Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 18 maja 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 17.05.2024 r., godz. 11:58 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 44.816 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Uwaga: Do 20 maja 2024 r. roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 23 (706) z dnia 10.08.2010
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Zmiany w ustawie o PDOP
W Dz. U. nr 127 z 15 lipca 2010 r., pod poz. 857, opublikowano ustawę z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie. Ustawa wejdzie (...)
str. 4
2.
Zmiana w ustawie Ordynacja podatkowa
W Dz. U. nr 127 z 15 lipca 2010 r., pod poz. 858, opublikowano ustawę z 25 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o kontroli (...)
str. 5
3.
Szczególne zasady rachunkowości oraz plany kont dla jednostek budżetowych
W Dz. U. nr 128 z 16 lipca 2010 r., pod poz. 861, opublikowano rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie (...)
str. 5
4.
Trybunał Konstytucyjny o oprocentowaniu odsetek od nienależnej zaległości podatkowej
W dniu 21 lipca 2010 r. Trybunał Konstytucyjny w wyroku SK 21/08 orzekł, że art. 72 § 1 pkt 1 w związku z art. 77 (...)
str. 6
5.
Pomoc ZUS w opłacie składek ubezpieczeniowych dla powodzian
Przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. (Dz. U. nr (...)
str. 6
6.
Wyłączenia ze składek ZUS zawarte w rozporządzeniu składkowym także dla zleceniobiorców
Od 1 sierpnia br. zleceniodawcy nie płacą składek ubezpieczeniowych do ZUS od niektórych przychodów uzyskiwanych przez zleceniobiorców. Wynika to z nowelizacji rozporządzenia Ministra Pracy i (...)
str. 7
II.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Napoje i posiłki profilaktyczne wydawane pracownikom
Pracodawcy muszą zapewniać pracownikom zarówno wodę zdatną do picia, jak również w określonych warunkach napoje i posiłki regeneracyjne. Zwłaszcza w okresie letnim zapewnienie wody np. (...)
str. 8
2.
Otrzymanie rabatu towarowego - rozliczenie podatkowe i ujęcie bilansowe
Otrzymałem od dostawcy rabat towarowy. Na tę okoliczność dostawca wystawił faktury korygujące, obniżając cenę wcześniej sprzedanego towaru. Kwota faktur nie uległa zmianie. Jak rozliczyć te (...)
str. 13
3.
Samochód służbowy wykorzystywany przez pracownika dla celów prywatnych
Na podstawie aneksów do umów o pracę pracownicy spółki mają możliwość używania służbowych samochodów do celów prywatnych. Udostępnianie pracownikom samochodów firmowych nie wynika z zakładowych (...)
str. 16
III.
PODATEK VAT
1.
Otrzymanie dotacji wpływającej na cenę towaru
W ramach Programu Operacyjnego ?Kapitał Ludzki 2007-2013? otrzymaliśmy dotację na szkolenia komputerowe, które w związku z otrzymaną dotacją będą organizowane nieodpłatnie. Czy dotację tę należy opodatkować, skoro (...)
str. 22
2.
Przekazanie prezentów kontrahentom
Jesteśmy spółką sprzedającą artykuły medyczne. Każdy obrót z odbiorcami, którzy zakupili towar powyżej określonej kwoty, nagradzamy prezentem. Jakie obowiązki VAT wiążą się z przekazaniem nagród? Przez dostawę (...)
str. 23
3.
Sprzedaż lokalu użytkowego wraz z udziałem w gruncie
W 1993 r. na cele prowadzonej działalności gospodarczej nabyliśmy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego (VAT nie wystąpił). Od 2004 r. lokal ten wynajmujemy innemu podmiotowi. Natomiast w 2008 r. (...)
str. 24
4.
Zbycie przedsiębiorstwa a korekta VAT naliczonego
Spółka z o.o. wykonująca wyłącznie czynności opodatkowane zamierza sprzedać przedsiębiorstwo w postaci środków trwałych, towarów, należności i zobowiązań. Według spółki, będzie to sprzedaż przedsiębiorstwa i transakcja ta nie będzie (...)
str. 26
5.
Sprzedaż premiowana usługą
Prowadzimy stację paliw z obsługą gastronomiczną oraz parking. Wprowadziliśmy promocję polegającą na tym, że klient po wykupieniu usługi parkingowej za określoną kwotę uzyskuje prawo do (...)
str. 27
6.
Weryfikacja celu przeznaczenia usługi świadczonej dla kontrahenta zagranicznego
Prowadzę warsztat samochodowy. Niekiedy klientami są osoby z innego kraju, którzy informują, że naprawa pojazdu jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą i żądają wystawienia faktury (...)
str. 28
7.
Związek zakupów z czynnościami opodatkowanymi
Pod koniec 2008 r. zawarliśmy umowę najmu lokalu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Lokal ten został przez nas wyremontowany. W oparciu o faktury dokumentujące nakłady związane z remontem, (...)
str. 29
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Wydatki na zwyczajowe posiłki serwowane kontrahentom w restauracjach - wyrok WSA
Wydatki na zwyczajowy obiad lub lunch, podawane kontrahentom w restauracjach podczas spotkań biznesowych, na których omawiane są sprawy dotyczące wzajemnej współpracy, są wydatkami związanymi ze (...)
str. 32
2.
Opłaty za gospodarcze korzystanie ze środowiska ujmowane w kosztach podatkowych w dacie poniesienia
W lipcu 2010 r. zapłaciliśmy opłatę za gospodarcze korzystanie ze środowiska w pierwszym półroczu tego roku. Kiedy wartość tej opłaty może zostać zaliczona do kosztów (...)
str. 33
3.
Przygotowanie wniosku o dotację unijną a koszty uzyskania przychodów
Spółka zleciła firmie doradczej przygotowanie wniosku o dotację z Unii Europejskiej oraz doradztwo w tym zakresie (wydatki te nie zostaną spółce w żaden sposób zwrócone). (...)
str. 34
4.
Koszt naprawy okularów korekcyjnych
Czy naprawa uszkodzonych okularów pracownika wykonującego pracę przy komputerze jest kosztem uzyskania przychodu dla firmy? Zepsute okulary były zrefundowane pracownikowi przez spółkę z o.o., w ramach przepisów (...)
str. 36
5.
Zwrot kosztów poniesionych na skutek kontroli skarbowej
W trakcie kontroli skarbowej zakwestionowano spółce część wydatków, zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. W związku z tym, spółka poniosła koszty. Następnie spółka zawarła ze swoim biurem rachunkowym (...)
str. 37
6.
Sprzedaż nieruchomości a koszty przebudowy linii energetycznej
W grudniu 2009 r. dokonaliśmy sprzedaży nieruchomości (grunt i pawilon handlowy). W związku z tym, zobowiązaliśmy się na własny koszt przebudować linię energetyczną (z naziemnej (...)
str. 37
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Korekta przychodów uzyskanych ze świadczenia usług medycznych
Prowadzimy działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług medycznych. W maju 2010 r. Narodowy Fundusz Zdrowia dokonał szczegółowego rozliczenia usług, które wykonaliśmy w 2009 r. W (...)
str. 39
2.
Studia podyplomowe osoby prowadzącej działalność gospodarczą
Czy opłaty za studia podyplomowe przedsiębiorcy stanowią koszty uzyskania przychodów w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej? Wydatki, o których mowa w pytaniu, nie zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów (...)
str. 41
3.
Złożenie zobowiązania do depozytu sądowego a koszt uzyskania przychodu
Jesteśmy spółką cywilną prowadzącą działalność gospodarczą w wynajmowanym lokalu. Lokal został sprzedany, a nowy właściciel nie chce honorować dotychczasowych umów najmu. Nie otrzymujemy też faktur za czynsz. (...)
str. 42
4.
Rozliczenie zagranicznej emerytury
Obywatel Niemiec, zamieszkały i zameldowany w Polsce, otrzymuje emeryturę niemiecką, która składa się z dwóch części: podstawowej (większej) oraz pracowniczej (mniejszej) wypłacanej przez zakład pracy, (...)
str. 42
5.
Zaliczka przy więcej niż jednej wypłacie wynagrodzenia w miesiącu
W związku ze spadkiem zamówień, aby utrzymać dotychczasowych kontrahentów, wydłużyłem im terminy płatności. Ta sytuacja spowodowała, że w niektórych miesiącach wypłacam swoim pracownikom pensje w (...)
str. 44
6.
Przekazanie pieniędzy na zorganizowanie koncertu
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą postanowił przekazać darowiznę pieniężną na rzecz teatru, w celu pokrycia części kosztów organizowanego przez tę placówkę koncertu charytatywnego. Czy taka (...)
str. 46
VI.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Ulepszenie budowli przez gminę
Firma (osoba prawna) jest właścicielem urządzeń wodno-kanalizacyjnych. Gmina zainwestowała w te urządzenia, a następnie oddała firmie w dzierżawę „inwestycję w obcych środkach trwałych”. Inwestycję amortyzuje (...)
str. 47
2.
Sprzedaż z zastrzeżeniem prawa własności do czasu zapłaty
Czy podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych sprzedaż samochodu z zastrzeżeniem prawa własności do czasu zapłaty, w sytuacji gdy do zapłaty nie dojdzie? Przez umowę sprzedaży (...)
str. 48
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Rozliczenie wydatków poniesionych na zakup komputera
1) Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Podczas pobytu w USA zakupiłem na potrzeby tej działalności komputer. Jak rozliczyć taki zakup w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (...)
str. 49
2.
Działka wraz z budynkami przemysłowymi otrzymana w darowiźnie, wykorzystywana na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej
Otrzymałam w darowiźnie od syna działkę wraz ze znajdującymi się na niej budynkami przemysłowymi. Będą one wykorzystywane w samodzielnie prowadzonej przeze mnie pozarolniczej działalności gospodarczej. (...)
str. 52
3.
Zakup wielu licencji na ten sam program komputerowy
Spółka kupiła 20 licencji na program komputerowy (pozwala to na użytkowanie tego samego programu na 20 różnych stanowiskach komputerowych). Wartość netto tych licencji wyniosła 4.000 (...)
str. 55
4.
Wydatki na remont dokonywane sukcesywnie w ciągu kilku lat
Spółka, świadcząca usługi hotelowe, rozpoczęła remont hotelu. Remonty (tj. naprawa przeciekającego dachu, wymiana okien i drzwi, instalacji, remonty pokoi, zaplecza, patio) będą prowadzone sukcesywnie przez (...)
str. 57
5.
Zakup zestawu do bezpiecznego podpisu elektronicznego
Spółka z o.o. nabyła zestaw do bezpiecznego podpisu elektronicznego, o wartości 348 zł, ważny 2 lata. Jak rozliczyć w kosztach podatkowych i bilansowych wydatki na (...)
str. 58
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Ubezpieczenie zdrowotne dla członka rodziny ubezpieczonego
W myśl przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. nr 164, (...)
str. 59
2.
Zwrot kosztów podróży zleceniobiorcy
Zatrudniamy kilku zleceniobiorców, którzy z tytułu pracy na zleceniu podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w ZUS. Wynagrodzenie ze zlecenia w kwocie 2.500 zł (...)
str. 61
3.
Praca na zleceniu zawarta z uczniem szkoły policealnej
Od sierpnia 2010 r. zatrudniłem w ramach umowy zlecenia 21-letniego ucznia drugiego roku 2,5-letniej szkoły policealnej. Czy zleceniobiorcę tego powinienem zgłosić do ubezpieczeń w ZUS, (...)
str. 62
4.
Ustalenie uszczerbku na zdrowiu w celu wypłaty odszkodowania za wypadek
Pracownik kończy leczenie po wypadku przy pracy i będzie ubiegał się o odszkodowanie. Na jakich zasadach odbywa się ustalenie uszczerbku na zdrowiu i jakie dokumenty (...)
str. 62
IX.
PRAWO PRACY
1.
Ograniczenie roszczenia związkowca za bezprawne zwolnienie jedynie do odszkodowania jest niekonstytucyjne - wyrok TK
Ograniczenie zakresu roszczeń - przysługujących pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na czas określony, znajdującemu się pod ochroną przewidzianą w art. 32 ust. 1 (...)
str. 64
2.
Zatrudnienie na czas określony na podstawie ustawy antykryzysowej
Jesteśmy firmą usługową. W okresie od 5 maja do 4 listopada 2008 r. zatrudnialiśmy pracownika w ramach umowy w celu odbycia przygotowania zawodowego przez bezrobotnego. (...)
str. 65
3.
Wymiar urlopu wypoczynkowego
Zatrudniliśmy pracownika, który legitymuje się świadectwem ukończenia technikum elektrycznego. Ponadto, przez 6 miesięcy w 2008 r. był zatrudniony w celu odbycia przygotowania zawodowego przez bezrobotnego (...)
str. 66
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Przechowywanie dowodów księgowych
Jesteśmy dużą spółką z o.o. (podatnikiem VAT), prowadzącą księgi rachunkowe przy użyciu komputera, z zachowaniem warunków określonych w przepisach o rachunkowości. Czy wystawiając w formie (...)
str. 67
2.
Odroczony podatek dochodowy
Nasza spółka z o.o. prowadzi szeroką działalność usługowo-produkcyjną i zatrudnia wiele osób o różnym profilu na podstawie umowy o pracę oraz na umowy zlecenia. Na (...)
str. 68
3.
Ewidencja księgowa skutków restrukturyzacji podatkowej
Jesteśmy spółką z o.o. W wyniku kontroli UKS została wystawiona decyzja ustalająca dodatkową kwotę podatku dochodowego od osób prawnych za lata ubiegłe. Zaczęliśmy się starać (...)
str. 69
4.
Sprzedaż wierzytelności własnej
Chcemy sprzedać własną należność od kontrahenta, który zwleka z zapłatą. Aby sprzedaż doszła do skutku, musimy ustalić cenę zbycia poniżej wartości nominalnej wierzytelności. Jak rozliczyć (...)
str. 70
5.
Wypłata zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy
Od początku bieżącego roku spółka z o.o. uzyskuje dobre wyniki sprzedaży. W związku z tym zarząd podjął decyzję o wypłacie zaliczkowego podziału zysku. Jak zaewidencjonować (...)
str. 71
6.
Trwała utrata wartości towarów
Prowadzimy sprzedaż wieloasortymentową. W wyniku uszkodzeń oraz upływu terminu przydatności do użycia towary są przeceniane lub nawet likwidowane. Jak ująć ww. operacje w ewidencji księgowej? (...)
str. 71
7.
Powypadkowa naprawa samochodu nieobjętego ubezpieczeniem AC
Jak należy rozliczyć (bilansowo i podatkowo) naprawę samochodu uszkodzonego w wypadku drogowym oraz otrzymane odszkodowanie z tytułu odpowiedzialności cywilnej sprawcy? Uszkodzony samochód stanowiący środek trwały (...)
str. 73
8.
Remont pomieszczeń magazynowych użytkowanych na podstawie umowy najmu
Prowadzimy działalność hurtową w wynajmowanym magazynie. W lipcu rozpoczęliśmy remont posadzki tego magazynu. Jak rozliczyć koszty remontu? Czy wynajmujący powinien zwrócić nam część kosztów? Umowa (...)
str. 76
9.
Ewidencja kosztu wytworzenia produktów oraz ich sprzedaży w przypadku stosowania wyłącznie kont zespołu 4
Proszę o podanie sposobu księgowania przyjęcia wyrobów gotowych do magazynu oraz ich rozchodu w związku ze sprzedażą w sytuacji prowadzenia ewidencji kosztów wyłącznie na kontach (...)
str. 77
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.