałnica. Została uszkodzona większa część dachu naszej firmy. Przyznane nam odszkodowanie tylko w części pokryje powstałe szkody. Jak należy rozliczyć powyższe (...)
str. 78
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.